Ceník a Tvorba postavy

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od Fafrin »

Uvědomil jsem si teď jednu věc, tak se chci, že jsem za roky hry při tvorbě postav nikdy nepoužili ceník, ale vždycky kategorie startovního vybavení.

Zajímalo by mě, jestli je to běžné i jinde, nebo jsme anomálie.

Používáte při startovní tvorbě postavy nákup z ceníku?
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od Sarsaparillos »

Nope, nikdy. Při začátcích delších kampaní jsme to brali z kategorií, protože jsme čekali, že se stejně vybavení celkem rychle protočí za jiné. A u oneshotů zas není potřeba se s tím zdržovat.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od trajda »

Ja pouzivam vyhradne kategorie, ale nezacinam nutne s 1 drahou, 1 cennenou a 1 beznou, u one shotu na vyssich urovnich zacinam s jednou drahou a 2 cennenymi, na dlouhodobejsich pribehu naopak vynechavam drahou kategorii. V poslednim pribehu jsem prekoval svuj rekord. Hraci zacinali jako deti sluzebnictva, takze jsem jim dal pouze saty zdarma 2 bezne (navic vsechny veci, ktere dostali, dostali od rodicu, takze muselo davat smysl, aby takove veci jejivh rodice meli a nepotrebovali. Vetsina zbrani tudiz byla tupa. Skoro nikdo jim nedal hotovost, pouzevrodinne sperky nebo suroviny.)

Edit: kamaradova druzina hraje na cenik, jelikoz oni radi vypisujou, co vsechno maji a nemaji. Zvykli si na to jako na tradici z drd old.
Za tento příspěvek děkují uživateli trajda:
Fafrin
Erevan
Příspěvky: 154
Registrován: 25. 6. 2013, 13:24

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od Erevan »

My jsme teď začínali/začínáme od znovu (jednou jako hráč a jednou jako PH) a ceník jsem použil v obou případech. Ale rozšířený, myslím, že jsem si ho zkonvertoval z Asterionu. Když jsme začínali před dvěma roky s tehdejší skupinou, tak postavy začínaly jako otroci v dole, takže tam to bylo jednoduché, neměly v zásadě nic kromě otrhaných šatů.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od MarkyParky »

Na začátky her ho nepoužívám - tam stavím z kategorií.

Naopak v průběhu hry do ceníku listuji, jak se různě prodává loot, poškozuje vybavení, nakupuje nové a podobně.
Uživatelský avatar
Wulfric
Příspěvky: 99
Registrován: 20. 2. 2018, 20:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od Wulfric »

Hrajeme asi 2 roky a zatím se domnívám, že jsme všichni vždycky použili jen kategorie. Teď jsem si ale dělal novou postavu a v zájmu srandy jsem si se souhlasem družiny dal hned ze startu pomocníka - hobitího kleptomana Cvalimíra Štístka alias Cvaldu. 😀
DrD v1.6 od r. 2001 do 2006, krátce DrD+, HEMA a konečně DrDII od r. 2016 dosud, tvůrce Světa Velimaru.
Uživatelský avatar
mal.kin
Příspěvky: 193
Registrován: 18. 3. 2016, 06:23
Bydliště: Brno

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od mal.kin »

Vždycky jsme použili kategorie, protože hrajeme dlouhé kapaně. Ceník využíváme jako orientační pouze během hraní.
Herní pub Mystica - Facebooková stránka čajovny/pubu Mystica v Brně. Skvělé místo pro deskovky a RPG
Společenstvo kulaté kostky - Facebooková skupina RPG hráčů nejen z Brna
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od trajda »

Hráči mě zase přechytračii. zjistili, že si mohou s drahé výbavě vzít koně, prodat ho a vydělat tak pomalu víc, než je zbytek jejich výbavy. Proto jsme zavedli, že pokud budou chtít něco takového prodat, tak za polovinu ceny z ceníku. Jenže teď přišli i na to, že pokud si za běžnou zbraň vezmou meč, tak i polovina ceny meče je stále víc, než běžný peníze. a když si vezmou cenněný dva meče, tak polovina z nich je stále víc, než ceněný peníze.
Za tento příspěvek děkují uživateli trajda:
Fafrin
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od MarkyParky »

Trajda: No, to tě přechytračili zejména tím, že si vzali výbavu ze staré verze pravidel.
Revidovaná pravidla strana 29 píše: Drahá:
Výzbroj: běžná zbroj, dvě libovolné běžné zbraně (nebo meč) doplněné o štít, dýku nebo prak
Výstroj: drahé oblečení, kožená torna či malá truhla plná užitečných věcí (křesadlo, lano, lucerna, olej, pokrývka, měch na vodu, pergameny, svíčky, jídlo na týden)
Hotovost: Peníze, šperky nebo Suroviny v hodnotě kopy (60) grošů
Zabugovaný kůň samozřejmě s revizí vypadl a počáteční vybavení prošlo rebalancem.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Fafrin
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od trajda »

omlouvám se, že tam není kůň jsem si nevšiml, ale s těmi meči to jde furt.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od MarkyParky »

trajda píše:... ale s těmi meči to jde furt.
Ten exploit s koněm ve staré verzi byl řádově někde jinde.

Jestli v současné verzi někomu stojí za to minmaxovat startovní vybavení za skoro 100 grošů, kvůli tomu, aby z nakombené sestavy nakonec vymáčkl něco kolem deseti grošů navíc proti průměrné volbě, krčím rameny a nepovažuji to za zásadní chybu.

EDIT: Nemluvě o tom, že vzít startovní vybavení a prodat ho, abys koupil jiné startovní vybavení zní něco jako že sis nevzal startovní vybavení, ne? Protože startovní výbavení je přeci to, se kterým začínáš první výpravu :think:, nemyslíš?

Chceš-li si před první výpravou udělat nakupovací minihru, máš na to pravidlo s 90 groši a hraj si.


A dále mě napadá - všimli jste si, že to je jeden meč nebo dvě běžné zbraně?
Galag
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 5. 2017, 18:34

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od Galag »

Toto mi připomíná moji první hru ještě na DrD 1,6 kdysi dávno... PJ nám řekl, že startovní vybavení si popíšeme sami, ale ne svoje, hráč vždy popíše, s čím začíná postava po jeho levici. První sem byl na řadě já, naprostý začátečník, tak sem spustil, jak válečník vedle mě má nablejskanou plátovou zbroj, bastarda, štít atd... Až se kolečko otočilo a čaroděj vedle mě popsal mého hraničáře slovy "sedíš naprosto nahý na pařezu a brečíš nad mrtvolou svého psa".
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od Quentin »

Galag píše: 4. 3. 2019, 20:11Toto mi připomíná moji první hru ještě na DrD 1,6 kdysi dávno... PJ nám řekl, že startovní vybavení si popíšeme sami, ale ne svoje, hráč vždy popíše, s čím začíná postava po jeho levici. První sem byl na řadě já, naprostý začátečník, tak sem spustil, jak válečník vedle mě má nablejskanou plátovou zbroj, bastarda, štít atd... Až se kolečko otočilo a čaroděj vedle mě popsal mého hraničáře slovy "sedíš naprosto nahý na pařezu a brečíš nad mrtvolou svého psa".
Obrázek


Taková kravina, a tak mě to pobavilo :)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
irigi
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 3. 2009, 14:39

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od irigi »

Ahoj, vykopávám tohle archivní vlákno, abych položil dotaz k ceníku. (Ptám se hlavně ze zájmu o fantasy ekonomiky, něco ala Grain Into Gold). Zejména mi vrtá hlavou tahle sekce:

Majetky
roční nájem za lán půdy................................................................... 28 grošů
roční nájem statku ..................................................................... 30–60 grošů
chalupa (tři místnosti) ........................................................... 190–300 grošů
slušný statek s pozemky ......................................................... 400–680 grošů
řadový domek ve městě (dvě podlaží)....................................400–1500 grošů
cena zemanského panství (jedna nebo dvě vesnice a pole)..1320–1620 grošů

Připadně mi hodně zvláštní nepoměr mezi cenou chalupy a zemanského panství. Pokud zemanské panství je jedna vesnice (200 lidí, tedy třeba 30 chalup), pak by cena panství měla být něco jako 7000 grošů, když ještě nepočítám polnosti. Ale vidím cenu daleko nižší. Tušíte někdo, jaká je za tím úvaha? Napadlo mne třeba:

A) "Vlastnit" vesnici jako zeman ve skutečnosti jenom znamená právo vybírat v ní daně, chalupy ale patří lidem. Čili nejde o cenu celé vesnice, ale jenom o cenu tohohle práva. (Domy a pole jinak ve skutečnosti patří lidem.)
B) Jde jenom o cenu zemanského sídla a odpovídající polnosti. (Tj. ne o cenu práva vybírat daně, ale o zemanské sídlo). Vesnici zeman spravuje, ale nevlastní.

Tušíte prosím někdo, jak je to myšleno? Předem díky!
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Ceník a Tvorba postavy

Příspěvek od Fafrin »

IMHO když vlastníš vesnici, tak ti rozhodně nepatří ty chalupy. S tím, jestli ti patří ty pole to může být těžší a záleží na feudálním systému, no.

Ale netušíme, to by musel někdo z prvního vývojářského týmu.
Za tento příspěvek děkují uživateli Fafrin:
irigi
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů