Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Snory
Příspěvky: 3
Registrován: 27. 7. 2021, 18:51

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Snory »

trajda píše: 8. 8. 2021, 09:35
Snory píše: 8. 8. 2021, 09:20 Ahoj,

na straně 189 "magie působící dlouho" se píše, že "Ta mohou kromě běžných následků způsobit i to, že cíl kouzla získá po dobu...". Znamená to, že když druid dlouhodobě očaruje například liány, tak ty liány budou způsobovat zvýšení ohrožení i když už druid nebude poblíž? Například očaruje liány, jejímž záměrem je každého, kdo kolem projde, sešlehat za účelem znepříjemnit (zvýšení ohrožení) a zpomalit (nějaký postih) jeho průchod danou oblastí? Jedná se mi čistě o to zvedání ohrožení bez dohledu druida, postih vím, že bude platit.

Díky,
Snory.
Ne. Ta věta je schválně takhle formulována, aby bylo jasné, že kromě obvyklých následků (jako je zvýšené ohrožení), může způsobit i to, že cíl kouzla získá po dobu trvání kouzla zběhlost či postih. Ohrožení není dlouhodobé. Ohrožení se hlídá u každého jedince zvlášť, na základě jeho situace v příběhu. To, že druidova akce někomu zvýšila ohrožení ještě nemusí nutně znamenat, že osoba, která tudy půjde k večeru bude mít také zvýšené ohrožení.
Super, díky. Navnímal jsem to tak, že dlouho působící kouzlo může i dlouhodobě ohrožovat a tím zvyšovat ohrožení, ne že zvýší ohrožení v momentě svého vyčarování a pak už po dobu trvání kouzla platí pouze zběhlost/postih/přístup.

Trochu mi to přijde škoda, protože třeba v případě někde zmiňované rozbahněné zemině bych tipoval, že budou mít vyšší ohrožení po dobu jejich pobytu na ní i ti, co tam dorazí později po konfliktu. Kdyby tu rozbahněnou zeminu způsobila průtrž mračen, tak by to jako vyšší ohrožení bylo, ne?

V případě, že by se druid v situaci s liánou pak opět přidal do konfliktu, tak bych zvyšování ohrožení pomocí lián vyhodnocoval v rámci "akce prostředí" s tím, že by to ohrožovalo i druida samotného.

Každopádně díky, zkusim to podle pravidel a uvidím. :)
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Snory píše: 8. 8. 2021, 10:31
trajda píše: 8. 8. 2021, 09:35 To, že druidova akce někomu zvýšila ohrožení ještě nemusí nutně znamenat, že osoba, která tudy půjde k večeru bude mít také zvýšené ohrožení.
Trochu mi to přijde škoda, protože třeba v případě někde zmiňované rozbahněné zemině bych tipoval, že budou mít vyšší ohrožení po dobu jejich pobytu na ní i ti, co tam dorazí později po konfliktu.
Pro jistotu přidávám: "nemusí nutně znamenat" = může znamenat a nemusí.

Přečetl jsem si ještě jednou kouzlo, které chtěl druid seslat, a mám pocit, že takové kouzlo ani seslat nemůže. Jestli si dobře pamatuju, tak nejde seslat inteligentní kouzlo, které samo od sebe bude měnit svůj cíl v závislosti na situaci. Druid umí pouze přimět liány, aby sebou začali házet na všechny strany. Tudíž člověk, který večer přijde na k liánám nemá zvýšené ohrožení, dokud nevleze mezi ně, a když vleze mezi ně, tak není důvod zvyšovat ohrožení, protože cíl je pod vlivem postihu, což je dostatečný trest. Takže ano, když začíná střet, tak se musí určit nové ohrožení, které může být vyšší, než 2, ale dlouhodobá kouzla v okolí by neměli být důvodem ke zvyšování startovního ohrožení (alespoň ne vždycky).
Jenda

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jenda »

Ahoj,
zápasím s pochopením magie mysli. Konkrétně:

Neviditelný loutkář (Vliv)
Jeho vůle je jako drásající spáry.
Dokáže si člověka podřídit nebo jej
provázet jako neviditelný rádce.

Postava s pomocí Magie mysli dokáže ovládnout libovolného člověka, takové kouzlo ale nelze posílit,
aby trvalo dlouho.
Postava také dokáže používat Magii mysli na člověka, které s tím souhlasí i skrze symbolický dotyk.
Nemůže však skrze symbolický dotyk ovládat člověka
proti jeho vůli nebo mu škodit. (Aktivace 1 Vliv)

Co znamená část o tom, že mág může ovládnout libovolného člověka? Jaké lidi zvládne ovládnout bez této zs?

A druhá část pro ujasnění.. když mág na dálku ovládá přítele, který s tím souhlasí, tak může skrze něj používat vlastní dovednosti a zs, takže např. vytvořit iluzi na místě na které vidí skrze magii mysli přes tělo přítele, je to tak?

(přemýšlím nad:
Ovládající se může sám rozhodnout, zda převezme kontrolu úplně a využije
k provedení vlastních dovedností, nebo zda ovlá­
daného svou vůlí jen nasměruje a použijí se tedy
dovednosti ovládaného.)
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Jenda píše: 23. 8. 2021, 13:55 Co znamená část o tom, že mág může ovládnout libovolného člověka? Jaké lidi zvládne ovládnout bez této zs?
Bez této ZS nemůže mág ovládat. Může číst myšlenky, měnit vzpomínky či vnutit pocit, ale nemůže ovládat.

S touto ZS může ovládat. Aby autoři zabránili špatné interpretaci, do ZS nemohli napsat: "S touto ZS může mág ovládat člověka." Nemohli ani napsat: "S touto ZS může mág ovládat lidi." Takže jediný způsob, jak tu ZS napsat, je: "S touto ZS může mág ovládat jakéhokoliv člověka."
Jenda píše: 23. 8. 2021, 13:55 A druhá část pro ujasnění. Když mág na dálku ovládá přítele, který s tím souhlasí, tak může skrze něj používat vlastní dovednosti a zs, takže např. vytvořit iluzi na místě na které vidí skrze magii mysli přes tělo přítele, je to tak?
Je to tak.
Jenda píše: 23. 8. 2021, 13:55 (přemýšlím nad:
Ovládající se může sám rozhodnout, zda převezme kontrolu úplně a využije
k provedení vlastních dovedností, nebo zda ovlá­
daného svou vůlí jen nasměruje a použijí se tedy
dovednosti ovládaného.)
Pokud máš jakékoliv dotazy ohledně ovládání, tak sem s nimi.
Jenda

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jenda »

Díky, chtěl jsem si ověřit, že to správně chápu. Zkusím ještě shrnout.

ovládání jen se zs
při ovládání se vše platí z vlivu mága
když je ovládán přítel, tak můžu všechny svoje nebo jeho dovednosti včetně zs a počítá se i bonus za úroveň buď moje/jeho
ovládání nepřítele se počítá nižší z úrovní
ovládaný se může při každé akci pokusit udělat něco jiného a tím ovládnutí zrušit
ovládaný se vždy může vyčerpat proti akcím z venku, které mu nějak ubližují i když se jim rozhodl nebránit

Takhle nějak?

K tomu 2 otázky:
Může se ovládaný takto vyčerpávat (bez obrany) i proti akcím mága? - např. Když mág zahlásí: Chci aby skočil dolů, hráč to přijme a pak si uvědomí, že je to hodně vysoko.. i když k tomu vlastně asi ani nedojde, následky se hlásí předem.. (ale něco podobného).

Jde přes ovládání použít dovednost, kterou nepřátelský ovládaný vůbec neumí, byť s nulovým bonusem?
Jenda

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jenda »

A ještě jedna.. mág má zs a symbolický dotek, ale cíl magie mysli je v bezvědomí. (např. kvůli omamné látce na duši) Může se ho po pokusit vzbudit? a co by ovládnutí?
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Jenda píše: 23. 8. 2021, 17:04 Ovládání nepřítele se počítá nižší z úrovní
Ne? Nevim? Tohle si rozhodne nevybavuju? Jsem si jist, ze priklady v knize tomu rozporuji. Vzdycky se vybira vyssi z urovni, at uz je to dobrovolne ci nedobrovolne.
Ovládaný se může při každé akci pokusit udělat něco jiného a tím ovládnutí zrušit.
Spojil jsi dve pravidla:
1) Ovladany muze hlasit pouze protiakce.
2) Ovladani se prerusi, pokud mag ztrati soustredeni nebo se ovladany vzdali z dohledu.

Coz zminuju proto, ze ne kazda protiakce prerusi ovladani. Obvzlaste v situaci, kdy je na scene treti strana. Priklad podobny tomu z pravidel. Mame dva kamarady - kejklire a bojovnika, kteri se utkaji s magem. Mag uspesne ovladne kejklire, bojovnik si v tomhle kole prida vyhodu a zacina nove kolo. Iniciativu vyhraje bojovnik, ktery se chce rozbehnout na maga a useknout mu hlavu sekerou. Mag zahlasi, ze ovladnuty kejklir hodi dyku bojovnikovi do ramene, a ten upusti zbran. Ovladnuty kejklir muze hlasit pouze protiakce. A definice protiakce rika, ze protiakce musi branit puvodni akci, tedy musi branit bojovnikovi v seknuti maga. Takze kejklir se rozhodne, ze zabrani bojovnikovi v behu tim, ze hodi dyku pred nej a on se lekne a zastavi. Proc se snazi branit bojovnikovi v useknuti magovi hlavy? Mozna to neni realisticky, aby neco takoveho nahlasil, ale snazi se prehodit oba dva, aby tim zabranil vyhrat maga.

ovládaný se vždy může vyčerpat proti akcím z venku, které mu nějak ubližují i když se jim rozhodl nebránit
Ne. Ovladany se muze vycerpat proti akcim zvenku, pokud se mag rozhodl necerpat. Zeptej se, pokud ti kratka odpoved nestaci.
Může se ovládaný takto vyčerpávat (bez obrany) i proti akcím mága? - např. Když mág zahlásí: Chci aby skočil dolů, hráč to přijme a pak si uvědomí, že je to hodně vysoko.. i když k tomu vlastně asi ani nedojde, následky se hlásí předem.. (ale něco podobného).
Kazdy zucasteny stretu se muze vycerpat proti vitezstvi kohokoliv ve stretu. Takze ano, ovladany se muze vycerpat, aby zabranil magove vitezne akci.
Jenda

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jenda »

Díky moc.

ad nižší úroveň
str. 176 - zhruba uprostřed levého sloupce
Při nuceném ovládnutí na­ proti tomu ovládající nezíská nikdy plnou kontrolu a musí ovládaného přinutit svým umem, aby činnost vykonal. V hodu je tedy třeba zohlednit dovednost ovládaného i to, jak dobře si vede ovládající. Proto se k hodu přičte menší z obou dovedností.

Ale teď jsem v tom ještě trochu zamotaný.. menší z obou úrovní = menší z např. vrh mága vs vrh ovládaného nebo magie mysli mága vs vrh ovládaného?

A tomu s tou protiakcí asi ještě nerozumím.. pochopil jsem to tak, že ovládaný může dělat výhradně protiakce proti ovládajícímu. Takže bych jako validní vzal třeba i silou vůle se vzepřu a dýku nehodím. I když na tomto příkladu je to komplikovanější v tom, že je samotné ovládání použito jako protiakce. Takže možná pokud mág nutí ovládaného v protiakci, tak musí alespoň ctít tento záměr? (asi jo, ale trochu to drhne)

A aby to nezapadlo, tak se připomínám ještě s magií mysli na cíl v bezvědomí?
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Jenda píše: 24. 8. 2021, 21:19 str. 176
V tom pripade se jedna o mensi z urovni maga a pouzite dovednosti ovladaneho.
A tomu s tou protiakcí asi ještě nerozumím.. pochopil jsem to tak, že ovládaný může dělat výhradně protiakce proti ovládajícímu.
Tohle si asi budu muset nalistovat. Cim jsem si stoprocentne jisty:
- Ovladany nema vlastni iniciativu ani vlastni akci z iniciativy, tudiz muze reagovat pouze protiakci z obrany.
- Protiakci z obrany mohu reagovat pouze na akce, ktere me nejakym zpusobem skodi.
Cim si nejsem jisty: ZS Osobni strazce dovoluje hlasit protiakce z obrany i pokud je v nebezpeci nekdo jiny, nez ja. Tudiz ovladany by mohl reagovat i na 3-4 akce za kolo, prestoze je ovladany. Zjistim.
Takže bych jako validní vzal třeba i silou vůle se vzepřu a dýku nehodím.
To je řetezeni protiakci. Nemuzes hlasit protiakci proti magove protiakci, smis hlasit pouze protiakce proti akci. Tey bojovnikove akci.
A aby to nezapadlo, tak se připomínám ještě s magií mysli na cíl v bezvědomí?
Cil v bezvedomi se da ovlivnit magii mysli dle libosti. Jelikoz je cil vyrazeny z konfliktu, tak se k nemu muzes chovat jako ke kusu nabytku, a hazet si zkousky dle libosti.
Ardea
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 3. 2021, 17:25

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Ardea »

Ahoj,

měla bych dotaz ohledně manévru "ukrutně mocně" - hráč si jako první musí zasadit jizvu a až poté zaplatit potřebný počet zdrojů.

Je to tak, že i když jsem si sama zasadila jizvu, zdroje z ní nezískávám? Nebo za ni 3 zdroje dostanu a mohu je využít na vyčerpání?
Mohu tuto jizvu prohloubit, a získat tak zdroje? (Protože v jedné akci si nelze udělit více než jednu jizvu).
Pokud ano, získám tím počet zdrojů jen za tu "prohloubenou" část tzn. když si ji prohloubím na druhou úroveň získám tím 3 zdroje stejně jako za jizvu první úrovně?

Díky moc :)
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Ardea píše: 19. 9. 2021, 18:47"ukrutně mocně"
Ano, pokud se chceš vyčerpat proti manévru ukrutné mocně, musíš si nejprve udělit jizvu a pak teprve se můžeš vyčerpat. Ale raději k tej jizvě přistupuj, jako že ti jí udělil nepřítel. Z jizev, které ti udělil nepřítel, nemůžeš získávat zdroje, ani je prohlubovat. Tudíž existuje situace, že chceš nahlásit nějakou akci, ale došly ti zdroje a potřebuješ si udělit jizvu, aby sis mohla zaplatit náročnost a manévr přesně,...

X

Pak si hodíte kostkama a zjistíš, že jsi prohrála hod, a že nepřítel zahlásil ukrutně mocně, a ty se rozhodneš vyčerpat, tak si musíš udělit jizvu,...

XX

A pak se teprve vyčerpat prohloubením té původní jizvy, co sis udělala sama.

XXXX

Ano, je to složitý, a možná i neintuitivní. Vzniklo to tak, že původní ukrutný manévry nepočítali s mechanikou prohlubování jizev z revize. Ale jelikož ani ukrutný manévry, ani mechanika prohlubování jizev se neplánuje jakkoliv měnit, nezbývá, než si zvyknout.
Ardea
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 3. 2021, 17:25

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Ardea »

trajda píše: 19. 9. 2021, 19:10 Ano, je to složitý, a možná i neintuitivní. Vzniklo to tak, že původní ukrutný manévry nepočítali s mechanikou prohlubování jizev z revize. Ale jelikož ani ukrutný manévry, ani mechanika prohlubování jizev se neplánuje jakkoliv měnit, nezbývá, než si zvyknout.
Díky za vysvětlení, myslím, že je mi to jasné. Jizvu z ukrutně mocně nedostávám zdroje a nemohu si ji prohloubit. Nicméně to prohlubování jizev mi pořád není jasné - mohl bys mě navigovat na stránku, nebo popsat, jak to funguje?
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

- Každý hráč může udělit jizvu sám sobě, aby tím získal zdroje. Počet zdrojů je 2+ úroveň jizvy (první úroveň dává 3, druhá úroveň dává 4, atd.).

- Během jedné akce (tj od nahlášení akce či protiakce až po vyhodnocení všech manévrů) si hráč může udělit jen jednu jizvu.

- Představ si, že nemáš už vůbec žádný zdroje, ale rozhodneš si zaplatit:
- náročnost 2
_ manévr přesně
- manévr lstivě
Za tuhle akci musíš sehnat 4 zdroje, což odpovídá jizvě druhé úrovně. Bylo by mnohem jednodušší si pamatovat, co všechno mám zaplatit, a pak to všechno zaplatit najednou až po akci, ale v rámci balancu a realističnosti se ta jizva zvětšuje postupně. To znamená, že už při zaplacení náročnosti si udělím jizvu 1. úrovně, využiju dva ze tří dočasných zdrojů, a jeden mi zůstane do konce akce. Pokud jej nevyčerpám do konce akce, tak propadne. Přijde na řadu nahlašování manévru přesně. Takže zahlásím manévr přesně, zaplatím třetí z dočasných zdrojů. Akci jsem vyhrál a mám nadání, takže můžu použít druhý manévr. Ale rozhodl jsem se mocně nezahlásit. Protivník se nevyčerpal, stále můžu zahlásit lstivě. Rozhodnu se zahlásit lstivě, tudíž si jizvu prohloubím z jedničky na dvojku, získám čtvrtý dočasný zdroj a ten použiji na zaplacení manévru lstivě.

Zkrátka prohlubování jizev mi může dát tolik zdrojů, jako kdybych si tu jizvu celou udělil najednou.
Ardea
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 3. 2021, 17:25

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Ardea »

trajda píše: 19. 9. 2021, 19:43 -Zkrátka prohlubování jizev mi může dát tolik zdrojů, jako kdybych si tu jizvu celou udělil najednou.
Jasně, takže za každou úroveň prohloubení dostanu 1 zdroj navíc - chápu - díky moc za vysvětlení :)
Agros
Příspěvky: 23
Registrován: 3. 8. 2021, 10:28

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Agros »

Zdravím, mám dotaz a doufám že jsem to pouze nepřehlédl někde v pravidlech a ani tady na fóru se mi to nedařilo najít.
Mohu pomocí dovedností kovářství ukovat zbraň? Meč, bojové kladivo, válečnou sekeru či něco podobného. Vím že v pravidlech je napsaná ve výrobě sekera, ale nevím jestli se tím myslí jen nástroj, nebo i zbraň s manévrem. Samozřejmě za předpokladu že má hrdina potřebné vybavení, materiál i čas.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů