[článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

České RPG, které vás zavede do fascinujícího a kouzelného světa 19. století.
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od RPG Fórum »

V 17. Drakkaru vyšel článek o tom, jak vznikaly ilustrace k Příběhům impéria.
Diskutujte :P
Ilustrace jsou nedílnou součástí téměř každého RPG. V  následujícím článku se pokusíme odkrýt roušku tajemství, jak knižní ilustrace vznikají, i to, jak vypadají jednotlivé fáze její výroby. Spolu s  tímto článkem však musí zaznít i varování. Stejně jako magie kouzelníka se jejím poodhalením stává jen pouhými pouťovými triky, mohou ilustrace ztratit své kouzlo. Přesto odvážlivce vítám za oponou. Račte vstoupit.
:arrow? Odkaz na 17. Drakkar
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Pieta »

Příliš krátké.

Ne, vážně, na tenhle článek jsem se docela těšil, a on mi skončil dřív, než jsem se pořádně začetl. Myslím, že bych bez problémů skousnul trojnásobný rozsah. A třeba v části "skenovaná kresba" jsem, jakožto totální amatér, který netuší, co to je "kladívkový papír" a vlastně ani "podklad", musel docela složitě řešit, co se to tam vlastně děje. (-: Ovšem oceňuju odvahu, že jste šli s kůží na trh. (:

Docela by mě zajímalo, jestli byste našli nějaký příklad pro "Po naskenování ještě obvykle objevím nějaké chyby a upravuji v počítači proporce jednotlivých částí obrázku." Taky moc nevím, jak si tohle představit, jestli třeba jde o drobné zásahy, nebo může jít vyloženě i o posuny v kompozici...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Ecthelion »

Pieta píše:Příliš krátké.
:oops: Nemoc z povolání. Vždy mám za to, že obrázek řekne vše a text je jen pro doplnění/osvětlení. Navíc tam toho není zase tolik o čem mluvit.

Za zmatenost se omlouvám - i když jsem měl celou dobu na paměti "nepoužívej žargon, nepoužívej žargon", tak mi to asi trochu ujelo.

Kladívkový je samozřejmě bílý vysokogramážní papír - tedy normální "tvrdý" papír.
"Po naskenování ještě obvykle objevím nějaké chyby a upravuji v počítači proporce jednotlivých částí obrázku."
Po naskenování se nejdřív musí kresba upravit - tj. jas, kontrast, zbavení se barev (i když používám jen černobílou kresbu, skenuji barevně a převádím na černobílou až později ručně) a vyrotování i vystředění. Tady obvykle přicházejí na řadu klasické retušovací nástroje, jako například u fotek. Opravení nějakých fleků, trhanců na papíře či šmouh. Upravení proporcí je jednoduché - když se seknu (a i to se mi i po těch letech kreslení stává), můžu změnit velikost některých částí obrázků, posunout je kousek vedle atp. Jsou možné i větší změny v kompozici, ale to si už vyžádá hodně retušovací práce - můžunapříklad do obrázku přidat postavy z jiné ilustrace nebo nekteré části nahradit jinými či úplně vymazat.

Mrknu se na disk, jestli něco ukázkvého nenajdu, uvidím.

Doufám ale, že to pro vás byl, i přes strohost a krátkost, zajímavý článek. Na jakékoliv další věci se ptejte. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Antharon »

už je to asi trochu offtopic, ale ako vznikal trailer? respektíve aký software ste použili?
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Markus »

Ecthelion píše:Kladívkový je samozřejmě bílý vysokogramážní papír - tedy normální "tvrdý" papír.
Čtvrtka? Tak to řeknu rovnou! :P
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od PetrH »

Markus píše:
Ecthelion píše:Kladívkový je samozřejmě bílý vysokogramážní papír - tedy normální "tvrdý" papír.
Čtvrtka? Tak to řeknu rovnou! :P
dnenka bych mezi toto = nedal. kladivkovy papir je tuzsi... aspon tdy byval. lepil jsme modely z abc a byl rozdil, cim podlepit, zda ctvrtkou ci kladivkacem:)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Pieta »

Ecthelion píše:Doufám ale, že to pro vás byl, i přes strohost a krátkost, zajímavý článek.
Právě že byl. (:

Kolik z E2 jsou vlastně ilustrátoři? (:

Do jaké míry se výsledný obrázek liší od původní představy, případně představy v různých fázích? Když kreslíš z černobíla/šediva a doplňuješ barvy, víš už dopředu, jak to barevně bude vypadat?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Markus »

Pokud se nepletu, tak z E2 ilustruje všechno jenom jeden.
Bylo by ale zajímavou výzvou, kdyby ten druhý vzal návod popsaný v tomto článku a na základě jeho nám něco zailustroval. 8)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Ecthelion »

Antharon: V After Effectsech, protože jesm na nich mohl pracovat. Jinak bych to skoušel v Jamendě. Byla to první věc co jsem v tom kdy dělal, tak to na to IMHO nedopadlo až tak špatně.

Markus, PetrH: Aby to nebylo tak jednoduché, tak se tomu také někdy říká kreslící papír :wink:. Prostě něco s větší gramáží, na konkrétním materiálu až tak moc nezáleží.

Pieta:
Pieta píše:Do jaké míry se výsledný obrázek liší od původní představy, případně představy v různých fázích? Když kreslíš z černobíla/šediva a doplňuješ barvy, víš už dopředu, jak to barevně bude vypadat?
O výsledku mám již poměrně dobrou představu, když dokončím úvodní skicování. Samozřejmě mě to kolikrát ještě vypeče a výsledek vypadá úplně jinak, než jsem zamýšlel (viz ukázková ilustrace v článku). Ale určitě se to nestává tak často - člověk se časem naučí skicovat a připravovat si kresby tak, aby byly realizovatelné a funkční i v pozdějších fázích tvorby.

S barvou je to trochu jinak. Samozřejmě představu většinou mám i od začátku (někdy si přes hrubou černobílou skicu čmárám zkušební barevné vrstvy, abych tušil kam se ubírám), ale tahle fáze mě někdy dokáže pořádně překvapit.
Pieta píše:Kolik z E2 jsou vlastně ilustrátoři? (:
Musí být všechna tajemství odhalena?

...asi ano. :wink:
V knize jsme pod ilustracemi podepsaní oba. Takže ilustrace beru jakožto společnou práci, přestože v 90% případu kreslí jen jeden a druhý funguje "jen" jako nápadová studna a kibic. Někdy kolega kreslí svoje přípravné kompociční skicy, na které já reaguji svojí přípravou. Většinou máme také připravenou pipeline, kdy já kreslím a kolega má na starosti research a přípravu referencí...
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Pieta »

Kde bereš inspirace ke kresbám, podle čeho se rozhoduješ, co zrovna bude nakresleno? Vznikají ilustrace před textem, po textu, s textem?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Ecthelion »

Pieta: Nějakou lehčí otázku bys neměl? :-)=
Pieta píše:Kde bereš inspirace ke kresbám
Na tuhle otázku jsem viděl odpovídat pěknou řádku lidí. Většinou přišli s nějakou zajímavou a trefnou odpovědí. I tak si ale myslím, že ke skutečné pravdě se v odpovědi moc nedostali. Pro mě je to dost nedefinovatelné. Obligátní odpovědí je, že inspirací je všechno kolem mě, ale s tím nebudu otravovat - to říká kde kdo a všichni mají pravdu. :wink:

Jinak mozek spíná v nejméně pravděpodobných okamžicích a vyplatí se sebou nosit bloček a tužku a ty motivy zaznamenávat.
Pieta píše:Vznikají ilustrace před textem, po textu, s textem?
Ano. :wink:

Ale vážně - u Příběhů jsme rozhodně nepostupovali klasickou cestou nejdříve text potom obrázky. Knihu jsme brali jako integrální celek, kdy nelze oddělit text od ilustrací nebo layoutu. Mnohdy bylo jednodušší osahat si tu kterou kapitolu nejdříve kresebně, případně graficky, a až potom se pouštět do textu. Samozřejmě je mnoho ilustrací vznikne v průběhu, kdy člověk odpadne od wordu a raději sedne k tužce a papíru. Ve finále je pak potřeba dodělat také nemálo materiálu a chybějících ilustrací.
U příběhů také vznikla spousta ilustrací "rozřezáním" z existujících komiksů, ale to souvisí s tím "osaháváním" před psaním, o kterém jsem mluvil výše.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od PetrH »

Jo a jsou to prave ty skvostne ilustrace e2, co nam mohou rici hodne a co na cloveka dychnou tou touhou jit poznavat....
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Pieta »

Ecthelion píše:Nějakou lehčí otázku bys neměl? :-)=
Jaká je odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Hike
Příspěvky: 1203
Registrován: 23. 11. 2006, 06:39
Bydliště: Polička
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Hike »

Pieta píše: Jaká je odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec?
hmmm ...

42
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: [článek] Jak vznikaly ilustrace k Příběhům

Příspěvek od Lemmy »

:clap: Mě se článek líbil.
Byl sice kratší, ale čekal jsem to, co jsem dostal.

Jen se zeptám, když fušujete i do PC grafiky:
Nevíte o nějakém programu, který se dá sehnat za darmo na takovoutu koloraci (tedy nascenovat ze čtvrtky, pak upravit na PC).
Chtěl bych to už dlouho vyzkoušet a do nového roku bych měl mít doma snad už i scanner :)
Odpovědět

Zpět na „Příběhy Impéria“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů