Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Archiv Sammaelova projektu.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Alef0 »

S Majom sme si to rozobrali po ICQ, ono je to trochu zlozitejsie. Argumentacna linia isla v duchu ,,preco si mu pomahal a na zaver kopol do zadku tymto clankom, ak bolo zrejme, ze to zlyha. Nebolo lepsie nerobit nic"? (Ak som dobre pochopil...)

Trochu som sa zamyslel, ale na nazore k clanku to nemeni nic.

--------------------------
Plus som poopravoval kopu preklepov a poopravil nadpisy, za co vdaka Peekayovi a jeho zaplave cervenych chyb :-)
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Sammael »

,preco si mu pomahal a na zaver kopol do zadku tymto clankom, ak bolo zrejme, ze to zlyha. Nebolo lepsie nerobit nic"?
To akoze sa ma pomahat iba projektom ktore maju silnu tendenciu uspiet?
Nema sa pomoct niekomu kto klaci postavit sa ako pomahat beziacemu bezat lepsie?

osobne si myslim ze vsetko malo svoj vyznam
vznikla kopa dobreho materialu
na ktorom sa da kedykolvek staviat
a posunulo to jedneho autora dalej

takkze pozerat sa na to z akejkolvek strany ako na stratu casu je hlupost
Uživatelský avatar
Majo
Příspěvky: 769
Registrován: 26. 4. 2007, 11:53
Bydliště: žilina (SR)

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Majo »

Nechapal som naco pomahal projektu, u ktoreho predom vedel ze sa nikdy nezhodne s jeho zakladnymi principami.

Je to komplikovanejsie. Neviem presne preco ale ten koniec projektu na mna posobil cudne a aj Alefovo participovanie na pochovavani.
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Sammael »

Ako cudne?
Koniec tohto projektu neznamena ze som s pracou skoncil. A neznamena ze s Alefom niesom v kontakte
Rozhodlo sa ze material z OaP je najlepsie pouzitelny ako freeware pre hracov. A je treba ist dalej. Podrobnosti o projekte zatial nechcem zverejnovat, uz skica myslim ze stacila. Ide o to ze mi v supliku stal projekt ktory nemohol byt koly copyrights zverejneny avsak napriek tomu som sa za ucelom neziskovosti a nekomercnosti rozhodol projekt dokocit. A rozhodne mam k nemu ovela blizsi vztah. V posledne dni ba dokonca tyzdne som citil averziu voci vlastnemu dielu ktore vznikalo povedzme si otvorene dost cudne. Rozhodol som sa nerobit nieco kym v tom nemam prehlad a jasnu predstavu co to ma byt, a navyse som si dost pochovaval reputaciu autora. Siahol som do suflika a prelistoval som si knihuktoru som si napisal pre seba a kamaratov, ale potom som sa rozhodol ist smerom vlastneho settingu. Teraz viem ze na slovensku mozem s rpg iba zaujat nie publikovat.Bol som v brlohu a chlapik mi povedal ze je to so stolovkami velmi biedne. Ludia v ke o to moc zauijem nemaju. Tak som sa pevne rozhoddol dokoncil dielo ktore vzdava hold mojmu najoblubenejsiemu franchisu (nie je to star wars :lol: ) urobit layout a dokoncit to.Mam k tomu ovela blizsi vztah a rozhodne pozadie poznam odzadu na pred. A kazdopadne je to robene pre mna a mojich znamych co neznamena ze sa o to nepodelim s forom.Ambicie popularity opadli ako kebab, ale tvorivost ostala tak velka ako moja chut nanho.
No one is imune
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Markus »

Sammael, já si vážím toho, že i přes ten neúspěch a dost silnou kritiku jsi tu pořád s námi a účastníš se diskuze... myslím, že mnoho jiných lidí na tvém místě by bouchlo dveřmi a už se nikdy nevrátilo. Rozhodně by to udělal ten Sammael, který před pár měsíci přišel na Fórum.

Přeju ti hodně energie a štěstí do další tvorby. Pokud máš chuť něco dělat, dobrý nápad je ukrajovat si krátké projekty, které zvládneš dokončit třeba do měsíce (ono se to stejně protáhne). Např. jedno cool město, které si můžete zakomponovat do nějakého fantasy světa, pět ukázkových postav pro nějakou hru, včetně ilustrací. Atd... Tím získáš potřebné zkušenosti, bez kterých se velký projekt dělat nedá. Hlavně ale dělej to, co tě baví. Pokud máš spoustu různorodých nápadů, bude pro tebe lepší zkouešt různé věci malého rozsahu, než se upsat k něčemu velkému - velkým projektem můžeš získat pocit svázanosti a nakonec třeba i vyhoření.

Alef0, pěkné a cenné shrnutí. Pro čtenáře, kteří nevědí, to co je Ocel a plamen, by možná bylo vhodné připojit na začátek nějaký odstavec či dva, které by tento projekt představily a shrnuly jeho genezi.

EDIT: Našel jsem téma s Demem a udělal jsem z něj důležité, aby se drželo navrchu. Snad to nevadí.
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Sammael »

Nie nevadi ono Demo samotn je peknym zdrojom materialov ktore sa daju pouzit. Takze sice nevzniklo prelomove RPG :D ale vznikol matros za ktory sa rozhodne nehambim.

Co sa tyka buducej tvorby pisal som o tom par odstavcov vyssie a tentoraz som si pracou absolutne isty (az na copyrights kua). Nemam ziadne ambicie, to co ma zenie je tuzba strasne si tu hru zahrat(mozno to vyzneje ako egoizmus), je to to co som stale chcel hrat ale na trhu s rpg nic podobne nebolo ( pretoze tento franchise nema rpg zastupenie), podobne mozno ano ale nie to. Mozno to vyzneje smiesne ale o projekte nechcem rozpravat a tektiez nebudem zverejnovat work in progress, a ani demo. Je to hra ktoru si robim pre vlastne potesenie( ako inak ked na tom nemozem zarobit $D ani ziskat meno autora- nerad by som sa chvalim nelicencovanym produktom).Na forum ju postnem a dam aj odkaz do noviniek. Je to z 75 percent dokoncena praca. Neviem ci to mozem nazvat minimalistickym projektom pretoze to urcite bude mat cez 170 stran.
A preco sa smejem? :D pretoze viem ze som sa niekam dostal, a preco som stale na fore a rad prispievam pretoze som sa tam dostal vdaka nemu. Ludi ako Alef0 ktory pomahal aj ked vedel ze to nikdy hrat nebude si treba vazit, a ak oap malo viest k takemuto clanku aky napisal aj to je sila a rozhodne som zato aby to z toho bol clanok(minimalne drakkar).Mozno by mal ist prikladom, podporuje slovensku tvorbu a venuje tomu vela svojho casu. Zacinajucich autorov treba podporit, bez umenia by zaner vyhasol, a je len par geniov, ktory dokazu napisat uz nazaciatku skvelu hru. Ja rozhodne by som podporil rozsiahlejsi clanok o tvorbe RPG na slovensku a cechach, kde by sa parafrazovali bifiho clanky a alefov post, dokonca aj nejake interview.
O a preco mam na tvary usmev znova? Pretoze mam konecne pocit ze svoj sen naplnim. A aj ked budem drzat v ruke rpg ktore nikdy nevyjde(copyrights), viem ze je to kniha ku ktorej nic nepotrebujem, ze splna vsetky moje hracske tuzby a ze k nej kedykolvek mozem dorabat modul, pretoze ju dokonale poznam. No more mists. $:)
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Alef0 »

Majo píše:Nechapal som naco pomahal projektu, u ktoreho predom vedel ze sa nikdy nezhodne s jeho zakladnymi principami.
Dobra otazka. Neviem.

Je to komplikovanejsie. Neviem presne preco ale ten koniec projektu na mna posobil cudne a aj Alefovo participovanie na pochovavani.
Suhlasim, je to komplikovanejsie, mozno je dobre si opat prejst posledne temy.

S participovanim na pochovavani nesuhlasim. V momente, ked sa pisal tento clanok, bol uz projekt par dni ohlaseny ako uzavrety. Najprv smrt, potom clanok, nie naopak.

Teda nechapem, cim som pochovaval, vies to vysvetlit?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Peekay »

Alef0 píše: Dobra otazka. Neviem.
Pretoze Alef je vo svojej podstate idealista a veri, ze je dobre, ked sa nieco deje... aj ked je to nieco ine, ako by mozno on preferoval.

(a to je iba dobre, takych ludi treba)
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Alef0 »

Co sa clovek nedozvie...

Pretoze su veci, ktore su zabavne a poucne (hoci doomed to fail), a prinos sa zjavi az casom.

Inak povedane, clovek robi kopu blbosti a nevie preco a potom na to spomina s laskou.

Otazka, co by sa stalo, keby tu nik nedebatoval, je uz len cisto hypoteticka. (,,Predaval by som semienka v Samarkande?" ako sa pytal isty autor.)
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Lemmy »

Markus píše:Sammael, já si vážím toho...
Dobrý post. Pod to bych se klidně podepsal.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Pieta »

Alef0 píše:,,Predaval by som semienka v Samarkande?" ako sa pytal isty autor.
Kdo?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Alef0 »

Umberto Eco, Foucaultovo kyvadlo, XIX. Presnejsie, su to sezamove semienka.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Pieta »

Alef0 píše:Umberto Eco, Foucaultovo kyvadlo, XIX. Presnejsie, su to sezamove semienka.
Dík. Bylo mi to jakési povědomé.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Sammael »

Takze oznamujem ze projek O&P nieje mrtvy a tu je cast textu, ktory je to posledne co uvernujem kym nenapisem a neukoncim zakladnu prirucku. Je to len v ramci oznamu ze O&P nieje mrtve a naopak niekolko tyzdnovy oddych dospel k tomu aby som dielo prepisal v obra z ktory by som chcel hrat. Zmenil som jadro tak aby som si tam moholl zahrat to co tuzim a to je horror. Je mi jasne ze corvus sa urcite chyta za hlavu , a vravii OMG zasa zmena. Ano O7P presla zmenami ale nikdy som si nebol isty jeho podobou tak ako teraz po chvilke oddychu, kedy zacali chybat Alfairy a vsetko co svet ponukal, avsak prekopal som to od zakladov. A tu je urivok z textu ktoreho pisanie vzhladom na to, ze zahrnam len to co chcem hrat a nepremyslam co by sa mohlo pacit inym, ide omnoho rychlejsie.
Az prekvapivo

Dobrodružstvá v Edesii

Nasledujúca kapitola vám prináša informácie potrebné k tomu, aby ste sa mohli dozvedieť to, aké je to žiť a zomrieť v svete plnom hrôzy, konfliktov a diskriminácie. Obsahuje stručný popis národov, ich tradícii, krajín ktoré obývajú a rovnako tak aj udalosti súčasnej éry.

Zem nikoho

Éra temnoty, ako ju väčšina ľudu nazýva začala nečakane a príliš rýchlo. Všetko začalo tým ako sa kolektív prezídia kolégia Magiky, pokúsil spustiť zložitý rituál na oddelenie neprístupnej a nehostinnej pustiny Lusary od prosperujúceho Shairského kráľovstva na juhu, magickou bariérou. Manipulovali so samotným éterom, vírili ho tou najmocnejšou mágiou, čím ďalej tým viac rozťahovali éterické priestorové trhliny, až kým to celé neskončilo nepredpovedateľnou kataklizmou. Erupciou, ktorá za sebou zanechala obrovský kráter a vzala zo sebou všetok život v okolí. Polovica Shairskeho kráľovstva sa zmenila v popol a na miesto nikoho.

Tisíce nevinných obyvateľov, starovekých pamiatok a historických miest sa premenilo na prach a minulosť. Týmto ale najväčšia tragédia v histórii Edesii zďaleka neskončila. Do sveta v ktorom po tisícročia vládlo svetlo a kde bytosti poznali tmu len z jaskýň, pivníc a kobiek zavítala temnota, tma z iného sveta, z alternatívnej dvojičky Edesie, Miri. Zdeformovala éter, ktorým južná časť prekypovala , v anomáliu mutujúcu mágiu a všetky organizmy na ktoré bola naviazaná. Edesania tento jav nazvali temný príliv.

Temný príliv

Pád prevažnej časti kedysi hojného, prosperujúceho juhu a mágia mutovaná temným éterom Miri, teda aspoň podľa Edesanov, splodili hrozbu, ktorú Edesia doposiaľ nezažila. Od vtedy sa nečakane kedykoľvek z juhu celým kontinentom preženie hustá hmla so sladkastým nádychom, sprevádzaná nepríjemným zvukom pripomínajúcim praskanie výbojov v éterohľade a nie čim ako šepot. Miestna legenda tvrdí, že si bohovia pomaličky prichádzajú odoberať kus po kúsku z duší smrteľníkov ako daň za obrovskú chybu ktorej sa dopustili. Obyvateľov často popadajú instantné stavy nepríčetnosti, rôzne depresie, fóbie a krátkodobá demencia. Všetko sa to spája s tajuplnou hmlou, ktorá prichádza nečakane ako predzvesť temného prílivu, ktorý ju nasleduje.


Felčiari a akademici tvrdia, že vdýchavanie neznámej formy éteru, ktorý tvorí túto čudesnú silu spôsobuje počiatočný telesný šok ktorý vedie k viacerým mozgovým disfunkciám, až k možnej straty pamäti. Často je možné nájsť nepríčetnú osobu bez výrazu a emócii, paranoického nepriateľa, alebo vystrašeného cudzinca a to všetko spôsobené nie čim čo nikto predtým nikdy nevidel. Potom celú Edesiu pokryje na niekoľko dní tma. Ani ten najmúdrejší učenec a dokonca ani najstarší barbarský Druid nedokáže predpovedať kedy sa to stane, kedy hmla vybuduje cestu temnému prílivu z Miri a zmení tvár Edesie. Je to nečakané a náhle. Temnota z Miri však predstavovala omnoho väčšiu hrozbu, odvrátená strana toho éteru na ktorý boli Edesania zvyknutý deformovala mágiu, mutovala organizmy, s ktorými bola spätá. Magické bytosti sa menili v nove druhy, mágom rástli nové končatiny, deformovali sa tie jestvujúce a o ohavných premenách ani nehovoriac, všetko zdá sa záležalo na intenzite samotnej mágie, ktorá bola naviazaná na ich energiu.

Z väčšiny drakov sa stavali zmutované krvilačné beštie, ktorým ostal už len základný inštinkt kŕmenia sa, s čírych magických a úctyhodných bytosti sa stala šelma bažiaca po mäse. Podobne na tom boli aj ostatné magické bytosti ako Fauny, Lamassu, Fomoriani a víly. K mutácii však dochádzalo len u tých, ktorý počas temného prílivu mágiu priamo používali a uvoľňovali z tela svoj magický potenciál. Vlastne to jednoducho vysvetľuje to, že namiesto prirodzeného priťahovania éteru k dočerpaniu vynaloženej esencie pri kúzlení na seba viazali túto novú formu, tá mutovala časti tela, kde mágia v daný moment prúdila počas telesného obehu.


Škvrny dňa

Nedá sa povedať , že si Edesania na temný príliv po nejakom čase zvykli, no rozhodne sa s nim naučili ako tak existovať, a našli si cestu ako v niekoľkodňovej tme žiť. Začali používať sviečky a fakle, ktoré im slúžili na hrabanie sa v pivniciach, snorení sa v jaskyniach a podzemných katakombách. Najlepší spôsob ako udržiavať svetlo však bol v špeciálnych lampášoch, v ktorom si uchovávali svetlo dňa. A ak príliv trval dlhšie ako predpokladali, často krát sa vydávali do okolia hľadať nimi nazvané škvrny dňa, éterické trhliny Edesie, ktoré temnota Miri nepohltila. Je pravdepodobné, že vás v Edesii, koly takémuto lampášu zarežú, napadnú, olúpia. Najmä tí, ktorých následky šoku s prvého kontaktu s hmlou neprestanú po chvíli zužovať, a pretrvávajú kým nenastane odliv. Veľa obchodníkov a prostých občanov, zarába takýmito lampášmi, na tých, ktorý sa boja vydať tmou za škvrnou dňa, ktorá môže byť ako za rohom tak až niekoľko stoviek kilometrov ďaleko. Jedine pomocou týchto škvŕn, počas prílivu dokážu merať čas, pretože im nefungujú vplyvom temnoty éterochromi a ostatné ukazovatele času. A to tak, že sa naučili podľa objemu lampiónu odhadnúť dĺžku pôsobenia Edesanského éteru vo vnútri. Éter v uzavretom priestore odrezaný od ostatného, po nejakom čase vyhasína. Podobne ako element bez vplyvu éteru vyhasne, vyprchá, zchátra. Magov taketo svetlo chrani a umoznuje im docerpavat eter z tohto zdroja a vyhnut sa tak mutaciam.
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Re: Poučenie z krízového vývoja [post mortem zamyslenie]

Příspěvek od Corvus »

toto je prvy text od teba co ma zaujal natolko aby som ho cely precital. fajne.

skor ako horror to na mna posobi ako dark fantasy, co vobec nie je chyba.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Zamčeno

Zpět na „Oceľ a plameň“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů