Demo

Archiv Sammaelova projektu.
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Demo

Příspěvek od Sammael »

V prvej rade chcem ohlasit Release prvej casti dema na buducu sobotu 17.01.2009
Od tohto dna sa bude demo uverejnovat v 4-5 strannom seriale, 4 tyzdne.{je to koly mojmu prieskumu}

Preco vsak tato tema:
Jednak prave v nej budu pdf verzie a jednak ich tu budeme rozoberat. Na druhej strane vas chcem poprosit aby ste mi poslali ak mate nejake dobre odkazi na existujuce dema. Po mailovej diskusii s Lemmym, ktory mal moznost exluzivne nazriet na 1 cast spolu s bifim a Alefom, som dospel k tomu aby sa vytvorila tato tema este pred 1 castou.
Otazka: ako sa lisi Demo sveta a Demo hry, a povazujete za uzitocne v deme zahrnut aj co to vlastne RPG je?

Vlastne myslim ze sa Lemmy nenahneva ked uverejnim jeho spravu ktora ma vedie k otvoreniu temy pred uverejnenim prvej casti.

Lemmy:
Můj pohled na to, co jsi mi poslal je hodně kladný :clap: . Jen nevím zda to má být DEMO hry, či DEMO světa...? Viz níže:

1) Hry na hrdiny - ať už je text dobrým úvodem do světa pro spolutvůrce a osoby znalejší tvé představy, není to DEMO pro hráče. Chybí mu popis toho, co jsou hry na hrdiny, jak se hrají atd... prostě ta herní omáčka kterou máš téměř ve všech hrách. Inspiruj se u jiných DEM a doplň
2) S tím souvisí pravidla. Pokud chceš, aby to bylo hratelné DEMO, je potřeba nějaká dodat (např. přiložený FATE s úpravami pro tvůj svět - nebo alespoň nějaké základy jako aspekty, schopnosti - alespoň nějaké osvětlení, jak pravidla fungují... což se nejlépe dělá na:
3) Příkladovém dobrodružství (- kde by si mohl uvést nějaké předvytvořené postavy s utčitými hodnoceními, příslušnosti k nějakým cechům a vysvětlit na tom pravidla vybraného systému).
Rozvedu: Máš Genezi, máš Apokalipsu... stačí dodělat herní omáčku (bod 1), základní ponětí o tom, jak se pravidla hrají (2), které však spíš vysvětlíš na přiloženém příběhu (bod 3), kde také uvedeš ve vytvořených postavách příklady toho, jak se chovají a jaké mají názory jejich cechy (např. 4-5 postav, 3 cechy) - čímž zabiješ několik much jednou ranou:
a) vodítko pro začátečníky, jak se hra hraje a jak by mohla vypadat (jak pro hráče, tak pro vypravěče)
b) vysvětlení základních pravidel vybraného systému
c) příklady cechů
d) poměry ve světě, které se dají vyčíst z příběhu dobrodružství
e) příklady předvytvořených postav něčím typických svět (např. éterický mág, lovec démonů, gildovní špeh...)
f) popis místa, kde se dobrodružství odehrává - opět výborné pro vysvětlení toho, jak se má tvůj svět chovat, co je pro něj typické, kde je jeho kouzlo a v čem má švih (např. renesanční město, kde se v kanalizacích ukrývají nežádoucí před zraky smrtelníků apod...)

K samotnému textu:
Rozveď pojmy jako éter, bohové, andělé, potentates atd... Aby si je laik lépe představil. Co je to vlastně ten éter? Jednoduše - jako by si to chtěl vysvětlit jednoduše v textu začínajícímu hráči.

Potentates - nemáš lepší slovenský výraz?

Uf, toť vše, omlouvám se za chaotičnost... opět píšu jako vždy v rychlosti

Celkově , vypadá, že se to někam začínalo posouvat. :clap:
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Demo

Příspěvek od boubaque »

Osobně si demo předstvuju trochu jinak ... to, co popisuje Lemmy, mi připadá spíš jako "Lite" verze (i když by se možná dalo říct, že Lite je hratelné demo).

Demo si představuju jako (pokud možno nějak koncepčně pojatý) svazek několika listů, ze kterého se hráči dozvědí, jak vypadá prostředí hry, aspoň trochu jak vypadá systém a tvorba postavy - jaké jsou možnosti tvorby postav (za co všechno se dá hrát) a jaké příběhy bude hra produkovat a podporovat... Nejdůležitější ale je hráče navnadit, ukázat jim atmosféru hry a příběhy, které se v prostředí hry odehrávají a nastínit základ systému, aby věděli, do čeho jdou.

Ukázkové dobrodružství, hratelný základ systému, vysvětlení reálií prostředí a podobně je fajn, ale hodilo by se spíš až do hratelného dema (Lite verze). Úvod do RPG bych možná nechal až na plnou verzi - demo podle mě nemá zaujmout nováčky, ale lidi, kteří už vědí, o co jde - demo je má přesvědčit, že stojí za to se na hru aspoň podívat, i když už mají nějakou jinou.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Demo

Příspěvek od Sammael »

demo podle mě nemá zaujmout nováčky, ale lidi, kteří už vědí, o co jde - demo je má přesvědčit, že stojí za to se na hru aspoň podívat, i když už mají nějakou jinou.
No tohto som sa pisanim viacej menej drzal len hmm vies ze o tom kusok uz zacinam pochybovat.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Demo

Příspěvek od Alef0 »

Exkluzivne som si precital tie dva materialy. Zatial mam pocit, ze su to dve rozne hry :-)

Z genezy mam pocit, ze je to vysokourovnovy pohlad na "genezu" sveta: od stvorenia az po finale. Pride mi podobna niekdajsej stene textu, ktora sa tu zjavila na prapociatku. Stylistika miestami pokrivkava, lebo neboli mi jasne niektore logicke kroky. Pochopil som to tak, ze bohovia mali Edesiu ako treningove miesto, anjeli ju mali strazit, tretina padla, Satan, errr, pardon, Sammael na ich cele, bohovia idu teraz definitivne potrestat Sammaela, co sa na zemi prejavi ako koniec sveta. (Tam mi unikla suvislost, ze preco, lebo Sammael ide bojovat proti bohom tym, ze na nich vychrli svojich prisluhovacov). Potrestanim Sammaela nastane reboot sveta.

Informacie som presiel a zobral na vedomie. To, ze je to podobne s mytmi o Sata..errr, Sammaelovi, je zrejme zamer.

Z druheho dokumentu mam pocit, ze je protipolom prveho. Pateticky preslov brany z pohladu ludu, kde sa demoni uz vychrlili a koniec dni je za rohom. (Ten nahly prestrih do reality [,,To nemyslis vazne"] je taky absurdno-pythonovsky)) Z druheho dokumentu viem, ze cechy bojuju medzi sebou, ligy plnia ich ulohy, intrig kopa a aby toho nebolo malo, prisiel koniec sveta.

Moj primarny dojem je ten, ze neviem, ako anjeli vplyvaju na pritomnost, resp. aky je suvis medzi prvou a druhou castou. Momentalne mam pocit, ze ide o dve rozne hry: jedna hra na urovni totalne epickych anjelov dobra voci anjelom zla, kde ludia su dobri akurat ako mravce. A druha klasicka hrdinska, kde prosty lud bojuje v intrigach medzi sebou na pozadi totalnej destrukcie (warhammeracky Chaos nie je nahodou taky?)

Tieto dve roviny akosi neviem mentalne spojit do hromady. Ak bojujem v totalnom temne voci kope inych cechov, plnia demoni inu ulohu, nez len pozadie, teda ulohu "univerzalneho zla"?

A ak som anjel vs demon, naco su mi ludia?

To by chcelo ujasnit, ze na com bude doraz. A prisposobit rozsahy. Genezy na dva a pol strany vs relevantny stav sveta na jedinej strane mi pride ako pomer, ktory by mal byt opacny.
--------------------------
K zvysku: ja by som este neriesil uvody typu "O com je rolove hranie". Neriesil by som ani pravidla. Na to je este skoro. Rozpracoval by som to, co moze podporit hraca. Uz asi patnasty krat tuzim po zapletkach resp. tom, co moze robit v tomto svete hrac, resp. po vzorovych pribehoch z tohto sveta. Zatial totiz viem len to, ze som clenom ligy, palim carodejnice, bojujem hore, bojujem dole, rozpletam intrigy, zabijam demonov, varim kavu a skrabem zemiaky v mene niektoreho cechov. A nadomnou bojuju demoni, ktori su mocou daleko nadomnou a ja ani neviem, ci mam este bojovat alebo sa rovno mam zakopat v hrobe.

Voditko pre zaciatocnikov nie je treba, aspon zatial nie. Pravidla nie. Priklady cechov by som tam urcite dal (lebo tie generuju hracske idey). Pomery vo svete rozhodne ano. Typicke "povolania" asi ano. Popis miest aspon globalne.

Demo si predstavujem podobne ako boubaque. Po precitani dema chcem zvolat (pardon za epicky slovnik) "TOTO CHCEM HRAT!" Po precitani dema chcem mat v hlave par napadov na pribehy. A asi nie je potrebne sa orientovat na novacikov, ktori netusia, o com je rolove hranie, ti sa k tomu dostanu v dalsej vlne.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Demo

Příspěvek od Sammael »

Pochopil som to tak, ze bohovia mali Edesiu ako treningove miesto, anjeli ju mali strazit, tretina padla, Satan, errr, pardon, Sammael na ich cele, bohovia idu teraz definitivne potrestat Sammaela, co sa na zemi prejavi ako koniec sveta. (Tam mi unikla suvislost, ze preco, lebo Sammael ide bojovat proti bohom tym, ze na nich vychrli svojich prisluhovacov). Potrestanim Sammaela nastane reboot sveta.
Pri vsetkej ucte mam pocit ze si to len preskakal. Samael nejde bojovat proti bohom. Pozor, pointa ti naozaj uplne unikla, skus si to precitat pozorne.
Druha strana mala byt protipolom zamerne, myslim ze to zatial kazdy citalel pochopil, na jednej strane je to pisane z pohladu potentates na tej druhej z pohladu cloveka. Nahly prestryh do reality bude vynechany.
Anjely zatial nijako, nikde som nespomenul ze anjely zla idu protianjelom dobra.
A co tak pozriet sa na to ze je to pohlad z dvoch stran.
Z celej tvojej kritiky mam pocit ze je to rychlo preletene, to na com som tak krvopotne pracoval. :(
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Demo

Příspěvek od Alef0 »

Dusujem sa, ze som to cital asi styrikrat, takze to nebolo preletene. Mozno je to predsa mojim nepochopenim, ale obvinil by som aj stylistiku, ktora mi miestami prisla zmatena.

Skus ma opravit, ako som mal tu genezu pochopit a skus to v piatich vetach.

Resp. skus predpokladat, ze som to precital poriadne a vyjadrit sa ku kritikam (momentalne mam skor dojem kontrakritiky).
Naposledy upravil(a) Alef0 dne 7. 1. 2009, 19:24, celkem upraveno 1 x.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Demo

Příspěvek od Sammael »

Posli mi prosim urivky kde aby som sa na to mohol pozriet, chcem aby to bolo co najlepsie, a kedze zatial text nikto nekritizoval negativne nemal som co opravovat. posli mi prosim sukromnu spravu s textom kde ti to nesedi. O tomto by som radsej pokecal cez icq lebo ludia nemaju sajnu o com sa tu bavime.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Demo

Příspěvek od Alef0 »

Ja som pochopil:
Pochopil som to tak, ze bohovia mali Edesiu ako treningove mesto, anjeli ju mali strazit, tretina padla, Satan, errr, pardon, Sammael na ich cele, bohovia idu teraz definitivne potrestat Sammaela, co sa na zemi prejavi ako koniec sveta. (Tam mi unikla suvislost, ze preco, lebo Sammael ide bojovat proti bohom tym, ze na nich vychrli svojich prisluhovacov). Potrestanim Sammaela nastane reboot sveta.
V tvojom ponimani je to ako?

Napis prosim tych pat viet sem, pomoze to aj ostatnym.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Demo

Příspěvek od Sammael »

budem ta musiet sklamat ale uz beztak sa toho dozvedeli viac nez som chcel nemal si svoje postrehy z priameho textu riesit takto ze si dal strucny obsah{ a navyse zle pochopeny}. Chel som sa tu bavit o zmysle dema. A ak niekto ma priklady na demo nech mi tu da odkaz.
Iam really sad about it :(
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Demo

Příspěvek od Alef0 »

Dal som konstruktivnu kritiku, zial netusil som, ze bude problem, ked sa zmienim o vsetkom, co vo mne text vyvolal. Nabuduce napis, ze mam zakaz kritizovat otvorene, budem si pamatat :-)

A som teraz zmateny. Ja by som rad vedel, ako som to mal pochopit. Co brani tvojim piatim vetam, ktore mna aj zvysok uvedu na pravu mieru z hladiska genezy? Nevidim dovod.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Demo

Příspěvek od Sammael »

Dal som konstruktivnu kritiku, zial netusil som, ze bude problem, ked sa zmienim o vsetkom, co vo mne text vyvolal. Nabuduce napis, ze mam zakaz kritizovat otvorene, budem si pamatat
Joj ved som ti povedal ze mi to posli na icq nechel som aby sa citatelia dozvedeli o samotnych podrobnostiach textu este pred uvedenim textu :(
Imho mam pocit ze tvoja predcasna kritika demo odsudila predcasne do zahuby lebo ludia budu cakat kravinu.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Demo

Příspěvek od Ecthelion »

Sammael: Jsi moderátorem této sekce, jestli chceš, tak ty posty tady prostě promaž a bude (ale prosím umírněně - mazat posty s jejichž smazáním uživatel nesouhlasí není košer - Alefovi to zdá se ale vadit v tomto případě nebude). :wink:

Jinak... proč je to demo tak tajné, že vadí i pár nesouvislých útržků?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Demo

Příspěvek od Sammael »

Pretoze ten text zatial zozal kladne hodnotenia a snazim sa den a noc aby som si nim napravil reputaciu a aby ludia na fore mali pocit ze vznika naozaj nieco dobre. A cele je to pisane tak ze to cloveka pprekvapi, preto je to tajne.
Bolo tajne
To co niekto napisal nikdy nebudem mazat.
\Predsa len par recenzii od inych hracov ktore mi prisli mailom
Je to krásne... je to dosť ľudské, takže môžeme nachytať aj silného skeptika ako sa ku koncu rozplýva nedočkavosťou dozvedieť sa viac, napriek jeho prvotnému váhaniu až odmietaniu... má to štavy, predsa to ale nie je “úplne dokonalé” čo je ale presne ako to chceme, totiž ako autori musíme dokázať fakt že sme im blízko, že sme sami hráči a teda poznáme ich tajné priania viac ako profesionálny developeri, je hmatateľný – čitateľný
Velmi prijemné a dostatočne pôsobivé, tiež sa mi páči gradácia pôsobivosti = zo začiatku málo pútavé, neskôr som ako čitateľ bol priam ponorený do textu
Takze snad si si text len naozaj zle vysvetlil. Btw tak teraz som naozaj sam zvedavy na release prvej casti dema
Som zvedavy na bifiho nazor.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Demo

Příspěvek od Joe »

Sammael,

môžem slobodne prehlásiť, že zatiaľ nemám ani šajnu o čo ide.
A so mnou 99.999% čitateľov tohoto fóra.

Takže sa nestrachuj. A hlavne nezakladaj hodnotenia na zatiaľ získaných (málo) odpovediach, aspoň nebudeš potom ani na jednu stranu prekvapený reakciou čitateľov výsledného Dema.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Demo

Příspěvek od Sammael »

Vratme sa prosim k zakladu a to je lemmyho nazor na demo a moja ziadost ci nemate link na nejake existujuce dema.
Zamčeno

Zpět na „Oceľ a plameň“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti