Astrální doupě (+ recenze)

Diskuze k českým a slovenským hrám, které nemají samostatnou sekci.
Odpovědět
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od morech11 »

tož...
ja k tomu nemám podľa niektorých meradiel ďaleko :P
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od Sparkle »

Pieta píše: Ale z účastníků hry, co vím, úplný začátečník nebyl nikdo.
To ne. Ale taky jsme na to hraní nejspíš nešli primárně za účelem zahrát si konkrétní dobrodružství, ale hlavně otestovat systém. Proto jsem taky chtěla, abychom si postavy vytvořili sami na místě. Když jsem pak na místě viděla bezradné obličeje spoluhráčů při tvorbě postavy, bylo mi hned jasný, že se to dobrodružství bude zkracovat a s velkou pravděpodobností si ani moc neužijeme zápletku.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Alasin
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 5. 2013, 22:57

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od Alasin »

Alef0: Mas pravdu ze sem to pojal ponekud nestastne. Ano, dotklo se me co se tu psalo a bohuzel se to projevilo i na mem projevu. Hodnotit druzinu sem si dovolil proto, ze po tom co sem videl mi neprislo na miste hodnoceni nekterych ucastniku, kteri jak sem na miste postrehl to vysvetlit ani nechteli (viz me je to jedno). Samozrejme nehazu vsechny do jednoho pytle, jak to asi bylo pochopeno. Pokusim se oprostit od osobnich dormu, dekuji za upozorneni.
Alef0 píše:...zbytočne diskvalifikuješ aj projekt, ktorého si Autorom...
ted nevim jaky projekt myslis, nejsem autor

Pieta: dekuji, chapes velice dobre :)
onge píše:pro samé učení theuregských dovedností mi už nezbyly body na to, abych se tou sekerou naučil mávat
To je otazkou priorit, nemuzes umet od zacatku vse. pokud sis postatavu vytvoril tak ze nejsi moc platny v primem boji, pomuzes druzine jinak a po splneni ukolu si pridelene expy doinvestujes.
onge píše:Pokud si vytvořím k tomu účelu ideálně vybalancovanou postavu, jak dlouho mi bude trvat, než z ní udělám mistra schopného zkameňovat nebo tvořit božstva? Kolik sezení bude třeba odehrát? Jsi ty ten mág, co zapaloval táborák pětimetrovým ohnivým dechem?
Melo by se pridelovat 500-5000 bodu entuziasmu (expu) do kazde skupiny (vlastnosti/dovednosti), podle zavaznosti dobrodruzstvi a zpusobu reseni. Kazdy den straveny odpocinkem zvysuje entuziasmus i 1 v kazde skupine (treba kdyz nekdo vynecha hru, muze si pricist tolik bodu, kolik skupina odehrala dni bez jeho pritomnosti "in game" v pripade, ze byl "zaparkovany treba u alchymistu na sene"). Opravdu zalezi na schopnosti hrace, delce sezeni a stedrosti PJ (na skameneni dosahnes treba za 20-1000 her, nejde to pausalizovat).
Ano sem ten mag co zapalil ohen 5timetrovym plamenym dechem... nevsiml sem si ze by mel nekdo treba zapalovac. Mohl si treba Sparkle do tesaku zaklit demona ovladajiciho plaminek (5ta sfera), nebo pyrokinezi (9ta sfera), ale usoudil sem ze tohle bude rychlejsi. Ja se tyto kouzla neucil z duvodu uspory bodu a investoval je do ucinejsich kouzel ktere pomuzou v boji.
Cor píše:1. Ano. Na většině "přijďte si vyzkoušet systém" to funguje tak, že systém zná vlastně jen PJ a v průběhu tvorby postav (pokud je nemá pro hráče předpřipravené jen k výběru) a samotného hraní hráčům vysvětlí...

2. Zatím mi to připadá spíše tak, že autor tuhle rovinu podcenil a nebo vysvětlování čehokoliv prostě není jeho silná stránka a podle toho vypadají jak pravidla, tak prezentace. Nechce se mi věřit, že by zástupci RPGfóra byli zas až tak tupí. (:lol:)

3. Mimochodem, docela by mně i jako nezúčastněného zajímalo, kolik systémů autor opravdu znal a vyzkoušel předtím, než se rozhodl sepsat "Astrální doupě" (a proč vlastně "doupě"? Podle vzoru "dračí"?)
1. a 2. Ver ze to bylo nejdelsi a nejvycerpavajici zasvecovani novacku do pravidel co sem zazil.
3. Na to neumim odpovedet.
Sparkle píše:Rozhodně není automatické, že zranění v RPG hrách se přirozeně regeneruje "dle reálu"... rozhodně není automatické, že každá družinka musí mít léčitele.
Nejsem si vedom ze bych neco z toho tvrdil, krom toho muzes poridit treba "heal flasky" u alchymistu.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od Alef0 »

Pardón s tým autorom, v každom prípade je to do budúcna ujasnené.
1. a 2. Ver ze to bylo nejdelsi a nejvycerpavajici zasvecovani novacku do pravidel co sem zazil.
Tretí krát sa pýtam: koľko ich predtým bolo a čo to boli predtým za nováčikovia?

Lebo samozrejme si viem predstaviť, že ľudia, čo RPG nikdy nehrali, nevedia porovnať + keď sú odtienení od systému ("tu máš a toto si hoď") tak mnoho vecí neriešia. Na druhej strane na sedení sme boli ľudia, čo videli veľa systémov, a preto nás zaujímali ich mechaniky a pravidlá (lebo ako bolo povedané, text hry nie je v tomto žiadna veľká sláva), čo sa mohlo zdať ako dlhé a vyčerpávajúce.

Z toho vyplývala aj otázka na Autora a jeho znalosť systémov a z toho vyplývalo moje konštatovanie, že AD je zatiaľ systém, ktorý funguje len v dvojmetrovej aure okolo autora.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od Jerson »

a já bych doplnil otázku Kolik lidí vedlo Astrální doupě na základě přečtení pravidel, aniž by ho předtím hráli?
Alasin
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 5. 2013, 22:57

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od Alasin »

Alef0 píše:
1. a 2. Ver ze to bylo nejdelsi a nejvycerpavajici zasvecovani novacku do pravidel co sem zazil.
Tretí krát sa pýtam: koľko ich predtým bolo a čo to boli predtým za nováčikovia?
Alef0 píše:môže to autor porovnať s inými sedeniami s inými hráčmi? Z tvrdení tiež vyplýva, že to viedli aj nejakí iní hráči: ako to prebiehalo?
Alef0 píše:* Hore som sa pýtal na iné skúsenosti z iných družín, môžeš to elaborovať?
Alasin píše:Hned z kraje pisu ze jsem pouze pomocna ruka, co vam mela pomoct v pripade potizi...
Alef0 píše:Pardón s tým autorom, v každom prípade je to do budúcna ujasnené.
dekuji
Predpokladam ze ta otazka tedy nepatrila me. Ja osobne sem zazil cca 8 novacku s ruznejma skusenostma, ale opravdu si nepamatuju kdo ma co za sebou, nedelal sem si poznamky (uprimne jestli sem se jich ptal, tak obecne). Nevim jestli to uz vedl nekdo jiny, za me pritomnosti ne.
Jerson píše:a já bych doplnil otázku Kolik lidí vedlo Astrální doupě na základě přečtení pravidel, aniž by ho předtím hráli?
nevim

pokracovat v odpovidani na drive polozene otazky budu pozdeji, nesedim u toho furt
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od Jerson »

a co tedy kontakt na autora? Zeptal bych se ho sám.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od Pieta »

Alef0 píše:Lebo samozrejme si viem predstaviť, že ľudia, čo RPG nikdy nehrali, nevedia porovnať + keď sú odtienení od systému ("tu máš a toto si hoď") tak mnoho vecí neriešia. Na druhej strane na sedení sme boli ľudia, čo videli veľa systémov, a preto nás zaujímali ich mechaniky a pravidlá (lebo ako bolo povedané, text hry nie je v tomto žiadna veľká sláva), čo sa mohlo zdať ako dlhé a vyčerpávajúce.
To je přesně to, o čem mluvím. Když hráči chtějí hrát, hrají. Když chtějí rozebírat systém, místo toho rozebírají systém. Je pak jasné, že z pohledu vysvětlujícího je mnohem náročnější je uvést do hry.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od morech11 »

Alasin píše:1. a 2. Ver ze to bylo nejdelsi a nejvycerpavajici zasvecovani novacku do pravidel co sem zazil.
hej, pieta, akurát som sa tiež chcel spýtať, že či je toto dobre, alebo zle, podľa neho :)

Alasin - že ma pravidlá zavalili a neurčité bľabotanie z vašej strany o tom, ako jednoducho sa to všetko nahadzuje spôsobilo to všetko, čo mi vyčítaš. ty si už musíš prebrať, či je to viac moja chyba, lebo som lama a nepochopil som systém, alebo chyba systému, lebo som nepochopil systém. (pomôcka: pri väčšine systémov mi stačí jedno prečítanie, na to, aby som si vedel predstaviť, ako to budem hrať. tentokrát mi nepomohlo ani čítať systém [nie, žeby bola príručka napísaná tak, že by som ju celú zvládol...], ani výklad od ostatných pri stole :roll:
ale ak chceš nechať problém na mne, zas tak mi to nevadí, že nie som nejak extrémne skúsený som si priznal sám vyššie 8) )
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od Alef0 »

Ja osobne sem zazil cca 8 novacku s ruznejma skusenostma, ale opravdu si nepamatuju kdo ma co za sebou, nedelal sem si poznamky (uprimne jestli sem se jich ptal, tak obecne). Nevim jestli to uz vedl nekdo jiny, za me pritomnosti ne.
Ale áno, to bola otázka na teba: dôvodom boli tie nahnevané vyhlásenia, ako keby sme boli tá najhlúpejšia družina ever, ktorej treba pomáhať, vodiť ju za ručičku a podobne. Lebo dosť ľahko sa určuje poradie, keď sú družiny dve ;-) a ešte ľahšie, keď jedna boli nováčikovia, o ktorých som hovoril vyššie.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od Ecthelion »

Alasin: Člověče, klídek... chováš se, jakoby ti spadly hračky do kanálu. To chce klid a nohy v teple. :wink:

Chtěl bych se zeptat - vy máte (jako družina nebo ty osobně) zkušenosti s hraním jiných systémů?

:arrow? My moc děkujeme všem, kteří se hraní zúčastnili za jejich zápisy a názory. Velmi pěkně to doplnilo obrázek, který jsme si udělali z nahlédnutí do příručky samotné... a bohužel to pro Astrální doupě nedopadlo vůbec dobře. Podle všeho je to hra, která bude vyhovovat právě jednomu člověku, ale bohužel pro zbytek RPG populace je absolutně nepoužitelný. :>:o/ Generátor postavy pod DOSem, absolutně přílišná komplexnost, mocniny v RPG (!), podivná esoterika... a další prvky to prostě srážejí právě jen do pozice "hry pro jednu družinu". Škoda, škoda.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od OnGe »

Ecthelion píše:mocniny v RPG (!)
A ještě obcování s ďáblem jsi zapoměl :lol:

Mocniny tu tvořili exponenciální číselnou řadu, což je věc, která se vyskytuje celkem běžně. Třeba že první level je za 100xp, druhý za 400 a tak. Tady místo tabulky byla použita druhá třetí mocnina. Tedy, ona v příručce je i tabulka, kdyby to někdo nechtěl počítat. Zrovna na tomhle nevidím nic špatného...rozhodně né nic, co by stálo za závorkovaný vykřičník / emotikonu zadku (nehodící se škrtněte)
Za tento příspěvek děkují uživateli OnGe:
Fafrin
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od York »

onge píše: Mocniny tu tvořili exponenciální číselnou řadu, což je věc, která se vyskytuje celkem běžně. Třeba že první level je za 100xp, druhý za 400 a tak. Tady místo tabulky byla použita druhá třetí mocnina.
Kromě toho se vyskytla i při výpočtu ceny kontaktu se sférou (nebo možná zaplacení démonovi, prostě něco kolem toho). Někdo to tam počítal na kalkulačce na mobilu.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od OnGe »

To jo, ale tam byl spíš problém v tom, že se pak muselo sečíst 5 (velkých a velmi nekulatých) výsledků :) Jo a vydělit dvěma
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: [recenzia] Astrální doupě

Příspěvek od Aljen »

Nechapem co sa stazujete.
Vyvolanie demona musi byt predsa v RPG aspon take zlozite ako v realite.
A kedze v realite su mocniny je jasne ze RPG nemoze byt pozadu

edit:
Ak by ma tu niekto chcel obvinit zo zaujatosti voci AD aj ked som tu hru nehral, tak nech len obvinuje.
Cital som zatial jednu kapitolu a kedze kazda informacia je v knihe prave raz - podla autora, tak ju povazujem za vynimocne neuplnu, zle napisanu a obcas dokonca pouzivaju obskocmy rym petrzalskeho kalibru (nerymuje sa ale obskakuje poriadne)

Samozrejme ze recenziu a anotaciu po precitani mozem napisat az ked mi pride AD v papierovej podobe. Preview podla kapitoly combat vsak nevyzera dobre... pre AD

AD pritom bude za tie roky v poradi v druhej stovke RPG systemov co som cital popri neviemkolkej desiatke systemov co som hral ci mastroval. Nepovazujem sa za expert, ale myslim si ze aspon viem posudit co je napisane dobre a co zle. Hlavne preto ze som zly hrac so slabou pamatou a potrebujem zrozumitelny text aby som sa dokazal zamysliet nad hernymi mechanizmami.
Za tento příspěvek děkují uživateli Aljen:
Fafrin
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti