Factum

Diskuze k českým a slovenským hrám, které nemají samostatnou sekci.
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Factum

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

(anotace)
diskusia o vývoji hry (zrejme uzatvorená)

Hra Factum je univerzální systém čistě českého původu (v současnosti v beta verzi) určen pro příběhy plné soubojů v libovolném žánru. Inovativní tvorba postav založená na dotazníku a bodovém nákupu schopností doplňuje klasické mechaniky založené na míře úspěchu a poolovém hodu kostkami. Samozřejme, hra podporuje tažení, a zlepšování postav.

PDF zachráněno z hlubin internetu a přiloženo sem.
Přílohy
factum.pdf
(1.6 MiB) Staženo 73 x
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Jerson »

Hlavně mluvíš o případu, kdy o tom všem budou hráči vědět.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Bajo »

To nevim, ja jsem to RPG nehral, takze nevim jak by fongovalo $P Ale patrne ano.
Uživatelský avatar
Erric
Příspěvky: 1473
Registrován: 17. 10. 2006, 13:32
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Erric »

Dle me je ilusionismus regulerni herni smer, dle me v pripade pasivnich hracu nejlepsi mozny. To ze nekdo napsal rozsahle studie o jeho nepouzitelnosti (bohuzel jen z pohledu aktivniho hrace) neznamena, ze jde o ve skutecnosti spatny, nepouzitelny a zavrzenihodny smer.
To ze vam prijde nevhodny (a z pohledu aktivnich hracu existuje dostatek padnych argumentu) jeste neznamena ze kazdy kdo tak hraje hraje spatne. Protoze pro pasivni hrace je to skvela cesta...
Na tohle jsem fakt haklivy.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Factum

Příspěvek od Alef0 »

Preto som sa zamyslel, ono buchot kociek môže vybudiť hráčov (vlastne asi aj mňa by vybudil, keby som videl GMa za zástenou).

Iluzionizmus bol inak aj (zrejme) fundamentálnom článku (slovenský preklad) konštatovaný ako zlý len v prípade, že ho skupina odhalí.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Jerson »

Erric píše:To ze vam prijde nevhodny (a z pohledu aktivnich hracu existuje dostatek padnych argumentu) jeste neznamena ze kazdy kdo tak hraje hraje spatne. Protoze pro pasivni hrace je to skvela cesta...
Na tohle jsem fakt haklivy.
Ty si opravdu myslíš, že říkat hráčům "máte možnost zasáhnout do příběhu, všichni hrajeme podle stejných pravidel, GM nestojí proti vám" a přitom falšovat hody, vést hráče po předem připravené cestě a všechno ostatní je dobrý herní styl?
Osobně neznám ani jednoho člověka, kterému by se taková hra líbila z pohledu hráče. Asi se na to začnu cíleně ptát. Nicméně dokud nepotkám hráče, kterým se takový přístup líbí, budu ho považovat za špatný.
Jestli ty nějaké takové hráče znáš, tak sem s nimi.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Factum

Příspěvek od Alef0 »

Nie, nie, nie, nie.

Zober náhodných nedotknutých hráčov, predveď im príbeh štýlom ,,ja kecám, vy sa rozhodujete či vľavo alebo vpravo". Budú fascinovaní, lebo im to príde ako vylepšená forma táborákových príbehov.

Budeš falšovať hody, budeš hádzať potajomky za zástenou, budeš dokonca railroadovať, im sa to bude páčiť.

Lebo nič iné nebudú poznať a možno ani sami aktívne nebudú chcieť robiť niečo viac, budú sa len proste baviť. Proste budú ako deti, ktoré sa radujú z toho, že darčeky nosí Santa Claus.

Iluzionizmus začne byť problémom presne vo chvíli, keď ty ako hráč prozřeš a prídeš na to, že Rozprávač falšuje hody a railroaduje. Až vtedy ti to začne vadiť.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Pieta »

Erric píše:Dle me je ilusionismus regulerni herni smer, dle me v pripade pasivnich hracu nejlepsi mozny. To ze nekdo napsal rozsahle studie o jeho nepouzitelnosti (bohuzel jen z pohledu aktivniho hrace) neznamena, ze jde o ve skutecnosti spatny, nepouzitelny a zavrzenihodny smer.
Jsem pasivní hráč a považuju ilusionismus za špatný a zavrženíhodný.

To, že se neperu o autorství hry, vůbec neznamená, že chci, aby moje vstupy měly nulový/minimální význam.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Factum

Příspěvek od Alef0 »

Pieta ale prozřel tiež.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Markus »

Railroading, anyone?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Jerson »

Markusi, když dovolíš, zůstanu v tomto tématu, protože se hry Factum týká a velmi silně. Z této pasáže mám totiž stejný pocit jako z podobných pasáží v DrD i jiných hrách, a jsem ochoten tvrdit, že styl hry, který obsahuje falešné hody pro zvýšení napětí hráčů (už tak dost pochybné řešení) bude trpět i podobnými problémy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Markus »

V pohodě, já vás nevyháním, jen poskytuji odkaz na diskuzi plnou dodatečných informací. :wink:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Jerson »

Fajn. Každopádně jsem velmi zvědav, co na toto řekne autor. A osobně se už raději budu držet zpět, než abych spustil přehradnou palbu argumentů a nenechal ho ani přijít 8)
Uživatelský avatar
Erric
Příspěvky: 1473
Registrován: 17. 10. 2006, 13:32
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Erric »

Jerson píše:Ty si opravdu myslíš, že říkat hráčům "máte možnost zasáhnout do příběhu, všichni hrajeme podle stejných pravidel, GM nestojí proti vám" a přitom falšovat hody, vést hráče po předem připravené cestě a všechno ostatní je dobrý herní styl?
Ano, jsou okolnosti za kterych je to dobry styl.

OH JAKY JSEM TO HERETIK!
Prosimte...


Alef me chape, jen bych k tomu dodal, ze jsou hraci, kteri prozrit nechteji, stejne jako jsou lide, kteri radsi koukaji na film nez hraji RPG...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Markus »

Renny napsal komentář pod anotaci. Jen nevím, jestli si všimne i téhle diskuze:
Renny píše:Děkuji oběma pánům za čas, který hře Factum obětovali a názorům, které zde nechali.

Jenom bych chtěl podoknout, že tato podoba hry (grafická i funkční) je skutečně BETA. My, tvůrci, jsme k tomu přistupovali takto - vytvořit fungující jádro, a pak z něj udělat něco odlišného, jedinečného. K druhé části jsme se kvůli mně nedostali, byť byla celkem detailně rozpracovaná (tvorbu postav během hry, přebírání pravomocí vypravěče, ovlivňování příběhu a ostatních spoluhráčů atd. atd.).

Nicméně toto celkem slušně fungující jádro hry jsem nedávno po letech našel a bylo mi ho natolik líto, že jsem se ho rozhodl zveřejnit.

To je celý příběh RPG Factum. :)

PS: A věřte, že se tu a tam hraje - pro svoji univerzálnost a jednoduchost ...

PPS: Skutečně díky za vaše komentáře!
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Re: Factum

Příspěvek od Corvus »

nieco mi hovori, ze autor by nemal pisat (a hviezdickovat) pod anotaciou na vlastnu hru.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti