Vukogvazd

Diskuze k českým a slovenským hrám, které nemají samostatnou sekci.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Vukogvazd

Příspěvek od crowen »

Poznate niekto Vukogvazd a hravate v tomto svete?
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Příspěvek od Alef0 »

To uz je aj svet? Ja len viem, ze isty cas (a verim, ze aj teraz) boli ich stranky asi najlepsie fantasy stranky v CR/SR -- velmi inspirativne.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

alef0 píše:To uz je aj svet? Ja len viem, ze isty cas (a verim, ze aj teraz) boli ich stranky asi najlepsie fantasy stranky v CR/SR -- velmi inspirativne.
Ano, je to svet, celkom pekne rozpracovany, aj s relativne podrobnou mapou.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen »

Ako som si vsimol, vukogvazdska druzinka upgradovala web, oplati sa navstivit.
Rinvit

Příspěvek od Rinvit »

Zdravím adminy a vůbec všechny návštěvníky a díky za komplimenty našemu světu. Ano, Vukogvazd skutečně je fantasy světem, který je tvořen už od roku 1996. Za těch pár let se nám podařilo odehrát více než třicet dobrodružství, některá z nich zpracovat v takzvaných Letopisech, a vytvořit tuny dat o našich zemích, jejich obyvatelích, zvycích, historii atd. A pokud vás to zajímá, tak od konce tohoto roku se začne Vukogvazd rozvíjet ještě víc, protože - konečně - skončím - školu - a - budu - mít - víc - času! :)

Jinak zaujal mě váš projekt slovanské RPG. No, zaujal, nejdřív mě poněkud rozčaroval, protože role-playing svět na základě slovanské mytologie, démonologie, lingvistiky a onomastiky tvoříme už téměř deset let a prakticky každým rokem se na internetu setkáváme s nějakými motivy vykradenými z našich stránek, od designu po obsah, a docela nás to mrzí. Takže jsem se v první chvíli obával, že se někdo námi (opět) inspiroval.

Co však chci říct – na to, abyste vytvořili skutečně originální a kvalitní RPG založenou na "slovanských" základech, to chce nejen číst knížky o slavistice, ale hlavně je pochopit. Znát pár jazyků, zcestovat něco zemí, pocítit ten "slovanský duch", o kterém někdo tvrdí, že neexistuje, jiní zas na něj nedají dopustit... Já za sebe, jakožto (téměř, už jen měsíc...) vystudovaný slavista, vám můžu říct, že ani se všemi svými znalostmi a zkušenostmi bych si na něco takového netroufl.

Ale samozřejmě je tu možnost zkopírovat nějakou stokrát ohranou fabuli, oblepit stěny texturami s hlaholským písmem, nazvat NPC jmény typu Dažbog a Černohlav, prostě odvést tradiční hollywoodskou fušeřinu, a i ta koneckonců může mít úspěch. Ovšem já budu první, kdo napíše zničující recenzi :) Mějte se, fóru zdar!
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Korhul »

Rinvit: Když to jsem byl tak mladý! :-) Ale už pracujeme v Nové Vsi na nečem převratném, co zcela odstraní mnohé vukogvazdské nádechy z našich stránek. Ale podobně jako u tebe. Až ukončím studia (i když středoškolská teprv :-))

Jinak je Vukogvazd naprosto skvělý. Když jsem na něj přišel, strávil jsem týden prolézáním těchto stránek a čtením Letopisů. Byl jsem zrovna nemocný. No za půl roku jsem začal i dělat stránky, ale řeknu vám, že to byl opravdu prachsprostá designérský klon jejich první, dnes již naštěstí na žádném médiu nezachovaná verze :-)

No ale zpět. Vukogvazd změnil můj náhled na hraní opravdu hodně. Zejména jsem pochopil jedno. Že bez čtení to prostě nejde,a le že to nebude jenom čtení Tolkienů, Prachettů a dalších, ale hlavně literatura faktu. Hlavně ten šok, kdy z chlapeckého "vytvořím dnes odpoledne svět" jsem přešel na "celý život se budu pachtit a stejně to nedodělám" :-)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Korhul píše:No ale zpět. Vukogvazd změnil můj náhled na hraní opravdu hodně. Zejména jsem pochopil jedno. Že bez čtení to prostě nejde,a le že to nebude jenom čtení Tolkienů, Prachettů a dalších, ale hlavně literatura faktu. Hlavně ten šok, kdy z chlapeckého "vytvořím dnes odpoledne svět" jsem přešel na "celý život se budu pachtit a stejně to nedodělám" :-)
Tak pod to se podepíšu - já se snažím alespoň trochu zachytit atmosféru předválečného Německa ve hře a pořád mám co studovat.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Toto téma bylo převedeno z bývalého fóra na adrese forum.rpg.sk.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Mě Vukogvazd ovlivnil podobně jako Korhula - taky pro mě byly stránky vukogvazdu impulzem k tomu začít brát roleplaying vážně. A teď v létě jsem s nimi poprvé hrál a jsem nadšen :P
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Když už tady tak pějetu tu chválu, tak já si také napíši malý postík.

Na stránky Vukogvazdu jsem zašel jednou, již je tomu dávno. Tehdy jsem měl doma internet krátce a tak jsem vše projížděl. Tyto stránky byly první, ke kterým jsem se vracel, dokud jsem je nepřečetl skoro celé (alespoň letopisy). Zbytek už jsem, což mě mrzí, nestihl přečíst tak poctivě:-(
Ale jednou se k tomu dostanu, jelikož Vikogvazd je velmi dobrý projekt.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Vypadá to velice dobře. Docela by mě zajímalo kolik takových "neznámých" projektů podobné kvality, lze najít na internetu.

Ještě jsem si nenašel čas to pročíst celé, jen jsem prolétnul jednotlivé sekce, ale rozhodně to vypadá dobře, a ta grafická stránka je myslím dobrým příkladem, že na vzhledu webovky záleží. Jen možná písmo je trochu moc tmavé, nebo pozadí?

A taky ty rasy mi přišly takové nedotažené, ale to není nic vážného. :)
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Oni zas tak neznámé nejsou, pokud trochu prohledáš net a něco takového hledáš. Já sice DrD nehraji, ale toho a podobné věci znám, třeba Siranie atd..
Uživatelský avatar
ubik
Příspěvky: 13
Registrován: 16. 7. 2008, 15:09
Bydliště: krčma U Sekavé báby, hrad Vukograd, panství Vlčí hvozd, vojvodství Poljana
Kontaktovat uživatele:

Vukogvazd Reloaded

Příspěvek od ubik »

Zdravím všechny, které projekty Vukogvazdu zajímají!

Rád bych místní téma oživil a také posunul na viditelnější místo na tomto fóru, protože si myslím, že Vukogvazd na to má a zaslouží si to. A berte to otevřeně jako přání a plány jednoho z jeho autorů, čili člověka skrz naskrz zaujatého °)

Včera jsem prošel všechny odkazy, které mi hledání v RPG fóru vyplivlo po zadání hesla Vukogvazd. Kromě tučné desítky příspěvků uživatele Gorana, který odkaz na své působení u nás dává k dobru ve spojení se širokou paletou témat, jsem si přečetl spousty pozitivních ohlasů, za které tuze děkujeme. Někdy ale bylo z odkazů cítit, že hráči nemají moc přesných informací, co vůbec Vukogvazd je a kam směřuje. Na jednu stranu to přičítám čtenářskému nechutenství, kterým hodně lidí trpí, když vidí větší množství textu (náš web) a na stranu druhou je to jistě zapříčiněno uzavřeností Vukogvazdské družiny, která se nikdy příliš neúčastnila oficiálních českých fantasy a RPG akcí a webových potlachů. Z toho plyne aura enigmatičnosti, která u někoho vyvolává zvědavost a u druhého lhostejnost a někdy i dojem, že jsme domýšliví nebo povýšení. Bohužel pro propagaci Vukogvazdu (a možná bohudík pro kvalitu hry) nebyli naši členové nikdy velkými fantasy fanoušky. Veškerý zájem končil u čtení a sledování filmů. Těch pár z nás, kteří se o žánr zajímali více, bylo vždy notně limitováno studiem a prací.

Kdybych měl bodově odpovědět, co je Vukogvazd a jaké jsou jeho dnešní priority, tak napíšu:

1. Letopisy - literární dílka vycházející z originálního hraní a čerpající svou svou čtivost z literárního talentu páně Rinvitova. Za ta léta si získaly takovou oblibu, že čtenáře zkrátka nemůžeme nechat ve štychu.

2. Svět a země s mapou- ten považuji já za vrchol celého projektu. Svou atmosférou, jazykem a propracovaností jej - co do originálnosti a hratelnosti - řadím vysoko nade vše, co jsem zatím viděl. Nechť je to připsáno na vrub mé osobní neskromnosti °) Ovšem je nutno přiznat, ze se jedná opět především o dílo Rinvitovo. A to nejen co se týče prvotního osvíceného nápadu a vymyšlení celkového stylu, ale také co se dotýká dnešního rozšiřování a rozepisování informací o zemích etc. Svět Vukogvazdské družiny mě zcela oslovil a přijal jsem jej za svůj. Měl jsem holt štěstí, že mé představy o fantasy a RPG s těmi vukogvazdskými srůstají.

3. Stránky o družině - VD byla vedle Nurnské družiny průkopníkem hraní rolí ve fantasy (i jiném) RPG u nás a pamatuji si, jak weby těchto dvou uskupení podněcovaly mou fantazii. Živá družina je dodnes velkou devizou celého projektu. Hlody z hraní jsou tradičně oblíbenou částí webu, stejně jako stránky postav a hráčů. Snad každý si oblíbil klasické hrdiny jako jsou Lopin nebo Hynek...

4. Design webu - opět doména Rinvita a další důvod, proč mě už kdysi bavilo Vukogvazd číst. Všechno tu ještě více podtrhuje prastarou atmosféru se slovanským nádechem.


Zní to teď jako apologie (a je!), ale jsem toho názoru, že občas není ke škodě hovořit hezky i o sobě a svých nejbližších, navíc když za nimi stojí tolik hodin piplavé práce bez nároku na honorář (mno, i když to platí i o oficiálních českých světech, johoho). Nu, avšak dosti chvály a přejdu raději in media res - chci psát (a diskutovat!) hlavně o světě Vukogvazdské družiny. Je to má nejoblíbenější část a hlavně se mi zdá, že se o něm vůbec málo ví. Vždycky jsme chtěli, aby se náš svět stal domovem také pro jiné družiny a jejich dějmistry. Stojím si za tím, že obstojí ve srovnání s mnoha jinými světy, ve kterých hraje mnoho družin. Dokonce bych řekl, že vyniká sevřeností stylu a funkčností jako celku. Na druhou stranu vidím i jeho nedostatky a slabá místa. Dodnes padá na mou hlavu přeplácanost Bukoviny a nekompletnost Adernachu. Svou roli taky sehrál fakt, že popis světa vznikal organicky jako doplněk hraní družiny a jeho výstupem byly vždy jen webové stránky, takže nějaký systematický modul, který by všemu dal větší řád, se nekonal. To s sebou nese taky velkou specifičnost světa, který je šitý na míru našemu vkusu a ne každému může vyhovovat.

Snad to na úvod stačí a projekty Vukogvazdu zaujmou i jako diskuzní téma...
Pravý hrdina je hrdinou vždy omylem; sám sní o tom, že je prostým zbabělcem jako všichni ostatní. (Umberto Eco)
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Ahoj Ubiku,

Vukogvazd som vždy považoval za to najlepšie, čo sa v Čechách k DrD urodilo. Dobrých slovanských svetov nie je nikdy dosť (v podobnom smere poznám snáď len svet Conspiracy of Shadows a Kislev vo WFRP, ale niekde tu o tom už bola diskusia). Ak chceš podnietiť diskusiu, založ samostatnú diskusnú tému k svetu Vukogvazd a napostuj tam nejaké lákavé základné informácie (kľudne aj z webstránky). Ja osobne by som ocenil atmosferické minipoviedky, ktoré odhaľujú základné črty sveta.

Otázka ale je, čo chceš dosiahnuť. Aby ľudia viac chodili viac na web Vukogvazdu? Aby vás viac chválili? Aby hrali v svete Vukogvazdu? Aby vás videli ako inšpiráciu a sami sa snažili vlastnými projektmi vám priblížiť? Aby vám ľudia z tohto fóra prispeli nápadmi? Pretože ak neurobíš nič iné, len že sem postneš zopár vašich výstupov, tak si ich síce prečíta možno 100 ľudí, ale dostaneš tak 3 reakcie typu "Fajn, kúl" a nič viac. Lebo na to sa ani nič iné nedá povedať.

M
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
ubik
Příspěvky: 13
Registrován: 16. 7. 2008, 15:09
Bydliště: krčma U Sekavé báby, hrad Vukograd, panství Vlčí hvozd, vojvodství Poljana
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ubik »

Bifi píše:Ahoj Ubiku...
Pěkný den vinšuju!

Díky za praktický příspěvek. Vědomě či nevědomě jsi se dotkl několika témat, které jsou pro Vukogvazd a jeho tvůrce aktuální.

Návštěvnost a chvála - ano, jistě, sem s tím, přihazujte to lopatou a pište to na futra hráběmi!

Inspirace pro další tvůrce - určitě! Myslím, že je skvělé, pokud se námi budou ostatní inspirovat - pokud u nás něco inspirativního a hodnotného najdou. Sám bych vypíchl styl hraní a ráz světa jako takového. Tohle téma ovšem souvisí i s jistým problémem, kterým je plagiátorství, ale to je námět na vlastní článek a já věřím, že zde jsou lidé, kteří dokáží rozeznat rozdíl mezi slovy kopie a inspirace.

Svět Vukogvazdu - ano a nejvíce! Moc rád bych upozorňoval na to, že Vukogvazd se snaží být živým světem, vlastním modulem chceš-li, který je otevřen a zdarma pro všechny. K rozvíjení a přípravě takového "modulu" pro hráče ovšem potřebuji ohlasy, nápady, připomínky, výtky apod. VD je v tomto směru příliš uzavřená do sebe a co někomu přijde jako hrubý nedostatek, to nám připadne jako normální věc. Dotazy a nápady ve vztahu k obsahu (co se děje v Poljaně, proč se v dějinách stalo toto) i formě (aby měl náš svět použitelnější tvar) vítáme.

Připomínky - jak jsem již napsal o světě, tak mi připomínky vůbec moc vítáme. Tušim, že již k mému prvnímu příspěvku zde by se dalo napsat mnoho připomínek "zvenku". Nejsme primadony, takže s korekcí sem! Například ten tvůj nápad s minipovídkami je zajímavý. Přijde mi, že dvě Rinvitovy "skřeťácké" povídky jsou na našem webu trochu zastrčené a přitom z nich atmosféra světa doslova cedí.

Se založením nového tématu to myslíš tak, že mám vedle Vukogvazdu tady založit také např. "Svět Vukogvazd"? Trochu se mi to zdá jako duplicita, ale může to zabrat...

Inu tak.

_u
Pravý hrdina je hrdinou vždy omylem; sám sní o tom, že je prostým zbabělcem jako všichni ostatní. (Umberto Eco)
Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů