Dračí Hlídka – Kritická analýza

Diskuze k českým a slovenským hrám, které nemají samostatnou sekci.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek
( :arrow? anotace v Databázi RPG)
Dračí Hlídka je komunitou vypilovaná hra mocných válečníků velících spojencům v boji, obětavých kouzelníků chránící vesničany poutem života a trhlých alchymistů metajících blesky pomocí svého prstenu. Hlídka je duchovním nástupcem Dračího Doupěte, je ale mnohem víc než to, neboť postavám dodává velmi široký rozsah schopností i dovedností, ze kterého je možné vybírat. Používá seznam logických dovedností, které se mohou naučit všichni hráči a kromě několika moderních mechanik (výhoda / nevýhoda k hodu) si zachovává své kouzlo a charakter středověkého/fantasy RPG pomocí mnoha skvělých ilustrací a drsných pravidel, jako je velmi pomalé léčení spánkem.
Tohle je kriticko-analytická diskuze k Dračí hlídce. Pro míň hard-core analýzu se prosím přesuňte do:
:arrow? Dračí Hlídka – Obecná diskuze
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od Fritzs »

Jerson píše: 26. 2. 2021, 20:21 Prostě malé postavy v DH jsou spíše takoví terminátoři, a ve vodě by šli okamžitě ke dnu.
Gnóm, nebo správněji gnomus je v evropské alchymii elementál země. Ta hmotnost (těžký jako kámen) sedí. Na Dračí Hnojku je toto moc chytré vysvětlení, ale kdybych to musel GMovat, tak bych je uplatnil. I s tím, že hodit do vody gnóma je stejné jako hodit do vody kámen.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od Jerson »

A platí to i pro půlčíky a trpaslíky? Protože být to tak, tak třeba Jeden Prsten by zůstal hezky v řece, Déagol by se s ním už nevynořil.
Vztlak malých postav by mohl být dost zásadní věcí pro celé národy :-)

Nicméně dál mě tohle téma moc nezajímá, čekám co Onge napíše jako pokračování.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od OnGe »

Možná to není pokračování na které čekáš, ale...

Takový šimpanz bonobo (aka menší model šimpanze) má výšku do 120 cm a váží běžně 30 - 60 kg. Orangutani dorůstají 140 cm a váží až 30 až 75 kg. Přesto bych neřekl bych, že šimpanzi a orangutani mají potíže s plaváním. Ale abychom nechodili tak daleko, u pygmejů vychází k výšce kolem 150 cm váha kolem 50 kg (viz. zde) a nutno dodat, že pygmejové mají dost subtilní figuru, narozdíl od takových hobitů nebo trpaslíků. Rozhodně bych se vyhnul počítání nějakých BMI či jiných indexů a jako model bych asi nebral ani děti, protože sice mají posunuté proporce, ale vlastně dost jinak, než bychom od těch fantastických pidižvíků očekávali.

V kontextu Dračí hlídky bych neřešil, jestli taková postava má nebo nemá správnou hmotnost, ale přijde mi zajímavé, jak to odpovídá v kontextu toho, jaký výkon tyto postavy podávají - tedy třeba že gnóm může zvednout několikanásobně tolik, co sám váží a ze všech nejsilnější obr má problém unést svoje brnění, zato ale nejrychleji běhá.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od Fritzs »

Jerson píše: 1. 3. 2021, 10:14 A platí to i pro půlčíky a trpaslíky?
Jo. Půlčík =/= hobit, protože to by bylo porušení autorských práv, která z důvodů mi mně ne zcela jasných platí do konce života autora a ještě 80 let po jeho smrti.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od Jerson »

Hodně živých tvorů umí plavat, protože jejich hustota je velmi obdobná a blíží se hustotě vody. Nicméně nemá smysl argumentovat hmotností a výškou lidoopů, protože většina lidoopů se ve vodě utopí.
když se bavíme o tvorech lidských proporcí, ale menších velikostí (z čehož třeba vypadli liliputi), protože žádný hráč RPG si trpaslíky, hobity a gnómy nepředstavuje s proporcemi liliputů (pokud na nějakého narazíte, dejte mi vědět).

Fyzické výkony takových postav mají k hmotnosti dost blízký vztah - pocitově je velký rozdíl, zda tvor, který uzvedne 80 kg, váží 40 nebo 15 kg. Nicméně přesně tuhle otázku v RPG řešilo DrD+ a jak to dopadlo víme všichni.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od Selhan »

Hele, Bifi, sorry, ale ty fakt nevypadáš relativně normálně, vypadáš jako hora :D Já mám dva metry a vážím 65 (a taky teda nevypadám normálně).
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 1. 3. 2021, 10:44 žádný hráč RPG si trpaslíky, hobity a gnómy nepředstavuje s proporcemi liliputů (pokud na nějakého narazíte, dejte mi vědět).
Já jo. V mých představách je Krytinář někde mezi hobitem a zahradním trpaslíkem.

Ale myslím si, že v tom nejsem sám. Trpaslíci nikdy nevypadají jako lidi v menším měřítku.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od Markus »

Selhan píše: 1. 3. 2021, 10:58 Já mám dva metry a vážím 65
A kosu nosíš jenom do práce, nebo i v civilu? :>;o)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od York »

Markus píše: 1. 3. 2021, 11:07A kosu nosíš jenom do práce, nebo i v civilu? :>;o)
Četl jsem kostru, ale bez tý by se mu asi špatně chodilo ;)
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od Bifi »

OnGe píše: 1. 3. 2021, 10:24 Takový šimpanz bonobo (aka menší model šimpanze) má výšku do 120 cm a váží běžně 30 - 60 kg. Orangutani dorůstají 140 cm a váží až 30 až 75 kg.
Videl si niekedy oholeného orangutana? To sú balíky svalov a úplne iné proporcie ako človek.
OnGe píše: 1. 3. 2021, 10:24 Ale abychom nechodili tak daleko, u pygmejů vychází k výšce kolem 150 cm váha kolem 50 kg (viz. zde) a nutno dodat, že pygmejové mají dost subtilní figuru, narozdíl od takových hobitů nebo trpaslíků.
Práve - len to potvrdzuje, čo som o elfoch napísal vyššie.
OnGe píše: 1. 3. 2021, 10:24 Rozhodně bych se vyhnul počítání nějakých BMI či jiných indexů...
Práveže je to užitočné.

Ale súhlasím s tým, že tieto diskusie sú užitočné v kontexte výkonu takých postáv. Ako napríklad, že trpaslík s váhou 50 kg ledva unesie vlastné brnenie (lebo má 40 kg) ale so silou 18 ti pri*ebe takú, akoby vážil 120 kg...


Selhan: No ja som si vždy myslel, že ako hora vyzerám len vďaka tej výške a proporciám z nej plynúcich - že mám proste normálnu postavu, len som zväčšený do všetkých troch rozmerov na rozdiel od vysokých ľudí, ktorí sú vytiahnutí len do výšky ale majú napríklad rovnako široké ramená a hrubý hrudník ako niekto o 20-30 cm nižší. (Práve ten Ponderal Index to napr. potvrdzuje.)
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od Selhan »

Já se jen ohrazuju proti tomu, že vypadáš úplně normálně - proporce máš asi "v pořádku", ale normálně to teda nepůsobí :D
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od OnGe »

Bifi píše: 1. 3. 2021, 11:58 Videl si niekedy oholeného orangutana? To sú balíky svalov a úplne iné proporcie ako človek.
Viděl jsi někdy trpaslíka, když sundá brnění?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od PardGalen »

Hele OnGe, nepřeskočil jsi boj? Nebo ten je až potom? Už si o nepamatuji a dívat do pravidel se mi nechce.

Jinak jsem zaznamenal, že pravidla pro topení se prý byla dodána na poslední chvíli. Podle všeho to ale vypadá, že to nebylo jenom tohle, ale rovnou celá kapitola.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od Jerson »

No, podle Tiruse budou pravidla pro pokročilé letos v říjnu. Na to že teprve teď sbírají názory hráčů, co by v nich vůbec mělo být, tak počítám, že budou pokračovat v nastoupeném stylu.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka – Kritická analýza

Příspěvek od OnGe »

Boj je před tím, ale nechal jsem si ho na konec (té části pro hráče), abych to vzal v jednom tahu se zbraněma a brněním. Všechno bude :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů