Je cosi prohnilého ve správě státu

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16379
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od MarkyParky »

OnGe píše: 30. 3. 2020, 15:01 Mimochodem, umí datová schránka sama o sobě nějak upozornit (mail, sms...), že do ní něco přišlo, nebo si to musí člověk prostě hlídat? Pokud ne, tak je to 6. bod do top 3
Nevím, jak je to dnes.
Ale když jsem byl kdysi asi půl roku nucen v rámci dědictví jednu DS hlídat, tak tohle bývala placená prémiová služba.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Korhul »

Emailové notifikace jsou zadarmo. SMS je za peníze.
OnGe píše: 30. 3. 2020, 14:57
Korhul píše: 30. 3. 2020, 14:22 Nicméně co OnGe považuješ za top 3 největší problémy při používání datovek?
1) dělá to ČP a dělá to stejně dobře, jako doručování balíků
2) existuje fikce doručení a současně se zprávy doručené do datové schránky po třech měsících mažou. Sice je to nějak pořešené že se to maže až po přečení (nevím jak to přesně je ani jestli je to tak od začátku). Jinými slovy může ti tam přijít něco důležitého, ty si to přečteš, začneš panikařit, honit právníky atd. a mezi tím se ti to ze schránky smaže. Při ceně disků kolem 0,1$ za 1 GB.
3) náklady na posílání a uchovávání zpráv pro méně než milionu datových schránek má náklady v řádech stamilionů ročně.
4) můžeš poslat zprávu přes datovku i někomu jinému, než úřadu, ale vyjde tě to zhruba stejně, jako doporučený dopis - to je sice už čtvrtá věc, ale je to tak dementní že si to místo v top 3 zaslouží
5) dělá to ČP - to už jsem sice psal, ale přijde mi to natolik důležité, že jsem to zmínil hned dvakrát
1) No nevím, že by byl problém s doručováním datových zpráv podobný jako s balíkama. :-)
2) Platná námitka (a dalo by se říci ta nejčastější) a když srovnáš gmail, který ti umožňuje zadarmo uložit tisíce emailů, tak je to samozřejmě úsměvné / tragické (dosaď vlastní slovo).
3) O tom už jsem psal. Cena je určena metodou pohledu z okna a nevychází z reálných nákladů, ale z potřeby kompenzovat ČP zanikající byznys doručování poštovních zásilek. Ale to se netýká tvého používání systému ISDS jako uživatele.
4) To už jsem taky zmiňoval a důvod je stejný jako u bodu 3). Je to otázka politická, nikoli výsledek tržních sil.
5) Viz 1) :-)

Z mojí vlastní praxe vyplývá, že zdaleka největší problém je, že jedna osoba může mít několik DS podle toho, v jakých rolích vůči státu vystupuje. A když to náhodou pošlu do špatné DS, byť vedené de facto na správnou osobu, tak je doručení neplatné. Přitom ověření, která DS patří které roli nemusí být v některých případech triviální. Na druhou stranu jsou i důvody, proč to tak mít. Hlavně kvůli separaci oprávnění. Např. u advokátů, ins. správců apod. - zaměstnanci AK mohou číst poštu určenou pro kancelář a zpráva určená pro advokáta jako prostému občanovi (např. věci týkající se katastru) si může dotyčný číst sám, aniž by na to sekretářka hrabala.

Reálně je to tak, že za podobu DS může primárně ministerstvo vnitra, které stanovuje technické požadavky vyhláškou (tedy obecně závazným předpisem, k jehož vydání má zmocnění ze zákona) a pošta jen plní objednávku státu. Samozřejmě víme, že Česká pošta a MV ČR jsou do značné míry spojené nádoby, takže reálně pošta řekne, budeme to dělat za tolik a tolik a ministerstvo jim na to, možná po drobném neškodném smlouvání o nějaký ten milion, kývne. Většinu voličů to netankuje a pošťáci aspoň nebudou stávkovat.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od OnGe »

Korhul píše: 30. 3. 2020, 16:55 3) O tom už jsem psal. Cena je určena metodou pohledu z okna a nevychází z reálných nákladů, ale z potřeby kompenzovat ČP zanikající byznys doručování poštovních zásilek. Ale to se netýká tvého používání systému ISDS jako uživatele.
Vlastně podstatná část těch peněz jde O2, od kteých si pošta nechává dodávat co k tomu potřebuje (proto to asi funguje líp, než doručování balíků). Do jaké míry to dělá O2 za poštu nevím, ale NKÚ na tohle téma před nějakým časem vypracoval docela obsáhlé pojednání.
Korhul píše: 30. 3. 2020, 16:554) To už jsem taky zmiňoval a důvod je stejný jako u bodu 3). Je to otázka politická, nikoli výsledek tržních sil.
Ovšem - nikdy jsem netvrdil opak. Vymyslel to stát a provozuje pošta - jak by to mohlo být něco jiného než výsledek arbitrárních rozhodnutí, o kterých se nepochybuje, ale na kterých se trvá?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Korhul »

Ohledně této věci jsem stejně rozhořčen, jako ty. Víc netřeba dodávat. Jsme ve shodě. Tečka.

Jen dodám, že nový Portál občana po napojení DS umožňuje archivaci zpráv z DS do velikosti 500 MB, kdyby to někdo nezaslechl. Není to nic ohromného, ale první vlašťovka, řekl bych :-)

Podle mě měl stát vydat standard, jak to má fungovat a otevřít to soukromému sektoru. Kdo by splnil podmínky, dostal by licenci. Banky by po tom skočily, jako to dělají teď, když k tomu konečně mají příležitost a stát jim to umožňuje (myslím tu digitální identitu). Ale to by někteří řvali, že něco takového přece musí provozovat stát a jiní by neměli pohodlný kšeft.

Jinak dle zákona může provozovat ISDS držitel poštovní licence. Takže teoreticky stačí zrušit monopol pošty... O-)
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

OnGe píše: 30. 3. 2020, 09:24To je právě ono - stát není certifikační autorita, jenom na to dává licence.
Neny pravda, pošta je taky CA.
Mimochodem, umí datová schránka sama o sobě nějak upozornit (mail, sms...), že do ní něco přišlo, nebo si to musí člověk prostě hlídat? Pokud ne, tak je to 6. bod do top 3
Umí upozornit mailem.
korhul píše:O tom už jsem psal. Cena je určena metodou pohledu z okna a nevychází z reálných nákladů, ale z potřeby kompenzovat ČP zanikající byznys doručování poštovních zásilek.
No však o tom jsem mluvil. Poštu ve smyslu komunikace (dopisy) řešit defaultně přes datové schránky, papír považovat za luxus (poštovní známka třeba za 50 Kč, čert to vem, alespoň nebude chodit tolik reklam).
korhul píše:Z mojí vlastní praxe vyplývá, že zdaleka největší problém je, že jedna osoba může mít několik DS podle toho, v jakých rolích vůči státu vystupuje. A když to náhodou pošlu do špatné DS, byť vedené de facto na správnou osobu, tak je doručení neplatné. Přitom ověření, která DS patří které roli nemusí být v některých případech triviální. Na druhou stranu jsou i důvody, proč to tak mít. Hlavně kvůli separaci oprávnění. Např. u advokátů, ins. správců apod. - zaměstnanci AK mohou číst poštu určenou pro kancelář a zpráva určená pro advokáta jako prostému občanovi (např. věci týkající se katastru) si může dotyčný číst sám, aniž by na to sekretářka hrabala.
Tomu moc nerozumím - myslel jsem, že ta osoba má do dotyčných DS pouze přístup, ne? Třeba já spravuju družstevní datovou schránku, ale je to schránka družstva, nikoliv moje. Přístup do ní má X dalších lidí.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Sosacek »

Jo, ale treba kdyz jsi OSVC, tak muzes mit dve - jednu osobni, jednu podnikatelskou.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Korhul »

Já mám osobně dvě DS - jednu za osobu jako občana a druhou profesní (jako OSVČ vykonávající veřejnou moc).
Jiří Peterka píše: Do hry totiž vstupuje řada faktorů, které závisí na obsahu konkrétní přenášené zprávy. Jako například to, zda příjemcem je orgán veřejné moci, který (ve vztahu k právě doručované datové zprávě) vykonává či naopak nevykonává svou veřejnou moc. Nebo zda byla datová zpráva (podle svého obsahu) dodána do správného typu datové schránky fyzické osoby (která může být držitelem až pěti různých typů datových schránek).
Zvýrazněno mnou.

https://www.earchiv.cz/b14/b0707001.php3

Jinak tento autor patří mezi nejpovolanější autority co se týče datovek a egovernmentu jako celku. Publikuje na www.lupa.cz
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Aha, kua - to zní dost debilně.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Eleshar - to mi povídej...naščěstí už zase smázli neurčité rodinné DS... ale jinaks e s tímhle potýkáme dost často, navíc nemálo advokátů jako účasntíci řízení sdělí, že chtějí doručovat do "podnikatelské" DS, aby nemuseli an poštu...a pak zjistíš, že mají tři...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Tak schválně...pokus předejít prohnilosti státní správy in concreto...

Případ: vlastník rybníku bez povolení nebo ohlášení nouzové opravy provede částečnou rekonstrukci hráze. V důsledku toho je sice možné nadale po hrázi chodit, ale ne jezdit auty, přestože jde o jedinou cestu do části obce.

Na podnět obce je zahájeno řízení o odstranění stavby. Vlastník rybníka nevyužije moznost požádat o dodatečné povolení. Vodoprávní úřad tedy nemůže jinak, než nařídit odstranění stavby (opravy).
Odvolací orgán rozhodnutí zruší a vrátí, s tím, že vodoprávní úrad zapoměl využít moznosti uložit pokutu...
V přezkumném řízení je změněno rozhodnutí kraje tak, že se rozhodnutí o odstranění stavby potvrzuje.
Proti tomu je podáno odvolání a až potéje podána formální a neúplná žádost o dodatečné povolení...


Jak by mělo být rozhodnuto spravedlivě?

- odstranit stavbu

- umožnit projednání žádosti o dodatečné povolení

S ohledem na pozemní komunikaci na hrázi bude třeba hráz stejně úplně opravit, takže vybudovat i stavby, které by byly odstraněny...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Sosacek »

Udelit pokutu v cene pozemku a vyporadat znarodnenim?

Jak muze nekdo, kdo vlastni jedinou prijezdovou cestu nekam, ji normalne zrusit? Wtf?
But nobody came.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od OnGe »

Nachází-li se obec pod úrovní hráze, bude hráz stržena. Je-li však obec nad úrovní hráze, obyvatelstvo bude vystěhováno pod úroveň hráze a až poté dojde ke stržení. Na místě rybníka bude zřízen povrchový důl. Není tam v zemi sice nic - ale právě proto tam musí být důl.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Resurrection »

Asi souhlasim se Sosackem. Udelit pokutu, znarodnit a dobudovat podle potreby. Jeste by se mohl stat pokusit to vlastnikovi naridit, pokud to nejak jde (asi neje). Ale spekulovat ci dokonce narizovat odstraneni opravy hraze mi prijde dost posahane. Ale neprekvapuje me to. Asi tam ma vlastnik navratit schnile tramy nebo rozdroleny beton nebo z ceho to je? WTF?
Secrets are power.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od OnGe »

Vrátit hráz do původního stavu je pošahané, ale dát za opravu pokutu a znárodnit pošahané není?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16379
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od MarkyParky »

K čemu je znárodnění v téhle situaci dobré?

Pomůže nějak té obci, když cestu, která vede do její odděleného části bude místo třetí strany - mizerného soukromýého majitele, vlastnit jiná třetí strana - mizerný majitel, stát? Nebo to naopak celou situaci zkomplikuje, protože to vtáhne do problému uplně nového účastníka?

Ono totiž stát != obec jaksi ...
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 12 hostů