Komunistické svině v našich srdcích

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Neferit Sr. »

Je otázka, jestli je zde něco za co se měl omlouvat. To, co píšete Vy, říká i Hutka. Jenže co by měl Nohavica říci? Cokoliv řekne, bude pro většinu lidí lež a výmluva. Myslím si že, ale pár slov k tomu řekl:

Zde.

https://www.lidovky.cz/nohavica-udavac- ... _domov_znk

A zde také i když jinak.

https://www.youtube.com/watch?v=cQbqAdGF_J0

Jsem dalek tomu, abych omlouval konání člověka, kterého neznám osobně a hlavně neznám obsah spisu, pokud nějaký je, a není to jen řádka v Cibulkových seznamech. Jsem dalek toho, abych odsuzoval člověka, když nevím za jakých okolností udělal něco, za co je dnes pranýřován. Nebo spíše byl pranýřován.

Ten Hutkův podivný výplod se potom rozdával zadarmo v levných knihách jako příloha těch Cibulkových.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Argonantus »

Tohle by asi nemělo zapadnout - pro ty, co se už nepamatují, causa časopisu Melodie https://www.lidovky.cz/dokumenty-zantov ... ultura_bez
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Vallun »

Aha...tohle šlo dokonalemimo mne...nicméně je to zajímavá paralela k Babišově vládě a účasti demokratů v ní...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Vallun »

Visegradský jezdec:

Mezinárodní den dětí po bolševicku
🍒 Na Dětském hřbitově v Ďáblicích je 41 náhrobků s 43 jmény dětí.
🍒 Jde o děti, které se narodily politickým vězeňkyním přímo v lágru, nejčastěji ve věznici na Pankráci.
🍒 Řada z nich přitom na světě nebyla ani týden nebo měsíc.
🍒 Boženka
Boženka se narodila na nehostinném místě. Ve vězeňské cele. Zatuchlé, bez tekoucí vody, bez hygieny. Nebyla jí poskytnuta lékařská péče ani jen lidská pomoc. Její máma byla vězněna komunisty. Stalo se to pár dní před Štědrým dnem roku 1958, 14. prosince, v pankrácké věznici v Praze.
Děti, které se rodily matkám vězněným komunisty byly ponechány bez odborné i lidské pomoci.
Nikdo se o ně nepostaral. Boženka Bryxiová bojovala o život, ale 15. prosince 1958 zemřela. Byla na světě jen jeden jediný den. Jediné, co poznala a zažila, bylo vězení.
🍒 Některým ženám dozorci děti nechali a nedovolili jim, aby je předaly širší rodině. Miminka se pak dožívala pár dnů, týdnů, někdy měsíců, ponechaná napospas podchlazení, silné podvýživě nebo horečkám z infekce.
🍒 Mučení některých dalších žen a jejich sotva narozených dětí ale zašlo ještě dál. Miminko bylo matce odebráno a odloženo ve vedlejší místnosti jen tak daleko, aby se ho nemohla dotknout, nemohla ho vidět, ale aby slyšela jeho zoufalý pláč. Pláč po nějaké době utichl, ale nebylo to proto, že by se o dítě někdo postaral...
🍒 Ďáblický hřbitov užívali nacisté i komunisté k ukládání těl do hlubokých šachet bez pohřbu, bez rakve a bez náhrobku či jakéhokoli jiného označení. Do jednoho takového hromadného hrobu tajně pohřbívali popravené nebo umučené účastníky 3. odboje a spolu s nimi děti, které se narodily politickým vězeňkyním přímo v lágru, nejčastěji ve věznici na Pankráci. Vozili je sem náklaďákem a do hromadného hrobu je pohodili v pytlích...
🍒 Kromě miminek se do v pohřební jámy ukládala i tělíčka několikaletých dětí, o které se během věznění rodičů nemohl nebo nechtěl nikdo starat a režim s nimi naložil po svém.
🍒 Ihned po revoluci natočila jedna z tehdejších vězenkyň Dagmar Průchová dokument ''Nesmíš plakat'', který vyprávěl o nelidskosti komunistů.
Tehdejší šéf ČT jej zakázal vysílat, kameraman dokumentu byl však aktivní a film odnesl na Kavčí hory na techniku, kde si ho zaměstnanci ČT promítali. Zaměstnanci pak řekli, že půjdou do stávky, pokud snímek nepůjde do vysílání před volbami. A tak se dostalo ,Nesmíš plakat‘ ve čtvrtek před volbami na obrazovky.
I díky němu je komunisti drtivě prohráli.
Ten dokument je zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/125 ... is-plakat/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Selhan »

díky za okénko zla...
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Resurrection »

Midewiwin píše:Nešlo mi o pomoc emigrantům, ta nemohla vůbec nic změnit, ale o lidi, kteří zůstávali doma. Kdyby proti režimu dělali víc, mohli jeho trvání zkrátit minimálně o pár let. Takhle se to nakonec sesypalo samo, ale to v Rusku nehrozí.
Tak Stehlík přesně na tomhle spustil tu velkou kontroverzi, žejo. Jeho teze je, že to tady naprostá většina obyvatel tak chtěla, jinak by se režim dávno zhroutil. Oponenti tvrdí, že to tady drželi Rusáci svojí přítomností. V každém případě podstatná část těch, co s tím dělat něco mohla a chtěla, po invazi emigrovala. A popravdě demonstrovat proti 3000 tanků by skutečně k ničemu nevedlo. Jsem si skoro jist, že by to Spojený obočí nechal rozjezdit v 80. roce stejně jako v 68. Jestli by to mohlo padnout třeba v 86. už za Gorbiho, pokud bysme byli "uvědomělejší" a méně "zbabělý" je asi trochu jedno, protože to je pořád o 18 let víc než mělo.

Ježto jsem se tou dobou teprve narodil, tak nemám přímou zkušenost. A od pamětníci mi v tom jasno také moc nedávají. Jsou totiž důkazy pro obě varianty. Třeba pro Stehlíka mluví to, že většina národa (nejen u nás) donášela na svoje sousedy. Stasi měla agenta na každých 7 obyvatel (pro srovnání Gestapo mělo agenta na asi 2000 nebo tak nějak). STB podobně. Na druhou stranu tady prostě byli ty tanky a Poláci to v Gdaňských loděnicích zrovna v tom 80. roce taky nedali.

Možná jsme národ srabů, kterým Mnichov, Pražské jaro a pak Normalizace zlomily páteř. A nebo jsme v těch momentech svůj osud v rukou prostě neměli a na našich rozhodnutích vlastně nezáleželo. Podle mě bude pravda někde uprostřed. Nejsme ani oběti, ale ani viníci. Jestli bysme měli dneska rovnější páteř, kdyby z nás plno zařvalo místo Mnichova nebo po Pražském jaru nevim. Na druhou stranu tady plno z nás vůbec je asi jenom díky tomu.

Každopádně minulost nezměníme a nehodnotil bych jí (ani sebe v Tvém případě) až tak příkře. Bral bych to jako zkušenost.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Corny »

Midewiwin píše:Nešlo mi o pomoc emigrantům, ta nemohla vůbec nic změnit, ale o lidi, kteří zůstávali doma. Kdyby proti režimu dělali víc, mohli jeho trvání zkrátit minimálně o pár let. Takhle se to nakonec sesypalo samo, ale to v Rusku nehrozí.
Za zamyšlení taky stojí, že Možná mohli lidi, kdyby se víc ozývali, trvání režimu o pár let zkrátit. A Možná tu díky tomu taky mohlo být mnohem víc lidí, kteří se díky tomu nedožili dneška. Obdobně u Mnichova. Tváří tvář beznaději a zdánlivě nezastavitelné síle, lze někomu mít za zlé, že raději volil přežití svoje a svých blízkých, dětí, rodičů a sourozenců, než aby se postavil tomu všemu do cesty a byl nelítostně převálcován, když nic nesvědčilo tomu, že by to mělo jakýkoliv byť jen nepatrný efekt? To si každý musí ujasnit sám se svým svědomím, ale já nedokážu mít spravedlivě nikomu za zlé, ať si zvolil tu či onu cestu.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Vallun »

Resurrection píše: 30. 9. 2022, 14:18Tak Stehlík přesně na tomhle spustil tu velkou kontroverzi, žejo.
To ne. Stehlík zcela ignoruje realitu Studené války i následků druhé světové, hodnotí to jako by se tak dělo dneska... a v zásadě tím útočí ne na pasivitu většiny, kde bych se s tím shodnul, ale na národ jako celek...i když tedy, co chce vlastně říct, krom presentace verbální onanie, je mi trochu záhadou, neb si často protiřečí...
Jeho teze je, že to tady naprostá většina obyvatel tak chtěla, jinak by se režim dávno zhroutil.
Většina to maximálně akceptovala, Stehlík to zbytečně hrotí...
Tváří tvář beznaději a zdánlivě nezastavitelné síle, lze někomu mít za zlé, že raději volil přežití svoje a svých blízkých, dětí, rodičů a sourozenců, než aby se postavil tomu všemu do cesty a byl nelítostně převálcován, když nic nesvědčilo tomu, že by to mělo jakýkoliv byť jen nepatrný efekt? To si každý musí ujasnit sám se svým svědomím, ale já nedokážu mít spravedlivě nikomu za zlé, ať si zvolil tu či onu cestu.
Ono nejde o to, mít to někomu za zlé... ale zkrátka se ten člověk nemůže divit, když pocítí následky takové volby...vlastně nemá ani právo příliš remcat....
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Selhan »

midewiwin: Aha, navazoval jsem na to, že se tady kontroverze rozhořela kolem ruských emigrantů. Nicméně myslíš, že v 83, před Gorabčevem, mohli Čechoslováci skutečně dosáhnout svržení totality? Vždyť ten pokus tady v 68 byl? Myslíš, že v Číně se v 95 snažili málo?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od midewiwin »

Resurrection píše: 30. 9. 2022, 14:18
Tak Stehlík přesně na tomhle spustil tu velkou kontroverzi, žejo. Jeho teze je, že to tady naprostá většina obyvatel tak chtěla, jinak by se režim dávno zhroutil. Oponenti tvrdí, že to tady drželi Rusáci svojí přítomností.
Moje teze je, že normalizace vnesla do společnosti zhoubnou lhostejnost, okupanty už nikdo moc nevnímal, rozhodně méně, než vlezlé soudruhy rozeseté na pracovišti a na úřadech. "Vlezte mi všichni na hrb, já vám půjdu mávat, když to tak moc chcete, ale jinak mi dejte pokoj."
To vidím i v tom Rusku. Husák nikam neposlal armádu, aby tam pro jeho větší slávu vraždila domorodce, a to bylo naše štěstí, protože by si to nikdo nepřipouštěl k tělu úplně stejně jako dneska lidi v Moskvě a v Petrohradu.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Selhan »

Hm, jo, to si bohužel dovedu představit. Ale vyplývá mi z toho spíš, že je fajn, že jsme se z toho tehdy nemuseli vyhrabávat sami...
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od midewiwin »

Selhan píše: 30. 9. 2022, 15:01 midewiwin: Aha, navazoval jsem na to, že se tady kontroverze rozhořela kolem ruských emigrantů. Nicméně myslíš, že v 83, před Gorabčevem, mohli Čechoslováci skutečně dosáhnout svržení totality? Vždyť ten pokus tady v 68 byl? Myslíš, že v Číně se v 95 snažili málo?
Asi ne, ale mnozí by pak vstupovali do těch let, kdy se o konci režimu dalo reálně uvažovat, s daleko větším sebevědomím a měli by možná ujasněné, co nechtějí. Podzemní politické strany, levicové i konzervativní, mohly vzniknout už kolem poloviny osmdesátých let a i když tu pořád bylo riziko kriminálu, byl by to základ pro normální politiku po převratu, pokud by se do toho zapojilo řádově víc lidí než kolik jich bylo v disentu. A Klaus by to pak měl o mnoho těžší.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Argonantus »

Stehlíkem je míněn Eduard Stehlík, známý to vojenskohistorický publicista?

To je člověk, který má skoro totožný background jako já, ježto jsme spolužáci a ze stejné čtvrti.
Odlišnosti jeho názorů jsou dány až pozdějším soustavným zkoumáním těch nejstatečnějších lidí v republice.
Před rokem 1989 na tom byl přesně stejně, jako my ostatní - držel hubu a krok; jednak byl mladý, jednak se bál. S účastí na demonstracích to bylo zřejmě jako u ostatních; až rok 1989, přesněji nevím.

Po bitvě je každý generál; my jsme to tenkrát s kamarády a spolužáky a s A. řešili skoro neustále, zda dělat revoluci. A velmi jsme se báli riskovat existenci; a zmotali jsme se na první demonstraci až 17. 11. Která byla nikoli naší zásluhou docela důležitá, i když ne rozhodující (IMHO to byla až ta 20. 11.).

Možnost svrhnout režim podstatně dříve - třeba 1980 - pokládám naprosto mimo realitu, lidé byli natolik převálcovaní a zlomení prověrkami, že se ta generace sama o sobě už na nic nezmotala a přidávala se k mladším s odstupem a často dost vyděšeně. A mladí protestovali snadněji hlavně proto, že si tak úplně neuvědomovali, co riskují a moc to neřešili (to je ostatně princip, na kterém fungovaly všechny masové armády).
Husák nikam neposlal armádu, aby tam pro jeho větší slávu vraždila domorodce, a to bylo naše štěstí, protože by si to nikdo nepřipouštěl k tělu úplně stejně jako dneska lidi v Moskvě a v Petrohradu.
Což, mimochodem, není pravda - 1980 ji poslal, nedorazila a zůstala na naší straně hranic jen proto, že ji nakonec nebylo třeba a Poláci to vzdali sami. To je IMHO jasná odpověď Stehlíkovi; Rusové to prostě převálcovali, tečka.

Rok 1985 je už nepatrně pravděpodobnější, ale ještě taky nic moc. Všeobecně se věřilo, že "když se to nehne v Rusku, nehne se to u nás", což se taky nakonec přesně stalo. Gorbačovovy změny byly patrné až 1986, a to už se začínáme lišit fakt o drobné.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Vallun »

Argonantus píše: 30. 9. 2022, 17:42Stehlíkem je míněn Eduard Stehlík, známý to vojenskohistorický publicista?
Ne, Michal Stehlík, bývalý děkan fildy, kryptokomunistický pseudohistorik a vůbec persona non grata...

mimochodem, Eduard se taky pekně vybarvil...:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Komunistické svině v našich srdcích

Příspěvek od Argonantus »

Ah so, to je zřejmě něco na způsob Pulmana.
Komunismus vlastně nebyl takový problém a lidi ho chtěli.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MaMaHaJ, MarkyParky a 8 hostů