ARCHITEKTI!!!!!!

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Ecthelion píše: 17. 2. 2021, 08:04Fakt se hádáme o slovíčka.
Nechci se hádat, to je tady fakt zbytečné:)
Ale orpavdu mne upřímně zajímá, jak to vnímá někdo z jiného angažovaného oboru a zjeména se zajímavými zahraničníémi zkušenostmi (i když chápu, že se s tím v praxi asi setkáte minimálnmě?)
Ale v předchozím postu jsi psal, že je součásti zastavěného území. Což není a můžeš si to ověřit v příslušném územáku.
Tohle je pro mne jádro pudla:)
Dva příbuzné zákony mají dva podobné termíny s jiným obsahem:
1) zastavěné území dle právních předpisů urpavujících územní plánování
2) zastavěná plocha dle katastárlního zákona
K tomu se pro ptořeby zdejší diskuse přidává ještě faktický prvek - ta plocha je dotčená stavbou natolik, že to ovlivňuje životní prostředí/ekologii dané lokality...

Vůbec vnímám, že pro Vás je dost určující územní plán - pro mne naopak v praxi jen okrajově. Kor s přihlednutím k tomu, jak pitomně vzniká...
Hlavně v té statistice, co jsem OnGemu posílal, by nebyla obsažená určitě.
Ano, tohle je důležité, pro interpretaci oné statistiky...

To, že se tím zabýváš denně jsem si všiml. Respektuji to a nerozporuji skoro nic z toho co jsi psal. Kromě pár kosmetických věcí.
ten pojem je definovaný nějakou ČSNkou.
ČSNky už taky nejsou, co bývaly...:/ Právě z nich vyplývá to křížení skrze stavby pro zemědělství...
Tady jde hlavně o fachkompetence a kdo má na co štempl a co může schvalovat a projektovat.
No jasně, to snad nikdo nesporuje:) Jiný problém je, že lidí na vodní díla je, jak se ukazuje, méně než by bylo třeba... Kor když nemálo z nich má zákaz činnosti kvůli pletichám při veřejných zakázkách...:/
Vallun píše: 16. 2. 2021, 23:42Mimochodem, zrovna Žebětínský rybník není rybník:)
Ne, jen je to vodní plocha v krajině, a jmenuje se tak... :roll:
Ano, jméno s emůže od faktického stavu lišit velmi snadno...
Možná bude zajímavější diskuze, kdyř vysvětlíš, podle které definice není.
Definice rybníka je jen jedna...
Ecthelion píše: 16. 2. 2021, 20:49Definice zastavěného území je jenom jedna.
Ecthelion píše: 16. 2. 2021, 21:52K těmhle pojmům existují přesné právní definice. ...
Když si buděš vymýšlet vlastní pojmy a vlastní definice, tak se nedopracuješ k ničemu, ...
:)*

A přináší nám jí, ne překvapivě, zákon č. 99/2004 Sb., o rybářství, ve znění pozdějších předpisů v § 2 písm. c):
c) rybníkem vodní dílo, které je vodní nádrží určenou především k chovu ryb, ve kterém lze regulovat vodní hladinu, včetně možnosti jeho vypouštění a slovení; rybník je tvořen hrází, nádrží a dalšími technickými zařízeními,

Určení předevíšm k chovu ryb pak vyplývá buď z povolení k nakládání s vodami, případně z manipulačního řádu, kde jsou účely vodní nádrže včetně pořadí jejich důležitosti, uvedeny.

Žebětínský rybník spravuje (dle údajů dsotupných na netu) AOPK, která u svých vodních děl (v povolení k nakládání) zpravidla uvádí, že primární jsou ekoenviromentální funkce (jinak by je neměla spravovat ona...).

________________________
* Chtěl jsem to napsat drobným písmem, ale to si nerozumí s citacemi...:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun: +1 Rozumíme si.

No, zastavěné uzemí je IMHO jen jedno. Je definováno různě a na dvou místech. V katastru a v územáku. Pokud má obec územák (což už pokud se nemýlím, mají všechny) platí ten z územáku. Ale tohle je teda pohled z praxe, ne pohled právníka (a myslím neprotiřečí tomu co píšeš ty).

Ale teda když už po mně házíš moje slova, tak se jen ohradím :wink: 8) .
Rybník je taky jenom slovo. Takže má i svou obecně používanou definici (prostě malá vodní plocha v krajině). A podle ní je ten Žebák rybník (musíš pochopit, že je na Moravě a my jsme Moraváci a ty rybníky až tak nepožíváme $D ). Pokud se to místně jmenuje rybník, je to rybník (repsektive vodní nádrž). U tohodle je pro mě ta právní definice až druhotná.

Zastavěné území je fakt fachbegriff, který jako obecné slovo nepoužívám. Ergo na tohle beru rovnou tu fach definici. Ale beru, že ty to tak nejspíš máš takhle i s tím rybníkem.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Tak tak...
No, zastavěné uzemí je IMHO jen jedno. Je definováno různě a na dvou místech.
Tohle je, z pohledu právníka, kouzelné:)
Racionálně vzato máš pravdu a mělo by to tak být. Legilisticky vzato je druhá věta z citovaného jasným dokaldem, že jsou dvě...a je to špatně.

Nicméně konrkétně z hotoho hlediska mi přijde větší problém to, že 35 metrů vysoká betonová stavba není de iure zastavěné území:/
Rybník je taky jenom slovo.
fachbegriff
To není slovo...:D

Problém je, že pokud se bavíme o enviromentálních dopadech staveb (a tam jsem směřoval původně) tak je důležitější faktický stav, než stav evidenční...
Pokud má obec územák (což už pokud se nemýlím, mají všechny)
Ano, měly by mít všechny obce, minimálně ve formě "krajského" územního plánu. Nicméně cca v roce 2017 byla situace taková, že většina území ČR měla neshválený návrh novely územního plánu...dokonce byla taková situace, že máme judikauru, co je možné realizovat podle návrhu ÚP...:/ (skoro nic, vyjma některých veřejně prospěšných záležitostí...).

Jo, rybník je docela důležitý pojem, protože jako takový nemusí být součástí rybářského revíru...
- revíry máme definované jako výsek povodí, takže v zásadě veškerá voda mezi danými hranicemi je součástí revíru...což znamená, že když si na vlastním pozemku postavíš malou vodní nádrž, která nebude rybníkem, protože na prvním místě v povolení k nakládání uvedeš koupání osob nebo třeba napájení zvířat, tak je to součást revíru a když budeš chytat ryby, které si tam vysadíš, tak jsi pytlák...
- takže pokud někdo koupí vodní nádrž, nebo jí postaví, tak se dost stará o to, aby to byl rybník de iure... nicméně když si to uvěodmí později, tak jsou rybáři (subjekt užívající příslušný revír), účasntíkem řízení o změně povolení k nakládání s vodami a budou to logicky blokovat...
- velmi aktivní (agresivnější) je v tomto Moravský rybářský svaz...takže máš pravdu - na Moravě tolik de iure rybníků není...:D
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše: 17. 2. 2021, 11:51
No, zastavěné uzemí je IMHO jen jedno. Je definováno různě a na dvou místech.
Tohle je, z pohledu právníka, kouzelné:)
Protože jsem odpovídal na něco jiného než jsi psal. Mae culpa, špatně jsem to přečetl. Tys mluvil o těch zastavěných plochách a dvorech. Já jsem myslel, že myslíš tohle:
V klasických katastrálních mapách je zastavěné uzemí definované v roce 1975 (či tak nějak). Prostě tlustá čára. Ta je dneska nahrazená čárou v územáku. O tom jsem mluil zas já.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Ještě úplně přesněji - já fakt měl na mysli cokoliv, co "zaplácne" půdu, tak, že "nedýchá"...

Za Jurečky u nás na baráku bylo několik lidí věnujících se ochraně půdy...když Jurečka chtěl posílit ochranu ZPF nejvyšší kategorie kvality, tak se dělaly nějaké výzkumy mj. ohledně bohatství edafonu ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Edafon ) a zjistilo se, že situace je mnohem horší, než se předpokládalo, všude v člověkem dotčené krajině...

Tlustá čára z roku 1975 to jsou hranice intravilánu, ne? Ta je velmi významná pro územní plány (ale v katastru nemovitostní dneska už snad ani není...)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše: 17. 2. 2021, 12:28 lustá čára z roku 1975 to jsou hranice intravilánu, ne? Ta je velmi významná pro územní plány (ale v katastru nemovitostní dneska už snad ani není...)
Fakt se to jmenuje hranice zastavěného území.
IMHO jsem ji ještě před 10 lety pořád v těch katastech vídal. Mylsím že je to informace co tam jednou je a už ji nikdo nikdy neoddělal.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Jmenuje se to tak, jak říkáš, ale kolem mne tomu nikdo neřekne jinak, než intravilán:)

Teď jsem tu hranici zkoušel najít v nahlížení do KN a nic...:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ecthelion píše: 16. 2. 2021, 21:52 OnGe: Řešíme územní plánovaní. Proto používáme pojmy z územního plánovaní. K těmhle pojmům existují přesné právní definice. Proto k nim můžeš dohledat i přesná data (jako ta z Olomouce). A můžeš pak celkem přesně poměřovat a benchmarkovat existující struktury.
Můžes poměřit kolik lidí bydlí na m2 zastavěných plochách v různých bytových struktur.
(jako to udělal Ilgir)
Můžeš poměřovat Indexy zastavěných ploch v různých strukturách (jako to dělají zastavováky a územáky).
Ale... ALE... ALE! ALE ZELENÍ EKOFAŠISTI A PIRÁTŠTÍ KOMUNISTI!!1!!111!!!1

Každopádně jste to s Vallunem krásně vykolejili jedním bezvýznmným detailem a stále platí:
a) že článek v Novinkách (nejspíše účelově) lže
b) zastavěná plocha na obyvatele v domě je 5x a více větší než na obyvatele v bytě

Obecně je zjevné, že nadmíru zastavěné plochy působí problémy všude možně (např. pro vsak vody je to prý masakr), takže dává smysl dělat regulace, které to omezí, a to jak v oblasti obytné tak neobytné plochy.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Eleshar - pokud najdeš relevantnější zdroj a podělíš se o jeho obsah - německému článku fakt rozumět nebudu:( budu rád, tohle je pro mne hodně zajímavé téma...:)

Že Novinky nejsou ideální zdroj je pravda.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Němčinu tolik moc nedávám, ale vyrozuměl jsem, že je to nějaký pedvolební boj. Někdo ze Zelených se neobratně vyjádřil do médií a oposice na to očekávatelně nepřiměřeně reaguje. Článek z Focusu jsem nenašel, jen cosi online, co vypadalo poněkud smířlivěji a vyplývalo mi z toho, že předseda německých Zelených to zaprvé nepodporuje, zadruhé by to měla být věc obcí a jejich územního plánování (což je ten Hamburk).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Aha, skoro škoda...byl bych rád, kdyby se někdo tímhle začal dost vážně zabývat...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tak to mi zase nevyplývalo, že se tím nezabývají, jen že to považují za věc územního plánování v obcích, nikoliv celostátní záležitost, ale jak říkám, věnoval jsem tomu pár minut a němčinu tak rychle a spolehlivě nedávám.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

V pohodě, díky:) Určitě jí dáváš lépe než já..:/

Nebylo by ale od věci, dkyby územní plánování obcí bylo tímto směrem direktivně posunuto...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od ilgir »

Je to věc psychologie. Když prohlásíš "chceme, aby si lidé přestali stavět domky", tak vyvoláš humbuk. Když řekneš, že chceš, aby samosprávy měly možnost regulovat využití pozemků nařízení minimální podlažnosti novostaveb, tak to většina lidí pochopí.

Jo a rozhodně si nemyslím, že by Novinky záměrně přinesly lživou informaci, aby nějak manipulovaly veřejnost. Takové sofistikovanosti tam nejsou schopní. Spíš to vidím jako úplně běžný případ, kdy nějaký politik plácnul zavádějící informaci, protože se v problematice nevyzná a statistice nerozumí, a novinář, který tomu nerozumí už vůbec, to opíše a ještě více zkreslí. V tomhle typu "médií zdarma" k vidění dnes a denně.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Zřejmě zas přijdou do módy věžičky
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů