ARCHITEKTI!!!!!!

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

OnGe - pod zemí máš nějaké vícenáklady, není to psychologicky ideální... a plocha pro bydlení bude určitě přes 50 %, spíše přes 60 %...

Navíc pod zemí by steně nebylo vhodné stavět do šířky...

Pod zem by měla mířit výroba a dorpavní infrastruktura...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Tak pokud je 60 % bydlení, tak nemá cenu tam cpát výrobu a dopravní infrastrukturu, protože tvoří menší část.

Navíc je to celé pitomost, protože prostě nemůžeš přesunout lidskou civilizaci pod zem. Není to technicky proveditelné, ani kdyby to byl dobrý nápad.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše: 16. 2. 2021, 19:39a plocha pro bydlení bude určitě přes 50 %, spíše přes 60 %...
+1, tam se to hýbe.
Teď jsem se ze zajímavosti díval na odůvodnění územního plánu Olomouc a tam je to 55,15%.

Ono je to vidět i graficky, to červené je bydlení:
Obrázek

Ale Olomouc má historicky dost velké průmyslové plochy. Menší sídla budou mít nad těch 60 procent sichr.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

OnGe píše: 16. 2. 2021, 20:05Tak pokud je 60 % bydlení, tak nemá cenu tam cpát výrobu a dopravní infrastrukturu, protože tvoří menší část.
Potřebuješ začít nějak rozumně omezovat obojí...
OnGe píše: 16. 2. 2021, 20:05Navíc je to celé pitomost, protože prostě nemůžeš přesunout lidskou civilizaci pod zem. Není to technicky proveditelné, ani kdyby to byl dobrý nápad.
Tak měla by to být spíše vize do budoucna, potřebujeme s tím něco dělat, ale zase naštěstí ne do zítřka...i když..:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Já mluvil o zastavěném území celkem, ne ve městě. Jakože i všechny ty silnice, železnice, lomy, rybníky, přehrady a tak vůbec.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Ecthelion »

OnGe píše: 16. 2. 2021, 20:41 Já mluvil o zastavěném území celkem, ne ve městě. Jakože i všechny ty silnice, železnice, lomy, rybníky, přehrady a tak vůbec.
Rybníky rozhodně nejsou zastavěné území.
Definice zastavěného území je jenom jedna. Např. těch 55% v Olomouci jsou na zastavěné území v celém správním územní města všetně krajiny. Tj. třeba ty lomy odtržené od hlavní zástavby jsou započítané v tom.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Ecthelion píše: 16. 2. 2021, 20:49Rybníky rozhodně nejsou zastavěné území.
Tak to je na delší diskusi;)

Rybník, přesněji tedy malá vodní nádrž je stavba z hlediska veřejného práva, a z hlediska práva soukromého taky, pokud je alespoň ve 4. kategorii TBD.
Ano, není to betonová stavba v klasickém smyslu, a z hlediska součansé debaqty je to integropvaný prvek biosystému, takže tolik eenvadí...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše: 16. 2. 2021, 21:04
Ecthelion píše: 16. 2. 2021, 20:49Rybníky rozhodně nejsou zastavěné území.
Tak to je na delší diskusi;)
Rybník, přesněji tedy malá vodní nádrž je stavba z hlediska veřejného práva, a z hlediska práva soukromého taky, pokud je alespoň ve 4. kategorii TBD.
No stavba to jistě je. Ale není to pozemní stavba.
Zastavěná plocha je pojem vztahující se na umisťování pozemních staveb. A je jasně definovaná Stavebním zákonem.
Zastavěné území definovaná v katastru/územním plánu orientující se na zasatvěné plochy.
Ani jedno nemá se stavbou rybníka nic společného.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od OnGe »

A řešíme tu nějakou právní klasifikaci, nebo že kus země přestane plnit svou dosavadní úlohu, protože přišel člověk a něco tam postavil? Pokud řešíme první, tak to nemá s životním prostředím nic společného a já se o tom ani nějak moc dohadovat nechci.

Jinak třeba jenom D1 má plochu nějakých 10 km2 Pro srovnání, Praha má necelých 500, sakum prásk i s lesama, polema a se vším.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Ecthelion píše: 16. 2. 2021, 21:15No stavba to jistě je. Ale není to pozemní stavba.
Zastavěná plocha je pojem vztahující se na umisťování pozemních staveb. A je jasně definovaná Stavebním zákonem.
Zastavěné území definovaná v katastru/územním plánu orientující se na zasatvěné plochy.
Ani jedno nemá se stavbou rybníka nic společného.
Mno, nevím, jak je tomu v Bavorsku...u nás je to trochu jinak.

"stavba rybníka" je novinářská zkratka - máš stavbu malé vodní nádrže, rybník z ní můžeš udělat až "následně" (v rámci povolení k nakládání s vdami nebo v manipulačním řádu vodního díla) tím, že při splnění určitých technických podmínek stanovíš, že se využívá především k chovu ryb...

Na stavbu malé vodní nádrže potřebuješ běžné územní rozhodnutí, takže jí jako pozemní stavbu umísťuješ.

A pokud jde o katastárlní evidenci, tak hráze vodních děl, ať už vodních nádrží nebo suchých polderů se do katastru jako zastavěné území zapisují:

https://nahlizenidokn.cuzk.cz/ZobrazObj ... Pq54P_29pE

Takže hráz vodní nádrže je zastavěným územým podle § 58 odst. 2 písm. a) Stavebního zákona.

- To je samozřejmě šílenost, protože pak má hráz jiný právní režim než vlastní nádrž...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Ecthelion »

OnGe: Řešíme územní plánovaní. Proto používáme pojmy z územního plánovaní. K těmhle pojmům existují přesné právní definice. Proto k nim můžeš dohledat i přesná data (jako ta z Olomouce). A můžeš pak celkem přesně poměřovat a benchmarkovat existující struktury.
Můžes poměřit kolik lidí bydlí na m2 zastavěných plochách v různých bytových struktur.
(jako to udělal Ilgir)
Můžeš poměřovat Indexy zastavěných ploch v různých strukturách (jako to dělají zastavováky a územáky).

Když si buděš vymýšlet vlastní pojmy a vlastní definice, tak se nedopracuješ k ničemu, protože k tomu nebudou (naprosto překvapivě) data.
Pokud použiješ nějaký pojem a přitom mluvíš o něčem úplně jiném, tak za to nemůžu.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun: Rybník prostě nemá zastavěnou plochu. Až bude mít zdi, střechy a balkóny, tak bude mít zastavěnou plochu.
Z českého stavebního zákona.
§ 2 odst. 7 stavebního zákona píše:7) Zastavěná plocha pozemku je součtem všech zastavěných ploch jednotlivých staveb. Zastavěnou plochou stavby se rozumí plocha ohraničená pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých konstrukcí je zastavěná plocha vymezena pravoúhlým průmětem střešní konstrukce do vodorovné roviny.
A vodní nádrž není pozemní stavba.
O tom jestli potřebuješ nebo nepotřebuješ stavební povolení jsem nemluvil.

Ten konkrétní případ neotevřu. Link nefunguje. Ale to jestli je ten rybník v zatavěném území dle katastru nerozporuju. To závisí i na tom kdo/kdy ten katastr dělal. Zajímalo by mě jak je to definované v aktuálním územáku. Když jsem na územácích klikal, byly rybníky, přehrady a nádrže mimo zastavěné území. A když hledám teď tak třeba Brněnská přehrada ani Žebětínský rybník (první příklady co mě zrovna napadly) nejsou v zastavěném území. A ani jejich hráze. V tom Olomouci je to stejné.

(A ano, hráz a hrázní budka bude mít zastavěnou plochu a bude mimo zastavěné území, ale řešíme strašné hovadiny ve strašném detailu)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Ecthelion píše: 16. 2. 2021, 21:52 Pokud použiješ nějaký pojem a přitom mluvíš o něčem úplně jiném, tak za to nemůžu.
Ale můžeš. Je to tvoje vina. Všechno je to jen a jen tvoje vina a ty to moc dobře víš!
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

(A ano, hráz a hrázní budka bude mít zastavěnou plochu a bude mimo zastavěné území, ale řešíme strašné hovadiny ve strašném detailu)
Jasně, pokdu je pro Tebe hráz detail, tak budiž:) Pro mne jsou tyhle stavby téměř denním chlebem a dost důležitou věcí...doslova:)
Brn prehr.png
- tady vidíš, že hráz je skutečně zastavěná plocha...

Mne nešlo o to, že by vodní nádrž byla pozemní stavbou (byť takové úvahy taky najdeš, protože jde o typ stavby pro zemědělství, které se někdy do pozemních staveb řadí en bloc). Ale klíčové pro mne je, že se stejným způsobem umísťuje...

Jinak samozřejmě jsi o malé vodní nádrže schopen zastavěnou plochu vymezit: U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny. Akorát to asi fakt není potřeba...

Mimochodem, zrovna Žebětínský rybník není rybník:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Ecthelion »

Fakt se hádáme o slovíčka. Psal jsem že Rybník (jakože plocha rybníka)
Vallun píše: 16. 2. 2021, 23:42
(A ano, hráz a hrázní budka bude mít zastavěnou plochu a bude mimo zastavěné území, ale řešíme strašné hovadiny ve strašném detailu)
Jasně, pokdu je pro Tebe hráz detail, tak budiž:) Pro mne jsou tyhle stavby téměř denním chlebem a dost důležitou věcí...doslova:)
Hele, pro tuhle diskuzi je to fakt detail. Hlavně v té statistice, co jsem OnGemu posílal, by nebyla obsažená určitě. Proto jsem mu to psal.

To, že se tím zabýváš denně jsem si všiml. Respektuji to a nerozporuji skoro nic z toho co jsi psal. Kromě pár kosmetických věcí.
Vallun píše: 16. 2. 2021, 23:42 Brn prehr.png
- tady vidíš, že hráz je skutečně zastavěná plocha...
To jsem nerozporaval. Ale v předchozím postu jsi psal, že je součásti zastavěného území. Což není a můžeš si to ověřit v příslušném územáku.
Plus je to ještě složitější. Kategorie v katastru nemovistostí Zastavěná plocha a nádvoří se nerovná zastavěné ploše.
(Viz ta definice nahoře.)
Vallun píše: 16. 2. 2021, 23:42 Mne nešlo o to, že by vodní nádrž byla pozemní stavbou (byť takové úvahy taky najdeš, protože jde o typ stavby pro zemědělství, které se někdy do pozemních staveb řadí en bloc). Ale klíčové pro mne je, že se stejným způsobem umísťuje...
Úvahy? Odkazoval jsem na Wiki, ale ten pojem je definovaný nějakou ČSNkou. Tady jde hlavně o fachkompetence a kdo má na co štempl a co může schvalovat a projektovat. A kdo co může provádět. A co se učí na školách. Jestli se nějaké úřednictvo zabývá úvahami, že by chtěli z vodních nádrží dělat pozemní stavby (v gastronomii by to asi bylo, zabývat se úvahou, že je pivo vlastně víno), tak jsme jako stát v ***deli.
Vallun píše: 16. 2. 2021, 23:42 Mimochodem, zrovna Žebětínský rybník není rybník:)
Ne, jen je to vodní plocha v krajině, a jmenuje se tak... :roll:
Možná bude zajímavější diskuze, kdyř vysvětlíš, podke které definice není. Podle té definic, co jsem našel já (a ten co to pojmenovával), to rybník normálně být může.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 8 hostů