ARCHITEKTI!!!!!!

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Vallun píše: 23. 7. 2020, 22:39 Bude muset jít...
Tak určitě...
Vallun píše: 23. 7. 2020, 22:39právě, v souvislosti s touhle stavbou byl někde v časopise článek o nejvyšších stavbách a jakýsi profesor tam říkal, že kolem roku 2050 budeme mít stavby kolem 1600 až 1800 m.
I když připustíme, že jakýsi profesor má prravdu, tak tam pořád tak 100-150 pater chybí.

Nebylo by lepší se zakopat pod 100 metrů pod zem? Tam lidská existence ekosystému neublíží, no ni?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše:Architektura mohla pomoci zelpšit svět, ale ona řela, že to nejde...
Obrázek

Další diskuze ve které musíme Valluna přesvědčovat, že realita existuje.
Já to vzdávám. Utíkej stavět 450 pater vysoké mrakodrapy.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Lorwyn »

Vallun píše: 23. 7. 2020, 22:39 Navíc GMO jako takové je už tak trochu překonané, jsou "nové" šlechtitelské techniky (přesněji nové nástroje pro efektivnější provádění kalsických šlechtitelských postupů), vůči nimž není až taková nenávist mezi lidmi...a považují se obecně za méně rizikové. Jako ano, tohle je cesta, kterou taky potřebujeme, ale v rámci zcela jiných programů...
Pokud vím tak tohle není pravda. Rozhodně ne od doby, co je možné používat GMO metodu crispr/cas9. Jde o extrémně zacílenou úpravu, která sebou netáhne kopy bordelu jako "enhanced šlechtění".

Pokud má Faskal čas, moc bych ocenila nějaké povídání.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od ilgir »

Myslím,že už je to o trochu víc, ale taky záleží, jakou metodiku používáš...
Nevím, jen jsem vygooglil článek z roku 2014, kde se psalo, že podíl zastavěné plochy přesáhl 10 %. Tak jsem to k dnešku pesimisticky odhadl na 12 %.
No, pokud redukcí na polovinu získám jen 6 % plochy navíc, tak je jasné, že musím redukovat více
Ok. Totální redukcí na 0 získáš dalších 6 %. Chápeš, proč je to nesmysl? I kdybys všechny obyvatele ČR naskládal do jediného megamrakodrapu o základně 0 m2 a všechny ostatní budovy (a komunikace) srovnal se zemí a zoral, získáš tím navíc 12 % zemědělské plochy. Tomu neříkám efektivní řešení. To už se pojďme bavit o kolonizaci Sluneční soustavy a bude to dávat větší smysl.

Jediná realita, ve které tvoje mrakodrapy dávají smysl, je ta, kdy na Zemi žije asi 80 mld obyvatel a zároveň neumíme kolonizovat Sluneční soustavu a neumíme vyrábět potraviny jinak než pěstováním plodin. A troufám si tvrdit, že taková realita nenastane.

V současné době, kdy máme necelých 8 mld obyvatel, je stavění mrakodrapů ekonomicky asi tak na stopadesátém místě, někde mezi ozeleněním Sahary a kolonizací Marsu.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

I když připustíme, že jakýsi profesor má prravdu, tak tam pořád tak 100-150 pater chybí.
Na co potřebuješ 6 metrů na patro? Já bral 4...
Nebylo by lepší se zakopat pod 100 metrů pod zem? Tam lidská existence ekosystému neublíží, no ni?
Tam patří průmysl a doprava:)
Další diskuze ve které musíme Valluna přesvědčovat, že realita existuje.
Jestli myslíš stejnou realitu jako v případě Chauvina, tak nějak nepochybuji, že ty baráky budou stát!
Utíkej stavět 450 pater vysoké mrakodrapy.
Ale to je vaše práce, já se do ní montovat nehodlám...rozhodně nejsem natolik sebestředný, abych z pohledu na video vynášel rozsudky smrti (in fine).
Nevím, jen jsem vygooglil článek z roku 2014, kde se psalo, že podíl zastavěné plochy přesáhl 10 %. Tak jsem to k dnešku pesimisticky odhadl na 12 %.
To je v zásadě velmi dobrý odhad. Pro rok 2018 (poslední sečtený) udává připravovaná zpráva o půdě 12,7 % s tím, že rychlost záboru se dlouhodobě zvyšuje...
Takže pokud to vezmeme, že je to 13 %, tak nebudeme daleko od pravdy.
Totální redukcí na 0 získáš dalších 6 %.
No, "počítám" (považoval byhc za ideální) s redukcí na 2-3 %, tzn. získat nějakých 10 % plochy....
získáš tím navíc 12 % zemědělské plochy. Tomu neříkám efektivní řešení.
Aha, tady je možné nedorozumění. Mne nejde o získání zemědělské plochy:) Ale o získání ekologických stabilizačních systémů (jako např. nyní slavná Obora Obelisk) a biokoridorů je spojujících...
Nejde mi primárně o produkci potravin ale o zlepšení stavu přírody, protože to mi přijde nezbytné pro rozvoj lidstva.
Úspory, které získáš prostřednictvím nových odrůd a pod. tak je podle mne třeba využít na ekologizaci samotné zemědělské šásti krajiny, tzn. budování mezí, diverzifikaci lánů, omezování chemie...
stavění mrakodrapů ekonomicky asi tak na stopadesátém místě, někde mezi ozeleněním Sahary a kolonizací Marsu.
Přiznám se, že ekonomiku úplně neřeším, protože peníze bez zdravého životního prostředí moc smysl nemají a (hlavně) tak trochu myšlenkově experimentuji se zde často propagovanou bezpeněžní společností.
Navíc na obojím (Sahara i Mars) se nějak alespoň trochu pracuje:)

Lowryn - a jakou odpověď chceš slyšet? My jsme oficiálně od roku 2017 GMO free země, takže tyhle pokusy nesmí opustit laboratoř...to platí i pro crispy GMO. a EU celkově, by'ť ne zcela jendotně a ochotně od jakýchkoliv GMO metod ustupuje...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Naoki »

Ale to je vaše práce, já se do ní montovat nehodlám...rozhodně nejsem natolik sebestředný, abych z pohledu na video vynášel rozsudky smrti (in fine).
Aneb "vůbec netuším jak se to dělá, ale jsem přesvědčený že je to možné". Kde je Argo aby nám tu přinesl jeho justified anger?
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Naoki, kdybys to sledovla od počátku, přes nějaké tři diskuse, tak já to začal upozorněním, že to bude těžká práce a je potřeba vymslet jak to půjde;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Tohle není těžká práce ale kóan (aka "jak zní tlesknutí jedné ruky")
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Který kovový kruhový profil udrží ceteris paribus víc?
- dutý o průměru 6 mm s tloušťkou 1 mm
- plný o průměru 5 mm
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od ilgir »

S ohledem na své skromné znalosti z VŠ sázím na dutý. Předpokládám, že ti jde o namáhání ohybem.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ano, pardon, chtěl jsem upravit na "který bude mít menší středový průvěs/průhyb", ale už jsem na to zapomněl.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Dan Vávra povídá o architektuře. Nerad bych tím někomu otrávil advent, ale docela by mě zajímalo, jak se na to dívají architekti
https://www.youtube.com/watch?v=W--8dKlVvsU
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od ilgir »

Architekti nejsou žádná homogenní skupina, takže každý na to bude mít jiný názor.

V kritice zasviněnosti veřejného prostoru by se myslím většina s Vávrou shodla. V kritice moderní architektury "hnusná kostka", a jako ilustrační obrázek vila Savoye :D už ne. Můj názor je, že klasická i moderní architektura může být špatná i dobrá.

Ono s tou moderní, nebo přímo "kontroverzní" architekturou to je často tak, jak to Vávra sám na sobě ukazuje ve 28 minutě. Na první pohled vás to možná šokuje nebo dokonce znechutí, ale když pochopíte kontext a všechny souvislosti, dokážete to ocenit.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od York »

Roli hraje efekt, že lidi považujou za "správný" to, na co jsou zvyklí. Kdyby se na stejný panoráma Prahy, který my považujem za malebný, podíval Karel IV., asi by se zhrozil, co jsme to za mimozemšťany.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: ARCHITEKTI!!!!!!

Příspěvek od midewiwin »

Než se Vávra dobabrá k něčemu, co má smysl poslouchat, uplyne skoro půl hodiny. Pak se věnuje roubence i skleněné novostavbě Lasvitu - fajn. Moje duševní pochody se s jeho celkem shodovaly - od prvotního odporu k pochopení, že to není důvod k odplivnutí.
Ale tím jsem s videem skončila. Prožívat muka čekáním na vzácné momenty, kdy Vávra ukáže něco zajímavého, bylo nad mé síly. Nepovídal nic kontroverzního, to bych mu křivdila, že říká slovo prostě třikrát v každé větě, bych mu odpustila, ale nudu spojenou s permanentním pohledem na jeho vizáž, to už ne.
Možná je ve svém oboru fenomenální, ale natáčení pořadů o architektuře, pečení chleba anebo chytání pstruhů by mohl přenechat lidem, kteří to umějí dělat líp. Anebo by si mohl najmout někoho, kdo ten jeho vizuál převede to textové podoby a vymýtí autorovu zbytečnou slovní omáčku. Věřím, že takto zhutnělé myšlenky Dana Vávry bych dokázala absolvovat do pěti minut, včetně shlédnutí připojených ilustrací.
Čas neexistuje.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 9 hostů