IT pro otrlé

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Nebo to můžeš třeba napsat efektivní kód, že. Třeba rozdíl mezi profesionálním indickým automatisačním týmem a mnou je (krom toho že moje řešení předjímá i nezvyklé případy), že mně to běží přibližně 15-30 vteřin podle toho, co mám zrovna otevřené za aplikace, zatímco jim 5-6 hodin (proto asi nezvládají testovat ty méně obvyklé případy, zejména když je standardem, že každý má právě jeden počítač, kolem něhož se točí jeho pracovní život, takže situace "běží mi kód vytěžující procesor na 100 %" a "jdu dělat něco jiného" nelze moc sloučit). Ale uznávám, že naše datové sady nemají stovky GB.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od MarkyParky »

Sosacek píše:Me by spis zajimalo jak ty terabajty nosi po te laboratori. Na prenosnych discich? Gigovou siti bys pul tera tahal cca hodinu a pul, a nejak pochybuju, ze bezna laborator ma 10G sit.
Tak u nás je jeden systém tak dementně daleko od online světa, že pro techniky je snazší běhat pro jeho exporty s flashkou, než řešit prostupy přes padesát* sítí a firewallů.

Vždycky si děláme legraci, že mají vysokou přenosovou rychlost, ale mizernou latenci. Dneska jsem na ten export čekal 20 minut.

Přenášený soubor má většinou něco mezi jedním až třiceti řádky o 30 znacích. To je panečku efektivita. Ale ještě před pěti lety jsme to přepisovali z jedné obrazovky na druhou rukama ... takže proti tomu je to pokrok.

*V skutečnosti asi míň...

Sosacek píše:U nas jsme sice v jine domene, ale zrychleni toho experimentalniho cyklu z "jdu na obed" na "udelam si kafe" nebo na "prectu si email" ma obrovsky dopad na produktivitu.
Obrázek

Ale jinak to chápu, ladím teď v práci distribuční pravidla pro letové plány nového systému a nasazení každé změny znamená 5-10 minut distribuce datasetu. A to je ten nejhorší interval - není dost dlouhý, abych mezitím rozdělal něco jiného, ani dost krátký, aby mi nevadilo čekat.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Fritzs »

Sosacek píše: 8. 3. 2021, 20:44 To ma dopad na praci kde to pustis, pockas, zkouknes vysledek, potunis parametry a spustis znovu.
To závisí na tom jak dlouho měření trvá a kolik jich zvládneš udělat za měsíc.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Sosacek »

MarkyParky píše: 8. 3. 2021, 21:56 Tak u nás je jeden systém tak dementně daleko od online světa, že pro techniky je snazší běhat pro jeho exporty s flashkou, než řešit prostupy přes padesát* sítí a firewallů.

Vždycky si děláme legraci, že mají vysokou přenosovou rychlost, ale mizernou latenci. Dneska jsem na ten export čekal 20 minut.

Přenášený soubor má většinou něco mezi jedním až třiceti řádky o 30 znacích. To je panečku efektivita. Ale ještě před pěti lety jsme to přepisovali z jedné obrazovky na druhou rukama ... takže proti tomu je to pokrok.
Kabelovy prenos - das disk / flashku do kabely a jdes.

Sveho casu mel rekord na prumernou prenosovou rychlost (v bitech za sekundu) kamion disku. Mozna je ten rekord jeste neprekonany.

A treba Amazon Cloud ma "upload" sluzbu ktera spociva v tom, ze ti poslou postou (teda asi spis Amazoni logistikou) pancerovany drsne zamceny pocitac na ktery nahrajes data a posles jim ho zpatky.
MarkyParky píše: 8. 3. 2021, 21:56https://imgs.xkcd.com/comics/compiling.png

Ale jinak to chápu, ladím teď v práci distribuční pravidla pro letové plány nového systému a nasazení každé změny znamená 5-10 minut distribuce datasetu. A to je ten nejhorší interval - není dost dlouhý, abych mezitím rozdělal něco jiného, ani dost krátký, aby mi nevadilo čekat.
V tomhle pripade neslo ani tak o compiling, jako o "prepocitej simulaci vyrobniho procesu".
But nobody came.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Faskal »

Systém tvrdí, že jsou to "bajty" 8)
Takže byty, nahoře to mám špatně, sorry.

Zatím největší soubor, co jsem vygeneroval, má v hrubé podobě 486 GB. Formáty jsou proprietární, tak s tím nic neudělám, a co hůř, v průběhu zpracování projde soubor několika převody a až se třetím takovým formátem teprve reálně pracuji. Z toho důvodu to také potřebuji držet v jednom souboru. Pro zajímavost, ve finále po zpracování má ten soubor 80 GB. V průběhu se polovina zahodí, protože jsou to překryvy dvou stran, což je problém, co jsem popisoval nahoře, a pak se asi 10 % dat zahodí, protože jsou to překryvy mezi pozicemi, velká část změny ale musí být změnami formátu.

Práci s daty máme vyřešenou tak, že máme centrální úložiště a propojení pomocí kabelů. Nevidím o něm informace, ale mám pocit, že jsem měl na některém počítači možnost se podívat na jeho charakteristiky a měl několik málo petabajtů. Když jsem si dal cvičně něco stáhnout na svůj pracovní počítač, tak download reálně skákal kolem 50 MB/s (edit: a teď má 500+). Takže ano, když se mi nahromadily data z více experimentů, tak jsem strávil celý pracovní den jenom kopírováním a přeformátováváním existujících dat. Běžná strategie uživatelů je zabrat si noc a den výpočetní stanice, v noci se přesouvá, ve dne se pracuje.

Každopádně, já jsem schopen s hrůzou napsat nějaké retardované makro, když fakt musím, tyhle dotazy jsou čistě hypotetické a díky za odpovědi 8)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

Ještě by se to dalo řešit pořízením cloudovýho výpočetního výkonu, případně organizační cestou - hromada insititucí má výpočetní výkon, kterej zdaleka nevyužívaj 100% času, takže by v principu mohla fungovat nějaká forma sdílení. Ovšem řeč je o institucích, takže domluvit to by nejspíš bylo složitější než si na to napsat optimalizovanej program ;-)
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Fritzs »

Akademie věd a univerzity mají Metacentrum. Zaregistruješ se, zabookuješ příslušnou kapacitu a jedeš. Ideálně jedeš dávkovou úlohu ale dovoluje to i interaktivní práci.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Vallun »

Nad tím jsem přemýšlel taky...něco jako externí superRAMka neexistuje, co? Rrsp. si myslím, že by byl problém, jak to efektivně připojit:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od MarkyParky »

York: A jak do toho cloudu dostaneš ty terabajty dat?

To aby sis krom hodin výkonu zabookoval ještě hodiny uploadu a donwloadu ...
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Sosacek »

Tak jestli jim ted interni uloziste beha 50 MB/s ...

Teoreticky by sla koupit 10 Gbit/s optika do datacentra a do nejakeho cloudu. Vyhoda pak je, cloudove masiny se daji pronajimat po minutach a clovek plati za kolik spotrebuje. Snadno si pujcis 200 serveru, udelas velkou vec a zase je vratis a zaplatis par dolaru.

Ale pro laborky je to tezky, protoze ta data ziji v te budove. V normalnich firmach kde servery ziji v datacentru to je mensi problem.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

The [...] team will also be converting programs on [...] Software - [...] to Cobol which will further reduce the software licensing cost.

The overall program will reduce the operating cost by 80-90%, help the customer simplify, rationalise and modernise their estate and accelerate the journey to cloud.
Lol?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

Eleshar: News z roku 2001?
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Resurrection »

Nevim z ceho se bude konvertovat, ale vim, ze opdoved "konvertovat do Cobolu" neni spravna odpoved nikdy a na nic.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

No jo, ale nekup to, když to je tak levný.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od MarkyParky »

Resurrection píše: 10. 3. 2021, 14:52 Nevim z ceho se bude konvertovat, ale vim, ze opdoved "konvertovat do Cobolu" neni spravna odpoved nikdy a na nic.
Třeba je to konverze ze strojového kódu vycvakaného kleštičkami do děrné pásky?
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů