Okultismus, Mystika a jiné

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bajo »

Z diskuze Proč hrát DrD a RPG vůbec?
Bifi píše:Wikipedia píše:
"The word occult comes from the Latin word occultus (clandestine, hidden, secret), referring to "knowledge of the hidden". The word has many uses in the English language, popularly meaning "knowledge of the paranormal", as opposed to "knowledge of the measurable", usually referred to as science. The term is sometimes popularly taken to mean "knowledge meant only for certain people" or "knowledge that must be kept hidden", but for most practicing occultists it is simply the study of a deeper spiritual reality that extends beyond pure reason and the physical sciences. The terms esoteric and arcane can have a very similar meaning, and the three terms are often interchangeable.
The term occult is also used as a label given to a number of magical organizations or orders, and the teachings and practices as taught by them. The name also extends to a large body of literature and spiritual philosophy."
A slovenská: "Okultizmus je sústava náuk a praktík, založených na viere v skryté sily pôsobiace v prírode a vo svete vôbec; s touto sústavou súvisia aj snahy o ovládnutie skrytých síl v prospech človeka."
Hermetická mágia, alchýmia, satanistické rituály, moderný gnosticizmus, krištáľové gule, taroty, ouija board, odovzdávanie si krvi, hypnóza za účelom komunikácie s "inými" bytosťami... to všetko je okultizmus. (V súčasnosti na to dosť sedí aj termín New Age, ale ten je širší a označuje IMHO skôr životný štýl založený na konzumnej individualizovanej viere (t.j. iracionálnej) v zlepšenie sveta.)
Bajo píše:Ja se treba nejakou dobu okultismu a mystice venuji v realnem zivote a realne to znamena mnoho veci. Muze to byt klasicke vyvolavani demonu, muze to byt astrologie, muze to byt i filosofie, nebo alchymie. Muze to byt jakoby "magie" ale seriozne je to hlavne o praci na sobe, o poznani se a o hledani vlastniho udelu (tak jak si vetsina laicke verejnosti predstavuje okultismus je dost mimo). V puvodnim slova smyslu je to odhalovani "skryteho" , tedy jen dalsi forma hledani pravdy.
Majo píše:(Bajo, ty si veriaci? Tipujem, že večšina ľudí, čo sa venujú okultizmu musia byť veriaci, keďže veria v existenciu démonov a rôznych duchov. Ja osobne mám s okutizmom pomerne veľký problém, keďže je v absolútnom rozpore s mojou vierou (kresťanstvom). EDIT: Možno preto sa vypytujem takéto otázky)
Bajo píše:Jinak samozrejme, ze vetsina okultistu musi byt vericich (ja treba na Jezise verim ;-)). To ze se to neslucuje s virou vetsiny krestanu je pochopitelne, neb maloktery krestan ma dostatek informaci o oklutismu. Jsou v okultismu a mystice i smery, ktere z krestanstvi vychazeji, treba Rosenkruciani. A potom je i par svatych, ktery primo praktikovali mystiku a vychazeli z ni ve svych spisech. Treba takovy sv. Jan od Krize, nebo sv. Terezie z Avily. Nebo takovy Newton byl tez krestan a okultista zaroven a jaky mel pro lidstvo prinos. Takovych prikladu by se naslo mnoho. Bezpochybi je v okultismu i dost fantasmagorii a nebo i nebezepcnych veci. Ale tak to je pochopitelne vsude. Nektere podoby krestantsvi nevymaje. Jako u vsecho se ani tady nevyplati pausalizovat a generalizovat na zaklade nedostatku informaci.
Nicmene toto je uz tady OT, nebranim se pokracovat nekde jinde.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Naoki »

Napadá mě hned otázka "jaký okultismus dělá Bajo?" :D
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bifi »

Nech ide s farbou von! :D
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bajo »

Nejakou dobu jsem se venoval Hermetismu, ale v posledni dobe zjistuju ze uz vic nez z Hermetismu cerpam spise z krestanske mystiky, tzn. treba sv. Jan od Krize, Jakub Bohme a v posledni dobe hlave Bo Yin Ra. Jeste docela dost me oslovilo Tao te Ting, ktere k tomu nema vubec daleko. Takze ted uz je to spise ta mystika nez okultismus, i kdyz ono se to obcas k sobe v nekterych smerech dost priblizuje.
Uživatelský avatar
Majo
Příspěvky: 769
Registrován: 26. 4. 2007, 11:53
Bydliště: žilina (SR)

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Majo »

Diki, za oddelenie.(Ale napadá mi že vačšina vecí, čo som sa chcel spýtať by som asi mal písať do pm-ky)
Aký je rozdiel medzi okultizmom a mystikou? Lebo mne sa niečo marí, že aj o pápežovi Jánovi Pavlovi II sa hovorilo, že je trochu mystik. Ale možno sa mýlim.
Bajo, napisal si, že veríš v Ježiša. Celkom ma zaujíma, čo tým myslíš. Veríš, že existoval alebo, v čo veríš? Lebo myslím, že vaľa ľudí verí že existoval, aj veľa neveriacich. Ak chceš môžeš mi vkľude napísať do pmky ak to nechceš rozoberať tu, lebo je to čisto tvoja súkromná vec.

EDIT
Sadako píše:Kdybych nějaké děti chtěla a posléze měla, tak je klidně nechám hrát cokoliv, včetně her inspirovaných okultismem. Nevidím na tom nic špatného a lidi, kteří to jako špatné vnímají, nechápu (když to řeknu slušně).
Takže aj hry plné násilia by si ich nechala hrať?
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Mystika či mysticismus je v zásadě snaha dosáhnout nějaké nejvyšší pravdy či něčeho takového přímou zkušeností obvykle jdoucí za běžnou liturgii a rozumové úvahy. Vychází to z řeckého slova "mystérion", což je něco jako tajemství. Obvykle to bývá proud v nějakém náboženství a náhledy na ně bývají různé... od skutečně okultistických sektářů až po osvícence.

Okultismus je něco dost podobného, ale nemusí to bý na náboženství vázáno. Myslím, že mezi mystikem a okultistou je spíše rozdíl konotativní než věcný (mystik je osvícenec, co proniká hluboko do tajemství naší jediné správné víry; okultista je démonický kacíř, na kterého se už v pekle vaří voda).

Docela dobrá je na tohle myslím kabala... pro určité je to židovská mystika, pro jiné židovský okultismus.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od ilgir »

Takže aj hry plné násilia by si ich nechala hrať?
Dyna Blaster!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Argonantus »

V těch termínech je poněkud bordel.

1) Okultní je slovo, o kterém jsem si léta myslel, že je z 19. století. Není to pravda; propagoval ho například slavný Agrippa z Nettensheimu někdy v renesanci; ale v 19. století se s tím roztrhl pytel. Předtím se okultno provozovalo taky, ale pod jinými jmény.
Okultní nic jiného není, nežli skrytý, jak pravilo vstupní vvysvětlení; s násilím to nemá co dělat.

2) Esoterní je další móda z podobné doby. Tvrdilo se - zjevně pod dojmem z kabaly - že náboženství má stránku exoterní, tedy zjevnou, pro obecný lid, a esoterní, pro opravdové znalce.
Dnes se s tím slovem zase roztrhl pytel, takže esoterní je každá kravina, včetně horoskopu v časopise.

3) Hermetický je další hora věcí, na kterou tu máme samostanou debatu. V zásadě učení Herma Trismegista, pořečtělého egyptského boha Thovta, kterému se připisuje sice 20.000 spisů, ale když je chcete někde najít, začnou potíže. Učené autority se shodují pouze na tzv. "smaragdové tabuli", což je asi tak delší odstavec plný všeho moudra (asi jako 42), kterému skoro nikdo nerozumí. Jiná poměrně spolehlivá část hermetismu jsou dialogy (Poimandres, např.), které jsou zřejmě z Alexandrie, někdy z přelomu letopočtu. Třetí skupina textů je čistá alchymie (viz jinde). Čtvrtá skupina hermetických textů jsou renesanční rosenkruciáni.

4) Mystický - parta v zásadě křesťanská, která klade důraz na meditaci a podobné duchovní cviky. je jich jak mraků a prase aby se v nich vyznalo; a někteří prozrazují i východní vlivy. Mistr Eckhard, Jacob Boehme a tak podobně. Viz Bajo.

5) Moderní magie - jak si hrdě říká - používá zejména astrální jevy a astrální entity. Bez tohoto pojmu se v ní taky nehnete.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bajo »

Majo píše:Aký je rozdiel medzi okultizmom a mystikou? Lebo mne sa niečo marí, že aj o pápežovi Jánovi Pavlovi II sa hovorilo, že je trochu mystik. Ale možno sa mýlim.
Co se tyce okultismu a mystiky, muze to byt dost subjektivni a da se na to hledet mnoha zpusoby. Ten nejrozsirenejsi je, ze okultismus je hlavne vec zapadni tradice spojene s magii. Jeho puvodni motivace ovsem jsou dost podobne jako mysika. Jak uz naznacil Eleshar, obe slova naznacuji ze jde o hledani pravdy a odhalovani skryteho. Spise jsem se setkaval ale s rozdelenim mystik a mag. Pricemz mag jde jakoby ven a do magie a rozumu. Pravdu a moc hleda "venku". Mystik jakoby dovnitr, pravdu hleda uvintr sebe. Mag se snazi spise skrze ovladnuti, kdezto mystik spise o prizpusobeni se a zbaveni se zbytecnosti. Ale i tady se to misty dost prekryva. Magove dost casto pouzivaji mysticke pristupy a o mystice se zace dost casto rika, ze diky ni lze dosahnout jakesi "magicke" moci. I kdyz tam pujde psise o to, ze cloveku svet jakoby pozitivne odpovida, protoze s nim clovek jedna v souladu. Ale nazory na tohle budou ruzne. Zemena magu a mystiku vuci sobe navzajem.

Jeden znamy okultista to treba pospal takto:
Stanislas de Guaita píše:Reintegrace zmnožujícího se člověka v Božské Jednotě: to je prvořadé adeptství. – V čem tkví tato reintegrace?
Známe ji v dvojí podobě: Pasivní a Aktivní. Obě mají vícero stupňů. K první lze dojít Svatostí neboli přísným očištěním své oduševnělé podstaty, spojené v lásce s čistým Duchem nebes; - ke druhé svobodnou a vědomou vůlí , neboli uskutečněním mystického pentagramu.
První (reintegrace způsobem aktivním) se rovná pozitivnímu dobytí Nebes, znásilnění nebeského prvku a jeho kolektivního Ducha, Rauch-ha-Šamajim.
Obě dvě na svém vyšším stupni vracejí duši prvotní rajský stav (Eden), blaženost Aur ain-sofu. Avšak Pasivní reintegrace implikuje vzdání se individuální vůle a pohrdání veškerou světskou vědou: „Blahoslaveni chudí duchem, neboť jejich je království nebeské“, řekl Kristus. – Aktivní reintegrace naopak dovoluje zde na zemi, v určitých případech, vykonávat realtivní všemohoucnost , přenášet boží pravomoc. Vkládat do ruky Eš, plamenný meč, Jahuah Elohim. Je to vzetí do držby, a to právem dobytí mystického Nebe, o němž Kristus řekl, že násilní Duchové se ho zmocňují silou: „violenti rapiunt illud“.
Na prahu tajemství – Stanislas de Guatia, str. 110
Dále pak Guaita k první, z hlediska treba Krestanstvi, k (pasivní) připodobňuje Krista jež si ji zvolil cestu v souladu se svou nevýslovnou láskou a k druhé (aktivní) připodobňuje Mojžíše jež si cesu zvolil ze své nesmírné odvahy a poutu ke svému lidu. První přiřazuje svatým a mesiášům a považuje ji za více absolutně chvályhodnou, aktivní zase spojuje s mágy a titány a považuje ji za výhodnější a bohatší o výsady.

Co se tyce nejakeho prikladu mystiky, muze treba trochu pomoci tento odkaz, myslim ze je to tam celkem pekne shrnute (a navic jsou tam i celkem zasadni myslenky, alespon jedna).

Jinak co se tyce toho krestanstvi, z nej vychazeli okultni i mysticke cesty. Ty mysticke myslim byli samotnou cirkvy vzdy tolerovany daleko vice nez ty okultni. Priklad krestanskych okultistu muze byt dost treba stredoveky hermetismus, ktery v mnoha ohledech spojuje krestanstvi a kabalu. Treba velmi znamy Elpihas Levi byl silne verici clovek. A musim rict, ze nektere jeho myslenky mi prijdou vice "krestanske a zbozne" nez od lecktere jineho krestana. Ovsem nektere jine by asi mnohym prisli trochu kacirske. Nicmene tady je velky problem v tom, kde jsou ty hranice, kam az clovek muze zajit. Podle me je to odpovednost kazdeho. A druha vec je, ze vetsina lidi nedokaze zodpovedne rozlisit, co muze a co nemuze byt sprvana interpretace "boziho poslestvi". Okultismus byl tehdy zalezitost hlavne ucencu, krestanska mystika se tehdy provozovala hlavne v klasterech.
Majo píše:Bajo, napisal si, že veríš v Ježiša. Celkom ma zaujíma, čo tým myslíš. Veríš, že existoval alebo, v čo veríš? Lebo myslím, že vaľa ľudí verí že existoval, aj veľa neveriacich. Ak chceš môžeš mi vkľude napísať do pmky ak to nechceš rozoberať tu, lebo je to čisto tvoja súkromná vec.
No a potom je spousta lidi, co veri ze existoval, ale nikoliv ze byl zplozen pannou zasahem ducha svateho. Ale ze to byl proste jen osviceny clovek.
Ja osobne verim tomu ze existoval a pripoustim ze klidne mohl vzniknout nejakym vyssim zasahem. Ale tohle pro me neni uplne dulezite, proc vysvetlim dale. Dulezite pro me je jeho poseltvi, ke kteremu jsem mel sice dlouhou cestu nez jsem jej uplne prijmul, ale nakonec si myslim, mi doslo, co vlastne muze znamenat ono: "Ja jsem ta cesta, ja jsem pravda a laska."
Ted trochu odbocim na vychod. Tam ma mystika vetsi tradici nez u nas a tedy tam existuje mnoho dulezitych myslenek. Jedna z nich je, ze samotny zaklad vychodni mystiky, ze clovek pomoci meditace nebo jogy (nechapat jen omezenem chapani v podobe nejakeho cviceni) muze dojit osviceni. Ne nadarmo se podle me v ramci krestanstvi Buh pripodobnuje ke svetlu. Nektere vychodni cesty dosli k te pravde take. Jen oni to nenazyvali Bohem. A stav osviceni byl zivot v pravde, tedy to, co se v Bibli nazyva zivot dle bozi vule ("Bud vule tva, jak v nebi tak i na zemi", rika jena velmi zasadni modlitba, kterou dal Jezis lidem). Co je pro me vtomto dulezite, je to, ze na vychode prisli na to, ze cesta k Bohu vede skrze nas a nase nitro. Proto je take podle me v desateru zmineno, ze si nemame boha nijak vyobrazovat. Tim podole me zchazime z cesty, protoze ho jakoby zaciname hledat venku (to jeste vysvetlim nize). Celkove je tohle ale asi docela dost slozita problematika, nez by se dala lehce vysvetlit pres internetova forum, takze zpet k Jezisovi.
Jezis dal docela jasna pravidla a navod, jak najit cestu k Bohu. Kdyz se clovek tema radama bude opravdu ridit, dostane se k velmi podobnym vecem, ke kterym se dostali nekteri osvicenci na vychode (ale v te podobe, jake jsou shodne se zapadnim zpusobem mysleni). Osobne tedy verim, ze Jezis opravdu zjevoval Bozi pravdu. To jestli byl smrtelnik nebo neco vic, uz pro me neni moc dulezite, protze jednak verim, ze vsichni jsem synove Bozi a jednak verim, ze kdyz clovek dosahne stavu osviceni, tedy stavu, kdy vidi pravdu a jedna v jejim souladu, protoze to je v souladu s absolutni dobrem a tezko by mohl delat neco lepsiho, tak je v intenzivnim kontaktu s Bohem. A pokud je jeho ukolem, dle pravdy a bozi vule (coz je totez), predat lidem nejake uceni, je to pravda bez ohldu na to, jestli je to syn bozi v doslovnem smyslu, nebo v prenesenem.

Nicmne toto pro me znamnalo uvedomneni si toho, ze nestaci v Jezise pouze verit a budu spasen. Opravdu v nej verit znamena jit po stejne ceste jako on a to bez vyhrad (jednat v souladu z Bozi vuli, zit tedy v pravde a lasce). A to co vede ke spaseni neni jen on jako osoba a ta jeho obet, ale hlavne to uceni, podle ktereho se budu ridit. Jsme presvecen o tom, ze spaseni je hlavne v mych rukach, nebot clovek se od Boha odvratil a hlavne on sam se musi k nemu zase priklonit.

Take si myslim, ze osob na podobne "urovni" jako Jezis tu bylo vice a i od nich se ma smysl ucit. Nicmene je potreba umet rozpoznat osoby, ktere pravdu opravdu poznali od tech, kteri si to jen o sobe mysleli (i kdyz tim treba nemysleli nic zleho) a hlavne od tech, kteri to jen predstirali. Osobne bych dal ruku do ohne zatim jen za par jmen. Hlavne za Lao'C , ktery zvestoval pravdu na vychode (podobne jako Jezisu u nas, nicmene jeho ukolem nebylo spasit lidstvo svou obeti, ale jen predat nejake uceni). Take nektere myslenky Herakleita z Efesu napadne pripominaji pravdu kterou zjevoval treba Jezis Nazaretsky nebo zminovany Lao'C , nebo aspon urcitou cast pravdy. A jak uz jsem spal, me osobne velmi oslovil i Bo Yin Ra. A Takovy Mist Eckhart, Jakub Bohme, apod... podle me take stoji za pozornost.

Uff, to ja si tak ve strucnoti vse, co bych k tomu mel takhle z fleku. Ale jak rikam, tyhle veci jdou dost do hloubky, riziko povrchniho pochopeni je dost velke. Konec koncu, mnoho krestanu se mi zda ze uplne nepochopilo co to znamena napr.:
"Já jsem Pán, tvůj Bůh:"
nebo
"Nebudeš mít jiného boha mimo mne."
a hlavne
"nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit"

Lide si velmi casto narokuji prave, ve sve naivite , ze muzou Boha chapat a nejak si ho predstavovat, polemizovat o jeho zamerech a pusobeni, apod.... jenze tohle clovek samozrejme nemuze, paklize on sam neni Buh. A paklize on sam neni Buh a presto to dela, tak si ve svych predstavach vyobrazuje Boha, ktery je jen jeho divokou predstavou a se skutecnym Bohem toho ma pramalo spolecneho. Tim se zproneveruje tomu, co nam rika druhe a treti prikazani (ja bych mozna spise rekl rady, neb Buh nam nic neprikazuje, protoze je ztelesnenim Bozske lasky, ktera neomezuje). Ty informace ktere nam Buh chtel dat, ty nam dal a meli bysme mu verit, ze vedel proc nam dava jen tyto informace. Naprikald kdyz o sobe rekl: "Jsme ten, ktery jsem". Bohuzel podle me ty opravdu dulezite veci jsou v krestanstvi opomijene a veskere poslestvi je mnohdy chapane velmi povrchne. To je take duvod, proc me krestanstvi dlouho neoslovovalo. Az do te doby, nez jsem uvidel jeho jinou podobu. Mnohem niternejsi a pokornejsi pro me mnohem pravdivesji a smysluplnejsi.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bifi »

K pojmu mystika ešte nadviažem na Arga (lebo mám pocit, že to Bajo nemá úplné):

V zásade každé náboženstvo sa delí na mystické a laické.

Kresťanská mystika sú mnísi žijúci v kláštoroch, praktizujúci izoláciu, pôsty a iné formy odriekania (sexuálna abstinencia, jednoduchý život alebo chudoba, tvrdá práca a pod.) ako techniky duchovného zdokonalenia. Mystická cesta je cesta duchovnej praxe. Laické (svetské) kresťanstvo je naproti tomu cestou viery určenou pre obyčajných ľudí, ktorí chodia do kostola a síce sa snažia byť dobrými kresťanmi, ale žijú v zásade normálne životy. Toto rozdelenie sa odzrkadľuje aj v duálnej organizačnej štruktúre katolíckej cirkvi (mnísi vs. svetskí kňazi).

Podobné rozdelenie je aj v sunnitskom a šiítskom islame (ajatolláhovia ako duchovní vodcovia laických náboženských komunít vs. súfijskí mystici), v judaizme a v niektorých hinduistických a buddhistických smeroch.

EDIT: Mystika je praktizovanie meditácií, modlitieb, pôstov, odriekania, odlúčenia, rytmického odriekania a iných techník navodzovania tranzu či zmenených stavov vedomia (tanec, bubnovanie, sexuálne spojenie, omamné látky atď.) s cieľom dosiahnuť duchovný pokrok. Tieto metódy fungujú lebo ľudský organizmus (teda najmä nervový systém) je taký, aký je - prakticky nezávisle na tom, v čo veríte. Moslimskí, hinduistickí, buddhistickí a kresťanskí mystici často používajú až zarážajúco podobné metódy.

EDIT EDIT: Samozrejme záujemcom pomôže všemocná Wikipédia: http://en.wikipedia.org/wiki/Mysticism
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bajo »

Diky Bifi za doplnění, to bylo docela důležité. Hlavně to, že mystika nejsou jen nějaké kecy, ale že je to primárně duchovní praxe.

Jestě jsem si řekl, že na přikladch se nejlépe ukazuje, takže pár citátu od některých okultistů a mystiků:

Eliphas Levi:
Veliké arkanum:
Jak uvésti nějakým způsobem božskou moc do služeb lidské vůle...
... je zapotřebí:
Vědět, co má činit
Chtít čeho je zapotřebí
Odvážit se, k čemu je zavázán
a rozvážně mlčet
Hmota se mění v ducha postřednictvím našich smyslů a tato přeměna patrná pouze našim duším je, co nazývame radostí
Opak se uskutečňuje opakem. Hrabivost je vždy chudá, nezjistnost bohatá
Alasiter Crowley (z prvniho dilu knihy zakona):
Každý muž a každá žena je hvězda.
Neboť jsem nekonečný prostor s jeho
nekonečnem hvězd, vy buďte také takoví. Nesvazujte nic! Vy sami nečiňte
žádného rozdílu mezi jednou věcí & těmi ostatními: vždyť tudy kráčí bolest.
Stav mnohosti ať je spoután a mějte jej v ohavnosti. A tak se vším co se tě týká:
ty nemáš jiného práva, než konat svoji vůli.
Neboť ryzí vůle, nezkalená úmyslem, osvobozená od chtivosti výsledku, je každým
způsobem dokonalá.
J. Bohme:
Láska, její ctností je nic, její silou je vše. Její výše je tak vysoká jako Bůh, její velikost je vyšší Boha. Kdo ji nachází, nachází vše a nic.
Mist Eckhart:
Stažení se z vnějšího světa (askeze) je v souladu s otevřeností k ostatním lidem a vším v každodenním životě.
Láska nepůsobí, nenalézáli něco sobě přiměřeného. A Bůh se účastní jen potud, pokud nalézne v duši svůj obraz.
Boží přítomnost v člověku: tomu se člověk nenaučí útěkem, když prchá před věcmi a uchyluje se do samoty. Musí se spíše naučit mít vnitřní samotu, ať je kdekoliv a u kohokoliv.
sv. Terezie z Avily:
Ničím se neznepokuj, ničím se nermuť, všechno pomíjí. Bůh se ale nemění. Máš-li v srdci Boha, jeho láska ti stačí.
Život znamená žít takovým způsobem, aby se člověk nebál smrti ani ničeho jiného.
Většina znepokojení a trápení vychází z toho, že se neznáme.
sv. Jan od Kříže:
Chraň svou vůli před vyhověním žádosti, která činí vyprahlejšími
Lao'C:
Je-li dílo dokončeno, tak odejdi, protože taková je cesta nebe.
Nebe je věčné a země bez konce. Nežijí pro sebe a proto trvají.
Proto užitek spočívá v tom co tu je a smysl v tom co tu není.
Obejmout věci znamená nestrannost. Nestrannost znamená opravdu vládnout.
Wang-Pi:
Čarovná moc nemůže ublížit tomu, co je přirozené.
Herakleitos z Efesu:
že všechno konáme a myslíme díky účasti na božské řeči, Proto je třeba následovat to společné, Ačkoliv je řeč společná, žijí mnozí tak, jako kdyby měli své vlastní vědomí.
Mnozí si neuvědomují věci takové, jaké jsou, když se s nimi potkávají; ani když se o nich poučí, nerozpoznávají je; ale sami pro sebe se domnívají.
Smrt je, cokoliv vidíme, když bdíme; cokoliv vidíme, když spíme, je spánek.
S čím se zcela nepřetržitě stýkají, [s logem, který spravuje veškerenstvo,] s tím se neshodují, a věci, se kterými se každý den potkávají, se jim jeví cizí.
Probuzeným je svět jeden a společný, avšak každý ze spících se obrací k vlastnímu.
Mínění je překážkou postupu.*
* nejvýstižnější vysvetlění prvotního hříchu, s jakým jsem se setkal.

Bo Yin Ra (moje oblibena cast):
A nyní, ty, Hledající, znič falešné modly, chceš-li se ve svém živém Bohu přiblížit Věčnému!
Hledej v sobě svého Boha! Narodit se může jen v tobě samém jako tvůj Bůh. -
Nesluž žádnému jinému Bohu!
Naslouchej prastarým slovům, která byla mylně vykládána!
Naslouchej jim s novým porozuměním!
Naslouchej chvějícím se srdcem: "Já jsem Pán"! Praví tvůj Bůh...
"Nehledej si jiné Bohy!"
"Nevytvářej si žádny obraz, který by v tobě byl tvým Bohem.!"---
Zde je, ó Hledající, začátek a konec Pravdy v tobě"
Kdo zde pochopil, co pochopit lze, ten už neklopýtne.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Majo píše:Takže aj hry plné násilia by si ich nechala hrať?
Jasně. Hraním her, sledováním filmů či poslechem hudby se z člověka nestane násilník - a pokud si to někdo myslí, jeho uvažování je poněkud..pomýlené.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Sadako: ve skutečnosti je to prý složitější... sledováním filmů se v tobě ta agrese prý nějak hromadí, hraním násilných počítačových her se naopak uvolňuje (takže člověk, který má nějaké agresivní sklony, si je může takhle úspěšně vybít, aniž by komu ublížil).

Jinak Bifi v zásadě lépe napsal to, o co jsem se snažil já. Mystika není jen záležitost křesťanství ale obecně možná spíš toho mnišství, jelikož existuje spousta mystických škol např. v hinduismu. Nicméně jsem přesvědčen, že co je okultismus a co je mystika, je spíš záležitost ideologie.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Argonantus »

Bajo:

V jistém momentě - u tebě je možná ještě brzy - si člověk musí svoje učitele vybrat; zjistí, že ti ostatní ho na cestě spíš zdržují. A je to částečně iracionální; někteří ti prostě jdou víc po srsti.

Jiné obory jsou pak pro tebe stále méně sdělné a užitečné.

Řekl bych, že třeba Lao Tse se v jistém smyslu od těch křesťanů oddělí; to, že to zvenku vypadá podobně, je jen první dojem.

Krabat (jestlipak sem někdy zavítá?) mi kdysi řekl, že vybrat si špatně Mistra je dost velká chyba, která tě pozoruhodně zabrzdí.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Argonantus »

Důležitá prolejzačka někam doprostřed

https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 06#p194506
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 16. 5. 2017, 09:54, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 11 hostů