Okultismus, Mystika a jiné

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bajo »

2 Eleshar: Ja ti rozumim, jak to myslis. Ohledne Georga, dost zalezi jakou ma clovek viru. Podle me nejde dojit k urcitym zaverum, pokud je clovek v sobe proste nema. Ale bezpecne je rozpoznat nejde, nebo aspon nedokazu dat ostatnim navod, jak to mohou udelat (kdybych ten navod mel, tak jsu mozna hodne bohaty). Nicmene ja radsi moc nechci posuzovat ostatni, v prve rada musim zacit u sebe. A u sebe jsem ani omylem nedosahl toho stavu, ze bych mohl s jistotou rict: "ziji v pravde" , momentalne tak muzuleda pracovat na sve zodpovednosti vuci moralce. Osobne jsem idealista, mimo jine,takze verim zeclovek muze zit hodne moralne cistym zivotem,i kdyz je to samozrejme velmi tezky ukol (v takovem pripade si myslim, ze se sance na podobne veci snizuje) - konec koncu, k tomu je dle NZ kazdy krestan i ponoukan.
Co se tyce interpretace SZ, ten je dalko vice symbolicky, takze k jeho interpretaci potrebuje clovek mnohem vice informaci, nastesti je ten NZ v tomto jednoznacnejsi a pro krestany by mel byt i zavaznejsi (pokud se jim zda, ze SZ a NZ si v nektere casti odporuji, pravdepodobne by se meli zamyslet, jestli danou cast spatne nepochopili. Pokdu vim, tak George se ke krestanstvi hlasi, takze dle meho nazoru selhal jako krestan (ale o Bushovi nechci nic rikat, protoze nemam odstatek informaci, jak to bylo, pouze mohu rikat jak to na me pusobi, pokud to opravdu bylo tak jak se to rika) protoze nejednal v duchu s jeho ucenim. Nestalo se poprave a ani naposledy a netyka se to jen krestanstvi, ale jekehokoliv uceni nebo duchovni cesty.
Ja jsem rikal, ze tohle riziko tam je, nepopiram ho a jsem si ho vedom. Jak uz jsem psal Majovi, spasa je v rukou Bozich, ale clovek sam te sance musi vyuzit a ma za to odpovednost.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od ilgir »

Zajímavá diskuze. Jen upozorňuji na to, abychom se nenechali strhnout k dualismu (buď jednám podle Boha, nebo podle Ďábla). Většinou lidé (třeba ten George) jednají podle sebe, a Boha i Ďábla si v tom promíchají.
Pokud jednal špatně a zárove'n oblafnul své svědomí, nejspíš se to dozví od okolí. Takhle to funguje už hezky dlouho. Ve skutečnosti ale svědomí u větčiny lidí zachytí většinu špatného jednání samo ("tohle jsem udělat neměl").

Ptá-li se nevěřící věřícího, jak rozpozná Boha od Ďábla, staví se do pozice slepce, který se ptá zdravého, jak rozpozná modrou a červenou. Ale nezapomínejme, že ani zdravému nemusí být rozdíl mezi modrou a červenou vždy patrný. Stačí, aby se trošku setmělo.
Zkušenost víry je přenosná, ale jen mezi lidmi, kteří ji sdílejí. Stejně tak zkušenost s barvami je přenosná jen mezi těmi, kdo je vidí. Matematiku také můžu učit jen toho, kdo je obdařen rozumem.

Bifi: Pravděpodobnost, že při Big Bangu vznikla nějaká všeobjímající inteligence, je skutečně docela mizivá. Pravděpodobnost, že Big Bang spustila nějaká všeobjímající inteligence, mi přijde docela vysoká. Proč by měla být nižší, než pravděpodobnost, že Big Bang přišel "sám od sebe"?
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

ilgir píše:Zajímavá diskuze. Jen upozorňuji na to, abychom se nenechali strhnout k dualismu (buď jednám podle Boha, nebo podle Ďábla). Většinou lidé (třeba ten George) jednají podle sebe, a Boha i Ďábla si v tom promíchají.
Pokud jednal špatně a zárove'n oblafnul své svědomí, nejspíš se to dozví od okolí. Takhle to funguje už hezky dlouho. Ve skutečnosti ale svědomí u větčiny lidí zachytí většinu špatného jednání samo ("tohle jsem udělat neměl").
Pardon, ale nejsem si vědom, že by byla nějaká shoda v tom, zda George jednal správně nebo špatně, když hlasy ve své hlavě (Boha) poslechl...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Raven »

Chapu ze je to laciny argument
Obávám se, že nejlacinější
ja jsem take netvrdil, ze jsem dosahl vnitrniho ticha :)
Ale tady jde o to, že ho nemůže dosáhnout nikdo, pokud k jeho dosažení je nutné to, co si myslíš ty - to, že nemůžeš chtít
A u sebe jsem ani omylem nedosahl toho stavu, ze bych mohl s jistotou rict: "ziji v pravde"
Co to znamená "žít v pravdě"?
clovek muze zit hodne moralne cistym zivotem
člověk nemůže žít morálně čistým životem. Musel by být schopen rozpoznat, co je morální a co už ne, a to není, BajO, nemyslíš?
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Goran »

Vnitřní ticho se vylučuje jenom s určitým způsobem chtění - na tom, že je ti vpodstatě jedno jestli žiješ v luxusní vile nebo v chatrči a jestli tě ostatní vyzdvihují jako světce nebo tebou opovrhují jako bláznem, nevidím nic nemožného. IMHO by tady byl lepší výraz "lpění" než "chtění".

Pak ještě k vnitřnímu tichu patří překonání strachu ze smrti (umřít můžu kdykoli, do té doby svůj život využiju co nejlépe), nepřipoutanost k výsledku (cílem je sama cesta, hlavně že jdu dál a jetsli dojdu na konec není až tak podstatné), život v přítomnosti a pár dalších věcí.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Invictus »

umřít můžu kdykoli, do té doby svůj život využiju co nejlépe
Snaha o co nejlepší využití svého života je jen dobře zamaskovaný strach ze smrti (resp. z konce života).
Iron Within
Iron Without
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Sosacek »

Je? Neni to touha po spokojenosti?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bifi »

Asi je kľúčové, čo sa myslí tým "najlepšie". Ale v zásade Invictus trafil dobre.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Říká se tomu myslím teorie aktuálního konečna a je to hnací síla za velkým množstvím lidského konání.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bajo »

Ale tady jde o to, že ho nemůže dosáhnout nikdo, pokud k jeho dosažení je nutné to, co si myslíš ty - to, že nemůžeš chtít
Otazka je jak chapes chtit (pripoustim ze to Goranem navrhovane lpeni by bylo mozna stastnejsi, ale to jsem se snazil naznacit pri tom, ze muzeme veci mit a pritom se nas nijak nedotykaji). Co kdybych k tomu treba dodal, ze v nem musis byt, dokavad jej chces, tak v nem nejsi a tedy jej nemas (a chteni te udrzuje v tom stavu kdy jej nemas, protoze to je ten stav kdy jej nemas). Potom samozrejme nastava otazka, jak jej clovek muze dosahnout, aniz by jej predtim chtel...
Co to znamená "žít v pravdě"?
Predpokladam absolutni pravdu (a tedy i smysl vseho), zit v pravde znamena podle me znat sve prave ja, zit v souladu se smyslem a byt zbaven lzi. ALe pradvepodobne to bude znamenat mnoho dalsich veci.
člověk nemůže žít morálně čistým životem. Musel by být schopen rozpoznat, co je morální a co už ne, a to není, BajO, nemyslíš?
Nemyslim (a i kdybych myslel, co si o tom myslim ja neni podstatne, podstatne je, co je pravda)
Sosacek píše:Je? Neni to touha po spokojenosti?
A touha po spokojensti je co?
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Sosacek »

Bajo píše:
Sosacek píše:Je? Neni to touha po spokojenosti?
A touha po spokojensti je co?
Touha po positivnich pocitech?

Ty ti asi muze definovat Flaškal.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Goran »

Invictus: já bych to označil spíš jako dobře využitý strach ze smrti.
Pokud je průvodním jevem toho co nejlepšího využití že v případě potřeby neváháš nasadit nebo položit život pro něco dobrého (záchrana několika jiných životů, třeba), tak bych na tom "překonání" žádný háček neviděl.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Raven »

Snaha o co nejlepší využití svého života je jen dobře zamaskovaný strach ze smrti (resp. z konce života).
Invictus: +1
Je potřeba ho co nejlíp využít, protože je krátký a už brzo skončí...
Predpokladam absolutni pravdu (a tedy i smysl vseho)
člověk přece nedokáže dospět k nějaké absolutní pravdě dozvědět se, jaký je smysl všech věcí
A touha po spokojensti je co?
Ať už je to jakkoli, pořád je to chtění (to je ale perverzní slovo)

A k naprosto absurdnímu morálně čistému životu:
podle mě není svět jenom černá a bílá, ale taky hromada šedé- tedy věci, o kterých by člověk nedokázal rozhodnout, zda jsou dobré(morální), nebo zlé (nemorální)
Ale i tak - i tím, že čteš knihy, nežiješ morálním životem: jenom naprosté minimum knih se vyrábí z recyklovaného papíru, takže tím, že si kupuješ knihy a čteš je, se řadíš k těm amorálním hnusákům, co ničí lesy
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Majo
Příspěvky: 769
Registrován: 26. 4. 2007, 11:53
Bydliště: žilina (SR)

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Majo »

(Ten názov témy sa mi nepáči.)
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Okultismus, Mystika a jiné

Příspěvek od Bajo »

Raven píše:člověk přece nedokáže dospět k nějaké absolutní pravdě dozvědět se, jaký je smysl všech věcí
To jsem ani netvrdil. To byl pouze predpoklad, ze ktereho jsem vyvozoval konkretni predstavu o tom, co si predstavuju pod pojemem zit v pravde. Nicmene nevim jestli sis toho vsimla, davas obecne predpoklady, ktere take vychazeji z tve viry, tedy napriklad ze clovek nemuze dospet k pravde (nechci ti to vyvracet, jen poukazat na to, ze s jistotou to pravdepodobne tvrdit nemuzes, muzes jen verit, ze to tak proste je).
Ať už je to jakkoli, pořád je to chtění (to je ale perverzní slovo)
Ano, mimo jine, ale sosackovi jsem tu otazku daval z trochu hlubsiho duvodu.
Raven píše:A k naprosto absurdnímu morálně čistému životu:
podle mě není svět jenom černá a bílá, ale taky hromada šedé- tedy věci, o kterých by člověk nedokázal rozhodnout, zda jsou dobré(morální), nebo zlé (nemorální)
Ale i tak - i tím, že čteš knihy, nežiješ morálním životem: jenom naprosté minimum knih se vyrábí z recyklovaného papíru, takže tím, že si kupuješ knihy a čteš je, se řadíš k těm amorálním hnusákům, co ničí lesy
K te prvni cast, to je zase jen domnenka. Ano uznavam, ze clovek je zahalen spoustou subjektivity a nedostatku informaci, ale co kdyz je tohle prave ten stav, kdy jsou veci spatne a co kdyz lze dosahnout i jineho stavu? S jistotou to vedet nemuzeme, ale pokud tomu verime, muzeme se o to aspon pokusit, kdyz tomu neverime, veci asi zustanou jak jsou.
K te druhe casti jinak promin, ale podobnym zpusobem podle me nema smysl tu diskuzi dal vest, ne ze bych to bral nejak osobne (to nestesti ne ;-)), ale spise mi prijde ze to k nicemu nebude a k nicemu konstruktivnimu takhle nedospejeme :)
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů