Rozsudky

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Rozsudky

Příspěvek od Resurrection »

Tohle bude asi hodne pro Arga.

Dockali jsme se totiz dalsiho rozhodnuti soudu, tentokrat v kauze ostravskeho tramvajaka Hrocha. Ten v dubnu minuleho roku pochybil a vjel na jednokolejnou trat (neoznacena, nezabezpecena) a srazil se s protijedouci tramvaji. Zemreli 3 lide, desitky byli zraneny (vcetne Hrocha). Hroch se zhroutil, vsechno priznal a zcela spolupracoval pri vysetrovani, obetem se omluvil a cinu uprimne lituje. Dopravni podnik vsechno zaprel (vcetne toho, ze na tom useku jiz doslo k mensim nehodam mnohokrat), ridice v tom nechal a potichu zacal zavadet bezpecnostni opatreni na danem useku (signalizace, nutnost povoleni dispecera, snizeni rychlosti...).

A jak to dopadlo (prozatim) u soudu. Hroch dostal 3 roky natvrdo a soud konstatoval, ze DPO nenese zadnou vinu.

Zrejme nejsem sam, komu takovy rozsudek prijde ponekud mimo realitu, protoze se souhlasnou reakci jsem se zatim nesetkal... Udivuje jak to, ze byl trest udelen nepodminene (na co proboha?), tak zejmena opominuti zcela evidentni role DPO.

V zasade jsou moznosti dve:
1) Verejnosti unika nejaka skryta pravnicka skutecnost, ktera z relativne jasneho pripadu dela pripad krajne nejasny, a poto je rozsudek jaksi neprilis dobre pochopitelny.
2) Soudnictvi u nas vygenerovalo dalsi z rady legendarnich rozsudku, ktery se zaradi po bok takovych perel jako 5 let na tvrdo pro Mlynare za nic...
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Rozsudky

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Resurrection píše:1) Verejnosti unika nejaka skryta pravnicka skutecnost, ktera z relativne jasneho pripadu dela pripad krajne nejasny, a poto je rozsudek jaksi neprilis dobre pochopitelny.
2) Soudnictvi u nas vygenerovalo dalsi z rady legendarnich rozsudku, ktery se zaradi po bok takovych perel jako 5 let na tvrdo pro Mlynare za nic...
Neznáme všechny okolnosti a znalecké posudky. Fakt je to důležité... Trať byla možn nezabezpečená, ale zaměstnanci snad přesně věděli, jak se mají chovat, ne? Takže tím je DPO prakticky z obliga (což samozřejmě neznamená, že by měli jednat tak, jak jednají)... Samozřejmě výše trestu je poněkud zarážející i pro mě (myslím, že jsem tu dost znám svým zastáváním tvrdších trestů).
Ale celkově se přiznám, že mám dost nedůvěru k tomuhle regionu (Moravsko-slezský kraj). Kdykoliv je odtamtud slyšet něco týkající se spravedlnosti, smrdí to. Ať už je to případ Bulawy (130 km v noci, silně pod vlivem alkoholu, bez rozsvícených světel - výsledkem 3 mrtví policisté - odsouzený nejenže se pokoušel to uhrát na to, že mu nedali přednost, ale dokonce si najal bílého koně, který to měl vzít na sebe... odsouzen tuším na 3 roky, po 2 podmínečně propuštěn se zákazem řízení, přesto řídí dál; vyšetřován v dalších kausách daňových úniků), firmy Bögl a Krýsl (spadl jim nezajištěný rozestavěný most na vlak, zemřelo 8 lidí - nejde o první případ pádu mostu postaveného touto firmou, pouze první, který způsobil lidské oběti; most však bude přesto dostavovat tatáž firma z rozhodnutí hejtmana, protože "jinak by to bylo moc drahé a protáhlo by se to"), zmíněného DPO (tutlání nehod na trati a její nepřizpůsobení standardům), ale myslím, že by se našla i spousta špíny třeba na OKD (opět bezpečnostní standardy v jejich dolech.. zaměstnanci se bojí mluvit, aby nepřišli o práci).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozsudky

Příspěvek od Vallun »

Resurection - doufám, že nebudeš zklamán, ale je to téma i pro mne:)

Tenhle případ znám jen z médií a podrobně se o něj nezajímám, takže mohu odpovídat jen velmi obecně.
Neznáme všechny okolnosti a znalecké posudky. Fakt je to důležité...
Velká pravda, s tímto naprosto souhlasím, může tam být tisíc a jedna přitěžující a polehčující okolnost, kterou prostě neposoudíme.

Co se týče výše rozsudku, tak si myslím,že je velice přiměřená a na základě toho, co vím já, bych vynesl asi stejný trest. Přeci jen jeho vinou (konkrétně hrubou nedbalostí) zemřeli 3 lidé, na druhou stranu činu upřímně lituje a spolupracoval při vyšetřování. Podmíněný trest by byl asi příliš měkký, tři lidé jsou prostě moc...

Co se týče odpovědnosti dopravního podniku, tak ta nemá místo v trestním řízení - trestní právo (zatím, naštěstí) se týká jen lidí. Jeho pochybení bude šetřeno v rámci správních řízení drážní inspekce a pod. Pokud z těchto šetření vyplyne nějaká zásadní vinna fyzické osoby, pak věřím,že tato osoba bude potrestána i trestně...

Eleshar - Moravskoslezská soudní oblast ještě ujde. Alespoň co já znám rozsudky, tak jsou dosti průměrné... I když zmetky se najdou všade.
Za nejtragičtější je dlouhodobě považována situace v Plzni (např. Kájínek, ten do Němec uprchlý asivrah...) především v oblasti tresta, ale i dalších. Co se týče délky řízení, tak je špatná situace v Ústeckém kraji, což se obecně ví, tam působil i Berka, ale nyní je Ústí pod kuratelou ministerstva a dalších, takže kvalita by tam měla být alespoň průměrná. Ve správním soudnictví jsou naprosto tragické Pardubice. Mají nejvíc absurdních rozsudků. Naneštěstí v některých případech jistá konkrétní skupina osob zastrašila protistranu, takže nebyly podány kasační stížnosti a lze se tedy dost často setkat s tím, že je argumentováno pravomocnými rozsudky KS Pardubice, které jsou v rozporu snad se vším, co u nás slouží jako pramen práva (namátkou bych jmenoval např. Ústavu ČR, nálezy ÚS či zákon o myslivosti). Příčinou je personální propojení, kdy někteří soudci KS se příliš dobře znají se současnými šéfy policie a některými advokáty (všechno to je parta z bývalé pardubické prokuratury...).
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Rozsudky

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Vallun píše:Za nejtragičtější je dlouhodobě považována situace v Plzni (např. Kájínek, ten do Němec uprchlý asivrah...) především v oblasti tresta, ale i dalších.

Mno slyšel jsem, že třeba tamější právnická fakulta se dá úspěšně dostudovat, aniž by člověk absolvoval jedinou přednášku a byl na jediné zkoušce... :>;o)
Vallun píše:Co se týče délky řízení, tak je špatná situace v Ústeckém kraji, což se obecně ví, tam působil i Berka, ale nyní je Ústí pod kuratelou ministerstva a dalších, takže kvalita by tam měla být alespoň průměrná.
Co se délky řízení týče, tak tam je to myslím složité, protože ministerstvo bralo dost dlouho jako normu obsazenosti státních zastupitelství a soudů snad Domažlice nebo tak něco a podle tamější situace byl rozpočítán příslušný personál na celou republiku naprosto bez ohledu na skutečný nápad (fatální zejména pro velká města...).

Každopádně v té Ostravě mi to (alespoň z médií) smrdí korupcí až do Prahy a fakt bych se tam nechtěl srazit s tamějšími mocnými u soudu...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozsudky

Příspěvek od Vallun »

E_V - ano...
ano...
Neříkám, že Ostrava je čistá úplně, jen, že jsem o ní neslyšel ještě zdaleka tolik, co o Plzni a to, s čím jsem se setkal já osobně, což je myslím 5 rozsudků (pravda jedná se většinou o pobočku v Olomouci), tak mi přijde OK...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozsudky

Příspěvek od Vallun »

Aby zde snad někdo nenabyl dojmu, že protiprávní či alespoň krajně podezřelé rozsudky se Prahy netýkají...

Včera jsem byl na odvolacím řízení proti rozsudku pro uznání vydaném pro pozdní doručení vyjádření se žalovaného. To by ještě nebylo nic neobvyklého. Ovšem první problém byl v tom, že rozsudek byl vydán, ačkoliv bylo telefonicky dohodnuto prodloužení lhůty z důvodu toho, že spisy v dané věci se nacházejí v Brně a v Českých Budějovicích (sídlo ZVHS). Co se týče tohoto telefoního hovoru, tak soudkyně (předsedkyně senátu) nepřipustila jiný důkaz, než důkaz spisem soudu prnví instance, kde o tom nebyl žádný záznam.

Ale především, hlavním argumentem ČR MZe bylo, že rozsudek pro uznání nelze vydat v příapdě, že by směřoval proti osobě, jenž trpí nedostatkem pasivní legitimace (jenž neměla být v danév ěci žalována, protože s tím nemá nic společného). Tímto argumentem se soud naprosto nezabýval a rozsudek soudu prvního stupně potvrdil.

A co mne vyloženě štve je, že vzhledem k malé částce nelze v dané věci použít žádný byť mimořádný opravný prostředek.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Rozsudky

Příspěvek od Argonantus »

Resurrection:

Daleko víc Vallunovo téma, než moje; pokud s trestním právem nepřijde do styku, pak ho určitě opustil později, než já.

Základní problém je, že podobný případ má dvě úplně odlišné roviny; velikost viny a velikost neštěstí.
Ty jsou už na první pohled v hrubém nepoměru.

V právu se to projevuje tak, že v trestu může přijít celkem malý trest pro toho řidiče (což se stalo) a z hlediska civilního práva by z toho měl vylézt spor jako hrom (nebo řada sporů).
Z neznámých důvodů se média o civilní spory nezajímají. Pročež nevíme, jak to tam vypadá; vzduchem by měly lítat statisíce a miliony. Pokud nelítají, pak je teprve důvod k Resurrectionovu protestu.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 15. 6. 2009, 10:45, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozsudky

Příspěvek od Vallun »

Argo - do styku s ním přijdu, ale podstatně méně, než bych chtěl, trest mne docela bavil. Ale já doufám,že toto téma nebude jen trestněprávní:)
V právu se to projevuje tak, že v trestu může přijít celkem malý trest pro toho řidiče (což se stalo) a z hlediska civilního práva by z toho měl vylézt spor jako hrom (nebo řada sporů).
Jen bych dodal, že civilní žaloby mohou směřovat i proti jiným osobám v titulním případě zvl. proti dopravnímu podniku).
Pokud nelítají, pak je teprve důvod k Resurrectionovu protestu.
Krom případu, že by pozůstalí nechtěli podat příslušné žaloby...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Rozsudky

Příspěvek od Resurrection »

Otázka ovšem je, nakolik by taková civilní žaloba na DPO byla úspěšna. Jestliže jiný soud (byť v trestním řízení) v rozsudku uvedl, že nikdo z DPO vinu nenese a pondik nijak nepochybil, tak to může jiný soud (byť v občanském řízení) vzít jako jeden z podkladů (judikát?) pro své rozhodnutí. Sice to není závazné, ale i přesto se měla ona soudkyně takových hodnocení podle mě úplně vyvarovat.

Na Arga přímo: Bylo by v civilním řízení možné vysoudit odškodné na DPO za to, že o problémech věděl a nic s tím neudělal ačkoliv mohl*?

* A dost možná i měl, leč neznám drážní předpisy atd.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozsudky

Příspěvek od Vallun »

Ress - ptáš se Arga, počkáme tedy na něj, i když jeho dopověď je očekávatelná:)

Nicméně pozor - neznáme skutečný obsah onoho trestního rozsudku, co napíší novináři je něco jiného, oni hledají senzaci a proto z nevinné věty dokáží utvořit senzaci...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Rozsudky

Příspěvek od Argonantus »

Resurrection píše:Otázka ovšem je, nakolik by taková civilní žaloba na DPO byla úspěšna. Jestliže jiný soud v rozsudku uvedl, že nikdo z DPO vinu nenese a podnik nijak nepochybil, tak to může jiný soud (byť v občanském řízení) vzít jako jeden z podkladů (judikát?) pro své rozhodnutí.


Vůbec ne.
Pravidla jsou v náhradě škody úplně jinak nastavená, tudíž jako judikát to nevezme ani ten největší šílenec.
O zavinění právnícké osoby navíc, jak zmínil už Vallun, nepraví trestní rozsudek ničehož; trestňáci si právnických osob vůbec nevšímají (jako by neexistovaly).

V zásadě platí, že náhrada škody je daleko přísnější, například:
- právnických osob se nedotýká trestní právo vůbec, v náhradě škody mají naopak přednost před fyzickými
- zavinění v trestu je standardně úmysl, vzácně i nedbalost (zrovna u ublížení). Pokud se neprokáže ani nedbalost, je to na zproštění. Ve škodě se zavinění presumuje a nedbalost bohatě stačí (t.j. žalovaný prokazuje, že nezavinil...)
- někde je dokonce odpovědnost objektivní a někde absolutní, t.j. na zavinění nezáleží vůbec a dotyčný odpovídá za výsledek.
- v trestu jsou předem vyyjmenované skutkové podstaty, do kterých je třeba se trefit. Ve škodě stačí jakékoli protiprávní jednání (nedodržení dopravního předpisu, například).

Takže stav věcí, kdy je v trestu zproštěno, ale tatáž osoba platí náhradu škody, jsou běžná zkušenost.

Ochrana osobnosti pak je nastavena ještě přísněji, než náhrada škody. Tam dokonce prohrají i osoby, které vyhrály náhradu škody... například v situaci, kdy řada osob provedla nepodstatné opomenutí, které dává v součtu fatální výsledek (nemocnice - nikdo nepíchl jakousi injekci a spoléhal, že to udělá někdo druhý). Nemocnice potom platí za ochranu osobnosti rodině zabitého.
Bylo by v civilním řízení možné vysoudit odškodné na DPO za to, že o problémech věděl a nic s tím neudělal ačkoliv mohl*?
Z dálky se mi jeví být napůl vyhraná náhrada škody i ochrana osobnosti. U náhrady škody to navíc zacáluje pojišťovna.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Re: Rozsudky

Příspěvek od maYda »

páni právníci, jsem pitomá,když se mi na tomhle něco nezdá?
I v případě, že by byla konstatována vina armády, nedostanou prý ale pozůstalí po oběti žádné odškodné. "Zákon (o odškodnění) je aplikovatelný jen na rakouské občany,"
Jde o případ,kdy při hromadné nehodě na dálnici,kterou způsobila pravděpodobně porušením bezpečnostních předpisů rakouská armáda zahynula češka.
Copak když někdo způsobí újmu, tak je povinost nahradit vzniklou újmu podmíněna státní příslušností? Domnívala jsem se, že tohle platí bez nějakých podmínek, prostě je to oběť pochybení někoho jiného a tečka a že tyhle principy platí ve všech státech a že to platilo vždycky.
to je přece diskriminace až na půdu, že pokud rakouská armáda způsobí škodu, tak na náhradu mají nárok jen rakouští občané.
Docela mně šokuje, že po všech těch pindech o EU je možný, že občan nemá nárok na odškodnění jen proto, že je z jiného státu.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Rozsudky

Příspěvek od Argonantus »

Především citovaná věta nedává žádný smysl.
"Vina armády" je podle práva divná myšlenka. Armáda je právnická osoba, viz shora.
Takže kdo ví, co se vlastně stalo, a co kdo rozhodl.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozsudky

Příspěvek od Vallun »

maYda - Rakouské právo neznám, ale předpokládám, že to bude asi tak, že rakouští občané mohou dostat odškodnění podle zvláštního právního předpisu, kdežto neobčané podle boené úpravy, přičemž ten zvláštní zákon asi bude zjednodušovat dokazování, respektive stanovovat, co se musí dokazavat a co jako důkaz stačí atd. TEdy jsou mírně zvýhodnění, ale na druhous tranu je možné, že takový zákon rovněž stanoví odpovědnostní limity, tzn. že za život dostanou třeba maximálně 1 M Euro, kdežto dle boecné prvání úpravy můžeš uspět s větší požadovanou částkou...

Druhý rozměr, který jsi správně zmínila, je vliv EU. Tipuji,že kdyby to někdo postoupil jako předběžnou otázku Soudu první instance v Lucemburku tak na 85% řekne, že tam, kde je napsáno "rakouský občan" se, krom případů, kde lze uplatnit výhradu veřejného pořádku (např. u zaměstnávání cizinců jde o pracovní místa státního zaměstnance s rozhodovací pravomocí), rozumí občan EU.

Argo - Rakousko má trestní dopvoědnost právnických osob, v nějaké minimalistické podobě:( Ale armáda je součástí státu jakožto právnické osoby, která trestní odpovědnsot ex lege nemá.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Rozsudky

Příspěvek od Argonantus »

Vallun:

A co s takovou armádou udělají, když zjistí vinu? Zavřou jí...?

Možná je to jen problém s pojmy; třeba v rámci trestu řeší škody, a navíc mohou udělit finanční sankci (jako v USA).

U nás by to bylo hladce na výhru coby ochrana osobnosti. Navíc by šlo žalovat podle místa, kde došlo k protiprávnímu jednání (zrovna evropské právo...), takže klidně i rakouskou armádu v Čechách.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů