Lisabonská smlouva a euproblematika

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Argonantus »

Docela dobrý komentář
https://www.novinky.cz/komentare/clanek ... y-40319713
poukazuje na další ohrožené místo - jednotné euro.

Bude tlak na to, aby průser v Itálii, Španělsku a Francii platili Němci. A těm se nebude chtít.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Vallun »

Ukáže se jako velká otázka, zda bude výhod anebo nevýhoda mít korunu...zatím se to jeví dost špatně...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Argonantus »

Bifi u covidebaty nahodil pár zajímavých tézí:
BTW stav permanentnej vojny všetkých proti všetkým nie je prirodzeným stavom spoločenskej bytosti. Ľudia urobia veľmi veľa preto, aby udržali nejaký stav normálnosti a uchovali administratívne funkcie, ktoré udržiavajú infraštruktúru (voda, plyn, elektrina, odvoz odpadu, zásobovanie, zdravotníctvo, pošta...). Že by sa úplne rozpadol národný štát a rezignoval na svoje funkcie vrátane legislatívy, ekonomickej politiky, ochrany vonkajších hraníc a pod. je minimálne v EÚ nemysliteľné.


Myslím, že to skutečně není na pořadu dne. Naopak, situace má tendenci nás metnout zpátky k posílení rolí národních států, tím výrazněji, jak moc odlišně se v krizi zachovaly.
Mohu si ale představit, že budou výjimky. Třeba nasraní Belgičani budou chtít svůj stát zrušit. Divergentní síly ve Skotsku nebo v Katalánii chytí druhý dech. Důvod je nasnadě - jejich státy velmi selhaly.
Ak by sa tak stalo, tak sa ten priestor veľmi rýchlo zaplní. Okrem toho vznikne vcelku spoľahlivá forma organizácie na úrovni administratívnych krajov alebo obcí, s nejakou formou horizontálneho korporatizmu alebo syndikalizmu na báze profesných a záujmových združení (naprieč teritoriálnymi administratívnymi jednotkami) a s občasnými izolovanými (a asi aj troška sfanatizovanými) komunitami, ktoré sa "odstrihli".

To už je rovnou středověk, a nepředpokládám to. Moderní svět žádá řízení pro daleko větší celky, naše země je například příliš malá na kdeco. 50 milionů je minimální životaschopný útvar, a možná ani to ne.

Jiná výrazná divergence je ovšem mezi Evropou jako celkem a USA, které se právě teď vydávají na odlišné trasy vývoje a "euratlantický svět" může být do vánoc stejně bájná minulost, jako Atlantida.
Dôležité je, čo v tejto situácii s veľkými firmami
Budou strašně bité ty, které potrhá toto euroatlantické dělení, jejich evropské divize se budď odtrhnou a budou fungovat samostatně, nebo úplně zdechnou. Třeba Ford, firma, kterou znám trochu blíže a důvěrněji. Už beztak bojoval o život, tohle by ho mohlo klidně úplně dorazit.
Druhá důležitá otázka je obor jejich činnosti. Průser je cestování, aerolinky a podobné věci.
Daleko větší šance má "nehmotné" IT jako google. Tomu se nic moc stát nemusí. Zavřené hranice je netrápí.

Zkrátka, čeká nás nejspíš stejně gigantická restrukturalizace, jako v 70tých a 80tých letech. A samozřejmě to bude bolet celé stovky milionů lidí. Něco jako bouře horníků za Thatcherové.
Tiež je možné, že dôjde k rozsiahlej privatizácii a dodatočnému zdaňovaniu bohatých právnických a fyzických osôb a takto by ich aktíva prepadli verejným orgánom s nejakou formou občianskej, aj keď možno nie úplne demokratickej, legitimity.
To předpokládá, že veřejná moc má důvěru, že ve hře o koronavirus něco ubojovala. Umím si představit, že to skončí naopak odmítáním centrální moci v místech, kde tato centrální moc krachla. Nasnadě je to v USA, kde se všechny tyto jevy zdají být *2.
Druhým bifurkačným bodom je elektrina a internet - a či výpadok funkcií štátu

tady nevidím důvod, proč by elektrosoustavy měly krachovat. Naopak je možná čekají zlaté časy, právě jako zemědělce.
Stát s tímto souvisí dost volně.
Tretím bifurkačným bodom je závislosť na vývoze a dovoze a možnosť zabezpečenia autarkie, resp. rýchlej reaktivácie zdrojov a stratégií prežitia aj na individuálnej úrovni (ako napr. že v Grécku pri nedávnej kríze mal skoro každý k dispozícii záhradku a znalosti ju reaktivovať pre účely dopestovávania potravín).
Tohle naopak asi ano, souvisí s tou restrukturalizací. Ekologická inteligence bude na koni, že to dávno říkala - sázejte na lokální zdroje a potraviny, budete v poho. Lze očekávat boom těchto oblastí.
Štvrtým bifurkačným bodom je politické vzdelanie a hodnoty silového veliaceho personálu a tu začínam byť v našich podmienkach naozaj skeptický.

Skeptický být můžeš, ale zatím se zdá, že selhání vlád přišlo úplně obráceně, než by člověk čekal.
Nejosvícenější, nejctihodnější a nejstarší demokracie v USA a v Británii se projevili jako totální debilové. Selhalo vedení EU, bez viny nejsou ani mezinárodní instituce, jako WHO.
Naopak poměrně podezřelé vlády, od kterých by to nikdo nečekal, uhrály docela čestné výsledky. Lví podíl na tom zřejmě mají starodávné byrokratické aparáty, jako Krajská hygienická stanice a podobně, postupující zřejmě kombinací zdravého rozumu a studenoválečných směrnic.

Politický převrat je aktuální v Maďarsku, ale tam byl aktuální už předtím. Vypadnutím Maďarska se EU nezhroutí. Zhroutit se ale může povstáním v Itálii, Španělsku, Belgii a vlastně i Německu, kde to nebudou chtít celé zachraňovat, bo mají vlastních starostí dost.

Jiná věc je, že v našem místním případě opozice totálně selhala, intelektuálně, politicky a vůbec, což zjevně souvisí s bezradností světové pravice. Pravičácký ráj z devadesátých let nadlouho skončil, game over.

Děsí mne ale bifurkace další, že pravicový světonázor nabízí ještě starodávnější recepty, modlit se k Bohu a trestat hříšníky. Což v případě USA míří přímo k občanské válce, a podobně zle to vypadá v Británii. To je až Fritzsovská vize, která mi ale k smíchu moc nepřipadá.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Vallun »

Jak s většinou dost souhlasím - i když zprávy z USA "zdola" jsou dost ztřeštěné, důvěra v Trumpa prý roste, a to i u demokratů.. :eyecrazy:
Ekologická inteligence bude na koni, že to dávno říkala - sázejte na lokální zdroje a potraviny, budete v poho. Lze očekávat boom těchto oblastí.
Tohle se Ti ve skutečnosti tluče... lokální zdroje jsou fajn, ale myšlenka zásobení z lokálních zdrojů jde proti principům ochrany půdy, vody a biodiverzity - buď budeš v místě dělat víc potravin nebo víc chránit přírodu, obojí nejde.
Přitom za mne - ochrana složek je mnhoem důležitější, než lokalizace zdrojů.
Nejosvícenější, nejctihodnější a nejstarší demokracie v USA a v Británii se projevili jako totální debilové.
Zatím to tak vypadá, ale taky se za dva měsíce mohou ukázat jako úplní vítězové...sice po kotníky v mrtvolách, cožý je děsivé, ale s volnýmia rukama na to, začít problémy řešit, zatímco my budeme spoutaní kranténou a očkeávat kulminaci...zatím fakt nevíme:/
Politický převrat je aktuální v Maďarsku, ale tam byl aktuální už předtím.
Zatím se mi Maďarsko jeví jako horší průšvih než Covid...už proto, že tohle Orbánovy kroky navenek legitimizuje...a umenčuje pozornsot, jež jim lze věnovat... mimochodem, oživil i protislovenskou rétoriku...
Zhroutit se ale může povstáním v Itálii,
Občanské bouře jsou v Itálii pravděpodobné s jistotou 75 - 90 % - to říkají ČEši, co tam teď žijou... Mimochodem, spadnul jim tam další významný most...naštěstí jen jediný zraněný...

V Belgii bouře nebudou, nebude kdo by se bouřil...:(

Německo - záleží, kdo rozhodnew o způsobu úhrady nákladů...italští lemplové by to samozřejmě chtěli hodit na Němce, těm je jasné, že ponesou púodstatný díl, ale nechtějí dluhopisy, protože ty jsou pro ně extrémně nevýhodné... Myslím,že nejlepší by bylo, kdyby nad Itálií a Belgií převzala Komise, ergo Německo, přímou správu...
Jiná věc je, že v našem místním případě opozice totálně selhala, intelektuálně, politicky a vůbec,
Sundej si koblihové brejle... takováhle situace je samozřejmě obrovkou příležitostí pro vládu a velice komplikovaná pro opozici. Jenže Babišě toho kurví tolik, že to snad ani není možné...
A naproti tomu se podívej, co všechno dokázali pravicoví politici na lokální úrovni, kde mohli něco předvést...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Bifi »

Argo, malé upresnenia:

Bifurkačnými bodmi som to nazval kvôli tomu, že neviem, ktorým smerom sa to vyvinie, že sú to proste veľké neznáme premenné.

Ten model regionálneho syndikalizmu nie je stredovek, ale absentuje v ňom vyššia úroveň moci, to je pravda. Práve sa diskutuje, či USA touto krízou nadobro nestratia svoju ústrednú rolu v systéme medzinárodných vzťahov, avšak ostatní obvyklí podozriví (Rusko, Čína, možno Brazília alebo India) budú asi krízou postihnutí o to viac (nielen na úrovni verejného zdravia, ale aj ekonomickej - sú na krajinách jadra závislí viac, ako oni na nich). Samozrejme diktátorský režim vie chudobu a utrpenie na nejakú dobu premostiť cenzúrou a represiami, ale z dlhodobého hľadiska nie. Z toho mi vyplýva, že možno bude víťazom práve EÚ, obzvlášť ak sa ukáže užitočnosť jej koordinačných funkcií.

Dôvera vo verejnú moc: Ľudia sú veľmi neochotní moc naozaj prebrať do vlastných rúk a radšej ju prenesú na kohokoľvek, kto bude mať aspoň trošku zdanie legitimity.

Elektrosústavy a takisto aj komunikačné siete, vysielače, štandardy atď. niekto a niečo musí udržovať v chode a chrániť ich pred útokmi hekerov a podobne. To zaprvé (a veľká časť je v rukách nadnárodných súkromných subjektov). Zadruhé, nehovorím ani tak o páde fyzických sietí, ako o tom, že sa všelijakí prometeánci, posthumanisti a anarcholibertariáni už teraz pokúšajú dizajnovať IT-nástroje, ktoré majú za cieľ nahrádzať služby štátu - od kryptomien, cez distribuované majetkové registre až po crowd-intelligence a optimalizáciu zásobovania. Otázka je, či im veľká kríza (resp. po fritzovsku rozpad štátu) otvorí cestu.

Ešte k ekonomickému krachu a veľkým firmám: Ak ti krachne možnosť robiť medzinárodné účtovné a kapitálové operácie (resp. ich právna ochrana), tak môžeš mať cloudovú megafirmu ako len chceš...

Nakoniec k silovým zložkám: Opäť, sme niekde vo Fritzovom či Alnagovom scenári - masívna nezamestnanosť, bankrot štátu, krach verejných inštitúcií a pod. Čiže až po tom, čo sa ukázalo, že centrálna vláda zlyhala a vzniká nejaká nová forma organizovaného poriadku. Vtedy je dôležité, akú formu poriadku si budú predstavovať generáli a iní vysokí dôstojníci, u nás žiaľ s autokratickým dedičstvom a aktuálnou proruskou a konšpiračnou orientáciou.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Fritzs »

Bifi: Jsou naši a slovenští důstojníci opravdu proruští?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Vallun »

Fritzs - jádro důstojnického sobru je ve věku 40-45 let (podplukovníci a plukovníci, skutečná páteř moderní armády) a to jsou lidi mého věku, takže spíš protiruští, a docela kompetentní:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Fritzs »

Já si taky myslím, že nám warlord era nehrozí. I když chování lidí typu Babiš do tehdejších čínských generálů často chybí jenom ta hodnost a jezdecká fotografie na zfetovaném tygru.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od jjelen »

Vallun píše: 8. 4. 2020, 13:28Myslím,že nejlepší by bylo, kdyby nad Itálií a Belgií převzala Komise, ergo Německo, přímou správu...
Make Germany Holy Roman Empire again :D

Bifi: teda představa EU jako supervelmoci číslo jedna... eh... nevím, nepřipadá mi to příliš reálné... i když Čína nebo Rusko budou touhle krizí biti daleko víc než my, oni taky daleko víc než my vydrží... Brazílií a Indií si jist nejsem (ale minimálně o Brazílii se jako o "velmoci zítřka" mluvilo snad už v 19. století a zatím teda nic z toho)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Vallun »

jjelen - vzhledem k tomu, co slýchám od kolegy, jež má přímop kontakty na Taloše, tak mi to přijde jako ta lepší alternativa...druhá, zatím pravděpodobnější, možnost je, že se z toho stane čínská provincie...jak tam jede protiunijní a pročínská propaganda, to bys nevěřil...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Argonantus »

Jjelen:
On je zajímavý paradox, že EU skutečně je největší hospodářský celek na světě. USA i Čína jsou daleko menší, i když si to o sobě nemyslí.

Klíčovou otázkou - Bifi by asi napsal bifurkací - je otázka, zda proces integrace EU neskončil, a zda ty nové události, jako Brexit, Řecko, koronavirus, Krym a východní Ukrajina, Maďarsko a Polsko nejsou začátek opačného trendu, rozpadu EU.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od midewiwin »

Klíčovou otázkou - Bifi by asi napsal bifurkací - je otázka, zda proces integrace EU neskončil, a zda ty nové události, jako Brexit, Řecko, koronavirus, Krym a východní Ukrajina, Maďarsko a Polsko nejsou začátek opačného trendu, rozpadu EU.
Je to na hraně. Může se to zvrhnout směrem k rozpadu, ale zrovna tak k semknutí, třeba když se to v USA komplet podělá, Čína a Rusko budou vyskakovat a odpadlíci nebudou vypadat jako vzory k následování.
Ohrožení zvenčí někdy dělá divy.
Čas neexistuje.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od jjelen »

Argo: jasně, ono čistě matematicky je EU dost možná supervelmoc č. 1 už teď... jenže k čemu jsou krásná čísla, když kdejakou prkotinu ne na druhém konci světa, ale prakticky na našich hranicích necháváme k "vyřešení" jiným... Těch pár set Germánů co "dobylo" Řím proti té obří mašinérii taky nemohlo mít šanci, že.
midewiwin: no nevím, aby se tím vnějším nepřítelem nestali spíš muslimové, židi a ilumináti před kterými nás Čína s Ruskem zachrání, jako nás teď zachraňuje před virem, na rozdíl od toho neschopného Bruselu...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Vallun »

Největší problém EU je, že se snaží moc najít kompromis národních pravidel a ne protlačit best of téhož...

Ovšem z hlediska silové či vojenské spolupúráce je to mnhoem složitější, bez Británie je to třetiřadé uskupení, protože nemá ZHN, FRancie sice disponuje zásobama,a le v podstatě je přestala vyvíjet a její shcopnost vyrábět je dost omezená, moderní nosiče nemá vůbec. Klíčový globální prvek má EU dohromady přesně jeden - starého Charlese de Gaulle, opět bez moderních letadel dost k ničemu...

a teď mne napadá,že bez Británie vlastně nemáme ani letouny AWACS...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lisabonská smlouva a euproblematika

Příspěvek od Vallun »

Argonantus píše: 31. 3. 2020, 17:56 Jinak ještě stran Ursuly von der Leyen,

....

Píšu to sem, protože s koronavirem to souvisí velmi volně.
https://nazory.aktualne.cz/komentare/za ... BrQmMyNLj0
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jerson a 11 hostů