Rozličné zbožné dotazy

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od OnGe »

Eleshar_Vermillion píše: 11. 8. 2020, 11:01 Celé to působí tak, že po babylónském zajetí se dostali k vlivu nějací jahvističtí extrémisti se sektářskými praktikami dále posílenými perským zoroastrianismem, které pak vyvolávají potřeby různých mesianistických šílenců a jejich vysokým vlivem. Skoro to vypadá, že kdybychom se snažili, tak najdeme přesně ten historický moment, který stojí za velkou částí problémů dnešního světa.
K čemu spasitele, když můžeme určit, kdo za to může $D
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Bajo »

Uz je to davno, ale pamatuju si z religionistiky, ze jsme tam delali srovnani nekterych pasazi ze stareho zakone i s egyptskyma nabozenskyma textama a vliv tam byl vystopovatelny. A tech vlivu je tam spousta z ruznych smeru.

Jinak ano, vyrazna a viditelna monoteizace Judaismu, tak jak ji chapeme dnes, je pozdni zalezitost a velky rozkvet urcite pujde videt behem helenismu. Jestli tam slo vystopovat nejaky jasny zlom si nejsem jisty, oni v ramci Judaismu byly ruzne proudy a pravdepodobne se to neodehralo naraz. Ale na judaismus jsem se nikdy nijak zasadne neorientoval :think:
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Dorian »

Jak už tu bylo zmíněno tak významnou roli v judaismu v období po stavbě Druhé chrámu bude mít ten zarathuštrismus. Což je strašně divné náboženství. Každopádně právě zarathuštrismus přišel nejspíše jako první s myšlenkou lineárního času - na začátku Ahura Mazda stvořil svět a ten jednou bude očištěn od zla. Pak už nic nebude, nikdy, všichni co se drželi Pravdivosti budou spaseni a nastane ráj.

To je podle mě mnohem klíčovější myšlenka než monotheismus. On ostatně ten zarathuštrismus není striktně monoteistický - Ahura Mazda má jakési emanace (Ameša Spenta) a jedna z nich (Ármaiti) je jeho manželka, a pod ním stojí ještě řada jazatů „uctíváníhodných“ - což jsou zpravidla stará indoíránská božstva. Nemluvně o tom že Mazda sám má svého fravašiho - jakéhosi daimóna či anděla strážného. V praxi pak v zarathuštrických zemích kvetl například kult Anáhity, jež se svým významem podobá té mezopotámské Ištar. Tady podle mě Izraelité ten monoteismus neodkoukali, myšlenku konce času však ano. A to odmítnutí věčného, opakujícího se, času samozřejmě mělo nedozírné následky - člověk už neměl svá práva a povinnosti založené na své příslušnosti k určité komunitě, ale na své úloze v dějinách stvořeného Světa. A taky se oddělilo (nebo snad lépe vyčlenilo) Božství z toho Světa. Pozitivní a negativní následky tohoto obratu v myšlení nějak tak vidíme dodnes :-)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Vallun »

dotaz - musí být poslanec po skončení mandátu znovu biřmován?

Já bych řekl, že ano, protože
Svátost biřmování může přijmout každý pokřtěný člověk, který ji dosud nepřijal a který dosáhl věku užívání rozumu.
, přičemž během výkonu mandátu většina posdlanců rozum užívat přestává...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od komi »

Když jsem odkazem v covidáriu způsobila unesení diskuze jinam, tak jen zmíním tady:

Jezus: ten dopis nenapsali řádní katolíci, napsal jej Semín a spol., což je magor na entou. Ale vůbec mi přijde, že je v poslední době víc vidět a slyšet nějaké ultra-konzervativní křídlo katolické církve. Takový klub magorů přesvědčených o své pravdě, v čele s Dukou, pak ta šílená Lipovská, Trolčáček tweetující žalmy a tak. Kdyby tihle lidi byli muslimové, tak bych čekala, že už si zakládají svůj vlastní malý Talibánek.

U křesťanů nevím, jak pojmenovat seskupení nacionalistických netolerantních magorů uvnitř církve ... nějaký nápad, když už to tu mají být zbožné dotazy? :-)

Eleshar: Proti klero-fašo úderce se (kromě Halíka) vymezuje i třeba Vácha či Malý (co jsem zahlídla). Ale nejsem křesťan, nemám dostatečný přehled o katolických osobnostech.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

komi píše: 2. 12. 2021, 14:33Eleshar: Proti klero-fašo úderce se (kromě Halíka) vymezuje i třeba Vácha či Malý (co jsem zahlídla). Ale nejsem křesťan, nemám dostatečný přehled o katolických osobnostech.
Já mám hlavně asi problém s tímhle:
komi píše: 2. 12. 2021, 14:33Takový klub magorů přesvědčených o své pravdě, v čele s Dukou,
Přecijen je to arcibiskup, primas a kardinál... Když je nejvýznamnější katolícký hodnostář representantem klero-fašo úderky, tak nevrhá mco světlo ani na ty tzv. řádné katolíky.
komi píše: 2. 12. 2021, 14:33U křesťanů nevím, jak pojmenovat seskupení nacionalistických netolerantních magorů uvnitř církve ... nějaký nápad, když už to tu mají být zbožné dotazy?
Co je špatného na "klero-fašo úderka"???
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od komi »

Co je špatného na "klero-fašo úderka"???
:-D
Jako označení je to velmi trefné, o tom žádná, ale je vhodné spíše do hospodské diskuze. Líbilo by se mi něco, co na první pohled nevypadá tak urážlivě a má to třeba i nějaký historický kontext.
Přecijen je to arcibiskup, primas a kardinál... Když je nejvýznamnější katolícký hodnostář representantem klero-fašo úderky, tak nevrhá mco světlo ani na ty tzv. řádné katolíky.
Já vím, ale zas mám za prezidenta Zemana a za premiéra Babiše. Sama jsem tedy velmi špatně osvětlena, takže jsem citlivá na to, když se při posuzování skupiny osob bere na jejich osvětlení příliš velký důraz.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Selhan »

Klerofašismus má historického kontextu plno... ještě falangismus zní podle mě docela libozvučně.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Vitus »

Klerofašismus je ale přeci jenom spojen s pokusem o přímé řízení státu klérem v moderních dějinách, což není přesně to, co by charakterizovalo Duku a jeho okolí (alespoň, jak se to laicky jeví mně, jak se to jeví zevnitř církve je jiná otázka).

Snažil jsem se vygooglit, jak se označují směry v katolické církvi, jež jsou v podstatě hodně konzervativní a v některých ohledech i zpátečnické (jako protiklad například proti progresivním hnutím jako jsou ekumenisté) a kupodivu kromě tradicionalistického katolicizmu (https://en.wikipedia.org/wiki/Tradition ... atholicism) jsem na nic jednotícího nenarazil, navíc je tradicionalistický katolicismus o něčem jiném (stejně jako obdobně vzniklé starší starokatolictví).

Dokonce ani jednotlivé proudy na koncilu v Kostnici (kde šlo hlavně o zažehnání hrozící schizmatu v západní, tedy katolické, církvi, Jan Hus aspol. se k tomu přimotali jenom tak nějak bokem) se nijak zajímavě nejmenovaly, že bychom si půjčili něco odtamtud. :)

Takže asi tomu můžeme říkat, jak chceme. ;)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od ilgir »

komi píše: 2. 12. 2021, 15:32 Já vím, ale zas mám za prezidenta Zemana a za premiéra Babiše. Sama jsem tedy velmi špatně osvětlena, takže jsem citlivá na to, když se při posuzování skupiny osob bere na jejich osvětlení příliš velký důraz.
Nedíváš se na to z toho správného úhlu katolíkobijce, komi. Uvaž, že zatímco Babiš byl nám nebohým Čechům v podstatě vnucen, tak Duku si ti zlotřilí katolíci sami zvolili. Navíc Babiš měl celý život dobrou pověst antikomunisty a disidenta, takhle zblbnul až k stáru. Zatímco Duka, to je odjakživa pochybný člen a stbák k tomu.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Vitus »

ilgir píše: 2. 12. 2021, 16:15
komi píše: 2. 12. 2021, 15:32 Já vím, ale zas mám za prezidenta Zemana a za premiéra Babiše. Sama jsem tedy velmi špatně osvětlena, takže jsem citlivá na to, když se při posuzování skupiny osob bere na jejich osvětlení příliš velký důraz.
Nedíváš se na to z toho správného úhlu katolíkobijce, komi. Uvaž, že zatímco Babiš byl nám nebohým Čechům v podstatě vnucen, tak Duku si ti zlotřilí katolíci sami zvolili. Navíc Babiš měl celý život dobrou pověst antikomunisty a disidenta, takhle zblbnul až k stáru. Zatímco Duka, to je odjakživa pochybný člen a stbák k tomu.
Ježiš, teď jste mne dostali do kolen $lol$ $lol$ $lol$
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Selhan »

Tak v moderní historii katolické církve je zlomový bod druhý vatikánský koncil, který ustanovil spoustu liberálních myšlenek - samozřejmě, ne všichni s tím souhlasili, výrazným kritikem byl kupříkladu Ratzinger (později Benedikt XVI). Ten reakcionářský proud ale skutečně myslím nikdy nedostal žádné jméno krom "kritici vatikánského koncilu", někde jsem myslím viděl označení "tridentisti", ale to není úplně přesné - jsou tací, co nemají problém s přeloženou mší, jen třeba se ženami.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Sosacek »

Jak sleduju aktualni polske a americke protipotratove dobrodruzstvi, tak me napada spousta jmen a popisu.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Rozličné zbožné dotazy

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Vitus píše: 2. 12. 2021, 16:02Klerofašismus je ale přeci jenom spojen s pokusem o přímé řízení státu klérem v moderních dějinách, což není přesně to, co by charakterizovalo Duku a jeho okolí (alespoň, jak se to laicky jeví mně, jak se to jeví zevnitř církve je jiná otázka).
Myslím, že zrovna Semína to charaktrisuje velice velmi.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů