Vesmír je báječné místo pro život

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Jerson »

Příště se zase přijdu zeptat.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše: 29. 10. 2020, 00:44Příště se zase přijdu zeptat.
Protoze plakat/tapeta slunecni soustavy bez zjevnych nesmyslu neni. Muzes si jen vybrat, ktere zjevne nesmysly ti vadi a ktere ne.

Husty pas asteroidu je proto, ze bud umele nafoukneme hustotu objektu, nebo musime ukazat tolik prazdna, ze se nam tam nic jineho nevejde. Ale uplne stejny problem mas u planet - bud je uplne umele a nesmyslne nahustis, nebo nemas, co ukazat.

Pomerne velikosti planet nejsou na ukazani o nic snazsi. Jsou na tom tak, ze Merkur ma 4.880 km, Jupiter 142.984 km. Pokud budes mit Jupiter velky treba metr, mel by Merkur mit neco jako triapul cetrimetru.

To samozrejme jen v pripade, ze ti nebude vadit Saturn oholeny o prstence. Saturn sam o sobe ma prumer "jen" 116.460 km, ale kdyz zapocitas jeho prstence dejme tomu k F, ktery je takovy typicky nejvzdalenejsi zobrazovany, jsi nekde na 280.000 km. Takze Saturn = metr, Merkur neco pod dva centimetry. To teda za cenu toho, ze asi polovinu prstencu ignorujes. Kdybys je chtel vzit az k prstenci E, coz je ten nejvetsi rozumny, tak mas Merkur nekde na pul centimetru.

(A pokud bys chtel zahrnout i prstenec Phoebe, coz samozrejme nechces a udavam to jen pro uplnost, tak jsi nekde na pomerech 1m prstenec Phoebe, 5mm Saturn, Merkur 0,2mm.)

Cimz se pomalu dostavame k dalsimu problemu, cimz je samozrejme Slunce. 1,4 milionu kilometru v prumeru. O dost mensi nez prstenec Phoebe, ale zase neni neco, co by clovek mohl jen tak zaignorovat, ze. Slunce = 1 metr, Jupiter = 10 cm, Merkur = 3 mm.

To teda mluvime jen o pomerech velikosti, a naprosto jsme zanedbali vzdalenosti. Podrobne se s tim uz pocitat nebudu, jen predestru, ze Neptun je neco jako 4.5 miliardy km od Slunce. A samozrejme plati, ze planety se nam nikdy neseradi do nejake uhledne rady, aby se hezky malovaly; ale treba letos okolo kvetna byly planety serazene docela hezky - je to nekde okolo jedne minuty v tomhle videu - vesly se na o hodne mensi plochu, nez jakou teoreticky muzou zabirat.

Cili zpatky k memu puvodnimu argumentu - nenakreslis slunecni soustavu bez zjevnych nesmyslu tak, aby se bylo na co divat. Muzes si leda vybrat, ktere zjevne nesmysly sneses proto, aby tam bylo vubec neco videt.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od jjelen »

Anebo si něco vyrobit/namalovat svpomocí, jsi-li/máš-li po ruce někoho výtvarně zdatného...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Markus »

Tohle jsem kdysi dělal pro jedno Let's Play.

Nepamatuju si, jestli mám správně všechny poměry, nebo jestli jsem velké planety zmenšoval víc. Poznáte to někdo? (Vypadají zmenšeně)

Jsou tam i měsíce (hodně maličké).

Obrázek

https://drive.google.com/file/d/0B63vCT ... sp=sharing


EDIT:

A k tomu jsem ještě kreslil mapy systémů a rozmístění jednotek. Hra je Aurora Ach, ta nostalgie.

Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Ecthelion »

Markus píše: 29. 10. 2020, 09:30 Nepamatuju si, jestli mám správně všechny poměry, nebo jestli jsem velké planety zmenšoval víc. Poznáte to někdo? (Vypadají zmenšeně)
Težko říct jak jsou ti plynoví obři uříznutí ze záběru tak to může klamat. Ale co jsem se teď díval na podobné velikostní srovnání tak bych řekl že po mars jsou ty planety zvětšené tak o 15/20%. Nebo opět jen Jupiter a Saturn jsou zmenšené o tohle stejné číslo.
Ale tohle jak píšu, tohle jsou poměry kdy to pouhým okem těžko rozlišit...
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Jerson »

Pieto, o vzdálenostech jsem nepsal nic a právě ty poměry velikostí planet mě zajímaly, protože to co nacházím ukazuje Zemi stejně velkou jako Uran, nebo jako že planety mají stejnou oběžnou dráhu a podobné srandy. Myslel jsem že existuje nějaký exponenciální přepočet, který menší objekty zobrazuje o něco větší a velké zase o něco menší, takže na pohled poměry velikostí zůstávají zřetelné, a přitom všechno nemusí být ve stejném měřítku. Ostatně i ty vzdálenosti se dají přepočítat, aby bylo vidět, že rozestupy mezi vnitřními planetami jsou téměř shodné a mezi vnějšími jsou o dost větší.

Sám to malovat nechci, tak zručný zase nejsem.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Markus »

Jerson: To moje se ti nelíbí? Můžu kdyžtak dodat photoshopové podklady, ze kterých si můžeš umazat ty popisky.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše: 29. 10. 2020, 12:14Pieto, o vzdálenostech jsem nepsal nic a právě ty poměry velikostí planet mě zajímaly, protože to co nacházím ukazuje Zemi stejně velkou jako Uran, nebo jako že planety mají stejnou oběžnou dráhu a podobné srandy. Myslel jsem že existuje nějaký exponenciální přepočet, který menší objekty zobrazuje o něco větší a velké zase o něco menší, takže na pohled poměry velikostí zůstávají zřetelné, a přitom všechno nemusí být ve stejném měřítku. Ostatně i ty vzdálenosti se dají přepočítat, aby bylo vidět, že rozestupy mezi vnitřními planetami jsou téměř shodné a mezi vnějšími jsou o dost větší.
No, psal jsi, že chceš sluneční soustavu, v tom ty vzdálenosti jsou jaksi od přírody zahrnuté, ne? Jestli jsi chtěl "planety seřazené do řádku" nebo něco takového, tak to máš říct, protože tím jaksi lépe vymezíš, které kraviny na tu tapetu chceš a které ne. Stejně tak pokud napíšeš, že chceš "dobře zobrazené poměrné velikosti" planet, tak z toho IMHO tak úplně neplyne, že to chceš mít transformované do špatných poměrů nějakou rozumnou funkcí kvůli snazší zobrazitelnosti.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od midewiwin »

Obrázek
Co tohle?
Čas neexistuje.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Sosacek »

midewiwin píše: 29. 10. 2020, 14:43 Co tohle?
Hele nevim.
Jerson píše: 28. 10. 2020, 23:48 nebylo na ní moc nesmyslných prvků jako pásy asteroidů ve formě hustých kamenných polí a podobné kraviny.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Vallun »

midewiwin - mne se to líbí docela hodně, ale obávám se, že to nepslní podmínku realisticky vypadajících pásů asteroidů...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Jerson »

Tohle je přesně ten plakát, který jsem našel a kvůli kterému jsem psal o těch hustých kamenných polích. Bez nich by to šlo.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Pieta »

Jo, to je bohužel víceméně samá kravina. Nahuštěné asteroidy, nahuštěné planety, poměry velikostí se mi moc nezdají, natočení planet (Saturn a Uran jsou dost dobře, Jupiter strašně moc, Neptun strašně málo), komety nebo co to je v pravém horním rohu je úplná haluz ... Taky je tam trochu svérázný výběr toho, co nakreslit a co ne, třeba že je tam hlavní asteroidový pás, ale ani náznak Trojánů nebo Řeků... Ale vypadá to moc pěkně.

EDIT: Jo, zapomněl bych, planety v jedném lince se Sluncem, to fakt nenastává.
Naposledy upravil(a) Pieta dne 29. 10. 2020, 15:37, celkem upraveno 1 x.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Outvictus

Re: Vesmír je báječné místo pro život

Příspěvek od Outvictus »

Pro představu k těm vzdálenostem v sluneční soustavě:
https://joshworth.com/dev/pixelspace/pi ... ystem.html
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů