PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Argonantus píše: 19. 10. 2020, 17:49 Pokud to někdo dělá, je velmi obtížné vést diskuzi, aniž by měl protějšek dojem, že se urputně pokoušíš někoho kopnout do hlavy. (v poslední době na RPGF dost masový jev).
Já bych řekl spíš jev v poslední pětiletce soustavně sílící nejen na RPGF. Jestli víš o nějakých internetových zákoutích, kde tomu tak není, tak by mě zajímalo kde. Já bych si takhle třeba po obědě rád někde něco napsal bez nutnosti smývat z tváře otisky podrážek.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od ilgir »

Argonantus píše: 19. 10. 2020, 17:49 Nikoli. Pokouším se tě přimět, abys přestal užívat místo výrazu "lež" výraz "cigánit", tedy spojovat nějakou lidskou špatnost s nějakou zcela náhodně vybranou skupinou lidí.
To chápu, ale asi ti nemůžu slíbit, že se zadaří. Znáš to, starého psa novým kouskům nenaučíš.
Nicméně pro účely tohoto vlákna se v zájmu zachování tvého duševního zdraví přesuňme od materialismu hrabivého k materialismu metafyzickému, tak jak ho máš rád.
Přesně tuto úvahu předvedl kdysi Mark Twain, někdy kolem roku 1900. Materialista jako zvon.
Úplně nechápu, co je na té úvaze s konkrétním tvorem materialistického. Nějaký hint by nebyl? A mohl bys stručně vyložit, koho se to v případě Marka Twaina týkalo, a jestli to mělo nějaké praktické důsledky? (Šoupl své děti do děcáku jako Rousseau nebo tak něco?)
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Sosacek »

OnGe píše: 19. 10. 2020, 18:58
Argonantus píše: 19. 10. 2020, 17:49 Pokud to někdo dělá, je velmi obtížné vést diskuzi, aniž by měl protějšek dojem, že se urputně pokoušíš někoho kopnout do hlavy. (v poslední době na RPGF dost masový jev).
Já bych řekl spíš jev v poslední pětiletce soustavně sílící nejen na RPGF. Jestli víš o nějakých internetových zákoutích, kde tomu tak není, tak by mě zajímalo kde. Já bych si takhle třeba po obědě rád někde něco napsal bez nutnosti smývat z tváře otisky podrážek.
Pro tebe zadne takove misto nemuze existovat, protoze se k tobe lidi vzdycky budou chovat tak, jak se ty chovas k nim.
But nobody came.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Sosacek píše: 19. 10. 2020, 20:48 Pro tebe zadne takove misto nemuze existovat, protoze se k tobe lidi vzdycky budou chovat tak, jak se ty chovas k nim.
Zatímco k tobě se všude chovají lépe než se chováš ty k nim, protože málokdo dovede bejt takovej hajzl. Chápu, ale mě by to za to nestálo.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od komi »

Nekromantění probudilo pokojně spící, která si tu všimla příspěvku
ilgir píše: 19. 10. 2020, 20:12 Úplně nechápu, co je na té úvaze s konkrétním tvorem materialistického.
Protože je tvá definice příliš zažraná!
ilgir píše: 19. 10. 2020, 20:12 Nějaký hint by nebyl? A mohl bys stručně vyložit, koho se to v případě Marka Twaina týkalo, a jestli to mělo nějaké praktické důsledky? (Šoupl své děti do děcáku jako Rousseau nebo tak něco?)
Hint by byl. Ptala jsem se tě na to přesně kvůli tomu, že tohle je podle mne čistý materialismus. Ten konkrétní tvor je třeba on sám. Jako materialista dojdeš klidně také k "Prach jsi a prach se obrátíš" akorát bez těch křesťanských benefitů v závěru. Pokud vím, žádné excesy ve stylu Rousseaua neměl a nechápu, proč by je vůbec měl mít.

Křesťané mají: "Miluj bližního svého jako sebe samého". Materialisté mají: jsme jen blbá hmota, takže z toho plyne "Nikdo není důležitější než jiný". Taková úvaha materialisty tím pádem zahrnuje v sobě i ono křesťanské doporučení, protože je prostě kravina milovat sebe víc než kohokoli jiného. Jak moc podle toho každý žije, je věc druhá.

Takže když jsi přišel nejprve s tvrzením - cituji: "protikladem spirituality materialismus" a následně "Samozřejmě ani Babiš není 100 % materialista, nebo aspoň v minulosti nebyl, jinak by si děti nepořizoval." tak prostě jsi tím opravdu kopnul dost nespirituálních lidí do hlavy, protože z toho vypadají jako hrabiví egocentričtí sobci. Já to teda beru, že to nebyl záměr ale jen nešikovnost, a že ses taky jen volně přepínal mezi různými definicemi a nevšiml si toho.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od ilgir »

Komi, nemůžu se zbavit dojmu, že mi křivdíš.
komi píše: 28. 10. 2020, 14:41 Takže když jsi přišel nejprve s tvrzením - cituji: "protikladem spirituality materialismus" a následně "Samozřejmě ani Babiš není 100 % materialista, nebo aspoň v minulosti nebyl, jinak by si děti nepořizoval." tak prostě jsi tím opravdu kopnul dost nespirituálních lidí do hlavy, protože z toho vypadají jako hrabiví egocentričtí sobci. Já to teda beru, že to nebyl záměr ale jen nešikovnost, a že ses taky jen volně přepínal mezi různými definicemi a nevšiml si toho.
Za prvé, ty dva citáty jsou od sebe vzdálené dvě stránky a jsou v úplně jiném kontextu.
Za druhé, ten první citát vcelku zní takto:
ilgir píše:Materialismus je zcela původně filosofickým protikladem spirituality (hmota vs. duch), a takhle to chápu v této diskuzi. Že se z něho stala časem něco jako nadávka, to je zase jiná věc.
Takže už původně jsem si nejen "všiml" rozdílnosti významů, ale i jsem na to upozornil. Později se moje diskuze s Yorkem stočila k pojmu "materialismus jako nadávka", což Argo vyhodnotil jako osobní urážku, že si to vůbec dovolím takto používat, a rozlítil se měrou nevýslovnou.

No, pojďme k tomu zajímavějšímu.
Hint by byl. Ptala jsem se tě na to přesně kvůli tomu, že tohle je podle mne čistý materialismus. Ten konkrétní tvor je třeba on sám. Jako materialista dojdeš klidně také k "Prach jsi a prach se obrátíš" akorát bez těch křesťanských benefitů v závěru. Pokud vím, žádné excesy ve stylu Rousseaua neměl a nechápu, proč by je vůbec měl mít.
Ok. Dejme k tomu, že ten pán došel k nějakému poznání a stal se materialistou. Mělo to nějaký hmatatelný vliv na jeho život, jednání, vztahy s ostatními? Protože jestli ne, tak je to salónní filosofie, což je sice naprosto legitimní, ale také nevýznamná záležitost. A pak není divu, že mu označení "materialista" ukradli ti hrabivci okolo, kteří se naopak ve světě projevovali až příliš.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Argonantus »

ilgir píše: 28. 10. 2020, 22:12 Komi, nemůžu se zbavit dojmu, že mi křivdíš.
Všichni ti křivdíme, zjevně.
následně "Samozřejmě ani Babiš není 100 % materialista, nebo aspoň v minulosti nebyl, jinak by si děti nepořizoval."

To už začíná být posedlost. Je nějaké téma, které se netýká aktuálního předsedy vlády?
Argo vyhodnotil jako osobní urážku, že si to vůbec dovolím takto používat, a rozlítil se měrou nevýslovnou.
Já nevím, proč ke všemu přidáváš tolik vášně.
Pokoušel jsem se tě jen věcně upozornit, že urážíš nějaké další třetí osoby, které ti zjevně nic neudělaly.
Mně osobně se to netýká ani v nejmenším. Já jsem jen v přívalu tvého nadávání všemi směry vůbec nepochopil, co jsi mi chtěl - zjevně velmi naléhavě - říci, a nechápu to doposud.

Protože jestli ne, tak je to salónní filosofie, což je sice naprosto legitimní, ale také nevýznamná záležitost.

Teď se ztrácím, zda jde o hypotetickou, nebo konkrétní osobu.
Ale opět se ho pokoušíš kopnout do hlavy. Bůhvíproč; pokud ten chlap neexistuje, pak ti nic neudělal.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od ilgir »

Eh. Já raději budu dělat, že jsem to nečetl, a počkám, jestli Komi odepíše něco konstruktivního.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 674
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od komi »

ilgir píše: 28. 10. 2020, 22:12 Komi, nemůžu se zbavit dojmu, že mi křivdíš.
Ne přímo křivdím, jak jsem říkala, nebyl to u tebe úmysl, nicméně ... mě to v tu chvíli lehce naprdlo. Ale jsem možná trochu přecitlivělá, protože to není poprvé, co čtu od křesťanů, klidně kterých si jinak vážím, zmínky o tom, jak absence víry v Boha vede k tomu, že člověk pak uctívá patologické náhražky jako národ, majetek a podobně. A jak už cítím náznak něčeho takového, tak se ježím.
ilgir píše: 28. 10. 2020, 22:12 Ok. Dejme k tomu, že ten pán došel k nějakému poznání a stal se materialistou. Mělo to nějaký hmatatelný vliv na jeho život, jednání, vztahy s ostatními? Protože jestli ne, tak je to salónní filosofie, což je sice naprosto legitimní, ale také nevýznamná záležitost. A pak není divu, že mu označení "materialista" ukradli ti hrabivci okolo, kteří se naopak ve světě projevovali až příliš.
Hmm, má nějaký hmatatelný vliv na život křesťanů jejich filozofie? U mnohých ano, u mnohých ne. Na pokrytecké křesťany existuje nadávek taky fůra a od hromadění materiálních statků se nenechávají příliš odtrhávat.

Vůbec nevím. Já v tom příkladu nepsala o tom pánovi, ani jsem nevěděla, že něco takové někdy tvrdil. Psala jsem o sobě, protože taková je i má filozofie. Rozumově agnostik, pocitově ateista, který svět okolo vnímá takto. O životě Marka Twaina toho moc nevím, o svém životě toho vím naopak dost, ale nemám ten odstup, abych jej mohla hodnotit. Každopádně se o nesobecký život docela dost snažím.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Argonantus »

Komi:
díky za živý příklad toho, o čem jsem mluvil.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od MarkyParky »

Komi píše:A jak už cítím náznak něčeho takového, tak se ježím.
Do záznamu - já taky a mám to přesně jako Komi. Ale nechtěl jsem vám skákat do debaty, dokud si nevyjasníte, o čem se bavíte.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Argonantus »

Původně jsme se bavili o vztahu spirituality a konspiračních teorií
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 48#p597048
zda jsou to množiny totožné, překrývající se či zcela disjunktní,
a když už se zdálo, že si rozumíme, mázl do toho Ilgir nečekaně materialismus a řekl něco, co stále netuším, co znamenalo.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Komi píše:A jak už cítím náznak něčeho takového, tak se ježím.
MarkyParky píše: 29. 10. 2020, 20:42Do záznamu - já taky a mám to přesně jako Komi. Ale nechtěl jsem vám skákat do debaty, dokud si nevyjasníte, o čem se bavíte.
+1
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od ilgir »

Komi píše:Ale jsem možná trochu přecitlivělá, protože to není poprvé, co čtu od křesťanů, klidně kterých si jinak vážím, zmínky o tom, jak absence víry v Boha vede k tomu, že člověk pak uctívá patologické náhražky jako národ, majetek a podobně. A jak už cítím náznak něčeho takového, tak se ježím.
Chápu. Sice jsem nic takového nenapsal, ale jsa křesťanem, jsem automaticky podezřelý, že jsem si to myslel. Když řeknu spiritualita, myslím tím víru v Ježíše Krista, protože nic jiného se nepřipuští, to je jasné. Když řeknu morálka, myslím tím křesťanskou morálku, taky jasné.
Co naplat, že ve svém vysvětlení adresovaném Yorkovi jsem záměrně vyjmenoval hodnoty, které s křesťanstvím souvisí volně nebo vůbec
rodina na prvním místě / všechno pro vlast / vždy braň slabšího / nelžu a nekradu
Co naplat, že jsem ve snaze být neutrální citoval Wikipedii. Od křesťana přece ten citát z Wikipedie má úplně jiný význam, než kdyby ho ocitoval někdo normální, že? $D

Hele, v pohodě, nic se neděje, na předsudky už jsem si dávno zvykl. Pojďme k tomu zajímavějšímu.
ilgir píše: 28. 10. 2020, 22:12 Ok. Dejme k tomu, že ten pán došel k nějakému poznání a stal se materialistou. Mělo to nějaký hmatatelný vliv na jeho život, jednání, vztahy s ostatními? Protože jestli ne, tak je to salónní filosofie, což je sice naprosto legitimní, ale také nevýznamná záležitost. A pak není divu, že mu označení "materialista" ukradli ti hrabivci okolo, kteří se naopak ve světě projevovali až příliš.
Hmm, má nějaký hmatatelný vliv na život křesťanů jejich filozofie? U mnohých ano, u mnohých ne. Na pokrytecké křesťany existuje nadávek taky fůra a od hromadění materiálních statků se nenechávají příliš odtrhávat.
Tak pozor. Tohle je další nepochopení. Mně vůbec nejde o to, nějak hodnotit, čí filosofie je lepší. A nevystupuju tady z pozice hlasatele křesťanství, jakkoli si to možná do mě promítáš. Takže není žádný důvod, abys na mou otázku odpověděla protiútokem, že "i křesťané jsou hrabivci a pokrytci". Ano, jsou, a hodně, ale o to tu vůbec nejde.

Já chci zcela nezaujatě rozklíčovat:
1. Kdo je přesně materialista ve smyslu metafyzickém, tedy "materialista podle Arga". To už se jakž takž daří.
2. Proč materialista ve smyslu metafyzickém (Komi) je marginalizovaným významem oproti materialistovi ekonomickému (hrabivec). Jinými slovy, když vybereš 100 náhodných týpků z populace a řekneš "materialista", proč 99 z nich si představí hrabivce a jen 1 Marka Twaina. O to mi jde a o nic jiného.

Zatím mám tu hypotézu, že metafyzičtí materialisté si žijí své skromné životy zvnějšku zcela zaměnitelné se skromnými životy buddhistů, křesťanů, stoiků apod. Zatímco ekonomičtí materialisté dělají ve světě rozruch tím, jak okrádají zaměstnance (nebo zaměstnavatele), vystavují drahé auťáky, vozí své děti na Krym atd. atd. Dává to smysl nebo mi ještě něco zásadního uniká?
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů