PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

PSYCHOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Wan-To »

(ten krásný název threadu jsem si nemohl odpustit :-)= )

Dvě otázky pro někoho psychologie znalého:

1) Jak "vzniká" temperament? Je nějak podmíněný geneticky nebo ne?
2) Je možné, aby se u člověka v průběhu života temperament změnil?

Předem díky za odpovědi.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

WAn-to,
ono asi záleží na tom, čemu říkáš temperament...
PAmatuju jednu paní, tehdy na mateřské, profesí školní posychložku, a ta říkala, že u své dcery si nebyla moc jistá, jestli nejde o hyperaktivní púoruchu, ale že když se rozhlédla po svých temperamentních příbuzných, tak usoudila, že o hyperaktivitu v případě její aktivní dcery nekráčí.
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

maYdo,
myslím temperament podle klasického rozdělení na sangviniky, choleriky, melancholiky a flegmatiky.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

No ten přeci vzniká podle převažující tělní tekutiny, ne?

sangvinik: sanguis - krev
flegmatik: flegma - hlen
cholerik: cholé - žluč
melancholi: cholé melané - černá žluč

:>;o) :-)=
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

Eleshar_Vermillion: :>;o) :-)=
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Já mám dojem, že ono je tohle dělení poměrne zjednosušující a schematické.
v zásadě si myslím, že se to dědí.
Ale protože lidi se berou různí a všelijak se to míchá, tak člověk může reagovat v některých situacích jednou tak, jindy jinak.
Třeba člověk, kterého jsem považovala za nevytočitelného pohodáře mi řekl, že se naštve nejmíň desetkrát za den.
Mému synovi je ledacos jedno ( tedy flegmatik) ale dokážeč snajednou nepříčetně vybuchnout ( cholerik) a navíc je hyperaktivní, což je dysfunkce, která prý s temperamentem nemá moc společného.

JAk vidíš, neuměla bych do správné škatulky umístit ani svoije nejbližší.

A sama nejlíp vím, že někdy na stejnou situaci reaguju s humorem a nadhledem a jindy se rozčílím k nepříčetnosti.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

POdle převažující tekutiny?
No tak to teda nevím, Eleshare.
Jsem alergik, opbdařený chronickou rýmou, který pořád smrká, podle téhle charakteristiky bych tedy měla být flegmatik.
$D $D $D
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

:D

pěkný.

takže - maYdo, Tvůj názor je poutavý, ale realitě vzdálený. Dělení na Ch, M, E a F není ani tak schemaické, jako spíš staršího data. Nazýváme jej tzv. dvouosové, nebo dvoufaktorové, protože je založeno na kombinaci dvou faktorů (Exctaverze a Stabilita). V současnosti je poněkud více v kurzu tzv. OCEAN /oušn/ test, případně v překladu do češtniny NEOPS test (Neurotičnost (stabilita ve starém), Extraverze, Otevřenost novým zkušenostem, Přívětivost k lidem, Spolehlivost).
Zajímavé je, že narozdíl od jiných škatulkování, tohle poměrně slušně popisuje skutečnost.
JAk vidíš, neuměla bych do správné škatulky umístit ani svoije nejbližší.
To já zase poměrně v klidu... otázka teď je, jak moc o tomhle dělení víš, protože to co se učí na střední v ZSV v rámci "psychologie" je pěkně seškrtaná verze. Ve skutečnosti se v rámci ZSV nestihnou probrat ani základy týhle vědy :(
1) Jak "vzniká" temperament? Je nějak podmíněný geneticky nebo ne?
2) Je možné, aby se u člověka v průběhu života temperament změnil?
1 - je považován za vrozený z 95%
2 - áno... ale jen zcela minimálně a spíše v projevech, než v prožívání.
Naposledy upravil(a) sirien dne 31. 8. 2007, 19:08, celkem upraveno 1 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

Sirien píše:V současnosti je poněkud více v kurzu tzv. OCEAN /oušn/ test, případně v překladu do češtniny NEOPS test (Neurotičnost (stabilita ve starém), Extraverze, Otevřenost novým zkušenostem, Přívětivost k lidem, Spolehlivost).
To zní zajímavě - nevíš, kde by se o tom dalo zjistit víc informací (ideálně něco na webu)?
Sirien píše:To já zase poměrně v klidu... otázka teď je, jak moc o tomhle dělení víš, protože to co se učí na střední v ZSV v rámci "psychologie" je pěkně seškrtaná verze. Ve skutečnosti se v rámci ZSV nestihnou probrat ani základy týhle vědy :(
Problém je možná trochu v tom, že každý říká trochu něco jiného. Když porovnám definice temperamentů z naší učebnice (nějaké společenské vědy) s definicemi na české Wikipedii, najdu hned několik rozdílů. Naše učebnice třeba tvrdí, že extroverti jsou více empatičtí než introverti, na Wikipedii je to přesně na opak. Tak co si má pak člověk vybrat.

S určováním temperamentu druhých může být potíž v tom, že nevidíme "dovnitř". Chování "navenek" sice prozradí hodně, ale rozhodně ne všechno. Jsou lidi, které dokážu zaškatulkovat v pohodě, ale jsou i tací, kde si fakt jistý nejsem.

EDIT: Hele, co je správně? Extrovert nebo extravert?
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Wan-To píše:EDIT: Hele, co je správně? Extrovert nebo extravert?
Používá se oboje.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

No, o Wikipedii jsem slyšela, že některé věci je třeba brát s rezervou, protože tam přispívá každý a tak tam občas proklouzne nějaký ten "obecně oblíbený omyl".
A nějak nevím proč by měla empatie souviset s tím, jestli je někdo introvert nebo extrovert.
Pokud vím, empatie je schopnost vcítění se do pocitů druhé osoby.
MYslím, že je to schopnost, daná stejně ve stejné míře introvertům nebo extrovertům, ti první to jen nedají tolik najevo.
Zrovna tak "hroší kuže", t.j. lidi neschopní vnímat pocity druhých můžou snad být obojí, ne?
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

Wikipedie, článek Temperament:
Často rozšířeným mýtem je tvrzení, že introvertní osobnost je nevšímavá vůči svému okolí a naopak extravertní velmi všímavá. Ve skutečnosti je to však obráceně - extravertní osobnost je sice schopna vjemy ze svého okolí vnímat ve velkém množství, ale méně intenzivně…
Důvodem vytrvalého přežívání tohoto mýtu je skutečnost, že introvertní osobnost si sice všímá mnohem více detailů, ale nechává si je pro sebe. Zároveň však vysoká kvalita vjemů způsobuje problémy s přetížením vnitřního myšlenkového procesu a pocity zmatenosti, vyčerpání.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

IntOvert, intrOverze, intrOvertní. Latinská předpona intro
ExtrAvert, extrAverze, extrAvertní. Latinská předpona extra. forma extro je jen česká hnusná zkomolenina, kterou češtináři dovolili, aby si latinští pseudochytráci nemuseli připustit, že to řikaj úplně blbě a že tu latinu ovládaj mnohem hůř, než myslej

Introvertní temperament je spojen s hlubším a trvalejším prožitkem, extravertní naopak s mělčím a kratším. Všímavost vůči okolí s temperamentem IMO nesouvisí.

Nevím, jak moc má smysl do oho tahat empatii, to je podle mě vlastnost která je trochu někde jinde. Pokud by s temperamentem souvisela, pak by jí z introverze a extraverze dle mého názoru nesvědčil ani jeden extrém (velcí extraverti chtějí být středem pozornosti a okolí pro ně není až tak důležité, introverti se zase rádi staují sami do sebe)

Hm. Našel sem nějakou variantu OCEANu na webu, to neni moc dobrý :-?
s webem moc neporadim, ale tak moje oblíbená Psychologie od Rity L Atkinson ;) - měla by bejt normálně v knihovně.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Hm, já bych se ale s dovolením taky napsal na kurz OCEAN... v biologii se s tím čas od času setkám a nikdo mi to nechce vysvětlit...
... dost často je to ve spojení s parazity a výsledky jsou dost překvapivé (pro mou maličkost, že)...
ale kdyžtak sáhnu o Sirienově doporučené literatuře


na testech i podle osobního pozorování mám jasno v intoverze/extraverze, ale v labilita/stabilita moc ne... většinou jak kdy...na nějakém testu jsem se strefil přímo doprostřed...

EDIT:
Sirienovi se povedl kardinální překlep a moje roztržitost, jež mne jednou přivede do hrobu, tomu nasadila korunu...
Ale už je dobře
Naposledy upravil(a) Faskal dne 1. 9. 2007, 15:24, celkem upraveno 1 x.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

áááááááááááááááá

taková debilita, jaktože ste mě nikdo neupozornil?

Vrozený z DEVADESÁTI pěti procent, samozřejmě. 95. Už jsem to editnul...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 7 hostů