Globální oteplování

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Jerson »

Ano, to je pravda, právě kvůli tomu lepšímu využití průřezu vodiče. Jen transformovat stejnosměrný proud a "jednoduchost" nejde dohromady, alespoň zatím.
Sosacek
Příspěvky: 25776
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Sosacek »

Ja vim o dvou zajimavych vecech z jaderne energetiky z posledni doby.

Prvni je small modular reactor - normalne je kazda elektrarna unikat, co se musi schvalovat a dolumentovat zvlast od zacatku, coztr a silene dlouho. SMR je pokus mit uz schvaleny a dukladne otrstovany kompletni design a ten pak copy-pastovat vsude mozne, takze by sel nahodit rychleji.

Ty reaktory jsou male a stavene na to, aby elektrarna byla budto v kazdem meste (uzitecne treba na sibiri nebo v africe) nebo aby vetsi elektrarna byla treba 20 smr.

Jestli to pomuze nevim, uvidime.

(Soveti taky vymysleli jaderne teplarny do mest na ustredni topeni, sle z toho by dost lidem vybuchla hlava.)

Druhy zajimavy kus byl reaktor co misto aby pomoci "spicy rocks" nahrival vodu a rovnou ji honil turbinou, nahriva obri bazen soli, co mahromadu tepelne kapacity, a az ta nahriva vodu co toci turbinou. Vyhoda je, ze reakce muze beze 24/7 coz vetsinou chce, ale turbinu lze zapinat a vypinat dle potreby pripadne mit turbiny co maji vetsi vykon nez reaktor a dodavaji jenom nekdy, s tim ze do soli se vejdou treba tri dny vykonu reaktoru.

Takovy reaktor se zabudovanou baterkou.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Jerson »

Ty malé reaktory (které by se měly vejít na kamion) se mi líbí taky, ale z toho Rakušákům a zeleným nejspíš praskne hlava.
Sosacek
Příspěvky: 25776
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Sosacek »

Hele Jersone odkud mas ze to ze vetsina proudu je pod povrchem vodice plati jenom pro stridavy? Neplati to pro vsechny?

Si to z prvaku vejsky mozna blbe pamatuju :)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18570
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Naopak pro střídavý platí, že od povrchu vodiče hustota proudu klesá, což taky Jerson psal, ne?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Korhul »

Selhan: Díky. Já to hledal vyloženě ve spojení s Greenpeace a obecnější dotazy jsem nepokládal, protože mě to zajímalo hlavně ve vztahu k této organizaci podle Jersonova tvrzení, které tedy hodnotím jako nepřesné, ne-li zavádějící :-)
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Sosacek
Příspěvky: 25776
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Sosacek »

Eleshar_Vermillion píše: 30. 10. 2020, 11:26 Naopak pro střídavý platí, že od povrchu vodiče hustota proudu klesá, což taky Jerson psal, ne?
Vetsina je tesne pod povrchem, a smerem ke stredu klesa exponencialni decayem, pokud si dobre pamatuju. Co si nepamatuju je, ze to je jenom pro stridavy. Proto jsem se ptal Jersona, kde to sebral.

Ale ono je rychlejsi si to dohledat, coz jdu ted udelat.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Karotka »

Sosacek píše: 30. 10. 2020, 11:07 Hele Jersone odkud mas ze to ze vetsina proudu je pod povrchem vodice plati jenom pro stridavy? Neplati to pro vsechny?

Si to z prvaku vejsky mozna blbe pamatuju :)
Můžou za to náckové $D Skinefekt

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

Já mám dojem, že to platí pro všechny, ale liší se rozložení (míra toho, jak moc to klesá směrem do středu vodiče) ne?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25776
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Sosacek »

Tyve ja ten titul z FEL CVUT asi pujdu vratit $D
Karotka píše: 30. 10. 2020, 09:56 Obrázek
Proc to ma tykadla?

EDIT: ja uz vim proc me to zmatlo - protoze ten "pleteny kabel" se pouziva i na data, a ty jsem v moji hlave nepovazoval za "stridavy proud" ale pritom u neceho co taha data v megahertzich to musi byt stejne.
Naposledy upravil(a) Sosacek dne 30. 10. 2020, 12:34, celkem upraveno 1 x.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vitus »

Ehm, tak zase hloupý dotaz od někoho, kdo má jen chabé znalosti středoškolské fyziky - takže protože funguje ten "skin efekt" (tedy že se proud šíří více po povrchu), tak se občas dělaly rozvody z dutých drátů ?
(Tedy laicky si to představuji tak, že když to stejně prostředkem neteče, tak se aspoň z prostředku ušetří matroš.)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

Vitus píše: 30. 10. 2020, 12:34 Ehm, tak zase hloupý dotaz od někoho, kdo má jen chabé znalosti středoškolské fyziky - takže protože funguje ten "skin efekt" (tedy že se proud šíří více po povrchu), tak se občas dělaly rozvody z dutých drátů ?
(Tedy laicky si to představuji tak, že když to stejně prostředkem neteče, tak se aspoň z prostředku ušetří matroš.)
a ještě navíc máš skoro dvakrát tolik povrchu...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Karotka »

Ty jo, to já bych už musel titul vracet ani-nevim-kolikrát :)

Ty tykadla nevim, bych si tipnul, že jsou prostě plus a mínus a musí být takhle dlouhý a zapouzdřený aby nedošlo k přeskoku na kostru trafa.
Ale nevim, do tohodle zrovna nedělám.

Vodiče se dělaj pletený, protože maj pak větší povrch, ale to nejspíš chápete. Dutej drát by se asi špatně vyráběl.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vitus »

Vallun píše: 30. 10. 2020, 12:40
Vitus píše: 30. 10. 2020, 12:34 Ehm, tak zase hloupý dotaz od někoho, kdo má jen chabé znalosti středoškolské fyziky - takže protože funguje ten "skin efekt" (tedy že se proud šíří více po povrchu), tak se občas dělaly rozvody z dutých drátů ?
(Tedy laicky si to představuji tak, že když to stejně prostředkem neteče, tak se aspoň z prostředku ušetří matroš.)
a ještě navíc máš skoro dvakrát tolik povrchu...:)
To mne napadlo taky, ale už jsem to tam raději nepsal, abych nevypadal za totálního tupouna :D :D :D .
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Jerson »

Míra skinefektu závisí kromě jiné i na frekvenci, i stejnosměrného proudu se neprojevuje.

Jinak jste tu v podstatě všechno napsali. Tedy kromě zajímavosti, že u vedení velmi vysokého napětí se používají tři vodiče poblíž sebe, které fungují jako jeden tlustší vodič. Detaily si ale už nepamatuju, půl života jsem to nepotřeboval řešit.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů