Globální oteplování

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Globální oteplování

Příspěvek od MarkyParky »

Aha, a pointa sporu teda je, že Shell upírá žalujícím právo na život, když svým chováním přivozuje apokalypsu?

To mě přijde jako docela fér argument :), byť je to teda život budoucí.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

Marky - nejspíš...:)

Ale za mne to není ideální - kdyby si vybrali někoho, kdo porušuje předpisy (a stát není dostatečně akční v sankcionování) tak mají mou podporu... ale rejt do někoho, kdo je napřed...se mi úplně nezdá:)

Nicméně právě odešlo vyjádření ČR ke klimatické žalobě...tak jsem zvědav...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

https://atominfo.cz/2021/11/hinkley-poi ... d5lRuGyVfw

web neznám, ale byl sdílen seriozní stránkou na fb...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Naoki »

Kurzgesagt zase válí - je maso opravdo tak špatné?
Objevují se tam všechny argumenty co jsme probírali tady, ale pro mě největší šok byl hned zezačátku:
Jídlo představuje 26% všech emisí. I kdyby se nám podařilo zrušit emise u všech ostatních oblastí, toto množství by spotřebovalo všechen budget až do 22. století
Jasně, oni pak tam řeší jak by se toto číslo dalo snížit, ale prostě když i snížení o 75% nepomůže tak asi holt není cesty ven
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

Pokud toto téma (ještě dnes) někoho upřímně zajímá, tak dnes bude Městský soud v Praze projednávat Klimatickou žalobu, od 10 hod.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Corny »

"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

To je docela dobré, ale velmi přející shrnutí...

Ve skutečnosti za žalobou stojí Ekologický právní servis a je cela koncipovana mnohem subjektivněji.."já mám strach ze změny klimatu, tak vy dělejte víc,protože si myslím, že děláte málo..."
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Corny »

Mě spíš zajímalo, jestli je to tohle, protože z "bude projednávat Klimatickou žalobu" jsem si bez dalšího nebyl úplně jist, o co jde. Každopádně to zní zajímavě, i z více úhlů, jak z toho environmentálního, tak právního (tak napůl myslím, že to nějak zabijí ve stylu že to je trochu nad jejich pay-grade), jen teda MS v Praze je poněkud z ruky, abych se zašel podívat. Škoda, že u nás se takové věci třeba nepřenášejí na netu. Tak snad pak bude zveřejněné rozhodnutí, nebo v nejhorším si ho vyžádám.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Korhul »

No ale operuje se tam i objektivními údaji - do určitého roku je třeba snížit emise o x tun (závazky ČR z mezinárodních dohod), současná opatreni toho nemohou dosáhnout, tedy státe dělas málo, dělej toho vice. Nebo ne? Jen jsem to rychle proletěl... Taky je tam tvrzeny zásah do majetkových práv.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Corny »

Tak asi nejde o to, že by ten jejich nárok byl úplně nesmyslný (byť zrovna obecně závazky z mezinárodních dohod točící se kolem snižování emisí podle mě budou těžko přímo vymahatelné touhle formou, ony jsou to obvykle takové nezávazné ambice a "čestně slibujeme, že to budeme dělat, pokud se nám náhodou bude chtít a nebudeme mít něco malinko důležitějšího na práci" než vysloveně pevné závazky). Právě naopak, řekl bych že už z ústavních principů a vůbec funkce státu plyne nemalá odpovědnost státu za to, jak se vypořádává s hrozbou a i přímými dopady Globální změny.

Spíše se bojím, že tohle je už poněkud na vysoké úrovni, aby o něčem takovém smysluplně rozhodoval zrovna Městský soud. A pak tu jsou samozřejmě takové úvahy jako "Kde je ta hranice, kterou stát musí plnit, aby se staral dost", jelikož očividně je úplně nemožné se starat tak, aby jakýmkoliv následkům vlivů přírody předcházel nebo je na 100% odstraňoval (ostatně co třeba po záplavách, co musí stát udělat, aby dostatečně činil proti jejich předcházení a odstranění jejich následků); nebo "Je stát na 100% odpovědný za globální změnu, na níž nese částečnou měrou odpovědnost defacto každý člen naší společnosti" apod.... Aneb myslím si, že to je Hooodně komplikované a popravdě si nemyslím, že si s něčím takovým bude Městský soud v Praze vědět rady.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

Korhul- ty závazky jsou obecně spíše méně konkrétní i v těch smlouvách...a v žalobě samé jsou jen spís okrajově...a hlavně i tam to vyznívá "myslím si, že nemůžete splnit..."

Obecně - naše soudy jsou dost pro ekologické...a k NSS se bez teto úrovně nedostanou...

Více zkusim napsat večer i s dojmy z jednání:)

Edit: pred jednackou je pres 40 novinaru
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Corny »

Ono co si budeme nalhávat, šance že by z toho vylezlo něco v širším smyslu hodnotného je docela malá. Ostatně Nejvyšší správní soud asi těžko "nařídí" státu investovat více do udržitelných technologií nebo snižovat uhlíkovou stopu. A kdyby něco takového udělal, tak bych si nic moc nesliboval od toho, že to budou dodržovat víc, než to už dodržují. Nebo že by pak museli každému občanovi platit úroky z prodlení? :D Ale minimálně nějaká zajímavá judikatura by z toho vyjít mohla, nebo by to alespoň mohlo trochu víc to téma oprášit a osvěžit společenskou diskuzi. Byť se bojím, že ještě pořád si moc lidí, zejména důchodců, myslí, že globální změna je "Eko-lež Bruselské diktatury" nebo podobný žvást.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Korhul »

Tak jasně, ten petit, co je v té žalobě, je sám o sobě obtížně vykonatelný pro svoji vágnost. Představa, že se bude v případné exekuci přezkoumávat účinnost zavedených opatření ve vztahu k tam uvedeným cílům... Potěš koště.

I kdyby to uspělo, bude to mít dopad symbolický, protože to podle mě nejde smysluplně vymáhat. A o tom asi ta žaloba taky je - symbolický pokus o akt vzdoru v mezích platného práva.

Můj tip, že to soud zamítne s odůvodněním, že přijímat opatření k provedení mezinárodních závazků není věcí správních orgánů, ale moci zákonodárné, která musí přijmout odpovídající právní akty a teprve jejich neprovedením může být založen ten nezákonný zásah. Jak jsem to v rychlosti proletěl, tak nějak tak argumentuje ve svém stanovisku Vláda ČR tuším.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Corny »

Myslím si, že jen na základě toho to zamítnout nemůžou, protože žalobci dovozují ty povinnosti nejen z mezinárodních dohod ale i přímo z legislativy samotné ČR a Ústavy.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Globální oteplování

Příspěvek od Vallun »

Tak z části žalobě vyhověli....
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů