Make America GREAT again!!!

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Resurrection

Re: Make America GREAT again!!!

Příspěvek od Resurrection » 25. 11. 2020, 11:06

Ještě k těm anekdotickým/osobním pohledům, tak Jen z Dream Prague ještě v jiném videu než tu už bylo odkazováno (jinak celé video je výborné, většinu z toho už jsme tu taky točili jako ty auta/chození): https://youtu.be/XgHMmimI0C4?t=899
Secrets are power.

Vitus

Příspěvek od Vitus » 25. 11. 2020, 11:27

Resurrection píše:
25. 11. 2020, 11:06
Ještě k těm anekdotickým/osobním pohledům, tak Jen z Dream Prague ještě v jiném videu než tu už bylo odkazováno (jinak celé video je výborné, většinu z toho už jsme tu taky točili jako ty auta/chození): https://youtu.be/XgHMmimI0C4?t=899
To máš pravdu, ona točí skvělá videa, ale zase, když bydlím na Kladně a pracuji v Říčanech, tedy 57 km barák-barák, alias metropolitní vzdálenost, tak jsem na tom, jak ti Američané, protože v Praze metropolitní systém hromadné dopravy neexistuje, a musím jezdit autem, ale vlastně jsem na tom hůř, protože oni mají aspoň všude dost parkovišť a dálnice. :think:

(Abych byl spravedlivý v Americe ho má opravdu jen New York, ale zase pro 10+ milionů obyvatel, v Evropě mraky měst pro 10+ milionů obyvatel a abych nebyl úplně zlomyslný, tak obdobný problém satelit-satelit do cca hodiny a méně hromadnou dopravou mají vyřešen podle mne dobře třeba v Holandsku a Belgii, takže v tomto směru Praha není žádná hvězda. :wink: )

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 25. 11. 2020, 12:09

Resurrection píše:
25. 11. 2020, 09:31
Chápu, že fakta nikoho stejně o ničem nepřesvědčí, nicméně to sem přesto dávám, protože mi připadá důležité vidět, co to "nejlepší" nebo "kvalitní" zdravotnictví, které se USA připisuje, znamená v praxi. Je to totiž stejný mýtus jako všechno ostatní.
Myslím, že tu nikdo přímo nepsal, že USA má nejlepší zdravotnictví jako celek. Spíš jde o to, že když si uděláš seznam nejlepších lékařů a nemocnic světa (kdyby to šlo, jakože asi nejde), tak velká část z nich bude právě v USA.

Poměr vynaložených peněz a délky dožití je sice zajímavý, ale rozhodně z něj nemůžeš jednoznačně vyvodit nějaký žebříček efektivity zdravotnictví. Na to je tam moc ostatních vlivů. Např. v USA se lidi rádi navzájem střílejí, což snižuje délku dožití a ani sebelebší zdravotnictví s tím zázraky neudělá. Naopak výdaje na zdravotnictví ženou v USA nahoru naprosto speciální a superdrahé zákroky, které se ve většině zemí nedělají.
No a když to vezmeš ad absurdum, tak nejlepší poměr získá hypotetická rozvrácená země, kde výdaje na zdravotnictví jsou přesně 0 USD, i kdyby tam dožití bylo pouhých 20 let.
Vitus píše:Jo, to mi přišlo na té jeho kampani taky vtipné, když jsem se na to ptal svých kolegů a známých, tak z toho byli rozpačití - ti, co jej nevolili a ještě věřili v to, že Amerika je nejlepší, tak rovnou říkali, že není možné dělat něco "again great", když už to je "great" a ti co jej volili a ještě věřili v to, že Amerika je nejlepší, tak se jen drbali na hlavě a říkali, že o tom takhle nepřemýšleli.
(Navíc ještě více rozpačití byli pak z otázky, jak by se jim líbilo, kdyby třeba někdo v Německu kandidoval s heslem "udělejme Německo opět velkým" :D )
No tos je tam hezky trollil :lol:
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 25. 11. 2020, 12:23

Hele ja si uplne nejsem jistej tou hrubou mzdou. Mate nekdo cisla? Me prislo, ze americani plati cca stejne dane jako evropani, jen si za ne misto vzdelani a zdravotnictvi kupuji letadlove lode, raketove atentaty na hnede typky a hodne hodne kukurice.
Conservatism consists of exactly one proposition, to wit: There must be in-groups whom the law protects but does not bind, alongside out-groups whom the law binds but does not protect.
- Frank Wilhoit: The Travesty of Liberalism

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 25. 11. 2020, 12:25

S daněmi je to tak těžší, když třeba DPH má každý stát jinak a když si koupíš zboří, tak platíš víc než kolik vidíš na cenovce, ale dopředu nevíš kolik. Tedy, jak mi bylo vysvětlováno, osobní zkušenost nemám.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 25. 11. 2020, 12:40

Jerson:
Je to tak. A když se v krámě jdeš na konečno cenu zeptat, tak se na tebe dívají jako na magora, k čemu to jako potřebuješ vědět, že až budeš mít nakoupeno, tak ti to přece kasa vyjede.

Stejné je to ve spoustě služeb a obchodů s rezervacemi a nákupy věcí online. Nejprve se musíš proklikat celou objednávkou, kde vidíš nějaké inzerované ceny, odsouhlasit a závazně rezervovat/objednat ... a teprve když se dostaneš ke stránce s platbou, tak na tebe vyskáčí všechny taxes, fees a charges, a cena nezřídka vzroste na dvojnásobek.

A když je to face-to-face služba, tak tohle všechno přijde až po odebrání služby (takže to už nemůžeš odmítnout) a ještě přiraž mezi 15-20 procenty dýška, které se v podstatě považuje za součást platby a k jeho nedání musíš mít hodně vážný důvod.

Ochrana spotřebitele jak z 19. století :)

Vitus

Příspěvek od Vitus » 25. 11. 2020, 13:03

Sosáček, Jerson - otázka je, o jakých daních se bavíme.

a) Daně z příjmu - jestli si dobře pamatuji (píšu to z hlavy), tak daň z příjmu je:
- federální (federal income tax): je progresivní od 10% do 37%, lze zdanění v páru, jsou tam nějaké dopočty (viz napřhttps://www.taxpolicycenter.org/briefin ... ro%20rate.)
- státní (state income tax): plošná, od 0% (např. Nevada) až 13,3% (Kalifornie) (viz https://en.wikipedia.org/wiki/State_inc ... fications.)
- místní (city income tax): plošná, maximálně do 2,28% (viz https://taxfoundation.org/local-income-taxes-2019/)

Takže já jako rezident NJ, bydlící sám (rodinu jsem neměl jako daňové rezidenty) jsem platil 22% (federál) + 8,97% (NJ) + 0% (v NJ jsem nebydle v Newarku) = cca 30,97% z hrubé mzdy (problém je, že někde se hrubá mzda bere po odečtení sociálního a zdravotního a někde před, nepamatuji se kde a jak) => takže my sice máme nominálně nižší daně (15%), ale vyšší odvody sociální a daňové

b) Daně z obratu - USA nemají DPH, ale daň z obratu (a u některého zboží, jako alkohol, daně spotřební), ta nemá federální část, ale pouze státní (viz https://www.salestaxinstitute.com/resources/rates) s tím, že ještě mohou být upravovány lokálně (asi na úrovni county anebo city, v tomhle se moc nevyznám), nabývá hodnot 0% až 9% (když je 0%, pak mají jiný typ zdanění, co to nahrazuje, například plošné zdanění nájmu pro provozování businessu). Každopádně je to mnohem méně, než je naše DPH. Nutno ovšem mít na paměti, že absence DPH vytváří větší prostor pro efektivnější zdanění příjmu právnických osob, což samozřejmě tlačí na vyšší marže. EDIT: Kvůli tomuhle nepřehlednému systému daní mají obchodníci problém stanovit finální cenu za zboží a služby předem. Kupodivu to ale umí pro alkohol a tabák. :>;o)

c) Daně z majetků (nemovitosti, auta - to je velká položka v daňových příjmech států (viz opět https://en.wikipedia.org/wiki/State_inc ... fications.)), v čemž se ale vůbec nevyznám, ale jestli tomu dobře rozumím nabývá hodnot do cca 9% (což je spíše výjimka)

Podtrženo, sečteno - pokud do daní zahrneme i povinné odvody na sociální a zdravotní, DPH/spotřební daně, pak Evropa asi vede, ale nebude asi zase o tolik, jak se často traduje. Chtělo by to nějakou dobrou studii na toto téma (na žádnou jsem nenarazil.)

jjelen

Příspěvek od jjelen » 25. 11. 2020, 14:25

Sosacek píše:
25. 11. 2020, 12:23
Hele ja si uplne nejsem jistej tou hrubou mzdou. Mate nekdo cisla? Me prislo, ze americani plati cca stejne dane jako evropani, jen si za ne misto vzdelani a zdravotnictvi kupuji letadlove lode, raketove atentaty na hnede typky a hodne hodne kukurice.
Já jsem zvědav, jak dlouho nám tohle machrování vydrží až si ti pitomí Američani správně seřadí hodnoty a na letadlovky se vykvajznou...
Ačkoliv ono té ruské nebo čínské cenzuře nadávání na Ameriku asi příliš vadit nebude...
A ne, nemyslím že americký systém je dokonalý, ještě míň že bychom ho měli kopírovat, jen teda vyčítat Američanům zrovna prachy na zbrojení mi přijde z pohledu Evropana (pokud to není třeba člen KSČM) poněkud krátkozraké...
Ale tak může být, že i v tomhle by se dali nějaké peníze ušetřit a přelít jinam, aniž by tím útoku/obranyschopnost USA a NATO nějak moc trpěla

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 25. 11. 2020, 15:14

Sosacek píše:
25. 11. 2020, 12:23
Blbě se to srovnává, protože je otázka, co tam zařadit. Např. v Evropě se typicky pracuje s hrubou mzdou, ale zaměstnavatel musí platit ještě odvody nad to a na tom založené. Fér je teda asi pracovat s celkovými mzdovými náklady. Třeba u nás jsou kolem 45 % nebo kolik, pak je samozřejmě DPH, což nás posouvá na celkové daňové zatížení myslím kamsi k 55 %. Další daně asi budou relativně nepodstatné.

V USA budeš mít jen tu daň z příjmu, která je progresivní od myslím 10 % do asi 40 % a těch pásem mají fakt docela dost (asi sedm?) s tím, že průměr zasahuje myslím někam do 20 % škatulky (což samozřejmě neznamená efektivní zdanění 20 %). Vedle toho ale je poměrně dost věcí, co si mohou z daní odečíst. Jak bylo řečeno, DPH závisí na státu, ale pohybuje se v jednotkách procent. Pak ale je ještě myslím daň z příjmu na úrovni státu a ta vůbec nevím, jak funguje, ale myslím, že to taky nepřekračuje jednotky procent (možná v Kalifornii?).

O odvodech ze strany zaměstnavatele jsem neslyšel. Pensijní a zdravotní odvody, pokud chápu, jsou čistě nepovinné (alespoň z hlediska státu, nevím, jestli zaměstnavatel vás do něčeho takového může nutit), ale zase je tam často nějakých matching nebo příspěvek zaměstnavatele k tomu.

Čili ano, daňové zatížení tam bude výrazně nižší - z prdele si vytáhnu, že příjmové daňové zatížení bude tak 15 % (třetina našeho) a celkové nebude ani 30 % (polovina našeho).

Pokud do toho ale započteš ty polopovinné odvody jako zdravotní a pensijní, které prostě potřebuješ, abys nemusel žít v totálním strachu z krátko-, středně- a dlouhodobé budoucnosti, tak to s tím dost zamíchá, a to úplně perversním způsobem, protože u nás se jejich výše odvozují přímo z výše příjmu, zatímco v USA nikoliv, takže reálně tam bude masivní degrese - z 30K USD ti zbude dejme tomu 21K po všech daních včetně DPH (takže těch 30 %), ale zdravotní pojištění tě vyjde v klidu na dalších 6K (tedy dalších 20 %), pensijní si myslím určuješ sám (rychlogůgl říká v průměru 7 %), takže jsi na tom ve výsledku třeba srovnatelně jako v ČR, až teda na to, že tvoje zdravotní pojištění spoustu úkonů nebude hradit, pense bude mizerná a to jsme nezahrnuli ještě třeba vzdělávání, nebo prakticky povinné auto (pže hromadná doprava neexistuje), hlídání dětí (pže státní školy neexistují), že.

Addendum: Vitus mě víceméně už předběhl.
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 25. 11. 2020, 16:05

Resurrection píše:
25. 11. 2020, 09:31

Průměrný věk dožití (zdroj: Světová banka):
- USA: 78,5
- ČR: 79,5
- Švýcarsko: 83,5
toto jsou fakta, prakticky totožná k těm norským, možná jsou ta tvoje o rok dva aktuálnější.
při výdajích v paritě kupní síly na hlavu (údaje 2017: https://data.worldbank.org/indicator/SH.XPD.CHEX.PC.CD):
USA: 10,246.14 USD
ČR: 1,475.92 USD (7x méně než USA)
Švýcarsko: 9,956.26 USD
tohle už je pustá propaganda, protože ignoruje stejně velký rozdíl v příjmech. Naše "výdaje na zdravotnictví" jsou naprosto umělé a neporovnatelné číslo.
A s tím, že v ČR je zdravotní péče dostupná pro každého, zatímco v USA je z ní vyloučeno 8 % obyvatel úplně a dalších 22 % částečně.

Lze se shodnout v tom, že v USA tím sítem zdravotního zabezpečení propadne víc lidí, než u nás.
Podrobnosti jsou mnohem složitější, už to tu kdysi zkoušel Invictus, že "všeobecná zdravotní péče řeší vše", což prostě není pravda.
U nás je část obyvatelstva rovněž vyloučena ze zdravotní péče při různých situacích, a podorbnosti jsou na velmi odbornou debatu, které zde není schopen zřejmě vůbec nikdo.
zároveň to snižuje věk dožití, protože plno lidí kvůli tomu prostě zemře.
facts backfire.
Ježto jsi na začátku uvedl, kolik těch lidí zemře, nemá cenu s tím operovat znova.

Průměrná doba dožití okolo 80 let není žádná katastrofa, donedávna to pro nás bylo ještě scifi.
Nejlepší to taky není, když to zvládnou i na Kubě.

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 25. 11. 2020, 16:26

Tak zrovna na Kubě to není nic divného, když tam pracují v průměru dvě hodiny denně a zbytek dne tančí, hrajou a zpívají. 8)
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Resurrection

Příspěvek od Resurrection » 25. 11. 2020, 17:12

Pustá propaganda Světové banky, která si dala práci a přepočítala to na paritu kupní síly právě proto, aby to bylo srovnatelné. Co na to říct? Jak jsem avizoval, zřejmě tě nepřesvědčí nic. Ani makro ukazatele, ani samotní Američané (jako ta Jen), kteří mají tu zkušenost přímou a dost žasnou, když získají zkušenost třeba z toho našeho "post-socíku", jak to tu někdo nazval.
Secrets are power.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 25. 11. 2020, 17:28

No, já nevím, o čem mne chceš přesvědčit.

O tom, že je zdravotnictví u nás o něco efektivnější než v USA mne přesvědčovat nemusíš, neb to tvrdím už hodně stran zpátky.

To, že je to sedmkrát, nebo tak nějak, vyvrací ten zjevný fakt s prakticky stejnou dobou dožití. Zas až tak jiné to zřejmě nebude.

Nesrovnatelnost výdajů za zdravotnictví křížově potvrzuje ten údaj za Švýcarsko, s námi opět nesrovnatelný. Naše zdravotnictví by totiž bylo i několikrát efektivnější, než Švýcarské.
Já nemám pochyby o světové bance, ale o metodice výpočtu "výdaje na zdravotnictví", která se už na první pohled v těch dvou státech od naší musí lišit.

Resurrection

Příspěvek od Resurrection » 25. 11. 2020, 18:24

No, já nevím, o čem mne chceš přesvědčit.

O tom, že je zdravotnictví u nás o něco efektivnější než v USA
Konkrétně se snažím vyvrátit přesně toto. Pokud to zjednoduším na ty dva ukazatele, tedy kolik v průměru vydáme, a kolik se pak díky tomu dožijeme, tak dosahujeme "o něco lepších výsledků" při sedminových výdajích. Nevím co si přesně představuješ pod "o něco efektivnější", ale pro mě to naprosto není tohle. Pokud si koupím auto za milion a ujedu s ním 200 000 km a soused si koupí auto za 7 milionů a ujede s ním 190 000 km, taky to bude "o něco efektivnější". Ukazatelů je samozřejmě plno, ale prakticky v žádném to v USA není žádný šlágr. V plno z nich jsme na tom překvapivě lépe. A opět, při nesrovnatelných nákladech. Zkrátka jsem se snažil ukázat, že i když přihlédneme k dalším ukazatelům, tak ten obrázek pořád není o nic lepší.

A ta dostupnost je naprosto klíčová, protože mít v zemi nejlepšího neurochirurga na planetě je irelevantní, pokud si nemůžu dojít k lékaři pro antibiotika (viz ta Jen). Velmi trefné byly také ty pochybnosti o tom, jestli v těch USA vůbec skutečně je to nejlepší z nejlepšího dostupné, i když ty peníze na to máš. Skoro se mi chce říct "citation needed", protože mi to začíná připadat jako meme, který to celé má alespoň trochu obhájit.

Nicméně tohle je pořád tančení kolem symptomů, přičemž jádro pudla je trochu jinde, totiž v té (ne)regulaci, kterou tu Sosacek (a Vitus tuším?) zmiňoval. Americké zdravotnictví je perfektní studie volného trhu s komoditou, kde to absolutně nemá co dělat. Neregulované ceny znamenají, že si může kdokoliv naúčtovat cokoliv. A také to dělá. Za pojištění astronomické částky, přičemž pokrytí je tristní. Za léky v lékarně 10 dolarů a v nemocnici 500 dolarů za to stejné. Prostě naprostá svoboda, no ne? Problém ovšem je, že pacient (zákazník) nemá možnost si vybrat. A i kdyby nějak magicky měl, tak často fyzicky ani nemůže (není při vědomí) nebo je v nouzi (třeba v důsledku bolesti nebo zhoršeného vnímání), kde taková rozhodnutí udělat nedokáže. Nebo i ten porod, což není nemoc, můžeš všechno perfektně naplánovat a třeba i těch 4 000 dolarů mít připraveno, ale pak nastane komplikace a odveze tě sanitka a rázem je z toho 16 000 dolarů.

Já tam navíc vidím úplnou paralelu s tou politikou, která je jen pro bohaté, a které vládnou peníze. Padlo tu, že to je (dobrá? správná?) vlastnost a je to tak odvždy. Ok. Možná to je v USA fakt norma je to prostě trade-off. Osobně teda nevidím ten benefit, ale pro pár boháčů tam asi nějaký je. A zřejmě se jim daří ostatním vysvětlit, že to tak chtějí taky.

PS. Švýcarsko jsem zahrnul jakožto zemi, která se USA ve výdajích nejvíce blíží. Z nějakého důvodu jim to tam rapidně roste poslední léta, ale ani tak na té jejich úrovni zdaleka nejsou. Ostatní evropské země vydávají násobně méně - Francie 4,300, Německo 5000, Španělsko 2,500 (tedy země, kde si můžete z vlastní kapsy nechat vyměnit kyčel a rok tam žít za stejné peníze jako si nechat vyměnit kyčel v USA)...
Secrets are power.

Faskal
Moderátor

Příspěvek od Faskal » 25. 11. 2020, 18:37

Doporučuji se v debatě o americkém zdravotnictví podívat na odkaz, co jsem dával, stav je tam dost nepříčetný:
https://ourworldindata.org/the-link-bet ... g-us-focus

"One of the reasons for the underachievement of the US is the large inequality in health spending. Growing expenditure without insurance expansion has meant that healthcare expenditure has become highly concentrated—the top 5% of spenders account for almost half of spending, and the top 1% account for almost 20%—above and beyond the expected inequality in need."

USA propadá v celé řadě měřitelných metrik, například mortalitě dětí. Řada komentátorů to přisuzuje tomu, že kvalitní zdravotnictví je tam pouze pro bohaté.

Zde je srovnání, naklikal jsem tam několik pseudonáhodně vybraných evropských zemí.
child-mortality-vs-health-expenditure.png
Zdroj:
https://ourworldindata.org/grapher/mate ... ry=USA~CZE
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“