Genderová (ne)vyváženost v hrách, filmech atd.

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Genderová (ne)vyváženost v hrách, filmech atd.

Příspěvek od Lyncz »

Markus: Diskuze vznikla oddělením od diskuze k Dračí Hlídce, zejména v reakci na tenhle příspěvek o nepoměru ilustrací mužských a ženských postav.

Jsem politicky nekorektní, xenofobní rasistický a všechno, když mě nenapadne přemýšlet a počítat, kolik žen, homosexuálů, černých a jiných etnických skupin drží v ruce meč oproti heterosexuálnímu bílému muži? A co když to zjistíš a je mi to absolutně jedno?
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Lorwyn »

Lyncz píše: 13. 10. 2020, 20:07 Jsem politicky nekorektní, xenofobní rasistický a všechno, když mě nenapadne přemýšlet a počítat, kolik žen, homosexuálů, černých a jiných etnických skupin drží v ruce meč oproti heterosexuálnímu bílému muži? A co když to zjistíš a je mi to absolutně jedno?
Nejsi, ale nám by jako pomohlo, kdyby ses nad tím zamyslel.

Protože mě třeba dost mrdalo, když v drtivý většině děl, který jsem jako malá milovala byly ženy na ozdobu nebo nezmíněný. Když mě horko těžko spolužáci vzali do party na drd, protože to je přece hra pro kluky. Jo a pak jeden z nich dělal děsně vtipný poznámky, jak mi ojede postavu ve spaní...protože na co je žena v družině, žejo.

Reprezentace neni zbytečná. Už proto, že s víc cool vzorama před očima bych tehdy možná měla víc odvahy ho poslat do prdele namísto toho abych jen nechala svou postavu hlídanou hraničářským psem.


Ad kopírování DrDo, mě to třeba přijde jako solidní chucpe. Je mi jasný, že může být právně problematické to zmínit, ale jako to je mi vlastně jedno. Je to jejich problém a na tom, že kradou to nic nemění.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od OnGe »

Ještě k tomu přepočítávání genitálií:

Jak se opovažujete postavám přisuzovat gender?

A co máte proti homosexuálním družinám?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Lyncz »

Lorwyn píše: 13. 10. 2020, 23:28
Lyncz píše: 13. 10. 2020, 20:07 Jsem politicky nekorektní, xenofobní rasistický a všechno, když mě nenapadne přemýšlet a počítat, kolik žen, homosexuálů, černých a jiných etnických skupin drží v ruce meč oproti heterosexuálnímu bílému muži? A co když to zjistíš a je mi to absolutně jedno?
Nejsi, ale nám by jako pomohlo, kdyby ses nad tím zamyslel.

Protože mě třeba dost mrdalo, když v drtivý většině děl, který jsem jako malá milovala byly ženy na ozdobu nebo nezmíněný. Když mě horko těžko spolužáci vzali do party na drd, protože to je přece hra pro kluky. Jo a pak jeden z nich dělal děsně vtipný poznámky, jak mi ojede postavu ve spaní...protože na co je žena v družině, žejo.
Já myslím, že nepomohlo. Chápu, že tě to mrdalo a mě by to mrdalo též. Ale nemyslím si, že názor člověka změníš tím, že hlavní hrdinkou něčeho bude černá invalidní lezba.

Já vyrostl na 99% literatury a filmů plných mužů a nikdy jsem nebral, že něco není pro ženy, nebo měl "vtipné" poznámky.

Naopak mi přijde trapné, když vychvalují filmy jako Kapitán Marvel a Black panter, protože je tam žena/spoustu černých. Takové filmy jsou odpad.

Naopak Ellen Ripley (1979), Sára Connorová (1991) nebo třeba Leeloo Dallas (1997) ukazují, že existují kvalitní ženské charaktery v "mužských" rolích v době, kdy to "nebylo cool".

E: chci ukázat, že nehodnotím dílo na základě toho, kolik je tam černých lezeb a naopak neodsuzuju, že někde jsou, pokud to tam není uměle vtlačeno a imho umělé protlačování ničemu nepomáhá.

E2: to, že je DH naopak psané tak, že oslovuje muže, ale fail je
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Markus »

"Umělé protlačování" je nová obdoba Klausova "falešného levičáctví" (či co to vlastně tehdy plácl). Jak se pozná, že je to "umělé" a ne vlastní, "přirozené" přání autorů? Jak se například pozná, že autoři sami z vlastní vůle chtěli mít mezi postavami obrázky ženských postav, od toho, že jim to bylo vnuceno jako "zásah zvnějšku", jak tady kydnul Jerson?

A černé invalidní lesby jsou fakt blábol. Ecthelion tady řekl, že v pravidlech Dračí hlídky je málo ilustrací žen. Jak jsme se od toho dostali k černým invalidním lesbám? To je šikmá plocha jak sviňa.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Fritzs »

Lyncz píše: 14. 10. 2020, 12:48 Naopak mi přijde trapné, když vychvalují filmy jako Kapitán Marvel a Black panter, protože je tam žena/spoustu černých. Takové filmy jsou odpad.
Kapitán Marvel sem neviděl, ale spousta černých ve filmu co se jmenuje Black Panther se dá očekávat a nemyslím, že by to nutně znamenalo, že je to odpad.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Lyncz »

Uznávám, udělejme krok zpátky a zůstaneme u žen.
Moje myšlenka byla, že si myslím, že inteligentnímu člověku je jedno, kolik žen je zobrazených v pravidlech, prostě mu dojde, že ženy hrají RPG.
Když je někdo idiot, bude tvrdit, že něco není pro ženy i kdyby jich v tom bylo milion.

V mých skupinách je btw pravidelně víc žen než mužů a nikdy jsem se nad tím nepozastavil.
Fritzs píše: 14. 10. 2020, 12:57
Lyncz píše: 14. 10. 2020, 12:48 Naopak mi přijde trapné, když vychvalují filmy jako Kapitán Marvel a Black panter, protože je tam žena/spoustu černých. Takové filmy jsou odpad.
Kapitán Marvel sem neviděl, ale spousta černých ve filmu co se jmenuje Black Panther se dá očekávat a nemyslím, že by to nutně znamenalo, že je to odpad.
Bacha, moje myšlenka je opačná
Black panter jako film stojí za hovno a stál by za hovno s jakýmkoliv castingem (a že někteří herci tam jsou vážně dobří). Stojí za hovno, protože scénář a logika věcí ve filmu.
ALE
Black panter je uznáván a oceňován jako super boží film, protože majorita herců je z "minority"
K čemuž se vážou nové pravidla pro Oscarové filmy
Naposledy upravil(a) Lyncz dne 14. 10. 2020, 13:03, celkem upraveno 1 x.
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Sparkle »

Lyncz píše: 14. 10. 2020, 12:57 Moje myšlenka byla, že si myslím, že inteligentnímu člověku je jedno, kolik žen je zobrazených v pravidlech, prostě mu dojde, že ženy hrají RPG.
Tak to jsem zvědavá, jak budeš reagovat, až budeš před sebou vidět fantasy díla, kde bude 90 % postav ženských a budou tam i ty černé invalidní lesby atd., jestli s tím dokážeš být v pohodě "protože přece inteligentnímu člověku dojde, že i bílí muži hrají RPG" a nebo najednou obrátíš o 180 stupňů a začneš se rozčilovat, jak to tam je "na sílu". Fakt jsem zvědavá.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Lyncz »

Star trek Discovery je super, i když lidi nadávali na hlavní herečku. Teď jsem dočetl Zřídla, kde je hlavní hrdinkou žena a taky super. Zlodějka knih, holka, moje nejlepší knížka. V nových SW, byť je nemám moc rád, byla hlavní hrdinka lepší než ti dva ocasové co jí doprovazeli.
Dávej mi další, pokud je to kvalitní dílo, tak mi to nevadí viz můj první post o sérii Vetřelec, Terminátor a filmu Pátý Element
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Sparkle »

Mě bavil Black Panther i Captain Marvel víc než Terminátor, Vetřelec a Pátý element. Ženská hrdinka v Pátém elementu mi vadila, přišla mi až příliš jako prvoplánovité eye candy pro male fantasies a nebyla moc relatable. Další?
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Markus »

Než se to tu zvrhne, dovolím si upozornit, že se bavíme v celkem mírném režimu "je škoda/ostuda, že v produktu z roku 2020 je tak málo žen" a nebavíme se ve fanatickém režimu "autoři nesplnili povinné kvóty, hrr na ně s vidlema, spalte všechny jejich knížky!" Prosím nezaměňovat.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 14. 10. 2020, 13:10 Než se to tu zvrhne, dovolím si upozornit, že se bavíme v celkem mírném režimu "je škoda/ostuda, že v produktu z roku 2020 je tak málo žen".
Pro mne byla relevantní reakce na toto téma někoho z dámského publika, kdy bylo poznamenáno, že už jim ta genderová nevyrovnanost vadila - když se na to pokusím podívat očima své patnáctileté dcery, pak by ji nedostatek ženských postav na vyobrazeních už v podstatě odrazoval od pořízení si či začtení se do podobného produktu, jenž by měl být genderově neutrální.

Takže z business hlediska to není "škoda", ale v dnešní době je to jako se rovnou před bitvou střelit do nohy ("zabalím to tak, aby po tom 1/2 potenciálních kupců nesáhla"). :>;o)
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Sparkle »

Já třeba mám pochopení pro to, že když je někdo chlap, tak se mu přirozeně líp vymýšlí mužské postavy. Navíc studie zjistily, že stačí, aby někde bylo zastoupení 30 % žen, aby to ty ženy subjektivně vnímaly už jako že to je v poho a že se necítí marginalizovány.
Takže já jsem schopná zkousnout to, když je v RPG produktu nebo v kampani 70 % procent chlapů a 30 % žen - to už si většinou ani neuvědomím, že tam ten nepoměr je.

Problém je, že my momentálně u českých produktů nejsme ani na tomto poměru, když čtu třeba dobrodružství k Dračí hlídce. Spíš je to tak 90 % vs 10 % a to už je blbé, to už působí v podvědomé rovině stylem "tohle je mužský svět" a není to úplně příjemné, navozuje mi to blbé triggery z dětství (např. to, když jsem své oblíbené knížky nacházela v knihkupectví v regálech "pro kluky", nebo když mi matka vtloukala, že tyhle a támhlety věci bych neměla číst a sledovat, protože jsou pro kluky).

Chápu, že se autorům nechce, aby se museli speciálně hlídat a uměle měnit své výtvory kvůli tomuto. Ale zjistila jsem, že se to dá natrénovat. Cca půl roku se musíte fakt hlídat a pak už vám to přijde přirozené. Já jsem se třeba takhle snažila zbavit toho, že mě 99 % NPC napadali jako běloši, a černoch jen když jsem vymýšlela nějakého exota. Fakt jsem se snažila si na to dávat bacha, přepólovávat mozek a uměle předělávat část svých NPC na černochy, a ejhle, po cca půl roce už to nebylo umělé, černošská NPC naskakovala automaticky. Dneska když vymýšlím NPC, tak mi přirozeně naskakuje široká plejáda ras, sexuálních orientací a podobně, a je to super.

Podle mě udělat v tomto vstřícné gesto a trochu se posnažit myslet na tadyty věci by bylo hezké a není to zas taková námaha oproti tomu, kolik námahy autoři vynakládají na to, aby vytunili staty enemíků, ekonomiky království a staletých historií svých světů.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Pieta »

Jako dobrá debata, tohle.
A: Jsem zvědavá, jak budeš reagovat na díla, kde bude 90 % postav ženských.
B: *v reakci demonstruje, jak je úplně v pohodě s filmama, kde je cca 1 důležitá ženská role*
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Dračí Hlídka

Příspěvek od Vitus »

Pieta píše: 14. 10. 2020, 13:30 B: *v reakci demonstruje, jak je úplně v pohodě s filmama, kde je cca 1 důležitá ženská role*
Teď se omlouvám, ale tohle jsem za sebe nepochopil - uniklo mi něco ?
(On je totiž trochu rozdíl v obecném zastoupení žen a mužů tak nějak v pozadí - v knížce na doprovodných obrázcích a ve filmu v davu na pozadí, a něco jiného žánr "strong woman lead".)
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 8 hostů