Nájmy a bytová krize

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Vallun »

Modelové městské nájemné ve Vídni je 1800 EUR/1950 dolarů...dle internetu

https://www.e15.cz/tema/jak-vydelat-na- ... ni-1361158

Argo - technická - to není můj barák, ale pohled z okna, kde jsme shodnou náhod zachytil, kolik bylo vlasntíkovi reálně nabízeno a kolik za to chce:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Vitus »

Argonantus píše: 12. 11. 2020, 10:41 Byl bych rád, kdyby ti, kdo argumentují tím báječným Vídeňským modelem, konečně prozradili, kolik takový nájem stojí.
Podle mých informací bude přistání na zemi značně tvrdé.
Určitě bude krutálně vysoké oproti nájmům v Praze či Brně, ale zajímavější by bylo třeba srovnání za posledních 20 - 30 let vývoje ceny nájmů bytů (třeba v penězích na m2), ceny hypoték (rovněž penězích na m2) a průměrných platů ve Vídni. To by mohlo dát jasnější představu, zda ten model funguje či nikoliv. Bohužel netuším, kde a jak takovou statistiku štrachat (Německy moc neumím) :cry: .

Ovšem pro ilustraci doplním jednu zajímavou perličku. Stejně pokroucené podmínky bydlení jako Praha nebo Brno má na Slovensku i Bratislava a posledních cca 15 let se pro Slováky, co chtějí pracovat v Bratislavě, vyplatilo kupovat si domky v Rakousku (z letiště ve Vídni do centra Bratislavy je to cca 50 minut mimo špičku a cca 1,5 hodina ve špičce, tedy celá oblast vesniček a městeček mezi Vídní a Bratislavou na rakouské straně byla pro podobné koupě vhodná, pro zeměpisně méně zdatné - Bratislava je tuším jediné hlavní město na světě, které hraničí se dvěma dalšími státy, z nichž jedním je Rakousko).

EDIT1:
Argonantus píše: 12. 11. 2020, 10:25 No, furt nic, nemluvíš jazykem mého kmene.
Ze srovnání hypotéky a nájmu z opačné strany (jedno je koncový zákazník a jedno je podnikatel) IMHO nevyplývá vůbec nic srozumitelného - jsou to jablka a hrušky, vůbec nevím, jak a zda vůbec se to dá porovnat.
Srovnání někoho, kdo si kupuje byt s někým, kdo si nechává postavit nájemní dům, je podle mne naprosto legitimní, protože v obou případech se jedná o investora. To, že u nás nájemní bydlení nefunguje tak, aby to mohlo ovlivňovat i cenu vlastního bydlení (respektive cenu hypoték), se nikterak nehádám, jenom jsem se pokoušel ilustrovat, co tomu chybí, ale určitě to není úplné a vyčerpávající.

EDIT2:
Argonantus píše: 12. 11. 2020, 10:25
Obdobný trend ukazuje na svých analýzách i Bjorn Lomborg

To je pro levičáka snad ještě větší enemy. Nejenže nevěří v klimatickou změnu, ale dokonce si z toho dělá srandu.
A to taky raději jinam.
Pozor, Bjorna Lomborga jsem četl velmi pozorně a on několikrát opakuje, že na klimatickou změnu věří (to, že na ni nevěří o něm u nás vytrvale roztrušuje Klaus starší), ale nevěří tak úplně na ty prognózy, kam to směřuje a už vůbec ne na to, co se proti tomu dělá. Jinými slovy říká "ano, klima se mění, ale nejsem přesvědčen, že tak a tam, kam si to většina myslí, že to směřuje, ale hlavně i kdyby to směřovalo tam, kam všichni tvrdí, že to směřuje, tak to, co se s tím snažíme udělat, jsou naprosto neefektivně vyhozené prostředky." Ale to je jiná diskuse, máš pravdu. :D
Naposledy upravil(a) Vitus dne 12. 11. 2020, 11:09, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Markus »

Argonantus píše: 12. 11. 2020, 09:28 je strašně zajímavé si zjistit, jak a proč došlo ve vaší rodině k tomu, že jste ten byt v Brně už dávno nekoupili. Případně, kde jste bydleli a proč. Nedávno jsem si to procházel a přineslo mi to řadu zajímavých objevů o vlastním osudu.
Jsme spolu sedm let, tehdy jsme neměli ani korunu. Brali jsme se před třemi roky. Bydlíme ale celou dobu ve směšně levném (protože hodně starém) bytě a všechno šetříme, takže jsme se cca před těma dvěma lety dostali do stavu, kdy už bylo možné složit to minimum na hypotéku. No a to jsme a za ty dva roky zatím neudělali, protože...
Jinak slušný byt pro rodinu, zřejmě 80 m a více, nebo tři pokoje (...) řešil před tebou už kdekdo, já taky, a všichni zjistili, že je to drahé jako kráva.
Navíc:
Především je nutné se vyvarovat developerských projektů,
Navíc:
Možná jsi jiná postava a bez dosahu šaliny hyneš.
Navíc:
ShadoWWW píše: 12. 11. 2020, 10:14Dnes jsou pozemky v okolí Brna (až po Vyškovsko) rozebrané a už velmi drahé.
(...)
Průzjezdnost Brna je největší katastrofa v ČR a dostupnost šalin v Brně je cennější než krtka v Praze.
Takže v zásadě u nás nejde o žádnou osobní tragédii, jen střetnutí vzletných očekávání s realitou... a zatím nechuť se těch vzletných očekávání vzdávat.

Tahle diskuze je pro mě poučná v tom, že mě popohání, abych se těch představ vzdal a koupil aspoň něco někde.
Oproti tomu je ale pořád varianta pronajmout si to, co chci, na místě, kde chci - akorát to nebude naše.

Výpočet toho, kdy se vyplatí hypotéka (= vydám se ze všech peněz, co mám, a ještě se zadlužím) a kdy se vyplatí nájem (+ vložení ušetřených peněz někam do fondu), jsou složité, ale zatím vždycky, když jsem se o ně pokusil, drtivě vyhrála hypotéka.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Argonantus »

Vitus píše: 12. 11. 2020, 10:55 zajímavější by bylo třeba srovnání za posledních 20 - 30 let vývoje ceny nájmů bytů (třeba v penězích na m2), ceny hypoték (rovněž penězích na m2) a průměrných platů ve Vídni.
Mně to moc srovnatelné nepřipadá, protože u nás byla ještě po roce 2000 ta cenová regulace, takže ceny poněkud z Marsu, neodpovídající ničemu, hypotéky v té době snad nebyly vůbec, bylo to stavební spoření, a průměrné platy ve Vídni zájemce o vlastní nemovitost v ČR neposunou ani o milimetr.

Stejně pokroucené podmínky bydlení jako Praha nebo Brno má na Slovensku i Bratislava
Což mi opět nepřipadá nijak šokující. Místo Jižního města měli Petržalku, fungovalo to lautr stejně blbě.

Předpokládám, že kdybys zkoumal ceny nemovitostí, uvidíš, kterak ty české pomalu dohánějí rakouské, a bude to ovlivněno různými vlnami změn těch pravidel (pád cenové regulace, vynález hypotéky, vynález stavebního spoření atd. Jo, zapomněl jsem, v úplně prvních letech byl výrazný vliv i zákaz vlastnění české nemovitosti rakušákem. )
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Markus »

Dodatek:

Nejsmutnější je, že jsme před těma dvěma lety, kdy jsme začali shánět, viděli několik bytů, které jsme tehdy odmítli s tím, že nic moc, najdeme lepší... dneska bych je kupoval bez váhání.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Argonantus »

Marcus ještě:
Výpočet toho, kdy se vyplatí hypotéka (= vydám se ze všech peněz, co mám, a ještě se zadlužím) a kdy se vyplatí nájem (+ vložení ušetřených peněz někam do fondu), jsou složité, ale zatím vždycky, když jsem se o ně pokusil, drtivě vyhrála hypotéka
Pro mne jsou to dvě kvalitativně jiné a nesrovnatelné činnosti, ježto vedou k diametrálně odlišnému výsledku.
V jednom případě mám na konci processu vlastní nemovitost, v druhém budu přesně tam, kde na začátku.
Nehledě na ten kulturně sociální dopad na rodinu, který shledávám netušeným (pointa se projeví, až budou děti dospělé).

Jinak v případě hypotéky dávám do investičního fondu úplně všechny prostředky, kdežto ve variantě nájem je investice omezená (a možná stále omezenější, jak nájem poroste).
A jak jsem byl pravil, u mne to nemovitosti svým nenápadně vytrvalým růstem nad všemi fondy, akciemi a jinými vynálezy furt vyhrávají. Kotí něco kolem těch 7% ročně, pokud ne daleko víc, a činí tak poměrně setrvale.

A ještě - poučení z chyb, zahrnující seznam "bezva věci, co jsme nekoupili", je velmi užitečné.
Tento seznam je u mne dlouhý a dnes už poměrně úžasný.
Asi rekord je kostel sv. Vavřince v Hellichově ulici na Malé Straně, který tehdy obsahoval polorozbořený činžák, a cena činila 27 000 korun tehdy ještě československých.
Podobnými chybami se tvoří názor na podobné otázky taky.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 12. 11. 2020, 11:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Vitus »

Argonantus píše: 12. 11. 2020, 11:08
Vitus píše: 12. 11. 2020, 10:55 zajímavější by bylo třeba srovnání za posledních 20 - 30 let vývoje ceny nájmů bytů (třeba v penězích na m2), ceny hypoték (rovněž penězích na m2) a průměrných platů ve Vídni.
Mně to moc srovnatelné nepřipadá, protože u nás byla ještě po roce 2000 ta cenová regulace, takže ceny poněkud z Marsu, neodpovídající ničemu, hypotéky v té době snad nebyly vůbec, bylo to stavební spoření, a průměrné platy ve Vídni zájemce o vlastní nemovitost v ČR neposunou ani o milimetr.
To jsi mne nepochopil, já to nemyslel srovnávat s Prahou nebo s Brnem, ale srovnávat pořád tu Vídeň samu se sebou v tom dlouhém časovém okně, abychom měli představu o tom, zda funguje ten "vídeňský model" - reagoval jsem na to, že jsi psal, že by bylo zajímavé vidět, zda to skutečně v té Vídni funguje a tohle mi přišlo jako statisticky možná cesta.

Někdo tady někde psal, že ten "vídeňský model" je postavený na tom, že se udržuje přetlak nabídky levných nájemních bytů, což by mělo právě tlačit na ceny i těch hypoték, takže:
a) srovnání vývoje ceny nájemních bytů k cenám hypoték nám může ukázat, zda (v tomto modelu):
- skutečně po sledované období nájmy jsou levnější než hypotéky (potvrzení jedné z premis tvrzení o levných nájmech)
- skutečně změny v cenách nájmů jsou reflektovány i hypotékami (tedy pokud například někde ve sledovaném období cena nájmů výrazně klesla, zda byla následována poklesem cen hypoték)
b) srovnání vývoje ceny nájemních bytů přepočtených na příjem k cenám hypoték přepočtených na příjem, zda (v tomto modelu)
- jsou trendy vyrovnané (tedy dochází ke změnám u obou hodnot stejně) = pak můžeme usuzovat na to, že model asi nefunguje a obě ceny jsou závislé na jiných faktorech
- jsou trendy nevyrovnané s tím, že ceny hypoték jsou "pomalejší" (nůžky se zavírají) = pak můžeme usuzovat na to, že ten model asi funguje
- jsou trendy nevyrovnané s tím, že ceny hypoték jsou "rychlejší" (nůžky se rozevírají) = pak můžeme s jistotu říct, že vídeňský model nefunguje a bylo na něm potvrzeno, že v daných podmínkách s největší pravděpodobností ceny nájmů nemohou fungovat jako přirozený regulátor cen hypoték.

EDIT:
Argonantus píše: 12. 11. 2020, 11:16 Marcus ještě:
Výpočet toho, kdy se vyplatí hypotéka (= vydám se ze všech peněz, co mám, a ještě se zadlužím) a kdy se vyplatí nájem (+ vložení ušetřených peněz někam do fondu), jsou složité, ale zatím vždycky, když jsem se o ně pokusil, drtivě vyhrála hypotéka
Pro mne jsou to dvě kvalitativně jiné a nesrovnatelné činnosti, ježto vedou k diametrálně odlišnému výsledku.
V jednom případě mám na konci processu vlastní nemovitost, v druhém budu přesně tam, kde na začátku.
Nehledě na ten kulturně sociální dopad na rodinu, který shledávám netušeným (pointa se projeví, až budou děti dospělé).
A ještě důležitý disclaimer, abych nebyl špatně pochopen - tu diskusi o možné regulační roli nájmů tu vedu z pohledu, že cílem jsou dostupné hypotéky pro co největší počet obyvatel a pokud by k tomu ceny nájmů svojí regulační vlastností mohli přispívat, tak jsem proto, aby se nájemnému bydlení rozhodně neházeli klacky pod nohy.

Ten dlouhodobý ekonomický, ale i sociálně kulturní dopad na rodinu vlastnictví svého bydlení, o kterém tu Argo píše, nikterak nerozporuji ani nezpochybňuji.
Naposledy upravil(a) Vitus dne 12. 11. 2020, 11:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od ilgir »

Argonantus píše: 12. 11. 2020, 10:41 Byl bych rád, kdyby ti, kdo argumentují tím báječným Vídeňským modelem, konečně prozradili, kolik takový nájem stojí.
Podle mých informací bude přistání na zemi značně tvrdé.
Máš asi špatné informace.
Pronájem 3 pokojáku v centru Vídně (1 700 EUR) tvoří 43 % průměrné mzdy (4 000 EUR).
Pronájem 3 pokojáku v centru Prahy (34 000 Kč) tvoří 68 % průměrné mzdy (50 000 Kč).
(Zdroje payscale.com a numbeo.com)

Takže je to tvrdé přistání, ale pro Prahu.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od MarkyParky »

Argonantus píše: 12. 11. 2020, 10:41 Bylo zakázáno pronajímat dráž.
Nope.

V té době sice ještě dojížděly staré regulované nájmy, ale nové smlouvy už regulované nebyly. A ceny neregulovaných bytů tedy byly vyšší, nikoliv nižší, než tehdejší tržní optimum (byť ten pokles po deregulaci nakonec byl velmi krátký a již uzavřené smlouvy vpodstatě minul, týkal se jen nových a vzápětí to opět začalo růst).
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Argonantus »

Ilgir:

No, sorry jako, ale to je přesně ten model, ve kterém žít nechci - dávat trvale půl platu za bydlení.
Jásat nad tím, že jedno je 43% a jedno 68% je pro mne debata mezi Mercedesem za 2 miliony a "úžasně levným" za 1,4 milionu.
Dá se to snášet v životě po jistou dobu, kdyby mne k tomu donutili nespolupracující rodiče a prarodiče, ale trvalý model života je to kravina.

Jako vlastník splacené nemovitosti se těžko dostanu nad 20%, i kdybych měl průměrný plat, s bytem či domečkem, co popisuje Marcus (okolo sta metrů).
Pravděpodobný režim bude 10% ročně za energie a daně a podobně, a druhých 10% jednou za deset let dohromady jako nějaká větší udržovací investice.

Jak myslíš, že by v tom středověku mohli nevolníci fungovat, kdyby jim 50% příjmu sežraly náklady na bydlení?
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 12. 11. 2020, 11:43, celkem upraveno 1 x.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Argonantus »

Marky:
Jak myslíš.
IMHO měla regulace vliv naprosto rozhodující, a ceny se narovnaly postupně, a už se to nikdy nevrátí a lze po nich jen teskně vzdychat.

Stejná historická anomálie byl v devadesátkách rozdíl ceny nebytových prostor a bytů, kdy se ze všeho dělaly neregulované kanceláře, a byty byly podnikatelský propadák, který nikdo nechtěl.
Dnes se to zase vrací, byt je běžně dražší, než ta kancelář. Metr jako metr.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 12. 11. 2020, 11:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Markus »

Ještě mi prosím někdo, kdo se v trhu nemovitostí vyznáte, potvrďte nebo vyvraťte tenhle dojem:

Přijde mi, že celý rok 2020 je kvůli koronaviru úplně marný. Byty nejsou - ne že jsou drahé, ale prostě nejsou, netočí se, nikdo neprodává. V roce 2019 jsme běžně chodili na prohlídky a pořád se něco dělo, měli jsme dojem, že máme na výběr. Letos je to bída s nouzí, člověk má vůbec radost, že se nějaký inzerát objeví.

Tak si říkám, že má smysl počkat ne snad proto, že by to bylo levnější (nebude), ale že snad konečně bude z čeho vybírat.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Vallun »

Markus - to se točí od jara - bude krize, lidi chtějí konzervativně ivnestovat ušetřené peníze a logicky hledají nemovitosti, takže jejich cena roste a nabídka klesá...obojí dost podstatně, protože před krizí bylo dobře, lidi měli peníze...

A hned tak se to nezlepší, protože stavební dělníci jsou omezení kvůli covidu...resp. teoretická šanc eje, že se trend ještě zvrtne a pomře víc vlastníků bytů...:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Sosacek »

Je to tak. Ja prosvihl dva dobre byty (prislo mi tehdy, ze 11m je moc) a ted nemam nic. Meh.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Argonantus »

Markus píše: 12. 11. 2020, 11:43
Přijde mi, že celý rok 2020 je kvůli koronaviru úplně marný. Byty nejsou - ne že jsou drahé, ale prostě nejsou, netočí se, nikdo neprodává. V roce 2019 jsme běžně chodili na prohlídky a pořád se něco dělo, měli jsme dojem, že máme na výběr. Letos je to bída s nouzí, člověk má vůbec radost, že se nějaký inzerát objeví.
Ano. Už jsem to tu někde psal - na počátku prošlo několik nadšených článků, jak se hroutí koronavirem Airbnb, a jak ceny nemovitostí dozajista klesnou, hurá.

Načež se stalo to, že ceny nájmů skutečně klesly, kdežto nemovitosti se buď zastavily, nebo dokonce vzrostly. Protože vlastníci očekávají katastrofu jako Fritzs, další propad peněz jako já, a tuší, že na konci jako pointa budou nemovitosti opět jednou z nežádanějších věcí ze všeho.
Takže se buď s prodejem čeká na konec koronaviru, nebo se rovnou cena ještě zvýší, pro všechny případy. A ono to kupodivu jde i za ještě vyšší prachy.
V Praze se minimální základní byt 2+kk posunul ze 4 milionů na 5.

Takže ne, levnější to nebude, ale vybírat je rozhodně dobré, řádově měsíce nejsou špatné, když má na to člověk čas.
Zjeví se ten atypický objekt, který s trochou fantazie řeší vše (přestavěná prodejna a chcípající činžák).
Dobrý výběr dělá rozdíl za pár let klidně v milionech, ač to vypadá z téhle počáteční perspektivy neuvěřitelně.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů