Nájmy a bytová krize

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Jerson »

Detroit bych jako příklad nebral, ten hodně doplatil na útlum automobilek, takže prázdné baráky můžou mít různé příčiny.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Vallun »

Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Resurrection »

Referendum v Berline: https://www.dw.com/en/berliners-vote-ye ... a-59070328

Fritzs asi bude mit radost, zejmena protoze se zda, ze politicka reprezentace se to rozhodla zrejme ignorovat. Coz historicky dopadlo dobre... presne nikdy a nikde. Ale tak uvidime.

Premyslim, kde vezi ten spor tady s Argem. Mozna me ovlivnuje, ze jsem musel cely zivot zit v najmu (az do doby pred dvema lety), stejne jako vetsina me siroke rodiny. Zrejme jsme byli jeste chudsi nez ti Argonantovo chudi, protoze jsme na rozdil od nich vlastni nemovitost proste nikdo nemel. Takze to byl bud najem, podnajem nebo ulice... kdyby neco jako obecni najem bylo k dispozici, mozna bysme se na vlastni nohy dokazali postavit rychleji. Ono vlastne bylo, pamatuju si ty nastenky na uradech a jak jsem si vzdycky predstavoval, jake by to bylo mit to stesti a takovy byt ziskat. Asi jako kdyz snite o vyhre v loterii. Taky si pamatuju, ze jsem to bral jako neco daneho a az mnohem pozdeji jsem zjistil, ze treba na Zapade nebo v te Vidni vlastni mesto velkou cast nebo i vetsinu bytoveho fondu a ne par jednotek, o kterych se losuje. Ale pak jsou taky mesta jako Berlin, kde to vlastni par spolecnosti. Nebo Praha, kde mesto nevlastni skoro nic.

Coz me privadi k takovemu druhemu zamysleni, jak k vlastnimnu bydleni prijit. Procital jsem si tu puvodni debatu a padlo tam to srovnani s Mercedesem pro chude. A ted vlastne v emergenci zas v souvislosti s green dealem. Ono to pro nas bylo vlastne velmi podobne jen s tim vlastnim bydlenim. Naprosto mimo jakekoliv myslitelne i nemyslitelne moznosti. 100 % hypoteky uz dlouho nejsou a i kdyz byly, tak s mizernym prijmem vam je stejne nikdo neda. Ono i s mym aktualnim velmi nadrprumernym prijmem to nebyl zadnej med a i tak bylo potreba si dopujcit jinde a lokalita musela byt velky kompromis. Jak je videt, situace je v tomhle ohledu jen horsi a horsi. Opravdu se posouvame na Zapad a generace dalsi uz si nemovitost opravdu nekoupi vubec. Nebo na multigeneracni hypoteku jako ve Svycarsku nebo v Japonsku. Tak jako tak ale bude potrebovat nekde bydlet. Nekdo mozna zdedi, mnoho lidi ale bude muset bydlet v najmu at uz statistika rika cokoliv. Tomu, ze stat je schopen kazdemu pomoct si koupit vlastni nemovitost neverim. Ze je schopen poskytnout najem tem kdo ho potrebuji za lidskych podminek ale ano, jelikoz se to na svete deje (na rozdil od toho prvniho).

Ale mozna ne, mozna se naprosto mylim, moje zkusenost je anomalni a ceka nas osud Berlina a skutecny tridni/socialni stret jak vystrizeny z Marxe. V kazdem pripade pochybuju, ze to nekoho jako tema zajima natolik, aby se pidil po tom, co s tim chce udelat ta ci ona strana. Zvlast pokud je chudy. Chudy resi trochu jiny veci, treba jak zajistit detem obed ve skole, kdyz na obedy nema s tech 350 za ten mesic. Kde vzit na boty. Nebo jak zaplatit pristi najem. Nebo jak to udelat, aby najemce neprisel na to, ze v byte nebydli 2, ale 4 lidi. Nebo ze bydlite v nebytovem prostoru ve sklepe cinzaku. Ti Argovo chudi mozna resi ze nemaj na opravdu strechy vlastniho baraku nebo na tu pracku za 20k. Mit vlastni barak s rozbitou strechou a ojetou Fabku pred barakem mi zni jako jinej druh chudoby nez ten, se kterou mam zkusenost ja. A treba to je opravdu vetsina naroda a holt jsem se dostal z jednoho anomalniho stavu do druheho (soucasneho). Kazdopadne mi ten piratskej, zelenej a vlastne i program Spolu zni dobre. Kdyby mi stat pomohl bydlet nez jsem si vlastni bydleni poridil dle svych predstav (s nejakymi temi kompromisy), ocenil bych to. Takhle jsem se musel postarat o oboji.

Ale co, asi se zkratka fundamentalne neshodneme. Mame naprosto jinou osobni a dlouhodobou zkusenost, ktera nam v tom zrejme brani.
Secrets are power.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Sosacek »

Zajimave na tom je, ze Cesko nema mene bytu na hlavu nez jine Evropske zeme. Zato jsou ale na hlavu suverene nejdrazsi.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Vallun »

Resurrection píše: 12. 10. 2021, 19:18 Nebo Praha, kde mesto nevlastni skoro nic.
Považuješ za špatné, že Praha byty prodělala těm, kdo v nich bydlí?
Ono i s mym aktualnim velmi nadrprumernym prijmem to nebyl zadnej med a i tak bylo potreba si dopujcit jinde a lokalita musela byt velky kompromis.
Věřím Ti, hlavně, že to nějak slušně dopadlo.
Lokalita je problém - prostě ty hezké nejsou nafukovací a když už se nějak nafouknou, tak část kouzla ztratí:( Pokud poroste počet lidí, tak se to lepšit nebude...
Tomu, ze stat je schopen kazdemu pomoct si koupit vlastni nemovitost neverim. Ze je schopen poskytnout najem tem kdo ho potrebuji za lidskych podminek ale ano, jelikoz se to na svete deje (na rozdil od toho prvniho).
Jenže vlastní bydlení je dlouhodobé řešení, nájem, ať již jakýkoliv je tak trochu past...:/

Mimochodem, v minulosti se přímo u nás rodinné úvěry na výstavbu vlastně dost osvědčily...takže dobré příklady bychom měli...;)
Mit vlastni barak s rozbitou strechou a ojetou Fabku pred barakem mi zni jako jinej druh chudoby nez ten, se kterou mam zkusenost ja.
Stzatisticky by měl být častější než případ, který popisuješ Ty...ale to je statistický pohled...
Kdyby mi stat pomohl bydlet nez jsem si vlastni bydleni poridil dle svych predstav (s nejakymi temi kompromisy), ocenil bych to. Takhle jsem se musel postarat o oboji.
Ale co, asi se zkratka fundamentalne neshodneme. Mame naprosto jinou osobni a dlouhodobou zkusenost, ktera nam v tom zrejme brani.
Podle mne se lišíte hlavně v detailech, podstatných, ale detailech...hlavně v tom,zda by stát měl a uměl podpořit získání vlastního bydlení... Za mne je to smysluplnější, než budovat nájemní domy, i když to v nějakém rozsahu taky potřebuješ...

Ještě k těm obcím budujícím byty...taky to může dopadnout takhle...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od ilgir »

Slyšel jsem, že družstevní byty zase přicházejí do módy. Proč vlastně v téhle diskuzi (i v obecné společenské) řeší jen nájmy a OV, a družstva se ignorují? Nejsou sexy? Nebo se lidi nechtějí družit? Nebo to má ještě jiný důvod?
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Resurrection »

Valun píše:Považuješ za špatné, že Praha byty prodělala těm, kdo v nich bydlí?
To asi ne, ale priznejme si, jen oni nebyli prijemci privatizace. A ja bych to byval byl kdysi ocenil, kdyby mesto mohlo nabidnout najemni bydleni a nemusel jsem to resit po vsech certech (a predtim moji rodice).
Vallun píše: 12. 10. 2021, 19:50Podle mne se lišíte hlavně v detailech, podstatných, ale detailech...hlavně v tom,zda by stát měl a uměl podpořit získání vlastního bydlení... Za mne je to smysluplnější, než budovat nájemní domy, i když to v nějakém rozsahu taky potřebuješ...
Njn, ale na koupi proste dost lidi proste nema, stejne jako na ten elektromobil. Co pak? Porad potrebujou bydlet (jezdit), tak musi do najmu (koupit ojetej benzinak). A otazka je, za jakejch to bude podminek. To me prijde docela dulezity. Ze je idealni, aby vsichni vlastnili nemovitost, ano. Stejne tak je idealni, aby vscihni jezdili elektroautama a jedli jen bio potraviny. Neni to realny. Ostatne on nikdo netvrdi, ze najmy jsou nejaka spasa a vsichni maji v programu vystavbu a podporu vlastnictvi. Mit mezitim moznost zit v dustojnem najmu by ale byla imho fajn.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Vallun »

ilgir píše: 12. 10. 2021, 20:15 Slyšel jsem, že družstevní byty zase přicházejí do módy. Proč vlastně v téhle diskuzi (i v obecné společenské) řeší jen nájmy a OV, a družstva se ignorují? Nejsou sexy? Nebo se lidi nechtějí družit? Nebo to má ještě jiný důvod?
Za mne jsou družstva úplně šílená věc, kterou dneska už v zásadě nepotřebuješ - prostředky jako takové existují) na rozdíl od doby, kdy družstva dávala smysl).
Resurrection píše: 12. 10. 2021, 20:22To asi ne, ale priznejme si, jen oni nebyli prijemci privatizace. A ja bych to byval byl kdysi ocenil, kdyby mesto mohlo nabidnout najemni bydleni a nemusel jsem to resit po vsech certech (a predtim moji rodice).
No, moji rodiče náhodou bydleli v domě, který měl takovou bytovou rezervu představovat....privatizoval se později...a proto za byt zaplatili o 650 000 víc (po zohlednění inflace) než sousedi z vchodu přes ulici...

Takže bys byl rád, kdyby někoho z těch bytů vyhodili, abyste měli kde bydlet?
Vallun píše: 12. 10. 2021, 19:50Podle mne se lišíte hlavně v detailech, podstatných, ale detailech...hlavně v tom,zda by stát měl a uměl podpořit získání vlastního bydlení... Za mne je to smysluplnější, než budovat nájemní domy, i když to v nějakém rozsahu taky potřebuješ...
Njn, ale na koupi proste dost lidi proste nema, stejne jako na ten elektromobil. Co pak? Porad potrebujou bydlet (jezdit), tak musi do najmu (koupit ojetej benzinak). A otazka je, za jakejch to bude podminek. To me prijde docela dulezity. Ze je idealni, aby vsichni vlastnili nemovitost, ano. Stejne tak je idealni, aby vscihni jezdili elektroautama a jedli jen bio potraviny. Neni to realny.
Pojdme radeji vymyslet, jak to reálným udělat...
Ostatne on nikdo netvrdi, ze najmy jsou nejaka spasa a vsichni maji v programu vystavbu a podporu vlastnictvi. Mit mezitim moznost zit v dustojnem najmu by ale byla imho fajn.
Sám dobře víš, kolik politických nápadů končí v půlce...takže sončíš s tím,že se vybuduje pár desítek bytů na nájem...lepší než nic, ale v zásadě hlavně past...:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Sosacek »

Ten rozdil je jeste v tom, ze stat nebo mesto muze poskytovat najemni bydleni pro lidi co jsou na tom spatne za naklady, nebo pod naklady. To landlord, ktery to dela pro zisk, delat nemuze.

Prispevek na bydleni v soukromem najmu je pak mene efektivni nez mestske/statni bydleni za naklady, protoze pokryva i zisk toho landlorda.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

ilgir píše: 12. 10. 2021, 20:15Slyšel jsem, že družstevní byty zase přicházejí do módy. Proč vlastně v téhle diskuzi (i v obecné společenské) řeší jen nájmy a OV, a družstva se ignorují? Nejsou sexy? Nebo se lidi nechtějí družit? Nebo to má ještě jiný důvod?
Družstva nejsou sexy. Slyšel jsem spoustu kravin o tom, jak je to zastaralá forma vlastnictví, jak je to relikt komunismu nebo přímo komunistický výmysl. Mno a pak jsou megadružstva v megapanelácích, přes která se ty baráky skutečně tunelují. My jsme měli malé družstvo a fungovalo perfektně, ale protože je to komunistický výmysl a přežitek, tak jsme ho rozpustili. Těším se, až budeme řešit zateplení baráku nebo výměnu oken.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Vallun »

Sosacek píše: 12. 10. 2021, 20:30 Ten rozdil je jeste v tom, ze stat nebo mesto muze poskytovat najemni bydleni pro lidi co jsou na tom spatne za naklady, nebo pod naklady. To landlord, ktery to dela pro zisk, delat nemuze.

Prispevek na bydleni v soukromem najmu je pak mene efektivni nez mestske/statni bydleni za naklady, protoze pokryva i zisk toho landlorda.
To je v zásadě pravda, zase je otázka, o oklik to prodraží korupce a pod. při výstavbě atd.

Ze své zkušenosti bych rozhodně doporučoval, aby tam byla nějaká forma kooperace - aby to stavěl třeba Státní bytový fond spolu s konkrétní obcí...zkrátka aby do toho bylo angažováno více subjektů a vzájemně se hlídaly...:)

A prostě ten nájem by měl být tak nějak přechodný, dočasný, aby spolu s ostatní podporou umožnil té rodině se přesunout do klidnějších vod nižší střední třídy...:)

Nehledě k tomu, že když to potřebuješ řešit rychle, tak musíš vyjít z bytů co jsou...:/

Ale jak už jsem říkal - ve své představě vkládám největší naději v technický pokrok...


EDIT:
Eleshar_Vermillion píše: 12. 10. 2021, 20:39Těším se, až budeme řešit zateplení baráku nebo výměnu oken.
Pokud Vám fungovlao družstvo, tak bude fungovat ještě lépe SVJ. Tam kde to nefungovalo předtím, tak to nebude nejspíš fungovat ani v SVJčku, ale aspoň neriskuješ ten byt jako takový...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Já bych fakt nejprve řešil nevyužitý fond stávající. Jsme barák o devíti bytech, čtyři se dlouhodobě neužívají a jen v tom mají bohatí důchodci ulité prachy. A AirBnB v okolí je samozřejmě všudypřítomné.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Vallun »

Eleshar_Vermillion píše: 12. 10. 2021, 20:46 Já bych fakt nejprve řešil nevyužitý fond stávající. Jsme barák o devíti bytech, čtyři se dlouhodobě neužívají a jen v tom mají bohatí důchodci ulité prachy. A AirBnB v okolí je samozřejmě všudypřítomné.
To samozřejmě musíme...protože tak rychle se stavět nedá...

Pokud by se AirBnB provozovalo rozumně, tak mi fakt nevadí...:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Cor »

S bydlením mám stejnou zkušenost jako Res. Z maloměstské nižší střední třídy, byt sice měli naši vlastní, ale spřišli k němu privatizací v dobré době a s nízkou cenou, teď ho máma pronajímá, na ceně neroste moc, holt Sudety. Já sám jsem šel do vlastního (domu na vesnici) loni a jak lokalita (dál od Prahy, než jsem chtěl), tak stav domu (vyžadující víc uskrovnění na delší čas) byl kompromis a štěstí (cena/velikost/vybavenost) v jednom. Teď už bych na to nedosáhl ani se svým (nadprůměrným, ale ne závratně) příjmem. A zahučel jsem do hypotéky a úvěrů až po uši. Pocit z toho všeho mám asi jako krysa, co šplhá po žebříku (a ostatních krysách) ze studny nahoru, zatímco hladina vody dole stoupá.

Z nájmů se opravdu špatně utíká do vlastního, pro jednotlivce je to mega těžké, pro páry o něco méně, ale zase musí jet oba na 100% a nesmí být žádné větší trable.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nájmy a bytová krize

Příspěvek od Vallun »

Cor - což nám říká hlavně to, že pomoc s bydlením by potřebovalo nejméně 60 % populace, což je šílené...:/

Právě proto se obávám, že jediné efektivní řešení je v technologiích...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů