Postfaktická společnost

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Postfaktická společnost

Příspěvek od York »

OnGe píše: 16. 1. 2018, 15:34 Yorku, rozdíl je právě v tom, že fakta nikdo ověřovat nechce.
Já třeba ano.

Samozřejmě jen do určité míry, nemám neomezený výpočetní a vyhledávací výkon.

OnGe píše: 16. 1. 2018, 15:34S tou dobou se to v mění v čase k lepšímu nebo k horšímu. Třeba gramotnost, svoboda slova nebo racionalismus to zlepší cenzura, propaganda nebo jakýkoliv chaos zhorší.
Gramotnost je dvojsečná zbraň, lidi se klidně mohou naučit bludy a budou tomu věřit, protože se to přece dozvěděli ve škole. Jinak vcelku souhlas.

OnGe píše: 16. 1. 2018, 15:34Vliv životní úrovně je dost nejasný. Současnost je výjimečná tím, že pokud někdy byl nějaký problém s informacemi, tak to byla jejich nedostupnost. Dneska máme opačný problém, protože o všem si můžeš dohledat informací kolik chceš, třeba i protichůdných a vybrat si, které se ti líbí (jestli si to chceš vyzkoušet, zkus hledat informace o libovolném vytamínu - od určité hloubky se dozvíš podivuhodné věci). Což je přesně to, co se běžně děje na všech frontách. Celé je to umocněné rychlým životním tempem - nejenom že na tebe lejou kýble informací, ale nemáš čas si to srovnat do kontextu, protože už jde další kbelík a předchozí s ním ztrácí na významu. A to ani nemluvím o tom, že prostě není v lidských silách ověřovat úplně všechno.
Jo, na přemíře informací určitě něco bude. Na druhou stranu tím ale neřešíš nutnost vybrat si něco, čemu budeš věřit. Před tím jsi musel věřit těm, kdo ti ty informace předzpracovali. To ale platí pořád, máloco si můžeš ověřit sám vlastníma rukama.

OnGe píše: 16. 1. 2018, 15:34Tohohle s velkým úspěchem využívají dezinformační kanály - nesnaží se vykonstruovat nějakou neprůstřelnou lěž, prostě zpochybňují a relativizují úplně všechno.
Sohlas. Tohle bych klidně prohlásil za definující rys postfaktické společnosti.

Ono to dost souvisí s tím, že ověřování faktů je zřetězený proces. Jednou ověřená fakta už obvykle neověřuješ znovu, ale bereš je jako základ pro další ověřování - podobně jako když konstruuješ matematickou teorii. Jakmile zpochybníš úplně všechno, neověříš nikdy nic, protože ztratíš pevné základy, na kterých můžeš stavět složitější konstrukce.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od OnGe »

Myslím si, že jsme to nemuseli oddělovat, protože to s propagandou, teroristmi a ekonomickou krizí souvisí velmi úzce. Ale co už...

Gramotnost je především o tom, že lidi umějí číst a psát. Takže třeba můžou vést záznamy a podle nich pak ověřit, jak to bylo nebo nebylo. Proti ústní lidové slovesnosti dost pokrok. Ale to pořád řešíme možnosti, jak informace ověřovat, na to exisutjí metody, dá se to, je to řešitelný problém. Je to ale úplně jiný problém. Že něco můžeš je úplně k ničemu, když to nechceš. Každý si například může amputovat malíček, nikdo to ale nedělá (no.. skoro nikdo).

Pravda je problematická. Často není moc hezká. Jak říkal pan prezident Werich - pravda vyděsí. Na jedný straně máš problém s globálním oteplováním, docházejícími fosilními palivy a jedinou alternativou jsou solární farmy, větrníky nebo obludné jaderné elektrárny co každou chvíli vyletí do vzduchu. Na druhé straně máš volnou energii. Tak jasně, nikdo nepřizná, že to funguje, protože pak by ten obří byznys šel do kopru.

Nebo máš nějaký zdravotní problém a buď nemáš rád doktory, nebo s tím, co ti k tomu řeknou, nejsi spokojený. Tak pátráš a zjistíš, že to dělá ucpaná 5. čakra, překyselení organismu, plíseň na červených krvinkách, nebo život v nezdravém prostředí. Tak si podle těch rad uděláš detoxikační nápoj z bělidla, tajtrdlíkuješ s mantrama, nebo pouštíš žilou podle nějakého starověkého učence.

V běžném životě fakta nepotřebuješ, stačí ti názor. Babiš je šmejd. Nebo neni, jenom ho chtěj šmejdi vystrkat z politiky. Když ti někdo bude oponovat a řikat že Babiš tohle, Babiš tamto, tak můžeš říct "kdo ví, jak to bylo", nebo to obratně využít jako důkaz, že je to kampaň (protože jinak by na něj tu špínu přeci tak nekydali).

Pokud se ocitneš v debatě, jestli Babiš je nebo není šmejd a chceš si fakta ověřovat, seš v nevýhodě. Protože pokaždé, když vytáhnou něco, o čem nevíš, to nemůžeš použít nebo odmávnout, ale potřebuješ si to ověřit. Což vyžaduje daleko víc času a úsilí. Když si něco vycucáš z prstu, máš to hned a výsledek je možná i lepší (protože nehrozí, že bys zjistil něco, co ti nejde do krámu - viz.: https://www.popravde.cz/).

Stejně jako na politiku můžeš názor aplikovat i na právo, techniku, medicínu nebo fyziku. Někde líp, někde hůř. Třeba s právem jsi v pohodě, když se po tom nikdo nebude vozit a s medicínou taky, pokud tě to nezabije. Technika to většinou nějak dá, když ne může za to kurvítko. Fyziku většinou provozuješ jenom teoreticky, protože ty experimenty dělal Tesla a že to nevyjde znamená jenom to, že on to dělal líp.

Další výhoda je, že když už máš názor, kterému prostě věříš, tak ti to nikdo nevyvrátí, protože se nemá čeho chytit. Nemusíš si pak hledat nový názor a vypadat jako blbec, co si myslel nějakou kravinu. Když ti nějaká fakta nevyhovují, můžeš si najít, nebo třeba i vymyslet, nějaká alternativní fakta. Proč ne? Copak má někdo patent na pravdu?

Samozřejmě, pokud tě zajímá, jak to opravdu je, tak máš problém. Ale většinou tomu stačí prostě věřit (nakonec, na tomhle základu stojí všechna náboženství, půlka tradiční a neurčité množství moderní medicíny) a pak to vlastně vědět nepotřebuješ. Ty jeden nevěřící Tomáši! A taky ti nemůžou natlačit do hlavy žádný bludy a říkat ti, co si máš myslet - nebudeš ovce!
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od York »

OnGe píše: 16. 1. 2018, 16:40Gramotnost je především o tom, že lidi umějí číst a psát.
Hmm, vskutku.

Dneska už to je teda trochu širší, bežně se mluví například o počítačové gramotnosti, ale já jsem pod to chybně zahrnul celé vzdělání. Mea culpa.

OnGe píše: 16. 1. 2018, 16:40Pokud se ocitneš v debatě, jestli Babiš je nebo není šmejd a chceš si fakta ověřovat, seš v nevýhodě. Protože pokaždé, když vytáhnou něco, o čem nevíš, to nemůžeš použít nebo odmávnout, ale potřebuješ si to ověřit. Což vyžaduje daleko víc času a úsilí. Když si něco vycucáš z prstu, máš to hned a výsledek je možná i lepší (protože nehrozí, že bys zjistil něco, co ti nejde do krámu - viz.: https://www.popravde.cz/).
Proč bych měl bejt v nevýhodě?

Smyslem diskuse podle mě není přesvědčit druhou stranu, ale pokusit se formulovat svoje názory, konfrontovat je s pohledem jiných lidí a třeba se při tom i poučit. Přínos debaty s někým, kdo tvrdí zjevné bludy, je teda dost pochybný, ale i tak nevidím smysl mluvit o tom, kdo je nebo není ve výhodě.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od York »

Zkoušel jsem chvíli googlit, co vlastně ta postfaktická doba je a čím se vyznačuje a na prvních pěti stránkách odkazů jsem se ničeho kloudného nedoklikal.


Ještě bych to mohl zkusit v angličtině...

Teď na mě vypadlo wikipedické heslo Post-truth politics, do češtiny přeložené jako postpravda (zajímavé, tohle slovo jsem ještě neslyšel).

Klíčová je asi tahle věta:
Post-truth differs from traditional contesting and falsifying of truth by rendering it of "secondary" importance.
Tedy že pravda není (až tak) důležitá. Politik je usvědčen z opakovaných lží a lidé ho přesto volí.

Pak je tam ještě tahle štěpná věta:
While this has been described as a contemporary problem, there is a possibility that it has long been a part of political life, but was less notable before the advent of the internet and related social changes.
První část je důvod, proč jsem o tom vlastně chtěl mluvit - přišlo mi totiž, že manipulace s fakty, propaganda a podobně není žádná novinka. Na druhou stranu se o postfaktické době docela hodně mluví a zjevně tam tedy je nějaký rozdíl.

Druhá část té citace poukazuje na to, že to nějak souvisí s rozšířením internetu a následnými změnami ve společnosti.

:arrow? Proč to začalo právě teď a jak s tím souvisí rozvoj internetu?


:arrow? Další důležitá otázka je, co vlastně lidi k takovému jednání vede. Proč se nesnaží fakta ověřovat?

Na to už jsi částečně odpověděl - když zpochybníme úplně všechno, tak lidé ztratí pocit, že je vůbec možné si fakta spolehlivě ověřit.

Tohle vnímám i u sebe, na spoustu otázek například o zdravotních problémech nedokážu najít uspokojivou odpověď. Ohledně shazování nadváhy nakonec mnohem víc věřím osobní zkušenosti člověka, kterého znám z jiných důvodů, a sám si tím úspěšně prošel, než "odborným" radám (dávám to do uvozovek, protože mám často problém rozlišit, kdy to říká opravdový odborník a kdy se dotyčný za odborníka vydává). Dokážu si celkem představit, že někdo tenhle pocit rozšíří třeba i na ezoteriku, politiku a vlastně všechny otázky, které ho zajímají.


:arrow? Další otázka, která mě trápí, je, proč to ti lidé dělají. Proč vznikají sajty, které zjevně záměrně šíří lži a vymyšlené zprávy? Co k tomu ty lidi motivuje?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Co třeba:
Protože o schopnosti memu se replikovat nerozhoduje jeho pravdivost, ale rychlost, s jakou je schopen se šířit mezi vehikly a úspěšnost, s jakou je "přiměje" být replikován.

Takže:
:arrow? Proč to začalo právě teď a jak s tím souvisí rozvoj internetu?
Internet a sociální sítě obzvlášť, jsou neuvěřitelné rychlé v šíření informací ve srovnání se staršími médii.
:arrow? Další důležitá otázka je, co vlastně lidi k takovému jednání vede. Proč se nesnaží fakta ověřovat?
Homo sapiens je evolučně naprogramovaný se nějak chovat při vyhodnocování informací. Když pobíhal po africké savaně, tak neměl ten luxus ověřovat, jestli hláška "POZOR LEV" pochází z věrohodného zdroje. Evoluční tlak nás přimél optimalizovat mozkovou kapacitu tím, že informace přicházející od blízkých členů stáda považujeme za důvěryhodné a neztrácíme tak energii jejich ověřováním. Nebo tím, že do rozumového uvažování zasahují pudy a emoce, triggerované nějakými low-level záchrannými mechanismy, jako reakce na ohrožení nebo confirmation bias, které tu rozumovou potřebu ověřovat nejen obchází, ale dokonce potlačují.

Nezapomeňme, že nějaké +/- ověřování informací je věc, kterou děláme teprve pár tisíc let a metodicky správně jsme se to naučili teprve před pár stoletími a to ještě jen mezi intelektuální elitou. Je to "softwarová" nadstavba. Ale hardware, na kterém to běží, na to připravený není a dokonce má vyvinuté mechanismy, které to komplikují.

A memy, které dokáží tohle úspěšné exploitovat jsou v šíření úspěšnější než ty, které (pomalé a energenticky náročné) šíření ke svému zkopírování potřebují.
:arrow? Další otázka, která mě trápí, je, proč to ti lidé dělají. Proč vznikají sajty, které zjevně záměrně šíří lži a vymyšlené zprávy? Co k tomu ty lidi motivuje?
* někteří to dělají cíleně - agent FSB-troll, který má v popisu práce destabilizaci EU prostě leze na chatovací kanály a trollí (neob spíš naprogramuje chat-bota, který leze na chatovací kanály a trollí) o tom, že EU je zlo, co může za naše z*****ý životy.
* někteří z upřímného přesvědčení - na počátku si neověřili, jestli to jsou lži nebo vymyšlené zprávy (protože ještě nevěděli o tom, že být mohou nebo protoźe přišly z důvěryhodného zdroje) a teď už jim silný confirmation bias nedovolí si to připustit
* někteří pro osobní profit - třeba prach z prokliků a reklamy, nebo snahu nahnat voliče. A tam se pak spouští proces pozitivní zpětné vazby => víc fake-news => víc prokliků/voličů => víc lidí to přitáhne => víc informací se šíří => víc prokliků/voličů

Asi budou i další, ale tohle jsou takové jednoduché první věci co mě napadly do diskuse.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od York »

Tohle vypadá na docela relevantní článek: The New York Times - The Age of Post-Truth Politics

Zaujalo mě:

:arrow?
The problem is that the experts and agencies involved in producing facts have multiplied, and many are now for hire. If you really want to find an expert willing to endorse a fact, and have sufficient money or political clout behind you, you probably can.
Tohle by mohla být část odpovědi na otázka, proč to ti lidé dělají.

Nedávno jsem například koukal na video o tom, jak firma Mars (a další společnosti prodávající výrobky z čokolády) financovala hromadu výzkumu na téma zdravotních benefitů kakaových bobů. Háček je v tom, že výzkumy se zaměřují na určité látky v kakaových bobech, které se ale do finálních výrobků nedostanou a vůbec nezkoumají, jaké další ingredience čokoláda obsahuje a jaké mají zdravotní dopady.


:arrow?
O postafaktické politice se hodně mluví v souvislosti s Trumpem (ovlivňování voleb, zpochybňování globálního oteplování, spousta lživých výroků) a Brexitem (zavádějící informace o tom, kolik členství v EU Británii stálo).

:arrow?
Think tanks like the American Enterprise Institute were established during and after World War II to apply statistics and economics to the design of new government policies, typically in the service of one political agenda or another. The idea of “evidence-based policy,” popular among liberal politicians in the late 1990s and early 2000s, saw economics being heavily leaned on to justify government programs, in an allegedly post-ideological age.
Tohle je taky zajímavé - mluví to o přechodu z politiky (a ekonomiky) postavené na ideologii na politiku postavenou na statistikách, výzkumech a tak.

Což je docela hezká myšlenka, dokud ty statistiky a výzkumy nevychází z nevhodně vybraných dat, případně nejsou zmanipulované kompletně. Mávání různými čísly, grafy a statistikami je každopádně v politice docela běžná praxe (minulej tejden jsem zrovna koukal na video, kde to zkoušel Topolánek v debatě s Drahošem).

:arrow?
We are in the middle of a transition from a society of facts to a society of data.
Na tom taky něco je.

Klasický příklad: "Google mi vyplivnul 73 odkazů s 'y' a jen 13 s 'i', takže správně je nejspíš tvrdé..."

:arrow?
Financial markets represent the sentiments of traders as they fluctuate throughout the day. Stock markets never produce a fact as to what Cisco is worth in the way that an accountant can; they provide a window into how thousands of people around the world are feeling about Cisco, from one minute to the next.
Tohle je taky štěpná poznámka - finanční trhy jsou postavené na tom, co si lidé myslí o tom, že se ve světě děje...
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Argonantus »

Postfaktická společnost stojí víc na emocích, než na faktech.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Jerson »

OnGe píše: 16. 1. 2018, 16:40 Na jedný straně máš problém s globálním oteplováním, docházejícími fosilními palivy a jedinou alternativou jsou solární farmy, větrníky nebo obludné jaderné elektrárny co každou chvíli vyletí do vzduchu. Na druhé straně máš volnou energii. Tak jasně, nikdo nepřizná, že to funguje, protože pak by ten obří byznys šel do kopru.
Když už mluvíme o faktech...
Začíná se více prosazovat termín Globální změna klimatu, protože tvrzení o celosvětovém oteplování na základě zjištěných faktů obhajuje stále hůř.
Pokud jde o fosilní paliva, tak teoreticky může dojít uhlí. Ne že by docházelo teď, ale mohlo by. U ropy to už vůbec není jisté a spíše se ukazuje, že je pod zemí i mořem mnohem víc ropy, než se odhadovalo dříve, a naopak se musí těžba ropy omezovat různými dohodami, aby její cena moc neklesala. O tom že by globálně docházela se mnou i jen mezi laickou veřejností, která vychází z grafů starých 40 let, na kterých byly křivky těžby a spotřeby vycucané z prstu. Dokonce není úplně jasné, jak ropa vlastně vzniká.
Jinak které jaderné elektrárny každou chvíli vyletí do vzduchu?
No, a pokud jde o volnou energii nebo vůbec jiné zdroje energie, tak se neustále omílá tvrzení "oni - ropné magnáti a velké automobilové společnosti" to nechtějí, protože by jim klesly zisky. Tahle pohádka přitom ignoruje fakt, že velké společnosti si často jdou více či méně po krku a přijít s vynálezem, který by jim zajistil převahu nad konkurencí a tím obrovské zisky by bylo terno, které by si nenechaly ujít. A na druhé straně ignoruje existenci miliardářů, kteří na nějaké stávající ropné šejky a automobilové koncerny hází bobek a investují své miliardy do rizikových byznysů, které jim v budoucnu mají přinést ještě víc miliard. A ani od nich nemáme žádný takový převratný vynález. Nehledě na to, že o takových vynálezech se píše i sto let a víc, a pořád je tu nemáme. A to ani ve chvíli, kdy bylo třeba získat výhodu nad nepřítelem ve válce. A armády na nějaké společnosti a ropné šejky vážou bobek a zkouší kdejaký nápad, který by přinesl výhodu.

Takže tolik k faktů, které jsi tu zmínil - možná v sarkasmu, já to nepoznám.

Jinak naše společnost nikdy nebyla ve fázi, kdy pracovala s fakty v nějaké větší míře a jako se základem.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od York »

Něco o tom, ve spojení s jakými událostmi se spojení 'post-truth' nejčastěji vyskytuje: The Washington Post - ‘Post-truth’ named 2016 word of the year by Oxford Dictionaries

A je to opět Trump a Brexit.

Zmiňují tam taky dvacetinásobné navýšení četnosti použití spojení 'post-truth' v roce 2016 oproti roku 2015. Pokud to je pravda, tak je ten termín fakt docela novinka.
Naposledy upravil(a) York dne 19. 1. 2018, 14:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od York »

Konečně jeden článek s polemikou: Poynter - No, we're not in a 'post-fact' era

Argumentuje, že není pravda, že už nikomu na faktech nezáleží, protože značně roste popularita "fact-checkerů". Dodává, že rostoucí počet fact-checkerů je možná dokonce jedním z důvodů, proč se mluví o post-truth době.

Což mě zas přivádí k tomu Trumpovi: Nepravdy se dají najít v projevech drtivé většiny politiků. V těch článcích, co jsem teď prošel, zmiňují Regana, Obamu, Clintonovou (to obzvlášť, protože s ní je Trump pochopitelně nejvíc srovnáván). Trump je prostě jen řádově někde jinde, proto vzbudil takový ohlas a proto se tak rozjely fact-checking sajty.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od OnGe »

Jersone, díky za příspěvek. Nevěřil bych, že je možné pointu takto dokonale minout a přitom podtrhnout.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od York »

OnGe píše: 19. 1. 2018, 14:24 Jersone, díky za příspěvek. Nevěřil bych, že je možné pointu takto dokonale minout a přitom podtrhnout.
$D
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Argonantus »

Pro mne byla tady docela podnětná starší debata o obětech irácké války, kde mne fascinovalo to, že počet těch obětí vlastně nelze žádným rozumným způsobem zjistit. Ač jsme v moderní době a máme úžasné technologie, některé věci prostě nelze zjistit.

Pak jsou případy, kdy docela vzdělaní a rozumní lidé některá fakta z nevysvětlitelných důvodů ignorují. Zřejmě s tím nějak souvisí ty emoce, předsudky a další podobné věci. To byla debata o 11/9.

No a odlišit případ, kdy to lidé dělají schválně, nebo jsou obětí těch situací, kdy to prostě zjistit nelze, taky není snadné.

Většinou si lidé udělají nějaký názor na věc a na něm se zakopou. Zřejmě není snadné svoje oblíbené teorie opustit.
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Karotka »

Postfaktická společnost, jo?

Ten termín naznačuje, že snad někdy byla faktická společnost. A možná i předfaktická. Fakticky?
Postafktická společnost už existuje hodně dlouho. Ty pogromy na Židy, protože otrávili studny, to taky nebyla fakta.
Podle toho, co píše Marky o lvech, evolučním tlaku a triggerování low-level záchranných mechanismů tu máme postfaktickou společnost už od pravěku.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Log 1=0 »

Karotka píše: 19. 1. 2018, 16:15 Postfaktická společnost, jo?

Ten termín naznačuje, že snad někdy byla faktická společnost. A možná i předfaktická. Fakticky?
Postafktická společnost už existuje hodně dlouho. Ty pogromy na Židy, protože otrávili studny, to taky nebyla fakta.
Podle toho, co píše Marky o lvech, evolučním tlaku a triggerování low-level záchranných mechanismů tu máme postfaktickou společnost už od pravěku.
On ten rozdíl je někde jinde. Kdybych dříve dokázal, že ty studny Židé neotrávili, tak by se společnost rozpadla na ty, kteří by tvrdili, že nemám pravdu (a zase by tu bylo kolečko manipulací, samozřejmě), a na ty, co by přestali dělat pogrom.
No, možná by se už tenkrát našli tací, co by řekli: "To je jedno." a pokračovali dál. Ale teprve dnes jsou tito významnou politickou silou.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jjelen a 8 hostů