Postfaktická společnost

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od OnGe »

Podle mě to do tohoto tématu pasuje skvěle, protože je na tom vidět, jak se dají fakta (počet parkovacích míst) různě interpretovat a různě vnímat. To jsme si tu předvedli ukázkově, včetně reakcí na tyhle interpretace a dokonce i s uraženým odstoupením od diskuse.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od York »

OnGe píše: 8. 10. 2018, 20:01 Podle mě to do tohoto tématu pasuje skvěle, protože je na tom vidět, jak se dají fakta (počet parkovacích míst) různě interpretovat a různě vnímat. To jsme si tu předvedli ukázkově, včetně reakcí na tyhle interpretace a dokonce i s uraženým odstoupením od diskuse.
To jo, no. A ještě si můžeme zatroubit klaksonem.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Nevím - post-faktické by bylo spíš zaplavit internet X různými versemi zpráv, každá jiná, ve kterých se ta fakta prostě ztratí a debata se unese na téma "kdo ví jak to vlastně je" a "na každém šprochu pravdy trochu". To, že byla dříve 4 místa, kde parkovalo běžně 8 mini-vozidel, ale leckdy i jen 2 SUV, a teď je míst 6, kde může parkovat prostě jen 6 vozidel bez ohledu na typ (tj. komplexní popis skutečné situace), se stane jen jednou z mnoha variant a leckdo se k ní ani nedopracuje. V tom je post-faktičnost.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od York »

Eleshar_Vermillion píše: 8. 10. 2018, 21:52 Nevím - post-faktické by bylo spíš zaplavit internet X různými versemi zpráv, každá jiná, ve kterých se ta fakta prostě ztratí a debata se unese na téma "kdo ví jak to vlastně je" a "na každém šprochu pravdy trochu". To, že byla dříve 4 místa, kde parkovalo běžně 8 mini-vozidel, ale leckdy i jen 2 SUV, a teď je míst 6, kde může parkovat prostě jen 6 vozidel bez ohledu na typ (tj. komplexní popis skutečné situace), se stane jen jednou z mnoha variant a leckdo se k ní ani nedopracuje. V tom je post-faktičnost.
Ale takhle to přesně je. Projdi si zpětně debatu a pročti si pozorně, co o tom kdo píše. Co z toho je pravda, můžu opravdu ověřit jedině tak, že se tam půjdu osobně podívat. A za to mi to samozřejmě nestojí.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od OnGe »

Postfaktičnost je v tom, že fakta přestanou být důležitá a názor si uděláš na základě toho, co se ti chce ( viz. tato debata: https://plus.rozhlas.cz/pribyva-lidi-kt ... ar-7170230 ). Zaplevelit alternativními fakty je pouhá dezinformace. To první je společenský fenomén, to druhé pouhý nástroj.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od midewiwin »

OnGe píše: 8. 10. 2018, 22:12 Postfaktičnost je v tom, že fakta přestanou být důležitá a názor si uděláš na základě toho, co se ti chce ( viz. tato debata: https://plus.rozhlas.cz/pribyva-lidi-kt ... ar-7170230 ).
Pro postfaktickou éru je příznačnější, že veřejnoprávní médium posadí ve vážně se tvářící debatě proti astronomovi magora, než samotný fakt, že přibývá lidí, kteří věří tomu, co magor hlásá.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od OnGe »

Ne, ta debata má demonstrovat, jak pro pána s přijatelnou teorií nejsou fakta důležitá.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Argonantus »

Ono je postfakticke i to ze se média takové picovine věnují. Mam trochu podezreni ze si ten Bača dela z Grygara vrtuli. Grygar k takový věcem dost svadi.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Včera ve večerních hodinách jsem zažil natolik postfaktický zážitek, že si zasloužíl skončit v každodenním bizáru, nicméně s ohledem na kontext, v jakém jsem ho prožil, a předchozí diskusi, nakonec skončí přeci jen tady.


Zatímco jsem měl extrémní smůlu (rekonstruují se u nás 2 ulice, takže k běžnému úbytku dočasně zmizelo asi 50 dalších parkovacích míst naráz) a při svém pozdním návratu v práci jsem marně kroužil po Praze 7 a hledal nějaké volné místo k zaparkování, tak jsem na rádiu plus poslouchal Svobodu vysvětlovat, jak ODS nevedla kampaň proti pirátům. Hledal jsem dlouho, takže jsem byl "nucen" si to vyposlechnout celé (nakonec parkovací místo nalezeno 1,5km pěší chůzí od domova - těsně před vjezdem do jednoho z těch nově zřízených brownfieldových parkovišť).


Naproto upřímě přiznávám, že jsem si uvědomuji, že nějaké přilepšování a ohýbání statistik parkovacích míst, slovní ekvilibristika kolem důvodů pro zákazy a povolování developerských projektů nebo tvrzení o udržování veřejného pořádku a bezpečnosti realizované skrze připitomělou formalistickou represi jsou proti tomuto výkonu v podstatě zanedbatelnou politickou latinkou.


Neznamená to, že bych snad bral zpět něco z věcí, které jsem tu napsal - ostatně značná část z toho byly citace toho, co napsal někdo jiný, konfrontovaná se skutečným stavem nebo s tvrzeními některých diskutérů. Nebo že by se umenšily moje obavy ohledně toho, co bude pro kvalitu života v naší čtvrti znamenat těch nezastavitelných 55%.


Ale slyšet tohle natolik posunulo perspektivu toho, co je možné veřejně říct, že snad začnu ty oči přivírat taky. Přinejmenším do té doby, než se zase dočtu v Hobuletu o nějakém "opatření", pak vylezu před barák a uvidím pravý opak.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od OnGe »

Já musím říct, že se mi nelíbí rozmělňování termínu "postfaktický". Že někdo lže není nic postfaktického. Dokonce i když se ti to nelíbí. Takhle ten termín bude brzy tak rozplizlý a nic neříkající, že přestane být použitelný jinak, než jako nadávka. Skoro jako termín "fašista" na východ od Tater. Což je, na druhou stranu, docela postfaktické.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

MarkyParky píše: 10. 10. 2018, 22:33Hledal jsem dlouho, takže jsem byl "nucen" si to vyposlechnout celé
Tywe, ten Čižinský je kurva. Sorry, že jsem kdy pochyboval.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Argonantus »

J.D.Vance - Americká elegie čili v originále Hillbilly elegy (není to dobrý překlad, právě proto nechávám oba názvy, aby se to našlo)
skvělá kniha, která by byla hodně potřeba i pro naši situaci, která mi připadá praklticky stejná, nebo založená na těchže problémech.
Většina podstatného, která vysvětluje, proč Trump vyhrál a proč vyhraje Babiš, o obou to platí ještě do příštích voleb.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Jerson »

Trump vyhrál kvůli republikánskému projektu REDMAP Zcela legální, velmi elegantní, i když zcela proti smyslu zastupitelské demokracie.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Argonantus »

REDMAP je jeden z důvodů.
Protože u nás nebo v řadě dalších zemí žádný REDMAP nebyl potřeba.
A je samozřejmě zajímavá otázka, nakolik REDMAP souvisí s Rusy. Je to takové systematické.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Postfaktická společnost

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Redmap je podle všeho dost významný důvod. Jako je bezpochyby pravda, že tam jsou i další důvody a příčiny, ale čistě volební matematika ukazuje, že v normálně konfigurovaném volebním systému situace vypadala dramaticky jinak.

Hillary měla o 3 miliony (2 %) hlasů více a prohrála.

Demokratičtí senátoři v roce 2016 měli o 11 milionů hlasů více než republikánští a přesto republikáni vyhráli 22 křesel z 36.
Letos demokrati získali o 12 milionů hlasů víc než republikáni a jednoho senátora ztratili.

V roce 2016 měli republikání o milion hlasů víc (necelé 1 % rozdíl, 63,4 mil proti 62,3 mil) a získali 241 křesel proti 194 pro demokraty (tj. o čtvrtinu víc).
Letos demokrati získali o 7 % a skoro 7 milionů hlasů navíc (55,7 mil proti 48,8 mil) a mají 227 křesel proti 198 (tj. o šestinu víc).

Z toho článku:
In fact, when the Senate confirmed Trump’s first nominee, Neil Gorsuch, it was a watershed moment in American history. For the first time, a president who lost the popular vote had a supreme court nominee confirmed by senators who received fewer votes – nearly 22 million fewer – than the senators that voted against him. And by now, it will not surprise you to discover that the senators who voted for the confirmation of Brett Kavanaugh represent 38 million fewer people than the ones who voted no.
Za zmínku samozřejmě stojí, že Gorsuch byl zvolen senátem po tom, co republikánští senátoři tři čtvrtě roku bezprecedentně odmítali hlasovat o Garlandovi, navrženém Obamou.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti