Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od midewiwin »

V původním tématu York vyslovil, že by ho zajímalo, jak to s tím časem myslím.
Asi bude nejjednodušší, když sem dám odkaz na úvahu člověka, jehož přemýšlení o čase ve vztahu k fyzice je mi blízké a navíc to dokáže vyjádřit lépe než já:
https://medulan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=549354
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od York »

Invictus píše: 3. 2. 2019, 16:44Teď myslíš tu rychlost světla, která je kosmologická konstanta, a kterou podle všeho nelze překonat?
Nelze ji překonat, pokud se pohybuješ Eukleidovským časoprostorem. Červí díry, warp drivy a podobné triky cestování nadsvětelnou rychlostí umožňují.

midewiwin píše: 3. 2. 2019, 17:01 V původním tématu York vyslovil, že by ho zajímalo, jak to s tím časem myslím.
Asi bude nejjednodušší, když sem dám odkaz na úvahu člověka, jehož přemýšlení o čase ve vztahu k fyzice je mi blízké a navíc to dokáže vyjádřit lépe než já:
https://medulan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=549354
Na to snad někdy mrknu, ale imho je lepší, když to vyjádříš vlastními slovy - utřídíš si při tom myšlenky.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Invictus »

Aha, já myslel, že ta diskuse se nebude týkat smyšlených věcí. Pak je asi možné všechno. Tak já se zase odklízím.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od York »

Invictus píše: 3. 2. 2019, 17:08Aha, já myslel, že ta diskuse se nebude týkat smyšlených věcí.
Celá historie fyziky je jedna velká debata o smyšlených věcech, následovaná se značným odstupem experimenty, které se to pokouší potvrdit nebo vyvrátit. Obráceně to nefunguje - nemůžeš dost dobře potvrdit něco, co jsi ještě nevymyslel.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od midewiwin »

Na to snad někdy mrknu, ale imho je lepší, když to vyjádříš vlastními slovy - utřídíš si při tom myšlenky.
To víš, není nad ušetření času. ;-)
Ostatně, něco z toho jsem se tu v diskusích pokusila formulovat, ale je to rozstrkané do víc příspěvků.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od York »

midewiwin píše: 3. 2. 2019, 17:21To víš, není nad ušetření času. ;-)
Nejvíc času ovšem ušetříš, když vůbec nebudeš chodit na RPG fórum $D

(Čímž tě nechci vyhánět.)
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od midewiwin »

York píše: 3. 2. 2019, 17:24
midewiwin píše: 3. 2. 2019, 17:21To víš, není nad ušetření času. ;-)
Nejvíc času ovšem ušetříš, když vůbec nebudeš chodit na RPG fórum $D

(Čímž tě nechci vyhánět.)
Když tak odbíhám od míchání guláše a srovnám ty chvilky s noční návštěvou fóra, když nemůžu usnout, musím uznat, že na relativitě času něco je.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Log 1=0 »

midewiwin píše: 3. 2. 2019, 17:01 V původním tématu York vyslovil, že by ho zajímalo, jak to s tím časem myslím.
Asi bude nejjednodušší, když sem dám odkaz na úvahu člověka, jehož přemýšlení o čase ve vztahu k fyzice je mi blízké a navíc to dokáže vyjádřit lépe než já:
https://medulan.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=549354
AU!
Midewiwin, já nechci být hrubý, ale ten text je hrozný blábol. Některé kusy jsou projevy nepochopení fyziky, a jiné mi ani nedávají smysl a netuším, co to ten člověk vlastně chce říci.

Jeden příklad za všechny:
Dokonce ani vlnění nemá v základním pojetí časovou osu, ale jen svoji amplitudu, vlnový vektor (délku) a polarizaci.
Perioda a frekvence nic? Ty vlnění nemá? Nebo si je pán ze základní školy nepamatuje?

Ano, chtěl jsem se o tomhle tématu bavit, diskutovat, používat argumenty a tak. Ale zabývat se kvůli tomu lidmi, kteří svou oponenturu opírají o neznalost, v tomto případě dokonce učiva základní školy, na to nemám sílu. Omlouvám se.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od York »

midewiwin: Asi to fakt bude chtít ta tvoje vlastní slova. Obávám se totiž, že autor článku nám sem asi nepřijde vysvětlit, co tím vlastně myslel. Což je trochu problém, protože, podobně jako Log, naprosto netuším, co se v něm snaží říct.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od midewiwin »

Log 1=0 píše:Midewiwin, já nechci být hrubý, ale ten text je hrozný blábol. Některé kusy jsou projevy nepochopení fyziky, a jiné mi ani nedávají smysl a netuším, co to ten člověk vlastně chce říci.
Myslím, že to, co ten člověk chce říct, vyjádřil nadpisem toho článku.
Nikoho nenutím, aby se zabýval spekulací, že by se fyzika mohla v budoucím popisu vesmíru /a
v predikcích z něj vycházejících/ obejít bez času. Koneckonců o něco takového se už pokouší například Barbour a toho asi nebudeš podezírat z diletantismu.
Jde mi, shodně s tím Medulánem, o to, že čas není vlastnost vesmíru, ale že jde o praktickou pomůcku fyziky, jak si poradit se změnami stavů v makroskopickém měřítku.
Docela rozumím tomu, že je pro tebe překročení současné fyziky tímto směrem nepřijatelné.
Ber to ode mne jako úvahu, že jako nepřekročitelné se v minulosti ukázalo jen máloco.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od York »

midewiwin píše: 3. 2. 2019, 18:28Koneckonců o něco takového se už pokouší například Barbour.
Pro zájemce přihodím odkazy:
Julian Barbour - What is Time? (bacha, je to video! $D)
Julian BARBOUR - Does Time Exist? (Tohle je navíc dlouhý!)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Log 1=0 »

Děkuji za připomenutí toho, že každá teorie začínala jako praštěný nápad.
Já zas připomenu, že jen málokterý praštěný nápad se stane teorií.
Moc neholduji tomuhle fandovství neověřených hypotéz. Zvláště, když prezentují její neprokázané závěry jako fakta.
Kdybys místo
čas není vlastnost vesmíru, ale jde o praktickou pomůcku fyziky, jak si poradit se změnami stavů v makroskopickém měřítku
napsala
existuje odvážná hypotéza, podle které čas není vlastnost vesmíru, ale že jde o praktickou pomůcku fyziky, jak si poradit se změnami stavů v makroskopickém měřítku, a mě se docela líbí
tak se tě třeba zeptám proč, a opravdu nad tím můžu nějak přemýšlet.
Takhle mám jen pocit, že jsem narazil na další partu laiků, kteří poučují odborníky o jejich práci.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od midewiwin »

Myslela jsem, že když v jednom odstavci označím teorii, že fyzika by se mohla obejít bez času, za spekulaci, vztáhneš to i na následující text.
Navíc nechápu, co můžeš namítat proti větě, že čas je používán jako praktická pomůcka fyziky při popisu změn stavů v makroskopickém světě.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Log 1=0 »

OK, možná jsem to měl vztáhnout na celý text.
Protestuji proti větě, že čas není vlastnost vesmíru.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Šílené úvahy, s fyzikou nejspíš vůbec nesouvisející

Příspěvek od Jerson »

Invictus píše: 3. 2. 2019, 16:44 Teď myslíš tu rychlost světla, která je kosmologická konstanta, a kterou podle všeho nelze překonat?
Jen drobný dodatek - je to trochu jinak. Hmotnému předmětu nelze rychlost světla udělit, a právě jen tuto rychlost. Tedy na urychlování předmětů pohybujících se pomaleji na rychlost světla potřebuješ nekonečné množství energie. Nicméně stejně tak potřebuješ nekonečné množství energie na zpomalení předmětů, které se pohybují rychleji než světlo. Takže rychlost světla nelze dosáhnout, ale kvantová fyzika teoreticky umožňuje tuto rychlost překonat tím, že se použije konečné množství energie na "protunelování" na nadsvětelnou rychlost.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 10 hostů