Jak odvolat prezidenta?

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od York »

:arrow? V prvé řadě vážně míněný dotaz: Co můžu legálně udělat proto, aby byl prezident odvolán před koncem mandátu? A nemyslím tím skandování na Staromáku a doufání, že s tím někdo něco udělá. Má například petice nějakou reálnou legální sílu, když dosáhne určitého počtu podpisů, třeba alespoň ve smyslu, že se tím pak musí zabývat parlament?


:arrow? Druhá věc je, že tohle není zdaleka jen o prezidentovi, ale obecně o "pojistkách" proti demokratickým rozhodnutím, která se ukáží být nešťastná, nebo dokonce nebezpečná.

Dobrým příkladem je Brexit: referendum je sice nepochybně demokratický nástroj (podobně jako přímá volba prezidenta), ale nemusí to ještě nutně znamenat, že si všichni voliči uvědomovali dosah své volby ve chvíli, kdy ji dělali. Brexit je navíc ještě horší než Zeman, protože tam není žádné "funkční období", po kterém se provede volba nová - je to jednorázové, "nezvratné" rozhodnutí, ze kterého zřejmě není demokratické cesty zpět.

Proč o tom mluvím: Zaslechl jsem názor, že nástrojem, kde se mohou občané vyjádřit, jsou volby, takže teď mají pěkně držet ústa a krok, zatnout zuby a utěšovat se, že v příštích volbách se možná něco změní. To má ale dva zásadní háčky:

1) Za 4 roky se dá napáchat docela dost škody.
2) Co ta rozhodnutí ve stylu Brexitu, kde žádné "příští volby" nejsou?

Měl by v demokratické společnosti existovat nástroj, jak zvrátit chybné rozhodnutí hned a než až v příštích volbách, nebo taky vůbec? Pokud ano, jak by měl vypadat?
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od OnGe »

Pokud vím, jediné možnosti k předčasnému ukončení prezidentování jsou demise, velezrada a smrt. S prvním bych nepočítal, poslední se legálně může udělat akorát samo a s velezradou je to složité.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od Pieta »

York píše:Proč o tom mluvím: Zaslechl jsem názor, že nástrojem, kde se mohou občané vyjádřit, jsou volby, takže teď mají pěkně držet ústa a krok, zatnout zuby a utěšovat se, že v příštích volbách se možná něco změní.
To je oblíbená teze tatíčka Klause, že lidi mají akorát volit, a pak mají čtyři roky být zticha, nedej Putin aby se třeba nějak sdružovali nebo tak. A je to samozřejmě holý nesmysl, protože velmi často zrovna tím hlasitým vyjadřováním můžou lidi dát mnohem líp najevo, co si o věcech skutečně myslí, než tím, že na kandidátce zaškrtnou toho, z koho je jim nejmíň šoufl. A i když hlasité projevy nejsou pro politiky nebo úředníky závazné, pořád jsou dost důležitou součástí fungující demokracie.
(Co se zbytku tvé otázky týče, nevím. (-: )
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od York »

Pieta píše:velmi často zrovna tím hlasitým vyjadřováním můžou lidi dát mnohem líp najevo, co si o věcech skutečně myslí, než tím, že na kandidátce zaškrtnou toho, z koho je jim nejmíň šoufl. A i když hlasité projevy nejsou pro politiky nebo úředníky závazné, pořád jsou dost důležitou součástí fungující demokracie.
To je sice pravda, ale jednak to nic faktického nezmění a navíc to dá "hlas" pouze lidem, kteří mají tendenci "křičet". Většina lidí podle mě na to nemá náturu. Určitě je to důležitý signál a ještě důležitější je, aby exitovalo právo se svobodně shromažďovat a vyjadřovat (a to i přes to, že to stejné právo dává i extrémistům), ale není to moc odpověď na moji otázku: Co dělat, když už jsou signály fakt jasné jak supernova a je potřeba pokročit od náznaků k vlastní změně?
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od Argonantus »

jak pravil OnGe - nástroje k odvolání prezidenta jsou jeho vlastní demise, jeho vlastní smrt, jeho vlastní zdravotní neschopnost pokračovat ve funkci (tzv. "lex Svoboda") a velezrada, rozhodnutí Ústavního soudu.
Parlament na to vliv nemá žádný.

Technicky a právně připadá v úvahu ta velezrada, neb ostatní závisí buď na jeho vůli, nebo je to vis maior.
O velezradě se ústavní soud rozhoduje velmi neochotně, neb v minulém případě, kdy možná podmínky splněny opravdu byly (Klaus a amnestie), rozhodl Ústavní soud tak, že se nekonala. Nic tak úžasného prezident Zeman ještě neudělal.

Jinak to, že je prezident ochlasta, agent cizí mocnosti, systematicky a plánovitě uráží úplně všechny symboly české státnosti (korunovační klenoty, 17. listopad, 28. říjen), to zjevně nikomu nevadí, protože byl zvolen v situaci, kdy se přesně tohle dalo očekávat.
A nyní bude nejspíš zvolen znovu.

Tím se dostávám k tomu, kam otázka mířila - osobní angažovanost jednoho každého občana je naopak naprosto rozhodující, protože i když lid vykonává svoji moc přímo (volbou), nebo skrze nějaké ústavní činitele (soudce ÚS), je "hlas ulice" velmi silný argument, který má vliv značný, protože například v obou případech 20. století v důsledku tohoto neprávního "hlasu ulice" republika vznikla (1918, 1989), a v jiném případě zanikla (1948).

Zdrcující většina špatností naší politiky je možná jen díky pasivitě a nezájmu občanů a médií.
Pokud občané demokracii nechtějí, nebo je nezajímá, tak demokracie zanikne.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od York »

Argonantus píše:Pokud občané demokracii nechtějí, nebo je nezajímá, tak demokracie zanikne.
Oni ji klidně chtít můžou, ale když nemají, jak ji provozovat, tak se moc nelze divit, že je to brzo přestane bavit.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od Argonantus »

To je právě to. Když je to přestane bavit, demokracie zanikne.

Demokracie je nesamozřejmý a umělý stav věcí, který vznikne, když tímto směrem trvale vyvíjí dostatečné množství lidí dostatečné úsilí.
Umělý složitý stroj, který parta montérů udržuje v chodu a další, ještě složitější a větší parta lidí na to shání peníze, suroviny, potřebné díly a nebo to popularizuje. Něco jako výprava Apolla na Měsíc, která prý zaměstnala několik set tisíc lidí.

Nevím, proč se rozšířila představa právě opačná, že demokracie je něčím přirozeným a samovolným; pokud necháte věci běžet a jít svou vlastní cestou, vznikne funkční demokracie. Tato představa se ukazuje pro praxi velmi nešťastná, ba nebezpečná. Výmarská republika na to ukázkově dojela, a v současnosti prožívá nekonečnou sérii havárií skoro polovina Evropy.

Na svém malém úseku přímo uvnitř stroje jsem byl vpodstatě zcela poražen, většina mého celoživotního úsilí v této oblasti byla postupně zmařena, a to čistě pro tento efekt - že vlastně většina lidí nemá o spravedlnost skutečný zájem.
Zbude po mně asi jen jediná myšlenka, že jednání soudu je veřejné. A že vůbec u velké většiny demokratických procesů je lepší, když jsou veřejné.
Jak moc se tato myšlenka uchytí, to záleží opět čistě na zájmu veřejnosti. Odvolání na veřejnost má smysl jedině v případě, že je tato veřejnost aktivní a zajímá ji to.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od ilgir »

A nemyslím tím skandování na Staromáku a doufání, že s tím někdo něco udělá.
Když tam bude skandovat 10 milionů lidí (no, možná by stačilo i míň), tak se vsadím, že prezident tu demisi prostě podá. Nebo by možná stačilo i 100 000 lidí, co by obsadili Hrad.

Na velezradu to fakt není, to by musel střílet do lidí nebo pozvat čínské tanky nebo tak něco. Nejpravděpodobnější mi přijde to zdraví.
A nyní bude nejspíš zvolen znovu.
To si nemyslím. Pro velmi mnoho původních voličů už není "menším zlem".

Btw. ve Venezuele se teď snaží nenásilně zbavit prezidenta, co napáchal 100× víc škody než ten náš, a moc jim to nejde.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od jjelen »

ilgir píše:To si nemyslím. Pro velmi mnoho původních voličů už není "menším zlem".
Bude-li "pražská kavárna" po nejbližších několik měsíců agitovat jako v posledních pár dnech, jist si tím nejsem...
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od Argonantus »

A nyní bude nejspíš zvolen znovu.
ilgir píše: To si nemyslím. Pro velmi mnoho původních voličů už není "menším zlem".
Ještě je potřeba někdo, na kom se ti nesouhlasící sejdou. Pokud je to "kdokoli", pak má tento úžasný kandidát jistě převahu nad konkrétním Zemanem.
Jakmile se ten "kdokoli" zkonkrétizuje, nadšení nad ním vyprchá jako sodovka.
Přesně takto jsme to minule prohráli - Rusové nasadili dva svoje docela silné agenty a poskytli jim maximální podporu, zbytek světa - ti pasivní milovníci demokracie - buď nedělali nic, nebo vymýšleli různé fantasmagorie. Jediný poměrně vážně míněný kandidát Švejnar v kritický moment zdrhnul z boje a tím celé kampani podtrhl nohy. Švarcemberk byl už jen výraz zoufalství a nedostatku lepšího nápadu, a i on, kupodivu, dostal hlasů docela dost. Ty jeho hlasy vznikly spíš jako hrůza ze Zemana, z toho, kam se to celé řítí, ale to už bohužel nestačilo (stačí si pročíst ty, co tu měli kopec výhrad ke Švarcemberkovi a nakonec ho nevolili a teď kvílí nad Zemanem).

Nyní se situace kopíruje jak přes kopírák; akvarijní rybičky se znovu nadšeně spálí o ta samá kamna, v případě Zemana už dokonce do třetice. Protikandidát prostě neexistuje. Horáček to rozhodně není - veškeré pochybnosti pro mne odstranilo Staroměstské náměstí.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od York »

Argonantus píše:Na svém malém úseku přímo uvnitř stroje jsem byl vpodstatě zcela poražen, většina mého celoživotního úsilí v této oblasti byla postupně zmařena, a to čistě pro tento efekt - že vlastně většina lidí nemá o spravedlnost skutečný zájem.
Zbude po mně asi jen jediná myšlenka, že jednání soudu je veřejné. A že vůbec u velké většiny demokratických procesů je lepší, když jsou veřejné.
Jak moc se tato myšlenka uchytí, to záleží opět čistě na zájmu veřejnosti. Odvolání na veřejnost má smysl jedině v případě, že je tato veřejnost aktivní a zajímá ji to.
Takhle to totiž nefunguje. Zeman nebo Brexit jsou extrémní případy, kdy jde o něco tak zjevného a natolik profláknutého, že to dost lidí opravdu zaregistruje a začne je to třeba i zajímat. To, že s tím i přes to vlastně nemohou nic udělat, i když by jich třeba byla většina (což sice být nemusí, ale já celkem věřím, že je), je ovšem dost průšvih.

Drtivá většina témat ale nepřekročí hranici zájmu většiny lidí, prostě proto, že každý člověk má jen omezené množství věcí, kterým může věnovat takovou míru snahy a pozornosti. Můžeš tisíckrát volat, že tohle je fakt DŮLEŽITÉ a tu pozornost si to zasluhuje, a můžeš mít i pravdu - nic to ale nezmění, protože tvoje snaha není něco nadstandardního, tvoje snaha je nutný základ toho, aby se věci nezačaly hroutit. Občanskou uvědomělost, zájem o politiku a všechno, co s tím souvisí, totiž musíš pravidelně zalévat, jinak nevyhnutelně uvadne. Na to, aby něco mohlo vzejít z lidu, musíš vykonat nesrovnatelně větší úsilí, než na prosté pravidelné "zalévání". A ve výsledku to pak sice opravdu bude vypadat, že to vzešlo z lidu, ale rozhodně to nejvzejde samo o sobě. A tohle platí pro veškeré lidské snažení, třeba i pro tvorbu RPGček.

Pokud se má něco opravdu změnit, tak o tom nestačí mluvit a nestačí ani svědomitě dělat svou práci. Jediná možnost, jak s tím můžeš opravdu něco udělat (aspoň potenciálně), je se fakt do té politiky pustit a přesvědčit lidi ne o tom, že tohle je důležité, ale že ti mají věřit, že víš, co je důležité a pokusíš se s tím něco udělat. To, že to neděláš, protože víš, že to není tak jednoduché a s největší pravděpodobností beztak nic nezměníš, je dost podobný průšvih jako s tím prezidentem a Brexitem. O to větší prostor pak mají lidé, kteří jdou do politiky z úplně jiných důvodů a jsou pak přesně tou zdí, skrz kterou by ses musel probourat, abys opravdu něco změnil.

Tím, že jsme si vybudovali spoustu nástrojů na to, aby nebylo jednoduché něco změnit výrazně k horšímu, jsme zároveň docílili toho, že je neméně obtížné něco změnit k lepšímu (spíš o dost těžší).
Naposledy upravil(a) York dne 31. 10. 2016, 12:53, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od OnGe »

Vzhledem k tomu, jak se v posledních letech projevují zastánci přímé demokracie, bych ty mechanismy udržující status quo zas tak nezatracoval. Vox populi dokáže být dost impulsivní a požadovat hrozné věci.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od York »

ilgir píše:Btw. ve Venezuele se teď snaží nenásilně zbavit prezidenta, co napáchal 100× víc škody než ten náš, a moc jim to nejde.
Njn. Máme štěstí, že náš prezident má pravomoce poměrně omezené.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od Sosacek »

Rooftops.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak odvolat prezidenta?

Příspěvek od Vallun »

Omezené pracomoce prezidenta jsou iluze...jmenuje Ústavní soudce... udržel u moci třičr
Tvrtě roku vladu, kterou chtel jen on sám...

Sosáčkův rooftop je čl. 23 Listiny. Imho se tomu situace docela blíží...

Velezrada je rovněž naplněna tím, ze kryje financování ČSSD Pekingem...

Lex Svoboda čl. 66 Ústavy je nejblíž impeechmentu....v případě Zemana rovněž legitimní možnost.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 4 hosti