[2009] Pravidla ochutnávárny

Archiv z tajných sekcí porotců pro přípravu RPG kuchyně. Všechny ročníky jsou v této jedné sekci.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

[2009] Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Pieta »

loňská pravidla pro hodnocení píše:Kategorie 1.: Atmosféra a celkový dojem - Čistě pocitové hodnocení založené na dojmu z atmosféry, herního světa, prostředí, působivých prvků, atd.
Kategorie 2.: Hratelnost - Souhrn různých prvků hratelnosti. Patří sem použitelnost a intuitivnost pravidel, zábavnost hry a v neposlední řadě i znovuhratelnost (okouká se hra ze jediný večer, nebo se dá hrát opakovaně a pokaždé jinak?).
Kategorie 3.: Originalita - Nakolik je hra nová a inovativní a nakolik jde jen o zkopírování existujících myšlenek či postupů?
Kategorie 4.: Ucelenost a srozumitelnost - Formální stránky textu, autorova schopnost vysvětlovat, nápomocnost a kompletnost doprovodných textů. Pochopí hru každý, nebo jen ten, kdo zná 20 jiných systémů? elikož někdo možná odevzdá nedokončené či nedopsané hry, patří sem i dokončenost.
Kategorie 5.: Využití ingrediencí - Jakým způsobem naložil autor s ingrediencemi? Působí přirozeně, nebo strojeně? Jsou důležitou součástí hry, nebo jen okrajovým prvkem?
Markus k tomu píše:V každé kategorii je uděluje od 1 do 3 bodů. Orientačně: 1 = chtělo by to vylepšit; 2 = dobrá práce; 3 = geniální! Hodnocení 0 si vyhraďte na extrémní případy, znamenalo by to vlastně "v téhle kategorii tě diskvalifikuju".

Všechno se to sečte a je to. V případě výhry dvou či více her provedou porotci dodatečné hlasování, v němž vyberou jen jednu nejlepší. Formu takového hlasování vyřešíme, až (jestli) na to dojde.

Nehodnotí se literátní kvalita (pozor, srozumitelnost je trochu něco jiného!) ani grafické provedení hry. Tohle je soutěž v herním designu, nikoliv v kreativním psaní či kresbě.

Hry se hodnotí pouze na základě přečtení. Porotci je nebudou hrát. Bylo by to sice pěkné, ale nikdo na to nemá čas. Nepovinné testování proběhne na Slezině, to už však budou známy výsledky.
Převzít i s chlupama? Námitky? Náměty? Připomínky?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Pieta »

Invictus má dojem, že za použití více, než jen povinného počtu ingrediencí a omezení, by autor zasloužil body navíc.
Pieta má dojem, že dobrovolnosti se meze nekladou, ale použití víc ingrediencí není ani náhodou tak důležité, jako kvalita jejich použití.

Co s tím? Tohle bysme měli rychle dohodnout a veřejně vyvěsit ještě před uzávěrkou, aby se autoři mohli přizpůsobit.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Joe »

Hmmmm...

Prednejšia je pre mňa kvalita celkového diela.
Ak budú následne ešte aj použité ingrediencie/podmienka naviac a to najmä tak, že to nebude "násilné", ohodnotil by som to v bode 1. a 5., možno aj pridaním bodíku.

Ergo, ak bude hra priemerná, ani 7 ingrediencií a 2 podmienky ju nezachránia.

Celkovo je to dosť o "osobnom" pohľade na hru, ale ohodnotenie by si to zaslúžilo. Minimálne v bode 5.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Invictus »

Pieta píše:Invictus má dojem, že za použití více, než jen povinného počtu ingrediencí a omezení, by autor zasloužil body navíc.
Pieta má dojem, že dobrovolnosti se meze nekladou, ale použití víc ingrediencí není ani náhodou tak důležité, jako kvalita jejich použití.

Co s tím? Tohle bysme měli rychle dohodnout a veřejně vyvěsit ještě před uzávěrkou, aby se autoři mohli přizpůsobit.
Rozhodně.
Asi by se to nemělo moc lišit od oficiálního zadání a minulých pravidel, spíš bychom se jim měli přizpůsobit pak v našem hodnocení. Abysme v tom nedělali moc svinčík. Jakože způsob hodnocení měl být asi taky být znám před vyhlášením ingrediencí, přijde mi to rozhodně transparentnější než "prostě se to nějak ohodnotí".

Joe: Určitě. Všimni si, že ta myšlenka že víc ingrediencí je lépe než dobře zpracované se tam vloudila tak nějak násilně nenásilně, jakože já to nikde netvrdil a ani to tak nemyslel.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Pieta »

Invictus píše:Všimni si, že ta myšlenka že víc ingrediencí je lépe než dobře zpracované se tam vloudila tak nějak násilně nenásilně, jakože já to nikde netvrdil a ani to tak nemyslel.
A já bych právě nerad vzbuzoval v účastnících dojem, že to tak je, proto jsem taky tvoje pobídnutí, ať dotyčný zahrne víc ingrediencí, dementil. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Kelton »

Já osobně bych asi při začlenění víc ingrediencí hodnotil obdobně, jako obzvláště chytré začlenění ingrediencí nebo elegantní způsob jejich použití - kousek navíc v kategorii 5. Jak je asi vidět, ten kdo dobře použije málo ingrediencí může snadno být lepší, než někdo kdo tam nacpe všechny ale blbě. S tím že mizerně zapojené ingredience můžou kazit celkový dojem, a tak škodit v ostatních kategoriích. A za kategorii 5 stejně nebude víc jak 3 body
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Pieta »

Zdá se, že proti prvnímu příspěvku nejsou námitky, takže jakmile ujasníme zbytek, hodím to do fóra, pro připomenutí.

Shodli bysme se na následující formulaci?
"Použití více ingrediencí, než čtyř, nebo obou omezení současně není samo o sobě bráno jako pozitivum hry. Kvalitně zapracované ingredience nad počet mohou porotci hodnotit výše, nekvalitně přidané ingredience mohou výsledný dojem naopak kazit."
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Kelton »

Za mě dobrý
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Invictus »

jojo v pohodě.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Joe »

awrite.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Pieta »

Přemýšlím nad tím, jestli nechat porotcovat i soutěžící nebo ne.
Obojí má své klady i své zápory.

Pokud nechat, bylo by lepší, kdyby jich hodnotilo co nejvíc, aby to nebylo "porota a kamarádi z účastníků".
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Peekay »

Ja mam inu moralnu dilemu:

Mam hodnotit hru, ktoru napisala moja zena?
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Kelton »

PK: Diplomaticky, leč nestranně a spravedlivě. 8)
A nebo slož funkci, pokud si myslíš že nejsi schopen ani zdání objektivity.
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Kelton »

Pieta: Z hlediska korektnosti by bylo nejlepší, kdyby každý porotce hodnotil všechny hry. Tedy kritérium by bylo, že nehodnotí, kdo nepošle hodnocení všech.

Hmm ... nebo bychom mohli zavést kategorii "Miss sympatie", nebo "Lidový kuchař" - určeno zcela objektivním, nepředpojatým a korektním způsobem - otevřeným hlasováním :]
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pravidla ochutnávárny

Příspěvek od Peekay »

Planoval som jej hru hodnotit na zaver, aby som mal nejaky rozumny referencny ramec.
Kelton píše: Hmm ... nebo bychom mohli zavést kategorii "Miss sympatie", nebo "Lidový kuchař" - určeno zcela objektivním, nepředpojatým a korektním způsobem - otevřeným hlasováním :]
Ludovy kuchar sa mi pozdava, to by som dal (s tym, ze mozu hodnotit iba ti, co nieco poslali :D)
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Zamčeno

Zpět na „Zákulisí RPG Kuchyně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti