[2008] Hodnocení příspěvků

Archiv z tajných sekcí porotců pro přípravu RPG kuchyně. Všechny ročníky jsou v této jedné sekci.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[2008] Hodnocení příspěvků

Příspěvek od Markus »

Teď nás čeká hodnocení. Vzhledem k tomu, že přicházejí a možná ještě přijdou noví porotci, potřebovali bychom ty příspěvky vyvěsit někam, odkud si je můžou všichni stáhnout. A jelikož i veřejné mínění, zdá se, by se rádo vidělo co nejdřív, tak bychom je prostě mohli vyvěsit třeba na RPG.sk.

Bazi, ty jsi říkal, že bys mohl rozeslat kompletní ZIP se všemi příspěvky. Pošleš mi ho prosím na jpe@razdva.cz?

Já to pak vystavím na webu a začneme hodnotit - teda... vy, co už to máte, můžete samozřejmě hodnotit už hned teď.

-----
Kategorie 1.: Atmosféra a celkový dojem - Čistě pocitové hodnocení založené na dojmu z atmosféry, herního světa, prostředí, působivých prvků, atd.
Kategorie 2.: Hratelnost - Souhrn různých prvků hratelnosti. Patří sem použitelnost a intuitivnost pravidel, zábavnost hry a v neposlední řadě i znovuhratelnost (okouká se hra ze jediný večer, nebo se dá hrát opakovaně a pokaždé jinak?).
Kategorie 3.: Originalita - Nakolik je hra nová a inovativní a nakolik jde jen o zkopírování existujících myšlenek či postupů?
Kategorie 4.: Ucelenost a srozumitelnost - Formální stránky textu, autorova schopnost vysvětlovat, nápomocnost a kompletnost doprovodných textů. Pochopí hru každý, nebo jen ten, kdo zná 20 jiných systémů? elikož někdo možná odevzdá nedokončené či nedopsané hry, patří sem i dokončenost.
Kategorie 5.: Využití ingrediencí - Jakým způsobem naložil autor s ingrediencemi? Působí přirozeně, nebo strojeně? Jsou důležitou součástí hry, nebo jen okrajovým prvkem?
V každé kategorii je uděluje od 1 do 3 bodů. Orientačně: 1 = chtělo by to vylepšit; 2 = dobrá práce; 3 = geniální! Hodnocení 0 si vyhraďte na extrémní případy, znamenalo by to vlastně "v téhle kategorii tě diskvalifikuju".

Všechno se to sečte a je to. V případě výhry dvou či více her provedou porotci dodatečné hlasování, v němž vyberou jen jednu nejlepší. Formu takového hlasování vyřešíme, až (jestli) na to dojde.

Nehodnotí se literátní kvalita (pozor, srozumitelnost je trochu něco jiného!) ani grafické provedení hry. Tohle je soutěž v herním designu, nikoliv v kreativním psaní či kresbě.

Hry se hodnotí pouze na základě přečtení. Porotci je nebudou hrát. Bylo by to sice pěkné, ale nikdo na to nemá čas. Nepovinné testování proběhne na Slezině, to už však budou známy výsledky.

Nějaké dotazy?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Jo a ještě jedna věc: každý bychom ke svému hodnocení měl připojit krátký slovní komentář. Jen nevím, jakou by měl mít podobu - jeden ucelený komentář pro celou hru, nebo krátké komentáře ke každé hodnocené kategorii? Druhé by bylo asi vypovídavější, ale zas by mi to pak přišlo příliš "rozbité". Nebo nějak jinak?

Any ideas?
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay »

Markus píše:Any ideas?
Myslis asi takto?
Moje hodnotenie píše: Pjotr - "Tyden do Valentina"

Atmosfera a celkovy dojem - 3
Hratelnost - 2
Originalita - 3
Ucelenost a zrozumitelnost - 1
Vyuzitie ingrediencii - 1

Komentar: Velmi originalny napad. Atmosfera je vynikajuca. Hratelnost naraza na iste problemy (teoreticky by bolo strasne lahke podvadzat, neexistuju na to kontrolne mechanizmy. Zrozumitelnost velmi utrpela - nie je z pravidiel zrejme, pre kolko hracov je hra, skutocnost ze ide o GMless pocin je iba implikovana. Ziadalo by sa trochu prepisat, uzrozumitelnit (a napriklad tomu zadelovaniu zetonov na zaciatku nerozumiem, zda sa mi ze priklad nekoresponduje s popisanou procedurou). Vyuzitie ingrediencii mi pride skor slabe - v podstate tam vidim iba "priatela", aj to skor v zapore (ako si nenajst chlapa :)). Ruze su vyuzite skor doplnkovo, aj ked velmi tematicky. Ruska ruleta je zaimplementovana dobre, aj ked mi trochu chybal autorov navod, ako pouzit kocky na simulovanie ruskej rulety.
(edit: ak by som akoze zverejnenim svojho hodnotenia ovplyvnil ostatnych alebo co, tak to kludne odsmaz)
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Formu jsem pochopil, ale text jsem nečetl, protože to je SPOILER. $D Ale nemaž to... co ostatní?
Uživatelský avatar
Bazi
Příspěvky: 267
Registrován: 10. 11. 2004, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bazi »

jasne, tak nejak jsem si format predstavoval i ja
When everything goes bad, it suddenly comes Inverse!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Mimochodem, přestože jsem přišel a s velkou grácií začal zase všechno organizovat, byl bych neskonale rád, kdyby si to hodnocení vzal na starost někdo jiný (pokud mi tedy odpustíte mé organizační tendence). Předem dík.

Deadline všeho je maximálně do Sleziny, už se vlastně jen potřebujem domluvit do formě a pak to někdo musí dát všechno dohromady.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay »

Dobrovolne sa hlasim, ak to nechce nikto iny.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Tak mám přečteno a zhodnoceno prvních pět, ale teď už musím přejít na studium Dark Heresy, protože zítra hrajeme a já jsem někde u talentů. (-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Já mám tři, mezi nimi i ta 32stránková monstróznost 8) . Všechno za dnešek. Pracuji hold skokově.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Já taky před "dneškem" neměl vůbec nic. (-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay »

Prave som skoncil s hodnotenim - do pracovneho naporu som bol donuteny tym, ze dnes poobede chcem hrat Vendettu, a nechcel som porusit pravidla hodnotenia :D

Takze, co s tym? Postnut sem? Nakrmit do nejakej databazy?

(Ja osobne by som napriklad velmi rad sutaziacim podal priemerne hodnotenie poroty v kazdej kategorii a pripadne nejake zhrnutie slovnych hodnoteni)
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Peekay píše:(Ja osobne by som napriklad velmi rad sutaziacim podal priemerne hodnotenie poroty v kazdej kategorii a pripadne nejake zhrnutie slovnych hodnoteni)
Určitě.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

(Ja osobne by som napriklad velmi rad sutaziacim podal priemerne hodnotenie poroty v kazdej kategorii a pripadne nejake zhrnutie slovnych hodnoteni)

Nechápu.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay »

Markus píše: Nechápu.
Vendetta

Markus:
1/1/1/1/1

Bazi:

3/3/3/3/3/


------------------

Zverejneny post:

"Priemerne hodnotenia poroty su 2/2/2/2/2"

V momente, ked clovek uvidi priemerne hodnotenie "1.21" v kategorii "Kompletnost a zrozumitelnost", snad to zoberie ako indikator, ze na tuto oblast by mohol v buducnosti sustredit trochu viac snahy.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Hm. Zveřejnil bych normálně jak průměrné hodnocení, tak hodnocení každého jednoho z nás. Pokud někdo nemá odvahu říct nahlas jak hodnotil, pak se obávám že by neměl hodnotit vůbec. Stejně tak bych zveřejnil i všechny naše komentáře.

Obojí můžeme dát, pokud to nechcete dávat hned veřejně, autorům a nechat na jejich rozhodnutí, zda jej zveřejní či ne. Ale minimálně autor by se měl dozvědět jak kdo z nás hodnotil.


Hm. I když na druhou stanu se říká že tajné hlasování je upřímnější... myslí si tu někdo že by mu vyhovovalo kdyby se hlasovalo tajně? Vzásadě se neni za co stydět, naprosto chápu že se někdo nechce vyjádřit veřejně negativně vůči někomu koho zná.

------------------

Mám pár zcela věcných dotazů.

K hodnocení kategorie 5 bych potřeboval vědět, jak bylo vlastně myšleno ono "začlenění ingrediencí", zda měla být použitá ingredience nedílnou součástí hry, systému, settingu, nebo zda měla být obsažena alespoň tak aby byla výrazná, nebo zda ji tam stačilo "někam strčit"??

Totéž platí o dodatečných mechanikách.

Ohledně kategorie 2 - doufám že chápu správně, že je myšleno opakované hraní hry, klidně znovu od začátku, a ne kampaňovité poračování, protože třeba Pjotrova hra stavěná od začátku víceméně jako one-shot by jinak byla docela diskvalifikovaná...

Kategorie 3 - originalita. Mluvíme zde o originalitě hry jako celku, tedy i settingu a dalšího, a nebo pouze o originalitě použitých mechanik a technické stránky hry?

Kategorie 4 - mluvíme zde o dokončenosti čistě formální, nebo o tom, že máme při čtení dojem "sakra tohle by fakt chtělo doplnit/rozvést??



Hry mám přečtené všechny, hodnocení dodám později - chci si je při hodnocení projít ještě jednou a porovnat nové přečtení s prvními poznámkami, aby to bylo provedené poctivě
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Zamčeno

Zpět na „Zákulisí RPG Kuchyně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů