Nekonečno nejenom pro matematiky

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nekonečno nejenom pro matematiky

Příspěvek od Jerson »

Pieta píše:Když říkáš, že jedno nekonečno může být větší, než druhé, říkáš doslova, že "číslo A, větší než libovolné číslo, může být větší než číslo B, větší než libovolné číslo". To vážně chceš? (-;
Matematik jménem Cantor tak dlouho přemýšlel o nekonečnech větších než jiná nekonečna, až se z toho zbláznil. Nicméně pokud o to stojíš, tak ti najdu důkaz, že některé někonečna jsou větší než jiná - tedy že některá jsou spočitatelná a jiná nespočitatelná - tedy větší. Přesněji (jak tu už zaznělo) mají vyšší mohutnost.

Mimochodem v Cantorově hotelu, který má nekonečně mnoho pokojů, se dá ubytovat výprava s nekonečně mnoha členy. Ale když přijedou autobusy Cantor tour, v každém z nich nekonečně mnoho lidí a těch autobusů je nekonečně mnoho, a každý člověk se jmenuje jinak, řekne správce hotelu (pan Cantor), že všechny ubytovat nemůže. Lidé zpanikaří a začnou se mačkat do pokojů (jeden člověk na jeden pokoj), až to vypadá, že se všichni ubytovali. Ale Cantor vezme blok, obejde všechny pokoje, a když se vrátí, ukáže jméno člověka, který ubytován není.

Na domácí úkol je to docela složité, ale když využiješ své mocné Google Fu, najdeš odpověď.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Nekonečno nejenom pro matematiky

Příspěvek od Sosacek »

Jersone, on se pieta snazil aby na to eleshar prisel, vis?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nekonečno nejenom pro matematiky

Příspěvek od Jerson »

Ah, jak koukám, přeskočil jsem dvě strany příspěvků. Tak nic, mlčím a šoupu nohama.
Uživatelský avatar
xKiv
Příspěvky: 86
Registrován: 23. 1. 2009, 14:37
Bydliště: Praha

Re: Nekonečno nejenom pro matematiky

Příspěvek od xKiv »

Jerson píše:Nicméně pokud o to stojíš, tak ti najdu důkaz, že některé někonečna jsou větší než jiná
Konkretne my jsme se v teorii cisel ucili dukaz, ze *pro kazde* "nekonecno" (ordinal) existuje nejake mohutnejsi (ne ze bych si ho za tech 10 let jeste pamatoval).
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Nekonečno nejenom pro matematiky

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše:Ah, jak koukám, přeskočil jsem dvě strany příspěvků. Tak nic, mlčím a šoupu nohama.
Uf, Jersone, já jsem se tak rozčílil, že jsem si ukrátil život minimálně o dva týdny, a navíc úplně zbytečně. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti