Existuje ještě veřejná debata?

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od maYda »

Důležitá součást veřejné debaty je paměť. Novinářské výplody Havlíčka Borovského nebo co psal Palacký Riegrovi a obráceně lze dodnes studovat. Taky Peroutka je dodnes vydáván a čten. Nebo i co psal Kundera Havlovi a obráceně.
Článek, který dnes vyšel k Reflexu, bohužel na síti není.
V rubrice České osudy je příběh Miroslava Dvořáčka, člověka, který strávil léta ve vězení a nelze vyloučit, že na udání Milana Kundery, který byl tehdy a ještě dlouho potom členem KSČ a svazáckým funkcionářem.
Reflex ten článek uveřejnil proto, že zatímco se media předháněla v obhajobě Milana Kundery, na toho, kdo byl mimo veškerou pochybnost udán a strávil léta v komunistickém vězení, se poněkud zapomnělo.

Jo, paměť je velice důležitá součást veřejné debaty....
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od Argonantus »

maYda:

když už o tom mluvíme, masová a spontánní obhajoba Kundery (třebai na konfrontaci) mne překvapila. Já bych myslel, že to téma - i ten člověk - je beznadějně out.
To je tak, když člověk pokládá svoje vlastní názory za rozšířenější, než jsou ve skutečnosti.

Nešťastní Mašínové se mi jeví být daleko nadčasovější téma; věřím, že ještě za deset let se o ně někdo zuřivě pohádá.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od maYda »

masová a spontánní obhajoba Kundery (třebai na konfrontaci) mne překvapila. Já bych myslel, že to téma - i ten člověk - je beznadějně out.
Argo, já myslím, že to souvisí se vztahem k padesátým letům a i s tím, proč tu právě o padesátých letech nebyla a není otevřená veřejná debata, ve které by se provětralo vše a zejména témata, která si nechceme moc připouštět, protože jsou nepohodlná. Je to téma, kolem kterého se tu chodí po špičkách, protože nějak není vůle připustit, že mnozí, které nesmiřitelně rozdělil osmašedesátý rok, v těch padesátých byli na jedné lodi a usilovně a často přes mrtvoly je kormidlovali ke světlým zítřkům.
Kundera je v tomhle přímo čítankový případ. Není v tom ale sám,když se zamyslíš nad naší kulturní elitou, tak podobný osud měla řada spisovatelů, novinářů, politiků. Nebo když ne oni sami, tak jejich rodiče. Plno lidí k těmto osobnostem vzhlíží jako k morální ikoně a nechtějí pochybovat, každá informace, která by mohla pošpinit jejich ideál, se jich bolestně dotkne. proto se sešikují k obraně. Oni nehájí Kunderu, oni hájí vlastně svět, ve kterém člověk, který je světoznámý spisovatel, přece nemůže být darebák.
Je to neochota přiznat, že mezi námi zatím ještě žijí lidé, kterým konkrétní lidi, kteřéí jsou dnes považováni za odpůrce komunistického režimu, ve jménu téhož režimu ublížili.
A to je dnes aktuální , živé téma, které je bolestivé a pokud ho budeme dlouho přehlížet, může přinést závažné důsledky, a ne co si psali Palacký a Rieger.
Kunderův případ mohl tuhle debatu otevřít. Bohužel neotevřel.

Mezi všemi teoriemi, o tom, proč kdy a kdo to na Kunderu nastrčil, je pořád nejpravděpodobnější, že ten papír je pravý a podpis jeho. A kvůli tomu papíru někdo léta seděl ve vězení. Kundera, tehdy mladý, nadějný a uvědomělý svazák, se přitom debatě na tohle téma vyhýbá, nic si nepamatuje a odmítá se tím zabývat, debatovat o tom nebude.
Budiž, je to jeho právo.

Souhlasím, že je úplně out, ale vlna obhajoby mně nepřekvapila. Je to obrana před konfliktním světem, kde i světlé zítřky mají temné stránky.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše:když už o tom mluvíme, masová a spontánní obhajoba Kundery (třebai na konfrontaci) mne překvapila. Já bych myslel, že to téma - i ten člověk - je beznadějně out.
To je tak, když člověk pokládá svoje vlastní názory za rozšířenější, než jsou ve skutečnosti.
Mě ne... Kundera je teď režimem prosazovaný autor (ano, to jako fakt - ve škole nekritisovat), takže ho nemohou jen tak shodit. Mě spíš překvapila ta naprosto otevřeně pokrytecká reakce politických otců toho Ústavu pro totalitní společnosti, kteří ho okamžitě chtěli podrobit politické censuře (v tomhle smyslu se myslím vyjadřoval zejména Nečas).
Jo a taky mě překvapilo, že se našli lidi, kteří Kunderu neobhajovali, ale přímo ospravedlňovali... že vlastně neměl na výběr, protože ten člověk byl snad nějak provázán se zahraničím a kdyby ho Kundera neudal, mohli by zavřít jeho, bla bla bla...
Mayda píše:Je to neochota přiznat, že mezi námi zatím ještě žijí lidé, kterým konkrétní lidi, kteřéí jsou dnes považováni za odpůrce komunistického režimu, ve jménu téhož režimu ublížili.
Já myslím, že to vůbec není "neochota". Já myslím, že je to černé svědomí a strach jistých konkrétních lidí, kteří se dnes rádi staví v určitém světle, že pokud to půjde tímhle způsobem, mohl by nějaký šťoural vyhrabat i tu jejich komunistickou špínu, kterou tak rádi na ostatních odsuzují...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od maYda »

Já myslím, že je to černé svědomí a strach jistých konkrétních lidí, kteří se dnes rádi staví v určitém světle, že pokud to půjde tímhle způsobem, mohl by nějaký šťoural vyhrabat i tu jejich komunistickou špínu, kterou tak rádi na ostatních odsuzují...
Ano, eleshare, je to tak. Je ale v podstatě, jedno, jetsli tomu budeme říkat neochota nebo černé svědomí, podstatné je to, že by se mohlo opravdu vyhrabat něco nevábného na lidi, které jsme zabudovali do naší novodobé mytologie jako mravní ikony.
Nikdo si nechce připustit, že císař může být nahatej.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od Resurrection »

Aneb Günther Grass... ten to alespon dokazal priznat - sice pozde, ale prece. Kazdopadne 20. stoleti bylo v tomhle skutecne tezky a jen velmi malokdo (zda-li vubec nekdo) ho prosel s cistym stitem a to mnozi prochazeli treba jen pulku.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Nejhorší je, že právě na takovýchhle lidech ten režim podle mě fakticky stál. Nebylo to na té často obviňované "mlčící šedé mase", ta je naprosto vždycky a všude. Stejně tak to nestálo na kovaných soudruzích. Nene... opíralo se to o tyhle zrádné slizké zkurvysyny, kteří nemají problém měnit kabáty a kterých tu podle mého máme stále ve vysokých funkcích až až (teď netvrdím, že mezi ně Kundera patří... jakkoliv ho nemám rád jako autora, do tohohle tématu nevidím a spíš mě taky zajímají reakce ostatních).
Resurrection píše:Aneb Günther Grass... ten to alespon dokazal priznat - sice pozde, ale prece. Kazdopadne 20. stoleti bylo v tomhle skutecne tezky a jen velmi malokdo (zda-li vubec nekdo) ho prosel s cistym stitem a to mnozi prochazeli treba jen pulku.
Je to tak. Nikdo netvrdí, že to bylo lehké. Ale bytostně nesnáším, když se pak takoví lidé staví do role arbitrů morálky a společnosti (o Grassovi vím pramálo, ale myslím, že to snad nebyl nějaký velký kazatel proti těm, kteří se za nacismu pošpinili, ale možná se pletu... a ano, přiznal to).
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od Resurrection »

On prave kazatel nebyl, ale pred svym priznanim byl bran jako fakt über high nejvyssi moralni autorita v Nemecku. Proto to bylo tak sokujici a silny... asi jako kdyby Karol Wojtyla (Jan Pavel II.) priznal, ze udaval za valky zidy ci tak neco. (o Benediktovi se to vi $D )
Secrets are power.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od midewiwin »

maYda píše:" Přiškrcení svobody slova" - pod tím si představuju, že určité noviny jsou zakázány úředním výnosem, je jim předepisováno pod hrozbou sankcí, co smí a nesmí psát.
Pokud vím,tak nikdo tu žádné noviny nezakazoval. Literárky úředně zakázány nebyly. To, že jedny noviny zmizely z trhu, ještě neznamená, že jde o "přiškrcení svobody slova"
Myslela jsem pochopitelně na rok 69.
Literárky existují. Ovšem na tehdejší vliv a význam dnes nemá šanci žádné periodikum.
Čas neexistuje.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od maYda »

TAk promiň, midewivin, to mi nedošlo, že jde o šedesátý devátý.
Ale mohlo mi docvaknout, Havel za svého prezidentování sotva mohl psát polemiky do novin a Kundera už léta s Čechy víceméně nekomunikuje.
já mám totiž dojem, že kolem těch literárek bylo nějaké dusno před pár lety, že jim nedali dotaci a to proto, že se jim literatura poněkud začala vytrácet a ztrácelo to charakter kulturního periodika. No a jak to bývá, hned se něco říkalo o omezení svobody slova. i když ty literárky zrovna v té době byly všelijak vedené. Šéfredaktoroval jim tehdy PAtočka, o kterém je možná dosti vypovídající jeho angažmá v kuřimské cause.
Ale fakt podrobnosti si přesně nepamatuju, je to už pár let. Máti je odebírala, ale odhlásila je, právě proto, že prý to nesjou žádné literárky, proptože se tam už o literatuře prtakticky nepíše. Takže jsem si to spojila.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od Argonantus »

maYda píše: Šéfredaktoroval jim tehdy PAtočka, o kterém je možná dosti vypovídající jeho angažmá v kuřimské cause.
To je jak rádio Jerevan - Patočka působil v Kuřimské kause jako svědek. Což mi nepřipadá být přitěžující okolnost.

Literárky byly kdysi skoro monopolní aréna tištěné veřejné debaty; ale po roce 1989 se naštěstí žádné takové "superperiodikum" nevytvořilo, i když Lidovky se svým heroickým základem v to chvíli doufaly.

Spíš mne leká ta skrytá monokulturnost médií, kdy jeden hlídací pes demokracie najde kost, a vrhnou se na ní všichni ostatní, a vlastně jen přeblafají to, co mají z ČTK nebo od toho prvního.

Najít něco, co má vlastnbí zprávy a myšlenky není snadné.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od maYda »

Argo,
Patočka prý někoho kontaktoval kvůli vyřízení falešné identity Škrlové. Už si nepamatuju podrobnosti. Taky Šabatová to snad nějak sledovala.Jistě, byl to z jeho strany omyl, naletět může každý. Ženský v Klokánku naletěly ještě víc , o učitelích v norské škole, kde se Barbora vydávala za kluka, nemluvě.
Ale mám pocit, že sestry Mauerovy mistrně využily toho, že když se něco naservíruje, jako správná věc a navíc se to podá jako humanistický čin, tak do toho radši nikdo šťourat nebude, aby to nevypadalo, jako že hází klacky pod nohy šlechetným dobrodějkám.
A myslím, že tím, že někteří lidi byli vstřícnější právě pro zájem Patočky a Šabatové o případ. Jistěže nešlo o nějaký zlý úmysl nebo podíl na kriminální činosti, jen naletěli. Ale když naletí člověk, jehož mínění může ovlivnit víc lidí, tak to má prostě větší dosah.

no ale ty literárky v každém případě k žádnému rozkvětu nepřivedl.
jeden hlídací pes demokracie najde kost, a vrhnou se na ní všichni ostatní, a vlastně jen přeblafají to, co mají z ČTK nebo od toho prvního.
Kdyby přeblafávali, Už se ani neobtěžují aspoň upravit text, v různých periodikách mají i stejné věty
Literárky byly kdysi skoro monopolní aréna tištěné veřejné debaty; ale po roce 1989 se naštěstí žádné takové "superperiodikum" nevytvořilo,
Spíš mne leká ta skrytá monokulturnost médií,
Té monokulturnosti medií vcelku rozumím, v člověku to vzbuzuje pocit, že zas někde sedí nějaký cenzor a hlídá jednotný text a vyznění a povolené procento odchylek.
Ale v denšní době asi jde o to, že novináři jsou cháska líná, stáhnou materiál z internetu, aby se neřeklo, načechrají tomu trošku peří a je to hotovo. Nač si dělat problémy, myslet vlastná hlavou je zbytečné riziko.

Ale nerozumím , proč je "naštěstí", že tu nevzniklo žádné superperiodikum typu Literárek po revoluci. Jedny noviny nebo jednotný názor ve všech novinách - skoro bych řekla, že to druhé je horší. NAkonec pokud noviny mají být kvalitní, můžou klidně uveřejňovat protichůdné názory. A lepší jedny noviny než žádné a víc než jedny asi taky neživíme, jsme malá země a potencionálních čtenářů není zas tolik. A hlavně nemáme dobré debatéry. Někdy žasnu,když se do novin podívám, kolik lidí - a vzdělaných a inteligentních - považuje za argument sdělení, že oponent je trouba a nerozumí tomu a tuhle povídal nersmysly a vůbec, je takovej a makovej.

nebo tam máš překleop a mělo by tam být naneštěstí?
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od Argonantus »

Mělo tam být naštěstí.
Vícero stejných novin zachovává slabou naději, že někdo občas vymyslí něco vlastní hlavou.
Aktualne.cz třeba nebere zprávy z ČTK, a je to hnned vidět.
Já čtu stejně nejvíc týdeníky - Týden, Respekt a podobně; tam mají většinou podstatnější věci, co vydrží alespoň chvíli. A lépe rozebrané. Dokonce i na internetu bývají o kus lepší.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od maYda »

Devatero důvodů, proč nekupovat týdeníky

1. Není zajištěn přísun četby do tramvaje každý den.
2. Jsou příliš obsáhlé, jeden nestačí všecho přečíst na cestě do práce a zpátky
3. nedají se použít k vysušení promáčených pohorek
4. nedají se použít k leštění oken
5. nedají se použít jako izolace k převozu mražených potravin
6. jsou moc malé na zakrytí podlahy před malíři a natěrači
7.jakž takž se dají použít k balení vajec, ale nedrží
8. špatně hoří a roští v kamnech od nich blbě chytá.
9.jsou moc malé na to, aby z nich šla složit papírová čepice

Desátý důvod - neobsahují Sudoku ani křížovku je možná specialitou Týdne. Týden kupuju každý týden.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Existuje ještě veřejná debata?

Příspěvek od ilgir »

Tak tohle je pecka. :lol:

No, musím se přiznat, že mi ty fenomenální diskuze budou trochu chybět. Ale docela chápu server, že se mu nechce poskytovat zdarma hosting pro duševní výblitky spodiny národa.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů