Podstata zla

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Obvykle ne. Sám sobě můžeš podle tohoto přístupu ubližovat dle libosti, pokud tím nehodláš manipulovat někoho jiného.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5467
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Jerson píše:Obvykle ne. Sám sobě můžeš podle tohoto přístupu ubližovat dle libosti, pokud tím nehodláš manipulovat někoho jiného.
Je teda dobro podřezávání si žíl?
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Někdo zmiňoval taky to "zlaté pravidlo" (tuším Jalan Ajav):
Nečiň jinému, co nechceš, aby ti jiní činili.
(c) Ježíš Nazaretský, rabbi Hilel, Konfucius, a snad Budha a možná ještě někdo...
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5467
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Nečiň jinému, co nechceš, aby ti jiní činili.
(c) Ježíš Nazaretský, rabbi Hilel, Konfucius, a snad Budha a možná ještě někdo...
Snad by se dalo říct, že každé náboženství, či náboženský vele-představitel (jestli někdo bude chtít zjistím konkrétně, možná i knížky).
Každopádně tohle pravidlo je taky nedostačující. Viz "Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše" od Johna Graye.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Naoki píše:Je teda dobro podřezávání si žíl?
Pokud tím nezacákáš něčí koberec a nepřivedeš svého partnera, rodiše nebo děti k psychiatrovi, tak ano. Když si podřežeš žíly včas a dobře, tví potomci to určitě neudělají a to je určitě dobře.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Naoki píše:Viz "Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše" od Johna Graye.
Tuhle knížku jsem vždycky považovala za dokonalou blbost, tak jsem do ní ani příliš nekoukala. Co je tam k dobru a zlu?
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Troufám si tvrdit, že třeba přístup "své problémy si vyřeším sám a nechci, aby do nich vrtal někdo jiný" nemusí fungovat u přítelkyně nebo manželky, která by naopak velmi ocenila, kdyby se muž o její problémy zajímal, ale nikoliv tak, aby je chtěl řešit.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5467
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Sadako píše:Tuhle knížku jsem vždycky považovala za dokonalou blbost, tak jsem do ní ani příliš nekoukala. Co je tam k dobru a zlu?
Pokud to budeš číst tak, že budeš brát v ohledu, že dané případy platí pouze obecně a u spousty lidi to může být naopak, pak je to celkem přínosná knížka a hlavně proti-argument vůči zlatému pravidlu $D
Jerson píše:Pokud tím nezacákáš něčí koberec a nepřivedeš svého partnera, rodiše nebo děti k psychiatrovi, tak ano. Když si podřežeš žíly včas a dobře, tví potomci to určitě neudělají a to je určitě dobře.
Co když je to ale chvilkova slabost dotyčného jedince a eventuální potomky by vychoval tak, že by to neudělali? (Krom toho že si asi první člověk, který mi tvrdí, že sebevražda je dobro $D )
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

a v cem ten protiargument spociva nam rict nechces?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5467
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Sosacek píše:a v cem ten protiargument spociva nam rict nechces?
Už to nakousl Jerson: v tom, že se často vůči ostatním (v tomto případě vůči partnerovi) chováme tak, jak bychom si přáli, aby se ostatní chovali nám, ale pro toho druhého to může být nepříjemné až urážející.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše:Pieto, je to dobrý návod, doskud se nedostaneš do situace, kdy jedním činem ublížíž jednomu a druhým činem druhému, nečinností ublížíš oběma (byť méně) a oba činy z postaty věci nelze provést.
Tak samozřejmě, právě proto je tam to "primitivní" - nesnaží se o výčet všech možností, jen o nadhození principu, který už člověk musí naplňovat či nenaplňovat podle vlastních schopností, možností a představ.
Naoki píše:Počítá se do toho výčtu i samotná osoba, který čin provádí?
Přišlo by mi poněkud nafoukané považovat sám sebe za jedinou výjimku...
Naoki píše:Je teda dobro podřezávání si žíl?
Někdy zemřít znamená ublížit ostatním.
Někdy žít znamená ubližovat sám sobě.
Občas to platí obojí najednou.
Tvoji otázku nerozseknu, pokud nebudu mít víc informací, a to má obvykle málokdo, ani sami do věci zapojení často ne.
Naoki píše:Už to nakousl Jerson: v tom, že se často vůči ostatním (v tomto případě vůči partnerovi) chováme tak, jak bychom si přáli, aby se ostatní chovali nám, ale pro toho druhého to může být nepříjemné až urážející.
Případně, že se k němu chováme tak, jak by nám vyhovovalo, aby se k nám chovali ostatní, ale jemu to ani trochu nevyhovuje.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Mně se to "moje" pravidlo hodně líbí i proto, že narozdíl od spousty ostatních neříká "nesmíš", ale naopak "můžeš, leda by". Připadá mi, že je hodně o osobní zodpovědnosti - můžeš cokoliv, ale dbej na to, že by to nemělo být na úkor ostatních.

Taky mám pocit, že nikdo nedokáže podle toho pravidla žít, je to jen ideál, ke kterému se člověk může upnout a pokusit se mu přiblížit, a ať je sebelepší, vždycky má o co se snažit.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Pieta - problém tohoto pravidla je, že je vymezeno přáními druhých a ta nemusí být vždycky v souladu, sotatně sám si to nahoře nakousl - jsou situace, kdy ať něco duěláš, nebo něco neuděláš, tak někomu ublížíš... Tedy je to hezká idea, ale nemůže býti pravidlem...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:jsou situace, kdy ať něco duěláš, nebo něco neuděláš, tak někomu ublížíš... Tedy je to hezká idea, ale nemůže býti pravidlem...
Pieta píše:Taky mám pocit, že nikdo nedokáže podle toho pravidla žít, je to jen ideál, ke kterému se člověk může upnout a pokusit se mu přiblížit, a ať je sebelepší, vždycky má o co se snažit.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Pieta - A? Označuješ to za pravidlo, s čímž polemizuji... Navcí slovo endokáže je poměrně nevhodné, když to ani nelze...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů