Bojova umeni

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Sosacek - ale já neříkám,že máš místo na hlavu mířit na koleno:) Ale je to prostě tlakový bod - bod, kde x síly vykoná větší následek než x síly jinde:) Navíc, když Ti někdo nasadí páku na loket, tak máš koleno taky třeba před zubama a pak se vyplatí vědět, kam hryznout:D
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Sosacek píše:Nejak nerozumim tomu rozdilu?
Vysvětleno výše...
Sosacek píše:Nenapadlo me, ze si pod tlakovym bodem predstavujes neco takoveho.
Tlakový bod je prostě bod, na který když zatlačíš, tak se něco stane. Může jít o jemné klepnutí kladívkem, které ti vystřelí nohu, může jít o pevné ťuknutí prsty, které ti hned s kloubem tak, že klade mnohem menší odpor, když ho otáčíš jinam, může jít o dlouhý a pevný stisk, který zastaví přívod nečeho někam. Záhadu z toho děláš ty. Nemluvím o žádných pěti tajemných bodech, po jejichž stisku ti exploduje srdce, jak by ti řekl Pai Mei. Je to podstatně prostší.
Sosacek píše:Hm. Ok, whatever. Porad nemyslim ze tam prevedl neco, co ma k boji beze zbrane bliz, nez ma stipani dreva k boji sekerou.¨
Netuším, jak nacvičené to spolu mají, ale když na nás na šermu dělá mistr své machry machry, tak to vypadá zhruba podobně. Prostě má nacvičenou akorát velkou a hlavně pohotovou představivost, co v dané chvíli může na co udělat.

Hele... i když se tomu věnuju jen asi dva a půl roku a jen jednomu drobnému úseku z toho, myslím si, že boj má prostě vždy nějaké universální principy a každé umění je jakási cesta k nim. Podle mě je nesmysl naučit se jeden dva tři údery perfektně, stejně jako naučit se jen předpřipravené sestavy/katy/komba, a pak si myslet "teď umím bojovat".
To jsou tak leda nějaké předstupně k vyšším intencím, kdy se naučíš o boji přemýšlet kombinatoricky a sestavy si buduješ až za běhu. To je zhruba stupeň, který bych označil jako "umím bojovat" (ale zdaleka ne "jsem mistr").

Nu a nakonec snad jen mohu poznamenat, že jestli je někdo bojovník, se pozná až při skutečném boji. Myslím, že to nepoznáš ani z tréninku. Tomu člověku z tvého videa přisuzuji jistou schopnost čistě na základě předsudku, protože pokud vím, sistěmu pěstovali hlavně lidi od Specnaz, kde se něco takového dá myslím celkem dobře očekávat (t.j. i když to ten člověk třeba nikdy reálně nepoužil, tak to bude týpek, kterému by to nedělalo příliš velké problémy, protože to prostě je bojovník).

addendum:
ještě k těm "tlakovým bodům"... když jsem tuhle na šermu moc spekuloval po jednom kombu (kdy bych patrně měl zlomené zápěstí a vyražený dech, zatímco bych se válel v bolestech na zemi...), že teď bych mohl zkusit bleskově vytáhnout šavli na odkrytého protivníka z nezvyklého úhlu, tak se nám mistr jal vyprávět, jak nedávno předtím mluvil s něčím, co označoval za "skutečného bojovníka" a nějak přišlo na spekulace, které skončily tak, že pan exlegionář mistra údajně štípl do bradavky... no a ten se prakticky složil... Samozřejmě to bylo ve zmírněnější formě demonstrováno na mě menší silou v méně citlivém místě, ale... jako... docela to štíplo, víš?!
Naposledy upravil(a) Eleshar_Vermillion dne 27. 7. 2008, 01:28, celkem upraveno 1 x.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

myslím si, že boj má prostě vždy nějaké universální principy a každé umění je jakási cesta k nim.
:clap: :clap: :cheers:

EDIT: jen bych dodal - mít dokonale nacvičené dva tři útoky je výhodné leda pro obranu. Když budeš mít nadrilovaný jeden výpad, tak stihneš reagovat (pokud vůbec dostaneš tu možnost) a budeš reagovat relativně efektivně (rychle, technicky správně, důrazně). A máš šanci protivníka otřást dost na to, aby stihl ustoupit. Ale i tohle předpokládá, že se Ti nějak podaří přečkat jeho první úder. Leda bys byl tak natrénovaný,že bys jeho úder předešel.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Sosacek píše:neferite ja nevim. zachvat smichu neni dobrym zpusobem jak k tomu pristupovat, omlouvam se. ale pusobi to na me velmi neverohodne. jasne, jsou to predvdecky, ne zaznamy z treninku, ale stejne.
Je to zcela jasně předváděčka a vše co jsi dotazoval je k věci. Předváděčka je předváděčka, tréning je tréning a případná praxe je o něčem jiném.

Předvádí se jen jeden útok či obranný zákrok - má to ukázat, že je to natolik účinné že není potřeba eskalace ubranného působení.

Útok na klíční kost? Je to zlý útok. Při správném provedení ta kost praskne jak větvička. Velmi to bolí. Navíc je potřeba vidět jak je uspořádán pletenec ramenní - pokud tu kost někomu zlomíš tak danou rukou už útočit nebude.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

hahahaha

musím souhlasit se Sosáčkem. Ty Sistiema videa mě fakt neuchvátily.

Předváděj tam pár docela prospěšnejch a v kurzech praktický sebeobrany/streetfightu/přežití vcelku i typickejch cviků, který se fakt hoděj (chůze v davu, náhlá manipulace s člověkem kterého chráníte atp.) ale ten zbytek je fakt docela... no... ne debilní, ale trochu nesmyslnej, některý ty údery možná vypadaj na videu zajímavě, ale v praxy bych o nich měl dost pochyby (ty cílený údery na partie těla ve správném úhlu a tak mi přišly jako trochu nesmysl).
Některý y páky co tam předváděli byly fakt vtipný, hlavně to jak ukazoval jednu páku za druhou, v poloviční ne-li čtvrtinový rychlosti a ještě navíc z výchozí pozice, nikoliv z pohybu mě pobavilo (KAŽDEJ dokáže provést páku když mu podáte ruku. Zkuste si to na někom kdo vám jí nepodává, ale kdo vás s ní mlátí)

To s tim nožem - pár pohybů pro základní nácvik, ale myslim že si tam propagačně vcelku honěj triko. To vyražení nože přitisknutim ruky v tom třetim videu se mi zdá spíš jako pokus o sebevraždu - ne že by to nemhlo fungovat, ale... no, je to asi jako kdyby vás na aikido lákali tim že by vám ukazovali co umí Segal, navíc se mi zdá že to stejnak neni moc najistotu.

Některý nástupy do pohybu se mi zdaj nevymáklý - jak tam ustoupí kopu a chytí ho za hlavu - ok, nicméně kdyby měl ten druhej ruku nahoře a tu hlavu mu nepodával, tak myslim že skončej v dobrý boxovačce, což nepovažuju za zrovna efektní závěr protipohybu.

hahaha - 1:45 u třetího videa - Kill Bill 2 anyone? To dřevo se Tě musí bát!!! lol. Tyhle krátký údery - nevim nevim. Možná to je jen jinej styl než sem zvyklej a sou dobrý, ale takhle jak na to koukám se mi moc nezdaj. Ani nemluvě o tom že je píčovina takhle (o deset vteřin dál) mlátit někoho kdo stojí před váma, zatimco vás někdo drží zezadu kolem rukou, na jeho místě bych ho kopnul mezi nohy/do kolene (jak by to vyšlo), pak bych tou nohou kopnul za sebe a zkusil bych trefit koleno toho kdo mě drží patou a prudce bych se zaklonil abych mu rozbil xicht hlavou. Takhle boxovat z lokte fakt nevim nevim...

Ty útoky nožema jsou fakt na vyžádání. Přijde mi že si tam s těma obranama proti noži trochu moc fanděj hoši, možná že v praxi to vypadá jinak, ale jestli to trénujou jako na těch videích tak jim přeju aby nikdy nepotkali někoho s kudlou kdo sice neni trénovanej, ale je nalitej a chce je prostě sejmout, protože s timhle by nemuseli vyváznout nijak extra dobře.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Můžete prosím hodit přímý odkaz na ta videa? Mne ty stránky nějak zlobí, díky...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Sosáček: Ad klíční kost - mlátí do ní, protože se vcelku dobře láme úderem, oproti jinejm kostem. A zlomená klíční kost fakt bolí.

Aleshar: Ad tlakové body a holeň atd. - blbost. Trénovat s tim že něco útočníka vyřídí je blbost. Může bejt zfetovanej, ožralej, nebo prostě imuní vůči bolesti na daném místě (stává se - sou lidi který prostě nestáhneš do páky protože je určitej pohyb na svalu prostě nebolí). S útočníkem jsi skončil v okamžiku kdy ho fakt hodně namlátíš nebo kdy ho odhodíš.

Jakkoliv brutální záležitost LZE trénovat. Kdo tvrdí opak, tak pro mě není zrovna důvěryhodný. Ano - některé kousky se musí dělat opatrněji, ale jde to, vždycky.
Sos píše: Pokud te zajima jen sebeobrana, kup si pistoli
Si mrtvej
nebo trenuj sprint sto metru.
S následným vyrtvalostním poklusem. To je mnohem lepší nápad
El píše:Co se jejich předváděčky týče, tak jsou dost pomalí oba dva a většinou ten druhý nemá šanci udělat cokoliv dál... těžko dá ruku zpět, když mu ji ten první chytne ještě před tím, než by dopadla, a provede rukou něco, co ji zároveň odkloní a zároveň to přesune jeho loket do obličeje útočníka.
hh.
ok. Jestli si to myslíš... moje zkušenosti říkají, že náš mistr to opravdu uměl... ani ti nejlepší z nás si těmahle věcma nebyli moc jistý a to to dělali roky a roky spolu s dalšíma věcma (kickbox atp.) a častejma sparingama s kámošema z jiných klubů... pokud chceš tohle propagovat jako sebeobranu co učíš, pak nevim nevim.
A pak útočník obvykle nedělá nic, protože loktem do obličeje, krku atd. je obvykle dost na to, aby soupeř měl čas na to souboj ukončit.
Tohle uvažování je docela vo hubu z různých nejen výše uvedených důvodů - rváč je zvyklej jí dostat, někdo namakanej to může chytnout trochu špatně a ránu ani nemusí zaregistrovat, někdo ožralej/sjetej je naprosto mimo podobné úvahy.

Ad tlakové body: Hezká idea. Hezky to vypadá na tréninku. Chci to vidět od studentů, nikoliv od trenérů, na sparingu, pak možná uvěřim tomu že se daj použít i na ulici.
Je jich pár který se použít daj - úder do hrtanu je docela zlej, solar taky, úder zezhora do kříže vás okamžitě složí protože se vám podlomí kolena (pokud někdo nevěří, na slezině mu to rád předvedu pod podmínkou že to bude v blátě ;) )
Sos píše:V nejakym americkym serialu se chlubili s orgasmem kvuli kolenni jamce, ale o boji jsem jeste neslysel.
Ally McBeal??
Docela hustá scéna :D



ad universální principy - dejme tomu. Některé tréninky vás ale mohou také mystifikovat, takže bych neřekl že každé MA je cesta k těmto principům - krásně lze vidět na boji nožem, na Slezině vás klidně někoho naučim krásnou obranu proti bodnutí nožem, fakt pěkná, s likvidaci oponenta, vcelku nezávislá na tom jak a kam bodáte když to je na břicho... přesně ten typ z těhle ukázek a to, co se učí na spoustě MA... a pak vám s chutí předvedu jak děsivě nahovno vám to bude když se rozhodnu že si nebudeme hrát ale že vás prostě bodnu stůj co stůj.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Sirien píše:hahahaha

musím souhlasit se Sosáčkem. Ty Sistiema videa mě fakt neuchvátily.
To mě taky ne, ale to první, které jsem viděl, mi nepřipadlo nijak ulítlé. To druhé už trochu jo, ale koukal jsem jen asi do půli.
Sirien píše:hahaha - 1:45 u třetího videa - Kill Bill 2 anyone? To dřevo se Tě musí bát!!! lol. Tyhle krátký údery - nevim nevim. Možná to je jen jinej styl než sem zvyklej a sou dobrý, ale takhle jak na to koukám se mi moc nezdaj.
Některá ta dřeva se ho ale vážně bojí $D
Nu a já jsem se už vyjadřoval, že tam asi trénují schopnost napnout břišní svaly a tu ráno spíš vydržet, což je podle mě potřeba trénovat postupně (nejdřív si zkusíme malé rány zblízka, pak větší rány zblízka, pak malé s větším nápřahem a až to budete dělat 25 let jako já, tak zkusíme, co budete chtít). Jinak by to asi nemělo smysl, ne? Účelem je, aby trénovali něco začátečníci, nikoliv aby on trénoval něco na nich.
Sirien píše:Aleshar: Ad tlakové body a holeň atd. - blbost. Trénovat s tim že něco útočníka vyřídí je blbost. Může bejt zfetovanej, ožralej, nebo prostě imuní vůči bolesti na daném místě (stává se - sou lidi který prostě nestáhneš do páky protože je určitej pohyb na svalu prostě nebolí). S útočníkem jsi skončil v okamžiku kdy ho fakt hodně namlátíš nebo kdy ho odhodíš.
Některé z těch bodů, pokud vím, fungují prakticky universálně, třeba ten kolení vykopávací. Jiné asi fungují v nějaké statisticky významné většině. A já neříkám, že je dobré začít se začátečníky s tlakovými body, ale nepodceňoval bych to a už vůbec bych to neodsuzoval, může se to hodit.
Sirien píše:Tohle uvažování je docela vo hubu z různých nejen výše uvedených důvodů - rváč je zvyklej jí dostat, někdo namakanej to může chytnout trochu špatně a ránu ani nemusí zaregistrovat, někdo ožralej/sjetej je naprosto mimo podobné úvahy.
Myslím, že tu bolest zase kapku podceňuješ. Je to sviňa.
Sirien píše:ad universální principy
Tady jsi vůbec nepochopil, o čem jsem mluvil $D Vůbec jsem neměl na mysli nějaké universální techniky, mluvil jsem spíše o jakémsi vnitřním systému, který se opírá o jakousi kvasiuniversální strukturu. Cosi jako představa universální gramatiky, která je nějak manifestována v každém jazyce O-)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

hm. Universální gramatika, jo? To je taková ta věc daná strukturou mozku a způsobem kterym v kritickém období příjmá řeč, předpokládám.

V tom případě s Tebou nesouhlasim vůbec ;)
To mě taky ne, ale to první, které jsem viděl, mi nepřipadlo nijak ulítlé. To druhé už trochu jo, ale koukal jsem jen asi do půli.
Tak to mě rozhodně jo - ten kousek z prvního videa 0:36-0:41 je dobrá demonstrace "sme hustý jednim dotykem ho složíme, hlavně když se nebrání". Ten kousek z 1:01-1:05 snad ani nemyslí vážně... reakce na tohle neni složit se k zemi, ale buď ho kopnout mezi nohy nebo mu dát hlavičku nebo se natočit a zvedákem mu vyrazit půlku zubů nebo cokoliv jinýho. To blbnutí 1:18 a dál je taky funny - pohyby pomalu, tam kam je ten druhej čeká... ROFL - přehození přez ruku na 1:25 si projdi párkrát zasebou nebo zpomaleně, to j hovadina - zaprvý takhle někoho hodíš jen pokud máš tak 200% jeho hmotnosti ve svalech, zadruhý by mu stačilo tu ruku pustit a pěstí mu rozmrdat ledviny na hadry, když se k němu tak ochotně otáčí zády. 1:47 doufám nemyslí vážně - tohle sem naposled viděl u Nea a ve virtuální realitě Matrixu sem to ještě bral, ale na zelený louce reality... nevim nevim. Rozhodně úder prstama z kloubů neni důvod se bezvládně dramaticky zhroutit na záda. 2:30 až 2:40 - píčovina - tohle může udělat jenom pokud je silnější aby ho přetlačil, takže to je jako technika poměrně nanic. Povšimni si taky toho že oupeř ochotně stojí proti němu místo aby se mu natočil a tu rukutak srazil nebo aby ho kopal nebo prostě něco dělal.
Nu a já jsem se už vyjadřoval, že tam asi trénují schopnost napnout břišní svaly a tu ráno spíš vydržet, což je podle mě potřeba trénovat postupně (nejdřív si zkusíme malé rány zblízka, pak větší rány zblízka, pak malé s větším nápřahem a až to budete dělat 25 let jako já, tak zkusíme, co budete chtít). Jinak by to asi nemělo smysl, ne? Účelem je, aby trénovali něco začátečníci, nikoliv aby on trénoval něco na nich.
Očividně mluvíme o jinýh částech těch videích. To o čem mluvíš Ty je první video někde ke konci a ok, to bych ještě bral. To čemu jsem se posmíval já je třetí video 1:42-1:47 a HLAVNĚ 1:47-1:55
Některé z těch bodů, pokud vím, fungují prakticky universálně
Některé ano a některé se dají trénovat i se začátečníky tak že to má docela výsledky (třeba ten srážecí úder do zad na kříž), ale většina nae. Kromě toho tohle jsou většinou takové "attack of oportunity" než technika kterou by sis mohl nějak víc vynutit (při souboji s někym aspoň trochu srovnatelnym)

ROFL ROFL ROFL
třetí video 2:21 - tak TAKHLE by nožem zaútočil fakt jen debil. Všimněte si: Druhé ruky svěšené volně podél těla. Ruky s nožem která je propnutá a naprosto zbytečně a nesmyslně natažená strašně dopředu, toho že je natočenej a rozkročenej přesně tak aby mohl schytat to co schytá.
To že se po úderu nevrací je tady asi vpohodě, je to pomělu rozebíranej pohyb, ale stejně to co sem poznamenal výše je funny
Myslím, že tu bolest zase kapku podceňuješ. Je to sviňa.
Ani ne, prostě jen automaticky předpokládám špatný scénář
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Sirien píše:hm. Universální gramatika, jo? To je taková ta věc daná strukturou mozku a způsobem kterym v kritickém období příjmá řeč, předpokládám.

V tom případě s Tebou nesouhlasim vůbec ;)
To je jedno pojetí. Jiné je poněkud banálnější. Prostě universální gramatika v... řekněmež... smyslu školy Port-Royal. A to jsem myslel já. Prostě soubor nějakých universálií, které se manifestují na povrchu. A byla to spíš jen metafora, protože na universální gramatiku zase tak moc nevěřím $D
Očividně mluvíme o jinýh částech těch videích. To o čem mluvíš Ty je první video někde ke konci a ok, to bych ještě bral. To čemu jsem se posmíval já je třetí video 1:42-1:47 a HLAVNĚ 1:47-1:55
To vše vysvětluje. Zase tak moc mě to nebavilo, takže jsem na druhé video koukal asi do půlky a na třetí vůbec $D
Některé ano a některé se dají trénovat i se začátečníky tak že to má docela výsledky (třeba ten srážecí úder do zad na kříž), ale většina nae. Kromě toho tohle jsou většinou takové "attack of oportunity" než technika kterou by sis mohl nějak víc vynutit (při souboji s někym aspoň trochu srovnatelnym)
Proto se učím s kordem a šavlí, které mají tlakové body prakticky po celé ploše těla $D
Ani ne, prostě jen automaticky předpokládám špatný scénář
No já nevím, ale předpokládat, že soupeř je nadopován něčím, co jej činí imunním proti bolesti, mi připadá přeci jen trochu trhlé. Pokud potkáš mnicha v černé kápi s dýkou, který skáče jako rytíř jedi, tak jsi v kýblu tak jako tak $D
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Izarias
Příspěvky: 1106
Registrován: 10. 2. 2006, 23:54
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Izarias »

Tak obyčejná rvačka bejvá ze všeho nejvíc chaos, obzvlášť ta hospodská, kdy kolem lítají půllitry, někdo tě ze zadu přetáhne židlí a občas se ti do cesty připlete stůl... V takovém prostředí už musíš být fakt mistr, abys mohl použít něco náročnějšího než údery rukou a pěstí.

Při rvačce na ulici už máš víc prostoru k manévrování, ale i tak je to chaos. Každej boj je chaos. Můžeš se ho snažit kontrolovat nebo se stát jeho součástí.


V boji jde jen o tři věci: 1) přežít 2)přežít 3)přežít v relativním zdraví.

Navíc ze všeho nejdůležitější je udržovat tu správnou vzdálenost a ještě ke všemu přinutit soupeře, aby se dostal do tvého rytmu, ne ty do jeho. Rozdíl mezi profíkem a amatérem je ten, že amatér na situace reaguje, zatímco profík je vytváří.

Když sem trénoval capoeiru, tak si mě trenér v rodě vždycky podal jenom tím, že mě dostal tam, kam chtěl, stejně jako já sem tam dostával lidi, kteří byli horší než já.

Úderu, kopu nebo jiné technice je vždycky lepší se vyhnout než je blokovat. Lepší je držet se mimo jejich dosah, nebo překročit jejich dosah. Stehnem se kope mnohem hůř než patou a tricepsem to bolí taky mnohem míň než pěstí.

Jednou z důležitých věcí, na kterou by měly všechny bojové styly připravit, je získat alespoň trochu přehled v tom šíleném chaosu, když už dojde na pěsti, paty, hlavičky, zuby atd...
provokatér, básník a nadšený překladatel začátečník
Uživatelský avatar
Izarias
Příspěvky: 1106
Registrován: 10. 2. 2006, 23:54
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Izarias »

Docela by mě zajímalo, jak by si poradila měkká technika s někým, kdo má takovéhle pravačky.

http://www.youtube.com/watch?v=pnH69lo2 ... re=related

a to už nemluvím o někom, jako je Mighty Mo.


Jinak nějaká videjka capoeiry:
http://www.youtube.com/watch?v=U1fD-DHPjhQ

http://www.youtube.com/watch?v=ylbB8_HQ5l0
Takhle to vypadá jako parta tančících hipíku, ale věřte mi, že když dojde na tvrdý, tak to fakt dost bolí a nikdo se s tím moc nesere. To, co jste viděli obzvlášť na tom posledním videu z vídeňského batizada, je jen hra, a i ta občas dost bolí.
Naposledy upravil(a) Izarias dne 30. 7. 2008, 13:49, celkem upraveno 1 x.
provokatér, básník a nadšený překladatel začátečník
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Izariáš - to víš, že poradila:) Pokud by byli an stejné úrovni,t ak měkká tehcnika má dost variant, jak si s tímto poradit - docela efektivní by byla třeba solinaga s následným rozdrcením sterna;) Ael samozřejmě proti někomu takovému by dotiční bojovali asi trochu jinak;)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Izarias
Příspěvky: 1106
Registrován: 10. 2. 2006, 23:54
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Izarias »

Jasně, ale to už chce skutečnýho mistra a i pak by to bylo spíš o tom, kdo ovládá své techniky líp, jak psal kdysi tuším BiFi.

Ale je to taky hodně o tom, co děláš, třeba boxer by s tím měl míň problémů.

Mě osobně by nedělalo problém, udržet si od těla někoho, kdo používá dlouhé kopy, i když třeba tae kwon do by mě asi taky dost mátlo, protože se používají jinak než na capoeiře. S boxerem bych měl co dělat v okamžiku, kdy by se dostal na dosah ruky.
provokatér, básník a nadšený překladatel začátečník
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Izariáš - no, jenže to je ono - abys mohl porovnávat bojová umění, musíš mít laboratorní podmínky a to je v reálu nemožné...proto i je i to srovnávání spíš takové věčné diskusní téma a nic víc:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů