Problémy moderní civilizace

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Invictus píše:Pokud odmyslíme produkci zboží, jejíž surovinová základna je proměnlivá snadno, ropa ve formě druhotných produktů je využívána především k tvorbě energie a pohonu dopravních prostředků.
Invicte, podle toho co nám říkali ve škole nemáš tak docela pravdu, protože za účelem výroby energie (k pohonu nebo přeměně na jinou energii) spalujeme jen polovinu produkce ropy. Druhá polovina jde na výrobu plastů a dalších výrobků, přičemž je o dost těžší najít nějaký jiný vhodný zdroj pro jejich produkci, zatímco jiné zdroje energie jsou dávno známé, prověřené a používané.

Btw. mohl by mi někdo nějak stručně vysvětlit, jak se předpokládá, že ropa vznikla? Myslel jsem si že to vím, ale už si nejsem moc jistý.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

´mně by to taky zajímalo.
MYslím, že tlením organických vrstev, uzavřených dalšími horotvornými procesy v zemské kůže. Ale nevím, jaké jsou podmínky , nutné k tomu, aby to byla zrovna ropa a ne uhlí.
a jak vzniká asfalt - víte to někdo?
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Jerson: Co ti ale ve škole neřekli, že kromě přírodních polymerů (guma, nitrocelulóza, kolagen), se dají plasty vyrábět v pohodě bez ropy. Základem jsou polymery uhlíku s nějakou příměsí dusík, síra, kyslík, chlór,(něco je i z křemíku) jde jen o to je vytvořit z dostupných surovin, což může být teoreticky cokoliv obsahující dané složky (pro ilustraci chemické magie: z methanolu vyrobíš formaldehyd, ke kterému přimícháš fenol vyrobený z benzenu (který jde získat i oxidací uhlí)= bakelit, a takových vychtávek je celá řada, bratr by snad věděl víc). Vyrábět se dá i z plynů, ze dřeva, uhlí. Už jsou například i jakési bioplasty z biomasy, které se po čase samy rozloží. A hlavně, plasty jsou recyklovatelné, takže neznamená že jednou použité jsou už spotřebované (v nejhorším začnem těžit skládky odpadů). Na obaly můžeš klidně použít i sklo.
Ropa se používá protože je prostě výhodnější a materiál používaný k výrobě plastů je vzhledem k původnímu použití vlastně odpad.

Dřív jsem také myslel, že může být problém s výrobou léků, ale kolega farmaceut mi vysvětlil, že většinu léku lze bez potíží vyrobit z čehokoliv, a zbytek ropu či benzeny nevidí ani z dálky. Chemická syntéza je podle všeho mocná magie.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Invicte, tušil jsem že za těch deset patnáct let už jsou různé možnosti, budiž nám tedy přáno, že se do budoucna bez ropy můžeme obejít téměř úplně, což je zase o krok dále od katastrockých scénářů "až dojde ropa".
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Teď jen zbývá modlit se, aby nás nenatahovali a nebylo to už zítra $D
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Trevenorboven
Příspěvky: 728
Registrován: 11. 10. 2004, 17:03
Bydliště: Marzipan

Příspěvek od Trevenorboven »

Mám za to, že tohle téma by se nemělo ztratit ve změti vepřové želatiny... proto si dovoluji odpovědět na původní otázku.

Předně mluvím ze své pozice, nejglobálněji, jak mohu, ale jak se cítí Ind, Číňan či Guatemalan mohu jen odhadovat. Některé náhledy jsou proto dost upravené.

1) Trend inhibice odvahy k životu > omezování osobní svobody > omezování svobodné vůle.
Na každého to působí jinak a souvisí to i s tím pocitem nudy - když člověk nemá odvahu na to udělat, co chce, hledá snazší alternativy a život ho pak buď bolí, protože naráží na překážky i při plnění jednodušších záměrů nebo prostě nudí z mnoha různých důvodů.
Jasně, že spousta lidí hledá různé způsoby, jak naplnit svůj život a každého baví něco jiného, ale proč nedělat to, co chci ? Uvedu kíčovitý příklad
Chtěl bych strávit slunné léto na pláži u moře, rozběhnout se v červených trenýrkách a cítit vítr ve vlasech, lesk olejem namatlané hrudi a šťastný výraz v očích. Obdivuji někoho, kdo to dělá, ale sám na to nemám odvahu. Ten nedostatek odvahy považuji za normální, protože jím trpí i moje okolí. A přitom ta cesta k tomu, abych se stal někým, kdo si to může dovolit/kdo tak vypadá/a nejpodstatněji - smazaje předešlé předlomítkace - kdo se tak cítí, je dost hezká.
Stále ještě nevím, odkud to přesně přichází, i když už jsem měl mnohokrát pocit, že jsem na to přišel. Jeden by řekl, že to pochází od vládnoucí kasty - inhibicí svobodné vůle je historie protkána ve všech kulturách.

2) Blitky, bezohlednost a hrubost vs. svoboda slova, obecně rozmělňování reality příznačné pro informační věk
Občas tomuhle také říkám s nadsázkou antiegoterorismus. Inhibici z předchozího bodu v emotivně zatíženější teorii antiterorismu způsobuje mišmaš vjemů způsobený tlakem businessu vetkaného i do nejintimnějších oblastí fyzična, mentálna a přiznejme si, že odjakživa také spirituálna, nedobrovolné a často nepřirozené audiovizuální vjemy (tvarovými zářičemi počínaje, reklamními plakáty, podprahovými vjemy, memy rozhodně nekonče), zesložiťující se byrokracie spojená se životem ve společnosti na vyšší technologické úrovni nebo tlakem informačního věku na společnost obecně (velký výběr, ale zavádějící vodítka, snaha držet krok s okruhem známých vycházející z přirozené kompetitivnosti evropského prostředí).
Oficiální media jsou z mého pohledu často hrubá pravidelným cpaním určitých vjemů do lidského života. Lidé, kteří nemají dost odvahy k tomu, aby si hledali vlastní program, mají dost velké potíže se tomu bránit, nehledě na to, že si to ani neuvědomují - druhá věc je, že jim to často nevadí nebo si tenhle životní styl vyberou dobrovolně. Můžeme jen spekulovat, zda je takovéhle vymývání mozků programové nebo ne. Určitě se spousta žurnalistů snaží o objektivitu. Otázkou je následný filtr, než se to dostane k divákovi. A k čemu potřebuje televizní zpravodajství režii, dramaturgii a podobné věci je mi opravdu záhadou, ale budiž.
Reklamní žánr je zase bezohledný vůči svobodné vůli. Omílání vjemů dokola a dokola. Nucení lidí se naladit na určitou emocionální hladinu, zabývat se nějakým myšlenkovým konceptem a podobně.
Blitkami nebo bahnem zase pejorativně označuji moře nepodstatných negativních a neutrálních informací, kterými je zaplavena imho poslední bašta svobodného slova - internet. Předposlední baštou budiž tisk (noviny, letáky) a možná nějaký ten nekomerční rozhlas.
Jak to podávám poměrně negativně, určitě to někomu z Vás zní dost strašidelně. A to Vám ještě navíc povím, že tato situace je bohužel, dokud chceme mít svobodu slova, neměnná. A my mít svobodu slova chceme. Protože pokusy o kontrolu svobody slova vedly v minulosti k nezdarům a vedou tamtéž i dnes. A protože mezi bahnem, bezohledností a hrubostí informačního věku je také velká spousta cenných, pozitivních a zejména zábavných věcí. A přiznejme si, že zábavu provázející smích je určitě klíčem k odbourávání celkové celoživotní frustrace. Kdo se směje upřímně, těžko u toho dělá něco jiného. Tuhle odbočku jsem si nemohl odpustit, je to pro mě dost významné.

3) Trpaslíci
Ze všeho nejhorší jsou ale pochopitelně trpaslíci. Mysleli jste si, že neexistují ? Ha ! Tak to se tedy pletete. A dávaj nám elfům pěkně zabrat. Tvrdě pracující, sebevědomí, cílevědomí malí lidé s odvahou bojovat o svůj majetek a teritorium s absurdní vytrvalostí, ovdivuhodnou silou. Človíčci s kamenným srdcem milující jen zlato. Nikdo neříká, že jsou to nehodní lidé. Ale ve svém působení jsou dost často bezohlední nebo prostě nekoukají na následky. Někdy i programově. A to je pochopitelně destruktivní pro lidi a rozhodně i pro přírodu.
Někteří trpaslíci dokázali zdevastovat část přírody jen kvůli biznysu. Trpaslíci staví pyramidy z lidí a jiných trpaslíků a je jim dost často jedno, že občas dole v základně padne nějaká oběť zcela zbytečně nebo v důsledku nedostatečné revize případu na vyšším místě. Někteří trpaslíci hnali a ženou své národy na smrt nebo k vyčerpání. Mnozí trpaslíci způsobili hrozící ekonomicko ekologickou krizi.
Nenechte se pomýlit - každý máme v sobě trpaslíka. Ale tihle praví trpaslíci jsou svým trpaslíkem ovládáni. Trpaslíka zajímá zisk. Co nejvíce za co nejméně. A trpaslíci ve svém jádru nejsou vůbec špatní. Dokonce mají odvahu dělat to, pro co se cítí být předurčeni / zrozeni / z čeho mají radost. Občas pak nevědí, co dál, ale to tak je, no.
V tolkienovských světech mají trpaslíci a elfové dlouhý věk. Je to samozřejmě metafora, která slouží k tomu, že jsou si tito lidé vědomi své ceny a dokáží v životě víc věcí. Jsou to bojovníci za svůj život. Ale nemají se příliš v lásce, protože mají jiný postoj k životu. Trpaslíci elfy nechápou a elfové jim stojí v cestě, když těží v novém teritoriu - viz genocida původních obyvatel amerického kontinentu. Je to poměrně přirozený rozpor. Ale není to neskloubitelné. Dá se s tím žít. Budeme se s tím potýkat právě my - naše generace.
Válka neni cukr.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Především díky Trevenovi, že vrhl debatu směrem, kde měla zůstat - problémy civilizace nejsou nic technického, ale týkají se především naší duše.

Neboť přelidnění i ropná krize jsou už poměrně staré a omšelé hity.
Trend inhibice odvahy k životu > omezování osobní svobody > omezování svobodné vůle.
Tady je věc trochu složitá - jisté omezení svobody s sebou nese soužití s jinými lidmi. To je starý a v konečnosti neřešitelný etický problém; pokud je člověk sám jako Robinson, nemusí se omezovat vůbec, ale jeho život má jisté nedostatky.
Pokud je jen "pokorné kolečko ve stroji", jak ukazují různé neveselé dystopie, taky to není nic moc. Takže trefit nějaký rozumný kompromis je věčný úkol.

Jiné je omezení svobody ve prospěch budoucnosti.

Některé věci nedělám s ohledem na svoje děti. Civilizace funguje jako stavba chrámu - na další patra se staví furt další; takto funguje vzdělání i majetek; tím, že využíváme dědictví, se nám žije podstatně lépe (a to je vlastně celý ten slavný rozdíl mezi bohatými a chudými národy).
Pokud někdo funguje stylem "po nás potopa", považuje se to za nemravné ve většině kultur, a má to docela rozumné důvody. Naházet odpadky za dům do lesa je pohodlné, ale ti po nás je zase budou muset odklízet.

Trend "nebudu se učit, nic po sobě nenechám a všechno sežeru sám" je dnes překvapivě rozšířený. Nemá co do činění s byznisem, ale s ohromnými nároky, které jen a jen rostou. Když nemáš vysokou, jsi k ničemu. Je plno lidí, co tohle nezvládne a přejdou rovnou do odboje.
Blitky, bezohlednost a hrubost vs. svoboda slova, obecně rozmělňování reality příznačné pro informační věk
To není nic nového. Většina lidí nemyslí vůbec. A ani myslet nechce. A vydrží tak celý život. Nemá cenu se nad tím rozčilovat - nedá se to změnit. Lze si vyplnit život pseudoinformacemi (co právě dělá Paris Hiltonová) a pseudopředměty (co právě nosí Paris Hiltonová), a vystačit s tím. Mně by to nestačilo, ale přestal jsem nadávat lidem, kterým to stačí.
Myslím, že to tak bylo vždycky.
Určitě se spousta žurnalistů snaží o objektivitu.
Problém je o patro hlubší. Tvůrce informace může být naprosto objektivní v otázce, co nosí Paris Hiltonová. Může také velmi přesně zjistit, co si myslí premiér a co řekl ve sněmovně.

Otázkou je, zda má pro normálního člověka tato informace nějký význam. Zda by jeho život nebyl bohatší, kdyby ho strávil nějak jinak, než zjištěním této informace.
Teď jsem byl nucen po pár měsíců sledovat zase po letech noviny - a je to divný svět. Druhý den je všechno zapomenuto.
V zásadě mne nezajímá žádná informace, která druhý den ztratí smysl.
poslední bašta svobodného slova - internet.
To je na samostatnou debatu. Úplně svobodný portál, kupodivum, degeneruje většinou v obludnost (viz dějiny Neviditelného Psa), čímž vyvrací tuhle jednoduchou teorii. I svoboda se musí pěstovat, paradoxně.
A my mít svobodu slova chceme.
Svoboda slova, myšlení, vyznání je ohromná věc. Ale rozhodně to není jediný cíl civilizace.
Pokud na konci života zjistím, že jsem si pěkně podebatil, bude to trochu málo.
Tvrdě pracující, sebevědomí, cílevědomí malí lidé s odvahou bojovat o svůj majetek a teritorium s absurdní vytrvalostí, ovdivuhodnou silou.


Hm; ale mají cíl. To jim ve skutečnosti dává velikou sílu; narozdíl od toho největšího davu, který se jen tak plácá a surfuje, kam ho vítr zavane.
Na konci života si řeknou - vydělal jsem 7.369.123,-Kč - stálo to za to!
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Trevenorboven píše:Nenechte se pomýlit - každý máme v sobě trpaslíka.
Hm.

Takze chces rict "muzu byt bezohledna zakerna svine zrazujici duveru lidi a jdouci pres mrtvoly protoze kazdy ma potencial tohle delat neob to alespon jednou udelal" jo?

Mozna si tak nekteri lide ospravedlnuji svoje chovani sami pred sebou, ale pred ostatnimi to fungovat nemusi. Spis nebude.

Ale asi neni eticke takove lidi mlatit, kdyz to nezvladli jejich rodice. Ale zas ... teorie her rika "znicte zradce driv nez ublizi nekomu dalsimu".

Co myslis, argo? Co tvuj smysl pro spravedlnost, kterou mas tak rad?
But nobody came.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Sosáček:

Já nemyslím nic - z vytrženého citátu kontroverzi vykřešeš snadno, ale Treven pokračoval, že "trpaslíka v sobě je třeba ovládati" nebo tak něco.

Což zní docela rozumně.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Nevychazel jsem z citatu.

Ale asi to neni moc k tematu.
But nobody came.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Zkusím tedy odpovědět; člověk by měl zasahovat do životů jiných lidí co nejméně.

Je možné, že jich většina žije špatně; dokonce to trápí i je samotné, neb jsou nespokojeni; ale myslím, že každý má na tohle strašně malý vliv. Vychovávat někomu jinému, nebo mu radit skoro nejde.
Navíc tím přebíráte odpovědnost za život někoho jiného; a to je strašná věc.

Takže jako člověk bych to nechal plavat. A jako profík dělám přesně to, k čemu jsem určen - rozhodnout spor mezi X a Y; - tedy v situaci, kdy se mne oni sami na něco zeptali. Jinak ne.

Politici jsou na tom jinak - mají odpovědnost za jiné lidi. Pak je do jisté míry jejich povinností řešit, když něco nefunguje a něco je ohroženo.

Proto by se v ideálním světě měli do politiky pouštět lidé s mesiášským kompexem a snahou něco zlepšit. Zkusil jsem to, ale zjistil jsem, že na to nejsem vhodný typ.

O problémech moderní civilizace mohu tedy intelektuálsky žvanit, ale řešit je asi nebudu.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Moudra odpoved.

Takze nechces zasahovat do jinych lidi ani abys pred mini dalsi lidi chranil? Ale na to vlastne odpoved znam, pac jinak bys tady byl pres trestni pravo a ne pres to co delas, nemam pravdu?

Navic to je asi mozna vic prace pro policisty a vojaky.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše:Proto by se v ideálním světě měli do politiky pouštět lidé s mesiášským kompexem a snahou něco zlepšit.
Ano, už se na to delší dobu chystám, ale zatím mi připadá, že jediná možnost by byla prostřílet se tam.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Sosáček:

jako součást OČTŘ (čili orgánů činných v trestním řízení, čímž je souhrnně míněn policajt, státní zástupce a soudce)
máš taky dost přesně vymezené úkoly; dokonce velmi přesně.
Nepronásleduješ "zločin jako celek", jak se jeví v krimifilmu, ale máš nějaký přesně stanovený úsek - "drogy na Praze 5", třeba, nebo "trestné činy na Praze 5 s obviněnými začínajícími na P až S".
Každý případ vyřešíš, jak umíš. Nic víc nesmíš.

A nedělám to proto, že jednak jsou tihle lidé na sobě závislí mnohem víc navzájem, než já (když to zvorá jeden v té housence, je k ničřemu práce všech ostatních),
jednak že je to práce náramně drsná, jakási právní chirurgie; ne každý na to má nervy a žaludek. Například se celý život setkáváš se špatnými lidmi; všeobecně bývají trestňáci velmi skeptičtí a ve svých bližních vidí zejména darebáky.

A jsme už docela o.t.

Kdybych to chtěl strhnout zpátky, myslím, že jistým klíčem k potížím mnoha lidí je víra; buď její nedostatek, nebo nadbytek.

Pokud si člověk nenajde něco vyššího, pak musí mít občas nevyhnutelně pocit, že nic z toho, co dělá, nemá žádný smysl.

ještě jinak - dokonce se tenhle efekt děje i v RPG, když ho hraješ dlouho; postavy, které nemají nějaký vyšší cíl, působí časem nudně a nepřirozeně.
Uživatelský avatar
Trevenorboven
Příspěvky: 728
Registrován: 11. 10. 2004, 17:03
Bydliště: Marzipan

Příspěvek od Trevenorboven »

Sosacek píše:
Trevenorboven píše:Nenechte se pomýlit - každý máme v sobě trpaslíka.
Hm.

Takze chces rict "muzu byt bezohledna zakerna svine zrazujici duveru lidi a jdouci pres mrtvoly protoze kazdy ma potencial tohle delat neob to alespon jednou udelal" jo?

Mozna si tak nekteri lide ospravedlnuji svoje chovani sami pred sebou, ale pred ostatnimi to fungovat nemusi. Spis nebude.

Ale asi neni eticke takove lidi mlatit, kdyz to nezvladli jejich rodice. Ale zas ... teorie her rika "znicte zradce driv nez ublizi nekomu dalsimu".

Co myslis, argo? Co tvuj smysl pro spravedlnost, kterou mas tak rad?
Je velmi OT, Sosi, měj na paměti, že Tě mám stále opravdu rád v duchu noční lesní šestky. Jsou některé věci, do kterých prostě se Ti nechce OČTŘ zatahovat. S podlamováním důvěry to nemusí mít vůbec nic společného. Spíš s čištěním svinstva. Ale neboj se, dostal jsem na prdel, poučil se a jsem přešťasten, že to dopadlo, jak to dopadlo. Prosím nedělej si ze mne debatního ani jiného nepřítele. Pokud na to někdy sebereš odvahu a já na to dostanu povolenku, rád Ti ozřejmím všechny detajly a důvody svých akcí a reakcí. Za ty dva měsíce už to mám relativně srovnané. Hluboce se omlouvám za těžký offtopic.
Argo píše:Kdybych to chtěl strhnout zpátky, myslím, že jistým klíčem k potížím mnoha lidí je víra; buď její nedostatek, nebo nadbytek.
Prostě nevyrovnanost sebedůvěry. Způsobené často právě bodem 2. Beru to jako nástroj rozšířený v civilizaci vedoucí k bodu 1. Nejsem kompetentní k posuzování kdo ten nástroj používá, za jakým účelem, nejsem konspiracionista, nejsem ani jiný radikál. Prostě jen popisuji, co vnímám.

Děkuji Ti za Tvé postřehy. Jaks to myslel s tím odbojem ?
Válka neni cukr.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti