Zavedení školného - Vzdělání jen pro bohaté?

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Samozřejmě, že nám jde pouze o nás samé... Ale ve dvojím smyslu. Pokud budeme vysokoškolsky vzdělaní, bude z toho profitovat i stát. Pokud bude stát profitovat, je jistá pravděpodobnost, že se budeme mít lépe i my sami a jako bonus spousta dalších lidí. Samozřejmě to jeden Eleshar nebo jeden Jerson nespasí... proto se udávají ta procenta.

Co se matek vychovávajících své mentálně postižené děti, místo aby je daly do ústavů týče, tak se obávám, že nemohu než říci, že nejsou předmětem této diskuse. Pochopitelně je to chvályhodné a podporu si to bezpochyby zaslouží, nicméně si nejsem jist, zda otázka stojí jako "podpora matek vychovávajích své mentálně postižené děti NEBO podpora školství, vzdělání a vědy"...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

otázka je, eleshare, co se míní podporou vzdělání.
jestli se mají podporovat jen ti, kdo mají na to, dosáhnout toho nejvyššího vzdělání, jaké nabízí vzdělávací systém nebo ti, kteří se snaží dosáhnout maxima, jaké mohou, s ohledem na svoje možnosti.
Stát profituje z každého daňového poplatníka a tratí s každým příjemcem sociálních dávek.

Jinak, abych se přiznala, je mi poměrně jedno, jestli z mého VŠ vzdělání profituje stát.
I s nižším vzděláním bych lehce mohla mít vyšší příjem - tedy i vyšší daně a tím vyšší profit státu.
jenže mně ta práce baví a profit státu není mou nejvyšší prioritou.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Vysokoškoláci ale nejsou jen otázka peněz! Nelze všechno přepočítávat na peníze... Jako nejlepší příklad je asi ten pedagog. Kolik ten přinese státu peněz? Naprosté minimum... Nevytváří žádnou materiální hodnotu a nemusí vytvářet ani žádnou myšlenkovou hodnotu.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Tak čeho jsou otázka?
Proč je to skupina, která by měla být hájena a měla mít nějaké chráněné podmínky?

A co to je "myšlenková hodnota"?
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Jako že třeba vymyslí něco nového...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

No, tak to taky není vždycky zrovna terno.
Někdy je z toho víc škody než užitku.
Někdy taky vymyslí něco úúúúžasnýho a pak se ukáže, že to byla kolosální blbost a za cenu nesmírných nákladů se couvá z další slepé uličky.
Kromě toho si neumím představit, jsak vymyslí něco nového člověk, který neumí ani vymyslet, jak si poradit s méně příznivými okolnostmi ve svém životě - například s faktem, že se bude muset zamyslet nad náklady za svoje studia.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Maydo, neni tvuj pohled trosku zkresleny tim, ze jde o tveho syna?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

maYda píše:Jersone,
měla jsem na mysli, že pokud by šlo o školné, nebylo by to samozřejmě těch 350 korun. Psala jsem přece, že by ZVÝŠENÍ PŘÍDAVKU mohlo být nastaveno tak, aby kompenzovalůo školné.
Ptala ses, proč nikdo nezmínil sociální dávky, tak jsem odpověděl.

A jak to tedy je - nechceš platit ze svých daní školu všem, ale dávky od státu chudším studentům (což může být třetina nebo polovina z nich) ti nevadí?
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Pokud budeme vysokoškolsky vzdělaní, bude z toho profitovat i stát. Pokud bude stát profitovat, je jistá pravděpodobnost, že se budeme mít lépe i my sami a jako bonus spousta dalších lidí.
Ještě chvíli, a bude z tebe liberál, Eleshare.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Sosáčku,
o mýho syna nejde, neb to není dítě, které by nebylo schopné se bez asistence například dopravit do školy nebo se třeba obout nebo oblíct, není mentálně retardovaný a je vcelku schopen komunikovat s okolím, byť se spolužákům jeví jako podivín.

pokud mám pohled zkreslený, tak třeba :
Klientem, kterému jsme dělala úpravy v bytě s ohledem na to, že má dítě autistu.
Kamarádkou , která má syna, dnes dospělého, po mozkové obrně
Další kamarádkou, která je samoživitelka s nevelkým platem a dvěma dětmi na vysoké škole.
Kolegy, kteří zvládají studium i práci.
Mým mužem, který vystudoval z rodiny bez táty a s minimálním příjmem a mojí daLŠÍ kamarádkou v podobné situaci, oba měli jen matku se základním vzděláním a oba mají i vysokoškolsky vzdělané sourozence.

Myslím, že všichni ti by měli právo říct, že zkreslený pohled mají ti, kdo si myslí, že jen proto, že jim byla náhodou darovaná schopnost zvládnout vysokoškolské studium, mají právo požadovat "studium zadarmo".
Jenže to studium není zadarmo a největší prospěch z nej mají ti, kdo vystudují, ne stát, ne ta pokladní v hypermarketu, to vy, kdo studujete, budete mít ĺepší postavení a lepší plat.A čím víc kdo mluví o tom, jak má z jeho studia prospěch stát, a společnost, tak tím víc mu jde o ten lepší plat a lepší postavení, to je moje zkušenost.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Jersone, ne, nevadí mi přispívat na studium studentům, kteří pocházejí z chudých poměrů a mají na to, aby to zvládli a opravdu chtějí studovat a vědí, že jsou ochotni tomu ledacos obětovat.
Ale vadí mi přispívat na studium lidem, kteří říkají, že jen proto, že jim byla dána dostatečná inteligence na to, aby zvládli VŠ studium, je poviností je podporovat, lidem, kteří se tváří, že se vlastně obětují pro stát a společnost tím, že studují, lidem kteří tvrdí, že hlavně je potřebuje stát a proto mají nárok na studium zadarmo, i když pocháejí z poměrů, že by si klidně nějaké to školné mohli dovolit, a jejichž rodiče mají daleko větší příjem, než mám já, jen by to znamenalo jisté snížení životní úrovně a to oni pro svoje vzdělání nebo vzdělání svyých dětí nejsou obětovat.
upřímně řečeno, nechce se mi přispívat na studium Tobě, když ve 350 korunách vidíš sumu, která nestojí za řeč a ne cenu jízdného za čtvrt roku nebo teplý oběd v menze po jednu třetinu měsíce.
Ale s radostí přispěju někomu,pro koho 350 korun není zanedbatelná suma, ale pomoc na cestě k cíli, na kterém mu záleží.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

MaYdo, dneska to pro mě není moc veká suma. Já na dávkách dostával svého času více a pak méně než je tato suma.

Kromě toho neměj obavu, na mé studium už přispívat nebudeš, pokud budu studovat, tak si to hezky zaplatím sám.

(A pokud jde o jídlo v Menze - nevím jak za tvého studia, ale tu naší Plzeňskou doporučovalo devět studentů z deseti ... obejít obloukem (: )
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

No, technická nebývala nic moc, ale stejně nebylo na výběr. Na pravidelné stravování v hospodě nebyly prachy a i chleba se sýrem vyšel dráž než oběd v menze.
Dnes nám vozí obědy z menzy do práce a musím říct, že to je o dost lepší než ta technická tehdy.
Stejně máš jinak na vybranou jen nějakou hospodu a to stojí peníze a čas.
A student, který má hluboko do kapsy, si obvykle nevyvbírá.
Pamatuju, že ze spolužáka, který dával okázale najevo, že by nemohl žít na koleji a jíst v menze, jsme si utahovali.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

maYda píše:Jenže to studium není zadarmo a největší prospěch z nej mají ti, kdo vystudují, ne stát, ne ta pokladní v hypermarketu, to vy, kdo studujete, budete mít ĺepší postavení a lepší plat.A čím víc kdo mluví o tom, jak má z jeho studia prospěch stát, a společnost, tak tím víc mu jde o ten lepší plat a lepší postavení, to je moje zkušenost.
Už jsem zmiňoval, že ta pokladní v hypermarketu bude možná dost ráda, že její děti mají právě tu možnost vystudovat bez školného, i když jí samotné to nepřinese než vyšší daně... Argumentování takovouhle osobou může být dost dvojsečné a myslím, že ani jeden z nás si to nemůže dovolit.

Jinak pro mě je debata o školném také již akademická, protože i kdyby ho zavedli v blízké době, tak pochybuju, že by si troufli zavádět ho pro současné studenty nebo snad dokonce vymáhat zpětně (i když v tomhle státě jeden nikdy neví...), jde mi o principy.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Příspěvek od Tafif »

maYda píše:jestli se mají podporovat jen ti, kdo mají na to, dosáhnout toho nejvyššího vzdělání, jaké nabízí vzdělávací systém nebo ti, kteří se snaží dosáhnout maxima, jaké mohou, s ohledem na svoje možnosti
Možná to úplně nechápu, ale v tom není rozdíl.

Pokud někdo má na to, aby dosáhl VŠ vzdělání, pak je to jeho maximum. Pokud někdo nemá na VŠ, představuje jeho maximum některý nižší stupeň školství. Školné tedy omezuje určitou skupinu v dosažení svého maxima, jelikož nižší stupně by zůstaly hrazené z rozpočtu. Takhle dojdeš k tomu, že školné je diskriminace určité skupiny obyvatel.
maYda píše:Další kamarádkou, která je samoživitelka s nevelkým platem a dvěma dětmi na vysoké škole.
Kolegy, kteří zvládají studium i práci.
Mým mužem, který vystudoval z rodiny bez táty a s minimálním příjmem a mojí daLŠÍ kamarádkou v podobné situaci, oba měli jen matku se základním vzděláním a oba mají i vysokoškolsky vzdělané sourozence.
V případě školného by tedy nejspíš měli smůlu, nemohli by si další poplatky dovolit.

Pokud bys chtěla takové případy vyřešit větší sociální podporou od státu, pak se smysl školného v podobě sociální spravedlnosti naprosto ztrácí. Proč by ho měli platit ti bohatí na úkor chudých?


Příklad školského systému Ameriky, jak nám ho nadhazuje Argonantus je pěkný. Mně se ta představa líbí, bral bych ho všema deseti. Jenže u nás to zavést nejde, ne najednou. A transformace do tého podoby by zkrátka nějakým způsobem poškodila alespoň jednu celou generaci. Té se to prostě líbit nebude.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů