Revernd Moon a jeho církev

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Co třeba křest krví nepřátel té jediné Pravé víry? :-)=
Nebo třeba křest kyselinou z vytrženého jazyka vetřelčí královny? O-)
Počítalo by se to?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od ilgir »

Tafif píše:A kdo o tom rozhodl?
Ježíš. Tu jeho větu "jděte a křtěte ve jménu... ..." brali tehdá docela vážně. Když se k tomu ještě přidalo "nikdo nepřichází k Otci, než skrze mě", nějak z toho vydedukovali, že bez křtu to prostě nejde. Jeho důležitost lze ilustrovat na sporu o obřízku. Šlo tam právě o to, zda je možné křtít i neobřezané (pohany). Z toho jasně vidíš, že nutnost křtu brali jako věc samozřejmou. Z obřízky slevili, křest zůstal. Křest písemně kodifikuje Pavel, nicméně já se domnívám, že už Ježíšovi současníci to brali za hotovou věc.
Všiml sis, že už jsi dokonce přidal i další podmínku k tomu, co řekl Argonantus?
Si říkám, jestli to myslíš vážně.* Další podmínka? Křest není nic dalšího. Je to to první a zcela zásadní. Máš to ostatně i v tom slově. Křest -> křesťan. Není křest -> není křesťan.

Eleshar: Krví se můžeš nechat pokřtít, ale jenom svou vlastní. Za krev nevěřících maximálně dostaneš odpustky. Ale mám takové tušení, že i tuhle akční nabídku před časem stáhli.

*Ne, to určitě nemyslíš vážně. Ale podívej se, jak jsem hodnej a pěkně to tu vysvětluju. Ovšem jestli míříš někam konkrétně, tak už to vybal a nenapínej mě.
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Tafif »

Mířím k možnostem interpretace a různorodosti názorů.
Jsou i tací, co neuznávají žádné svátosti (ani křest), ale přesto se považují za křesťany. Konkrétně kvakeři.
A byly (dost možná stále jsou) tací, co neuznávali Krista (uznávali totiž Ježíše), ale přesto jsou považováni za křesťany.

Každý si to prostě určuje, jak se mu to hodí. Nárokuje si pravdu. V těhle otázkách neexistuje objektivní hodnocení.
Promiň, nějak se zamotávám a někam se mi trochu zatoulala úplně prvotní myšlenka.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tafif píše:A byly (dost možná stále jsou) tací, co neuznávali Krista (uznávali totiž Ježíše),...
Možná jsem kdysi při ZSV v úvodu do světových náboženství nedával úplně pozor, ale vždycky jsem si myslel, že Ježíš a Kristus jsou jedna osoba...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od ilgir »

Tafif:
To máš těžké. Křesťanství není žádná fyzikální veličina, takže ho těžko vypočteš, změříš a "objektivně" posoudíš. Je to věc tradice a konvencí. Prohlašovat o sobě, že je křesťanem, může kdokoli. Nikdo mu to zakazovat nebude. Prohlašovat o sobě, že je jediným správným křesťanem, může taky kdokoli. Není tu žádná nezávislá rada, která by určovala, co je to pravé. Jede se tu na zvyky a dohody, ale to už se opakuju.
Jedním z měřítek autenticity je množství věřících. Samozvanému Mesiáši s pětičlenou partou obdivovatelů asi nikdo na špek neskočí. Církevní mašinérie s miliony členů už to má jednodušší.
Další měřítko je doba trvání, tj. tradice. Zase - skupinka s padesátiletou tradicí má menší důvěryhodnost, než skupinka s pětisetletou tradicí. Ta druhá má o dost vyšší šanci, že tu za dalších pět set let ještě pořád bude.
A pak je tu ještě třetí měřítko, ale o tom bych se nerad moc rozepisoval. (Zvlášť, když tu ve vzduchu visí zmrtvýchvstalý Sirien.) V rámci své životní filosofie předpokládám, že lidé mají implicitně vestavěný pojem pro dobro a zlo. Rozeznávají věci, které jsou dobré (a tedy důvěryhodné) od věcí, které zavání špatností, a od kterých je lépe se držet dál.
Všechna tahle měřítka jsou samozřejmě ošidná, masy je možné oblbnout, bombastická novinka udělá navždy díru do světa i bez tradice, lidské individuální vnímání dobra a zla může být pokřiveno a ošáleno. Na nic zkrátka není 100% spoleh.
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Tafif »

Heh, už jsme u toho zase. Ježíš je jméno, Kristus je titul.
Jednou mluvíš třeba jen o prorokovi, podruhé můžeš o synu Božím, spasiteli a tak...

Ilgir: Ano, všechno někde začíná a všechno se časem mění.
Nejde o zákaz, ale neuznání. Ale to je fuk.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Pieta »

Eleshar_Vermillion píše:Možná jsem kdysi při ZSV v úvodu do světových náboženství nedával úplně pozor, ale vždycky jsem si myslel, že Ježíš a Kristus jsou jedna osoba...
A to si k tomu ještě přidej mesiáše, což není vždycky totéž, jako kristus, což je obzvlášť matoucí. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Argonantus »

Nehledě na to, že multiclass Christos/Mesiah se jménem JHSVH má ještě skilly bůh, učitel, čaroděj, rabi, kněz, král, revolucionář, guru, léčitel, superstar a kdovíco ještě.

Hele, ale to tady Naokimu pěkně plevelíme.
Tady tomu má velet Moon, a ne nějakej zastaralej týpek z Galileje.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Pieta »

Argonantus píše:Tady tomu má velet Moon, a ne nějakej zastaralej týpek z Galileje.
Něco mi říká, že u tohohle modelu došlo k recallu dřív, než stihnul zastarat.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Tafif »

Pieta: Když to napíšeš s těmi malými písmeny, tak je to přesně totéž. Jedno řecky, druhé hebrejsky.

Argonantus: No, pokud jsem to dobře četl pravidla, tak Christos/Mesiah jako upgrade z Jesus class odemiká navíc právě jen ty skilly bůh a král.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tafif píše:Heh, už jsme u toho zase. Ježíš je jméno, Kristus je titul.
Jo, to já chápu, ale shodou okolností se oba vztahují k jedné osobě, ne?
Tafif píše:Pieta: Když to napíšeš s těmi malými písmeny, tak je to přesně totéž. Jedno řecky, druhé hebrejsky.
Jenže židovský mesiáš přijde jen jednou, zatímco křesťanský Kristus 2x $D
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Pieta »

Tafif píše:Pieta: Když to napíšeš s těmi malými písmeny, tak je to přesně totéž. Jedno řecky, druhé hebrejsky.
Když napíšeš kočí a der Führer, je to přesně totéž. Jedno česky, druhé německy.

EDIT: Uh, asi jsem právě prohrál. (-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

A taky hned 2x :-)=
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Tafif »

Na tohle nemám dost vysoký level. Jdu expit do snů.
Uživatelský avatar
Majo
Příspěvky: 769
Registrován: 26. 4. 2007, 11:53
Bydliště: žilina (SR)

Re: Revernd Moon a jeho církev

Příspěvek od Majo »

ilgir píše:Eleshar: ... Za krev nevěřících maximálně dostaneš odpustky. Ale mám takové tušení, že i tuhle akční nabídku před časem stáhli.
Toto som akosi nepochopil. Ci to bol vtip?
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů