Ekologická stopa

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ano ano, s to klimatisací to pochopitelně platí jen tam, kde klimatisací mají - uznávám, že v Somálsku to třeba takový problém nebude. Ale mluvil jsem o tzv. "vyspělém světě" (západu). O tom světě, který má asi 20 % světové populace (a kdo ví jestli), zatímco spotřebovává více než polovinu světových zdrojů...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Argonantus »

Eleshar:

Myslím, že se to týká zejména mých oblíbených Američanů - klimatisace je jejich maniakální posedlost, kterou ne všichni Evropani sdílejí (nejen Skandinávci, kde je to asi jasné, ale kupodivu i Italové nebo Španělé se mi jeví být v této věci daleko laxnější.)

Jisté je, že drtivá většina této energie je propálená naprosto zbytečně, a dokonce i nezdravě.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22589
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše:Jerson: ? to je souhlas, nebo dotaz?
To je ... asi takto. USA mají poměrně slušný podíl na spotřebě energie v celosvětovém měřítku. Nevím přesně kolik, ale přes deset procent to bude. Klimatizace z toho tvoří čtvrtinu. Ve výsledku může energie na klimatizace činit třeba 3% - 5% celosvětové energetické produkce, ale i to mi přijde docela dost, protože celosvětově bude spíše více podobných kategorií spotřeby a několika procenty.

Kdyby to byla jedna desetina procenta z celosvětového objemu, tak už to bude docela málo, ale myslím že je to víc.
Jen netuším, jak se takhle čísla zjišťují a počítají, takže za žádným z nich nebudu tvrdohlavě stát.

Ve španělsku jsem nikdy nebyl, ale v Chorvatsku mají klimatizaci v každém patře mnoha domů. Tady se opravdu neodvažuju soudit, zda jsou to jen američani, nebo každá společnost s určitou životní úrovní začne spotřebovávat více energie na klimatizování místností. A to nevím, jestli se do toho počítá i vytápění (taky na vyšší, než minimálně nutnou teplotu)
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Sosacek »

Argo, ono kdyz jsem byl naposledy ve spanelsku, tak tam tak velkou cast uzemi netvorila poust a step. Ono je spousta mist kde se da bez nejakych technologickych vymozenosti zit je tezko -- a americani jsou proste zvykli na nejaky zivotni standard, a pristupuji k tomu jinak nez bezny lid v egypte.

Druhou veci je, ze oni taky dost migruji. Jakoze v Evrope se asi tak casto nestava ze by se nekdo stehoval z norska do egypta a naopak jen proto ze tam sezene lepsi praci. Nebo stava, ale neni to tolik lidi kolik se stehuje v USA. Coz s tim taky muze souviset. A holcina (ceska) co ted zije ve statech rikala ze pokud jsi nebyl v arizone tak nevis co je hnusnej vzduch a vedro :)

Anyway.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22589
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Jerson »

Vzpomněl jsem si, že před dvěma lety v Japonsku jeden ministr prosazoval jednání jen v košili s povolenou kravatou, protože nutnost společenského diktátu vést jednání na úrovni v tmavém saku a utažené kravatě vede k nutnosti klimatizovat místnost, což vede ke zvýšené spotřebě a - pokud si to pamatuju - i k jejímu nedostatku a výpadkům.

Tedy ne že by nám způsobovalo potíže jen počasí jako takové, ale přidáváme si k němu vlastní nesmyslné koncence, kterými všechno ještě zhoršujeme. (A ano, nutnost chodit v pětatřicetistupňovém vedru v tmavém saku a kravatě považuju za nesmysl)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

ad Sosáčkova poznámka:

Ono taky jde čistě o věc pragmatickou... klimatisace je někdy jediným prostředkem jak zachovat pracovní podmínky. Myslím, že existuje dostatečné množství dostatečně výmluvných výzkumů, jak se zvyšující se teplotou brutálně klesá produktivita práce až téměř k nule (ostatně pamatuju si, jak matka asi před třemi lety říkala, jak je taky vyháněli z práce, protože i vedení uznalo, že v takovém počasí to prostě nemá smysl - a to bylo prosím u nás v mírném pásu; myslím, že se kvůli tomu i rušívá výuka na školách...).

Tím rozhodně netvrdím, že se tím neplýtvá a nenadužívá se toho... jen chci poznamenat, že v určitých oblastech třeba USA to může být postaveno tak, že buď nebude klimatisace, nebo nebude práce.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Naoki »

myslím, že se kvůli tomu i rušívá výuka na školách...
Kvůli tomu mají třeba ve Španělsku o měsíc delší letní prázdniny.

Jinak souhlasím s tou sosáčkovou českou holčinou: že vedro ve státech je nesnesitelnější než tady v Evropě (ale v Africe jsem nebyl, takže to už neporovnám).
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Argonantus »

Tuhle jsem si vzpomněl na oslavné básničky na továrny ze školních let.
Každá epocha chápe pokrok jinak; tehdy byl tovární komín symbol prosperity.
Dnes je to spíš malér.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10159
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od ilgir »

Před dvaceti lety, dnes už ne. Komíny jsou krásné a chráníme si je.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Argonantus »

Pokud jsou malebnou vychytávkou, na které sídlí čáp. Nebo jsou rozhledna. Nebo jsou jen tak.


Ale chraň Brambora, že by je někdo opravdu používal podle původního záměru a kouřily by.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Tak jsem si udělala ten test tady http://hraozemi.cz/ekostopa/

Bydlení - 3,4
Jídlo - 0,7
Zboží, služby - 5,4
Doprava - 0,2
Celkem 9,8 - a ještě mi to řeklo, že pokud by každý žil jako já, potřebovali bychom 5,4 planety

Ta doprava mě docela překvapila, až doposud jsem myslela, že toho najezdím mnohem víc.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Argonantus »

Masakr!
Část stopy ovšem nutno přičíst kočkám.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Invictus »

Bydlení- 0,6
Jídlo- 0,9
Zboží, Služby- 0,9
Doprava- 0
Celková ekologická stopa 2,4

Ale i tak bych potřeboval 1,3 planety. Asi to bude tím převážně průmyslově zpracovaným (což teda moc neovlivním) a dováženým jídlem (s čímž se ještě dá něco dělat, ale zase se mi příčí lokální protekcionismus). Na to, že o nějakou ekologičnost nijak neusiluju je to docela fajn.

Ale stejnak o validitě daného testu pochybuju. Už jen to podezření z určité podjatosti a tudíž nadhodnocení je namístě.
Iron Within
Iron Without
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Argonantus »

Invictus:

Já ho vznesl.
Zejména cítím předběžné podezření - ba přímo zaujatost - k výsledkům, kde země, které věnují miliardy na ekologii, končí přesto pravidelně hůře, než snaživě rozvojoví průmyslníci, co na ekologii zatím ještě dlabou a jsou v tom stádiu nádherných komínů.

Po delší debatě s Bifim se ukázalo, že v testu jsou výrazné položky energie a význam masa v jídelníčku.

Jak moc to platí i ve skutečnosti, to věda zatím asi neví.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Ekologická stopa

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Asi jsem debil, ale kde se na té stránce dostanu na samotný test?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host