Literární kořeny fantastiky

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 1. 2009, 19:00
Bydliště: Praha

Re: Literární kořeny fantastiky

Příspěvek od Panda »

Vallun:
Lze ptolemáiovskou dobu označit za dobu staroegyptskou??
Asi těžko říct :) - setkala jsem se s různými děleními, některá to utnou dříve, ale dějiny st.Egypta, co mám, jsou dovedeny opravdu až do římské doby.
Možná by se dalo říct něco v tom smyslu, že termín "staroegyptský" se používal tam, kde ještě převládaly původní rysy? - takže třeba ne pro vládnoucí rodiny a politické dějiny, ale spíše pro označení kultury Egypťanů a náboženství?

Co se týká literatury - ten příběh, co jsem zmínila, byl napsán démotštinou (což byla v té době současná verze eg. jazyka a písma - takže je jasné, že to psal nějaký Egypťan - kvůli tomu bych to považovala za staroegyptský text - a řecké vlivy byly podle toho, co jsem četla, zanedbatelné). Pokud by to bylo napsáno v řečtině nebo koptštině, tak by se to asi nedalo nazvat staroegyptskou literaturou.
Vallun:
zarazila představa toho, jak Meniho kněží, kteří jediný ovládali psaní a čtení, píšou beletrii:)
Máš pravdu, je to zvláštní, ale na druhou stranu to taky byli jenom lidi... třeba takové texty používali ve školách, aby to ubohé studenty víc bavilo? :)

Argonautus: Díky - ale psala jsem o eg.literatuře seminárku, takže to není moje zásluha, ale spíš nutnost...
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Literární kořeny fantastiky

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Dějiny starého Egypta pro mě končí příchodem Arabů, takže bych do toho řadil klidně i tu chvíli byzantské nadvlády.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Literární kořeny fantastiky

Příspěvek od Pieta »

Argonantus píše:To teda koukám...
+1 (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Literární kořeny fantastiky

Příspěvek od Argonantus »

Panda:

Tvůj zájem jde očividně daleko za seminárku; některé věci vyžadují trochu víc času.
Využiju to, až budu hledat staroegypťana vysokého levelu. Já jsem kdysi hledal něco ohledně pyramid a chrámů... a vypadlo na mne něco tak složitého, že jsem zbaběle zdrhnul.
Egyptské kouzelníky znám jenom skrze Písmo svaté. Originály jsem nikdy nedohledal (ale to je úplně jiný topic).
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 1. 2009, 19:00
Bydliště: Praha

Re: Literární kořeny fantastiky

Příspěvek od Panda »

To klidně můžeš :)

[quote]Argo:
Já jsem kdysi hledal něco ohledně pyramid a chrámů... a vypadlo na mne něco tak složitého, že jsem zbaběle zdrhnul./quote]
To skoro vypadá, jako bys popisoval Assmana? Před ním zdrhá každý!

originály egyptských kouzelníků budou stejně asi jen těžko "najditelní"...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Literární kořeny fantastiky

Příspěvek od Vallun »

Panda - já to nemyslel až tak vážně - spíš čistě čtenářsky, když se řekne staroegyptský, tak si vybavím tu nejstarší dobu - Meniho, pyramidy a spol. Ptolemaiovci a dějiny současné Řecku a Římu jsou pro mne už moc nové:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 1. 2009, 19:00
Bydliště: Praha

Re: Literární kořeny fantastiky

Příspěvek od Panda »

To asi jo - ale zase ty detaily z pozdějších dob jsou o to šťavnatější... :)
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti