Inkoust

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Juch!
Tak jsem ulovil hromadu arabské gumy.
Skutečně stačilo jen si zajít do specializovaného uměleckého obchodu. Sice se na mně dívali jako na blázna, ale když se pak hrabali v zásobách, tak jednu flašku našli.
Tak už stačí jenom zatopit pod kotlem.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

Totiž...
pokud bys snad hledal někoho, kdo ti bude přikládat, s radostí se přihlásím
(myslím, že v přikládání už se začínám zdokonalovat)

Ale přiložit se nenechám!
(natožpak proměnit se v polínko. I když neposlušná jsem na to dost)
R
"Make BDSM, not war, sister."
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Příspěvek od Tafif »

Faskal: Jo, četl jsem ten tvůj inkoust. Dobré. Akorát mě děsilo, co všechno o chemii (už/ještě) nevím.
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Příspěvek od Tafif »

Jen přihodím k destilaci - jednoduchý destilační přístroj je znám ze starých vyobrazení z Mezopotámie. Ten Goranův na Balkáně by byl tedy starší. Šíření technologií...
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

faskale, já mám dojem, že arabská guma bývala základem nějakého úplně běžného tekutého lepidla a šlo koupit v každém papírnictví.
Zrovna tak fixativ, kde ale je asi arabské gumy poměrně málo.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

maYda:

tzv. "klovatina", běžné kancelářské lepidlo.
Nicméně se obávám, že už to dávno není pravá arabská guma, ale nějaká syntetická potvora.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Dík Tafife. I za přečtení, i za Mezopotámskou destilaci. Tou dobou se tak tuším dělaly voňavky.

maYdo, klovatinu jsem viděl naposledy jako malý, od té doby se s ním úspěšné míjím.

Argo, ono by v principu nezáleželo na tom, co to je, ale jaké to má vlastnosti. Věřím, že klovatina by v roztoku neplechu nedělala. Ale chci to dělat pořádně s původní technologií. Takže obyčejná arabská guma.

Jinak plánuji se na praktikách z praktické histologie pozeptat na dostupnost kampešky, která se používá jako histologické barvivo.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Tafif
Příspěvky: 1029
Registrován: 9. 4. 2007, 17:46

Příspěvek od Tafif »

Faskal: Budeš vůbec zkouset všechny tři metody výroby?
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

A z čeho vlastně ta arabská guma pochází?
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Tafife,
nejsem si jistý, ale do budoucna bych mohl. Problém je s tou kvasící metodou. Nejsem si jist, jak bych to mohl jít.
Dík, že's to připomněl. Zkusím to zkonzultovat se slečnou laborantkou.
Není problém to roztlouct a upražit.
Mimochodem, teď je v plánu studium využívání kampešky (to jsem do ony práce nedával) to tuším spadá na další týden do histologického praktika, pak se ozvu ohledně kampešky.
Jinak surovin mám dost a teď je čas na vymýšlení nových technologických postupů.

maYdo,
arabská guma je pryskyřice z některých akácií ze severní Afriky. Je to směs vyšších cukrů a glykoproteinů (protein+cukr).
V technice se moc nepoužívá, protože to není přesně definovaná směs.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

to je krásnej pojem, "přesně definovaná směs".
Ale čistě z logiky věci bych řekla, že vstupní surovina pro pryž - šťáva z gumovníku - taky nebude přesně definovaná směs a přesto má v technice široké použití. Nebo aspoň měla, dokud jsme neuměli vyrobit spoustu roztodivných plastů, které ji mohou nahradit.
Ostaně i ropa je vlastně směs - má stejné složení třeba ropa vytěžená na norskách těžebních plošinách úplně stejné složení jako ta z Arabského zálivu nebo ropných polí v Texasu?
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Není problém to roztlouct a upražit.
Jeden by řekl, že je řeč o kafi - nebo spíš o výchozí surovině. :D
V kafi se prý barvila vajíčka,třeba by se z něj taky dal vyrobit netradiční inkoust.
Aleč škoda tak ušlechtilé suroviny na inkoust, hrnek kafe je lepší.
Nebo radši šálek kávy?
To je ale už téma spíš pro lingvistický koutek...
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

"Přesně definovaná směs" je docela nevinný termín.
Zvláště v porovnání s jinými chemickými zázraky, jako je třeba má oblíbená: "navažte zhruba 2 gramy přesně"

Ano, kaučuk bude také směs. Jenomže tam je problém trochu jiný.
Kaučuk je v principu spousta izoprenových podjednotek. Vylučují jej specializované buňky do specializovaných mléčnic. No a hlavně - kaučuk se stejně dělá synteticky

V případě arabské gumy je to jinak. Je to systém cukrů - a to i vyšších. Jejich problém je, že se z (více) podjednotek skládají do jisté míry náhodně a proto je tam mnohem víc různých produktů. Glykoproteiny jsou bílkoviny, které mohou mít velkou diverzitu (obecně jich bývá hodně), na které je navěšená hromada cukrů (stejný problém jako výš), které se mohou připojovat na variabilních místech. Pro exaktní chemii je to velice špatný materiál.

Ano, ropa je směs, ale velmi pečlivě se dělí pomocí "frakční destilace", která rozdělí složky podle teploty varu. Takže z různých zdrojů ropy získáš stejné produkty, které se mohou lišit v zastoupeních. A také budeš možná muset občas vychytat nějakou sloučeninu extra. Ale v konečném důsledku by měl být výstup víceméně stejný.

O kalafatu jako o zdroji černé čáry na papíře nic nevím a můj oblíbený inkoustový zdroj k ní nic neříká. Budu nad tím přemýšlet.
Já říkám "šálek kávy"
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
maYda
Příspěvky: 2398
Registrován: 19. 4. 2007, 21:15

Příspěvek od maYda »

Faskale, mně šlo o to, jak je to právě s tím přírodním kaučukem. I kydž dnes se už asi využívá minimálně.
Docela by mně zajínmalo proč nejde použít stejný způsob zacházení jako s ropou na tu arabskou gumu, ale možná jde o to, že zatímco u ropy je původní surovina méně zajímavá k využití, než ty oddělené produkty, arabská goma má svoje využití surová a produkty nějaké destilace by asi byly k ničemu.
Jenže se obávám, že vysvětlení by asi přesáhlo můj základní přehled z biochemie.
Já už si pamatuju jen C2-H5-OH. :lol:

P.S. do šálku se málo vejde a hrnek kávy zní blbě.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

maYdo,
jak jsem říkal, kaučuk je ve své podstatě jednoduchá sloučenina, ve které se n-krát opakuje jednotka [CH2=CH(CH3)-CH=CH2]. Pokud necháš různé části buňky vytvářet tuto jednu věc, tak ti může vzniknout docela homogenní směs s drtivou převahou toho, co potřebuješ.

V případě arabské gumy jde o velmi odlišné sloučeniny, které se vytváří různými způsoby.

Zásadní rozdíl je v tom, že je víceméně jedno, co naleješ do pneumatiky, ale hodně záleží na tom, co přijde do chemického průmyslu, vyvolávání fotek, a tak - tam potřebuješ mít definovanou směs.

Jinak se ty věci čistí různými způsoby. Ty předchozí se rozpouští a filtrují, ropa se destiluje. Ty předchozí dvě by destilaci nepřežily

_____

Takže hlásím další úspěch v inkoustostudiu.
Sehnal jsem si hematoxylin. Jde o histologické barvivo, kterým se znázorňují bazické struktury (jádro). Je to sympatická eproveta se zeleným vrškem, ve které je 15ml červené tekutiny.
A pointa?
Haematoxylin je extrakt z kampešky (Haematoxylum campechianum), což je složka inkoustů, která mi zatím unikala.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů