Základy theologie

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

No, divam se na to podobne jako Jerson. Napadli me i vice kacirske myslenky, ale ty zustali jen v teoreticke rovine moznosti. Tyka se to potencialniho antikrista (jako opravdoveho opaku od Krista), ktery se obetoval, aby mohlo existovat zlo a diky nemu i dobro. To by ovsem muselo byt hodne na poctaku. Potom jsou tu ty veci s tou svobodou, apod... a tim Luciferem a mozna to spolu muze i nejak souviset, ale mozna ne. Nicmene neni to ani tak o tom, co si myslim ze bylo, jako spise kdyz si vezmu ty vychodiska, ktere nejaka nabozenstvi definuji, jak si myslim, ze by to v takovem pripade mohlo byt a mozna je to i o tom, jak by se mi to nejvice libilo. Tudiz se to od Teologie uz hodne zvzdaluje.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Omlouvam se za duplicitni post, ale mam jeste takovou otazku spise na zamysleni:

Predstavte si, ze neni nic jako dobro a zlo, tedy neni definovano, je jen ve stvoritelove zameru (nebo jak to rici). K tomu aby vzniklo dobro, jako nejvyssi krasa a idal, je potreba jednoho jedince, ktery se obetuje. Ucini nejvyssi obet, nejen ze tu nejvetsi krasu nepozna, ale navic se bude muset oddat jejimu opaku, aby ostatni tu krasu mohli poznat. Kdo z vas by byl podobne obeti schopen. Ciste hypoteticky? A co si o takove obeti myslite. Me osobne tato predstava skoro az dojima, prijde mi to jako velmi silny motiv.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Bajo píše:Kdo z vas by byl podobne obeti schopen.
Když nevíš, o co přicházíš, tak tě to tolik nemrzí ;)


(Chtěl jsem znovu opakovat svou otázku, případně se vyjádřit i k dalším věcem s ní spojeným, ale myslím, že by to stejně k ničemu nebylo.)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

2 Boubaque: Takze by jsi byl ochoten se obetovat? :>;o)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Bajo píše:2 Boubaque: Takze by jsi byl ochoten se obetovat? :>;o)
No rozhodně bych si počkal, jestli se někdo nepřihlásí dřív, to nepopírám ;)
Ale myslím si, že bych něčeho takového byl schopný.

EDIT: Ovšem, mě tak napadá, já to říkám, přičemž ale tu krásu znám... Ale to je tím, že pro mě je to "běžná" věc, kterou znám odjakživa. Těžko říct, jak bych se zachoval, kdybych ji neznal... :roll:
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Predstav si tu predstavu, ze nikdy nepoznas nejvetsi krasu sveta, jeste pred tim nez mas vubec predstavu, co to je. Jestli si to tedy nekdo dokaze predstavit.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Bajo píše:Predstav si tu predstavu, ze nikdy nepoznas nejvetsi krasu sveta, jeste pred tim nez mas vubec predstavu, co to je. Jestli si to tedy nekdo dokaze predstavit.
Pokud by šlo jen o tohle, tak bych to asi překousl, pokud by se někdo obětovat musel. Horší by bylo, kdyby za to, že jsem se obětoval, se ke mně pak chovali jako k největšímu vyvrhelovi. To bych pak asi taky sváděl lidi na svou stranu :D (abych se měl s kým bavit, žejo)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

No dost mozna by to znamenalo se stat zlym (tedy alespon jak to chapu jak, je to soucast te obeti). Ale asi jsem dost offtopic.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Bajo píše:Predstavte si, ze neni nic jako dobro a zlo, tedy neni definovano, je jen ve stvoritelove zameru (nebo jak to rici). K tomu aby vzniklo dobro, jako nejvyssi krasa a idal, je potreba jednoho jedince, ktery se obetuje. Ucini nejvyssi obet, nejen ze tu nejvetsi krasu nepozna, ale navic se bude muset oddat jejimu opaku, aby ostatni tu krasu mohli poznat.
Jenže ty zase poznáš dokonalost v opačném směru. Já bych se neobětoval pro nic a pro nikoho, ale kdybych byl první kdo si má zvolit, a někdo by mi řekl "ty dostaneš to co nikdo jiný, všichni pak budou stát na opačné straně", možná bych do toho šel. Protože to že stojíš proti všem ostatním má výhodu - vidíš jim do tváře. Metaforicky, pochopitelně.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

Za vaše teorie by se žádný teolog nemusel stydět. A já nestačím žasnout, co vše dokáže lidká hlava vyteorizovat.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Jak presne podle Stareho zakona (ci Tory), je to se vznikem andelu? Kdy to bylo a jak byla presne jejich uloha. Kdy doslo k te potencialni vzpoure?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Mno, nevím jak ostatní, ale já rozhodně nespřádám teologické teorie, já jen blbě kecám.

Btw. teolog musí být věřící, nebo se může svobodně rozhodnout, že bude věřící?
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Bajo: Ve starém zákoně se toho moc nedozvíš, nejvíc informací o andělech je zase v těch apokryfech. Něco se najde v novém zákoně, v Apokalypse a epištolách.
Takový tradiční názor je, že Lucifer se Bohu vzbouřil v podstatě proto, že byl nespokojen se stvořením lidí. Nelíbilo se mu, že Bůh stvořil bytosti napůl hmotné a napůl duchovní a chtěl jim dát tak vysoký status. Takže podle této tradice bylo kamenem úrazu právě stvoření lidí. No a dál už to známe - Lucifer se chtěl nějak pomstít, tak překecal Evu, aby utrhla to jabko... :wink:

Jerson: Co já vím tak katoličtí teologové bývají katolíci. Asi by se na katolické teologické fakultě necítili dobře... Ale jestli to je pravidlo, to nevím. Jen se obávám, že teolog, který by o sobě prohlašoval, že je nevěřící, by měl problém sehnat práci.

EDIT: Bajo: Hlavní úloha andělů je jasná, jsou to boží služebníci. Ale může tam být i hodně věcí navíc...
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Jerson: na protestantských teologických fakultách je poměrně dost ateistů. Ale co dělají po skončení studií, vážně netuším.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Já měl vždycky dojem, že to "dobro" je nejhůře slučitelné s dokonalostí a omnipotentností.

Pokud je někdo všude, ví všechno a všechno může, pak nedává žádný smysl, aby byl "dobrý".

Tohle je největší problém chápání Boha, a je důvodem k řešení problému Trojice a henotheismu; a případně Logu. Všechny tyhle koncepce to elegantně obcházejí.

Ale nejlepší je Lemova povídka Deník.

Ilgire, živě nesouihlasím, že by toho bylo ve Starém zákoně málo; je tam všechno, co je potřeba; ten pád andělů je zrovna v Exodu, i když je zřejmě částečně zcenzurovaný.
Židi dovedou vše, co křesťani, jen jim drhne ten prvně uvedený základní rozpor; to je jediný bod, ke kterému je Ježíš dobrý (a všiml si toho Jan, jako skoro všeho podstatného).
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů