Trocha fyziky

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

neučí
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

Sosacek píše:nechteji zakazat i linearitu?

(uci se vubec na strednich skolach co je to linearita?)
Nevim, ale při čtení těch peticí jsem se celkem bavil. Mám pocit, že některé byla snad podepsaná Vesmírnými lidmi. $D

A hlásím, že minimálně do druháku nám o linearitě nic neřekli.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

no sladke tajemstvi:

funkce f je linearni, pokud splnuje nasledujici dve podminky:

1) f(x) + f(y) = f(x+y) (princip superpozice)
2) a * f(x) = f(a*x)

EDIT: neni na tom nic zajimaveho. akorat budete vedet, proc se linearni funkci rika ze je linearni ... protoze je :)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Sosacek píše:A vis, ze zrovna Tobe se mi to vysvetlovat moc nechce? 8)

EDIT: ale dej mi chvili.
Dostal jsi více než chvíli - a proč se ti to nechce vysvětlovat mě?
Sirien píše:Jerson: Máš smůlu. Výsledky psychologických zkoumání za posledních 100 let mluví o opaku. Promiň. Celek je víc než pouhý součet částí, minimálně v psychologii, ale to bohatě stačí na vyvrácení obecné hypotézy, že to tak není
Nechápu, proč mám smůlu a proč se omlouváš - můžeš mi to vysvětlit?

Pokud si všimneš, tak jsem vůbec nikde netvrdil, že celek je pouze součet jednotlivých částí, ostatně si myslím (a dokazuju) opak, tedy že celek získává nové kvality, které v jednotlivých částech nelze nelézt.

Myslím, že zbytečně vidíš opozici tam kde není 8)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Já dám prostin,ký příklad na celek a části ze svého oboru:

- pravidla chování existují a dávají smysl mezi různými tvory (nejen lidmi). Umožňují soužití společenstvu.

Pravděpodobně málokdo takovou banalitu coby výchozí premisu bude zpochybňovat.

A pokud zredukujeme společenstvo do jedince - například Robinsona - veškerá pravidla chování ztrácejí smysl. Není jich třeba. Veškeré dumání o vlastnictví, lásce, nenávisti a podobně se mění v prázdné tlachy.

Zpětným postupem - totiž hromaděním Robinsonů - lze obtížně vysvětlit, kde a proč se vlastně ta pravidla zjevují. Na nižší úrovni totiž fakt nejsou.
Uživatelský avatar
dvorax
Příspěvky: 155
Registrován: 23. 5. 2006, 08:20

Příspěvek od dvorax »

Sosacek píše:no sladke tajemstvi:

funkce f je linearni, pokud splnuje nasledujici dve podminky:

1) f(x) + f(y) = f(x+y) (princip superpozice)
2) a * f(x) = f(a*x)

EDIT: neni na tom nic zajimaveho. akorat budete vedet, proc se linearni funkci rika ze je linearni ... protoze je :)
Nam na strednej skole definitivne o linearnych funkciach hovorili a pamatam si celkom presne, ze tak boli oznacovane funkcie v tvare y=ax+b.
Predpokladam, ze tu je ale rec o inych linearnych funkciach, lebo tie pravidla pre mnou spominane funkcie vo vseobecnosti neplatia (platia iba ak b=0).
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Laicky mám prostě dojem, že lineární funkce přestane být lineární, jakmile se tam zjeví exponent.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Argonantus píše:Zpětným postupem - totiž hromaděním Robinsonů - lze obtížně vysvětlit, kde a proč se vlastně ta pravidla zjevují.
Berger, P.L. a Luckmann, T. 1999. Sociální konstrukce reality. Brno: CDK.
Strany 51-127. ti podají dostatečnou odpověď. Není zač.


2Pieta: Uvědomuješ si mimochodem docela zásadní chybu v tvém příkladu, resp. prvek na který nebereš ohled? Ačkoliv myšlenka je asi správná.
Iron Within
Iron Without
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

dvorax: jasne, taky si vsimni, ze funkce f(x) = 3*x + 2 podminku linearity splnuje, kdezto g(x) = x^2 + 5 uz ne.

Jerson: jedna se o tzv. emergentni jevy. Ale obecne jsem mel za to, ze ti Pietova odpoved staci, a ze to neni potreba dale rozebirat.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Invictus píše:Uvědomuješ si mimochodem docela zásadní chybu v tvém příkladu, resp. prvek na který nebereš ohled? Ačkoliv myšlenka je asi správná.
Těch tam je určitě spoustu. (-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Invictus:

Netvrdím, že myšlenka je kdovíjak objevná.
Jen jsem si ji dovolil připomenout coby ilustrující k Sosáčkově tézi, že součet částí může být něco jiného, než vyšší celek, čili systém.

Stále ještě jsem ve fyzice.
Uživatelský avatar
dvorax
Příspěvky: 155
Registrován: 23. 5. 2006, 08:20

Příspěvek od dvorax »

Sosacek píše:dvorax: jasne, taky si vsimni, ze funkce f(x) = 3*x + 2 podminku linearity splnuje, kdezto g(x) = x^2 + 5 uz ne.
Spominane podmienky nesplna ani ta prva funkcia.
1) f(x) + f(y) = f(x+y)
nech napriklad x=3 a y=5: f(3)=11, f(5)=17, f(3+5)=26: 11+17<>26
2) a * f(x) = f(a*x)
nech napriklad x=3 a a=7: 7*f(3)=7*11=77, f(7*3)=f(21)=65: 77<>65
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

ze bych neumel pocitat?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Sosacek píše:Jerson: jedna se o tzv. emergentni jevy. Ale obecne jsem mel za to, ze ti Pietova odpoved staci, a ze to neni potreba dale rozebirat.
Nestačí - myslel jsem, že mi to vysvětlíš lépe 8)
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

ted ne, mam trauma z linearity.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů