Trocha fyziky

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Tak jsem tu zase s technickým dotazem.
Bylo mi řečeno, že DNA není (dvoj)šroubovice,
ale "závitnice".
Jaký je mezi tím, prosím pěkně, rozdíl?
F
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Ze nema hlavu?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

věděl bych rozdíl mezi Archimédovou spirálou a šroubovicí.

Ale závitnice a šroubovice mne taky mate.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Faskal píše:Bylo mi řečeno, ...
Jaký je mezi tím, prosím pěkně, rozdíl?
F
Kdo ti to řekl?

Rozdíl je poměrně velký - šroubovice je křivka definovaná nějakými siny a kosiny, závitnice je nástroj na řezání závitů.
Pokud nedošlo k záměně pojmů u dotyčné osoby, když ti to říkala, ani u tebe, když jsi to psal, pak dotyčný zřejmě machroval více než je záhodno.
Jestliže má nějaký titul z biologie nebo strojařiny, můžeš se mu soukromně nebo veřejně vysmát.

Pak je ještě možnost, že někoho (= nějakého chytráka) napadlo, že by bylo úžasné označovat šroubovici DNA strojařským názvem původně určeným pro naprosto odlišný objekt. Možná to dokonce i někdo protlačil do odborné knihy a dotyčný člověk ji pouze citoval.

Potom není smích na místě, ale je třeba oba dotyčné poučit o původním označení a důležitosti používání zavedených termínů tak, aby jim utkvěly v hlavě. V případě velké zatvrzelosti použít krumpáč.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Jerson: Vůbec bych se nedivil, kdyby "závitnice" byl už dávno nějaký termín například v deskriptivní geometrii. Ale nesetkal jsem se s ním. Jinak šroubovice je křivka vzniklá složením dvou pohybů bodu:
1) rovnoměrný po kružnici
2) rovnoměrný přímočarý po přímce, kolmé na rovinu kružnice
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Myslím, že se to nevylučuje.

DNA - dvojšroubovice: tvoří to dvě křivky tvaru šroubovice složené z aminokyselin (tuším)

DNA - závitnice: ty dvě křivky jsou propojeny nějakými (tuším cukrovými) můstky, které tam jako dělají "plochu" (kdyby se šroubovice natáhla, bude to jako žebřík, jen si představíme, že příčky definují plochu), která se pak zkroutí a vznikne něco velmi podobné tomu, jak si představuji (z Jersonova velmi skromného vysvětlení) závitnici.

Nebo je to kravina?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

ilgir: no.

v kartezkych souradnicich:

jedna funkce:
x = cos(t)
y = sin(t)
z = t

druha funkce:
x = sin(t)
y = cos(t)
z = t

by ti melo vykreslit potrebny tvar, kdyz to spustis pro stoupajici t. ale nemam tu zadny matematicky program, takze to nevyzkousim.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Nedalo mi to a tak jsem tedy googlil - mraky odkazů na zařízení pro řezání závitů, mezi nimi sem tam i nějaký ten odkaz na biologii, jedna bázeň hovořící o "závitnici schodů" a tak dál.

Nicméně ... závit mají i ulity, což je poměrně důležité zjištění, protože u ulit mají jednotlivé závity nestejnou velikost. A tedy podle vztahu mezi závitem a šroubovicí bych odvozoval, že závitnice je obecnější šroubovice (tedy že je to křivka podobného tvaru, která má však ještě další parametry.)

Nejlepší by ovšem bylo zeptat se na rozdíl dotyčné osoby. (Bohužel o původu závitnice v jiném významu než strojařském jsem nenašel nic.)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Sosáček: S těmihle ošklivými písmenky na mě nechoď, já už mám matematiku jednou provždy za sebou. $P
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

ilgir: Skoro ti to závidím, sice tomu rozumím a tuším, že to bude správně, ale ještě se mi nevyvinul matfyzácký mozek a neumím si představit jednu fci v tojrozměrným systému souřadnic. Natožpak dvě.

Eleshar_Vermillion: Není to pravda, vlákno je tvořený cukrem deoxyribózou a fosforečným zbytkem. na něm sou navázaný báze adenin, cytosin, guanin, thymin což jsou heterocykly a dělí se podle toho jesi sou odvozený od purinu, nebo pyrimidinu, který jsou mezi sebou propojený vodíkovým můstkem. Tvar to mysím může mít různé ne nutně tu dvojitou šroubovici, alespoň RNA to umí.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Bylo to v osamělé české publikaci.
Kde na to autor přišel skutečně netuším.

Jinak děkuji za podmětné informace.
(Hm, a Eleshare, pravdu má Fritzs s tím, že těch vodíkových můstků je různě víc, těch struktur DNA je asi... 5 a RNA má další)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

No tak je to spojeno vodíkovými můstky, no... to nic nemění na tom, že se to dá představit jako plocha...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Jerson píše: závit mají i ulity, což je poměrně důležité zjištění, protože u ulit mají jednotlivé závity nestejnou velikost.
A jestli náhodou ona ta závitnice není kombinací šroubovice a archimédovy spirály; jako u špičky vrutu, nikoli u šroubu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

To by ale zase nemohla být DNA závitnice, a také "závitnice schodů" by nedávala smysl.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

DNA je taky šroubovice.
U těch schodů si nejsem jist; to je na stavitele vyššího levelu (maYda, Ilgir a tak).
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 4 hosti