Trocha fyziky

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Tedy ... nebavíme se tu celou dobu o tomto výroku?
Bylo mi řečeno, že DNA není (dvoj)šroubovice,
ale "závitnice".
Už jsem se definitivně ztratil.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Jo; je pravda, že neznámý autor hlásal závitnici; ale celá řada jiných mluví o šroubovici, ba dokonce o "dvojšroubovici", právě jako mistr Faskal.

neznámý autor se chtěl právě svojí revoluční myšlenkou odlišit; navrhuji proto 3D tvar pro jeho vizi.

Alternativní teorie ovšem je, že závitnice v této souvislosti prostě je haluz. Jak jsi navrhoval.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Tak, dnes se objevil nový zdroj (terminologicky je navýši), a to Nějaká-mikrobiologie-co-si-zrovna-čtu.
[ono jádro...] na rozdíl od jádra eukaryot není od cytoplazmy odděleno membránou, nemá stálý tvar, a molekulárně je to jediná obrovitá molekula do kruhu uzavřené dvojzávitnice DNA.
Skoro jsem dnes ve vlaku nadskočil.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Hmm... to je mi zapeklitý případ.

Když už nás Argo vyvolal a MaYda se nemá k činu - pokud jde o to schodiště, tak je založené na šroubovici. Pokud bychom chtěli tu šroubovici vidět, tak to bude třeba zábradlí, nebo spodní vnější hrana schodišťové desky. Samotné schodiště je šroubová plocha (zanedbáme-li stupně), což je množina úseček mezi osou a šroubovicí, kolmých na osu a rovnoběžných s půdorysnou.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Ilgir:

Díky.
Takže Jersonova teorie o kontaminaci strojařským termínem asi vede na body. Závitnice je takový to na řezání závitů.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Příspěvek od midewiwin »

Já mám spíš dojem, že se jedná o slovakismus. Aspoň co teda vím, tak Slováci používají slovo závitnica jako terminus technicus v architektuře /spirálovité útvary jako dříky sloupů anebo hlavice atp./ i v biologii /šroubovicová struktura bílkovin/.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Vítej v tomto absurdím tématu, Midewiwin.

Obě publikace, kterými tady mávám slovenské nejsou, nemají ani přímé napojení na slovensko.
Slovakismus to ovšem být může.

Jinak některé encyklopedie tvrdí, že spirála a závitnice jsou synonymum. Také upozorňují na existenci matematického útvaru jménem Pascalova (ne, nejsme z rodiny) závitnice
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Trocha fyziky

Příspěvek od Faskal »

Popravdě, mám pocit, že následující zkoušku z kvantové mechaniky udělám jedině za pomocí následujícího jevu.
Obrázek
Čili není nutné získat dostatečné množství znalostí na to, aby člověk splnil minimální požadavky.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů