Wishlist článků (aneb co si přejete)

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od Markus »

[uzurpováno Faskalem]
Napadlo mě, že by mohlo být dobré vytvořit téma, kam by čtenáři psali, jaký článek by si přáli. Třeba by to potom někoho mohlo motivovat takový článek napsat. Takže do tohoto tématu prosím posílejte svá článková přání. Míra konkrétnosti či obecnosti je na vás, ale čím přesnější ve svém přání budete, tím větší inspiraci autorům dáte.

Já nebudu troškař...

:arrow? Wishlist recenzí. Přál bych si recenzi na kteroukoliv z her, které jsou uvedeny v tomto seznamu :) (přimíchalo se tam i pár náhodných slov, co nejsou názvy her, to prosím ignorujte)

EDIT: Pokud víte o tom, že nějaké recenze už existují mimo RPG fórum, pošlete mi na ně prosím odkaz. Vyhodím je z wishlistu.

EDIT2 (by Faskal, stav k 6.12.2017):
Obecné žádosti

1.Historie. Docela chtěné téma nespecifkované většinou jinak, než "cokoli z historie", výjimečně něco konkrétního, jako třeba "hrady" a "lodě".

2.Články o prostředích. Pár dotazů na herní období, nebo například horách ve fantasy. Recyklovat podpůrná fóra?

3.Část zvaná Jeskyně. Spousta lidí napsala, že by byla ráda, kdyby se v Drakkaru objevilo nějaké hack'n'slash podzemí nebo minidungeon. Řešení -> kolektivní články na nějaké téma by mohly generovat velké množství nápadů. Potom je také velký hlad po nějakých nápadech využitelných ve většině fantasy settingů.

4.Pravidla/Doplňky pro hru. Řada lidí vyjadřuje neutišitelný hlad po doplňcích pro hru, kterou hrají.

Jednotlivé žádosti
Jeskyně a Draci- vývojářký deníček. Žádost řady lidí. Řešení -> napsat Skavenovi a požádat ho, jestli by to nenapsal. To samé platí i o jiných projektech.
Gamebook jako alternativa pro hráče bez družinky
Dungeon - jakýkoli!
Mafiánský svět jako herní prostředí (to je spíš námět na brainstomrovací téma do HRaní obecně, ne?:) Naopak by někdo šikovný mohl udělat výcucy a resumé z těch elcky hodně interesanntích témat)
Pathfinder - dobrodružství originální
Jakékoliv vojenské, historické či mytologické články
Podzemní hack and slash
Mytologie v období WW II, včetně herních bangů.
Přehled středovekých opevnění s terminologiou, prikladmi a obrazkami. - Neferit Sr.?
Středověký život reálněji
Návody na jak vyrobit doplňky RPG her a deskových her. Například jak vyrobit 3D herní plochy pro osadníky z Katanu, nebo jaké jsou možnosti si levně zaopatřit vlastní knížečku vlastních sepsaných pravidel, aby to vypadalo hezky,

Nový díl Letopisů Vukogvazdské družiny - recenze
Xanatharův průvodce vším - recenze
Jeskyně a Draci - něco z vývoje
připravovaný modul Asterionu Krajiny za obzorem: Úžiny Tary
Rytíř temného slunce, dosud největší gamebook vůbec

...
Děkuji všem, co si zažádali, a Vallunovi a Paulovi za rešerši tohoto tématu.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od Pieta »

Markus píše: :arrow? Wishlist recenzí. Přál bych si recenzi na kteroukoliv z her, které jsou uvedeny v tomto seznamu :) (přimíchalo se tam i pár náhodných slov, co nejsou názvy her, to prosím ignorujte)
Není vyloučeno, že se i některých dočkáš. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od boubaque »

Over the Edge recenzoval Bajo v Drakkaru (víš, co to znamená, Markusi :-)= )
Redbox Hack má stručnou recenzi na Conlaiově blogu.
Swords & Wizardry už Conlai taky recenzoval.
Rune má krátkou recenzi na D20.
Pantheon and other RPG's nápodobně.
A vůbec plno dalších her recenzoval Alnag (Trail of Cthulhu, Call of Cthulhu d20, HeroQuest, Ovet the Edge), navíc mám pocit, že to všechno zadával do databáze :think:
...a Amber Diceless recenzoval kdysi na d20 Joe.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od Markus »

Ne, Alnag nahazoval anotace, odkazy na články pořád ještě nejsou.
A bláhově jsem doufal, že by je tam mohl nahodit někdo z d20, když už je to ta reklama. :) Každopádně díky za odkazy, třeba to tam časem doplním sám.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od Bajo »

Myslím že by bylo dobré napsat recenze aspoň na ty profláklé:
Call of Cthulhu
Ars Magica
Amber Diceless
Classic Traveller

případně cokoliv dalšího z tohohle seznamu.

A potom by bylo imho dobré zkompletovat klasické settingy pro DnD: Greyhawk, Planescape, Ravenloft, Darksun... aby o tom byly dostupné nějaké základní informace.

To by zatím stačilo 8)
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od Jarilo »

Bajo, jak to myslíš s těmi informacemi o světech DnD? Vím, že už v Drakkaru ty články o jednotlivých světech byly. Konkrétně si vybavuji Dark Sun (Peekay), Dragonlance (Dalcor), Ravenloft a myslím, že i FR...Nebo bys to chtěl pojmout nějak jinak?

Ale třebas někdo z Bifiho Serathis party by mohl sepsat cosi o hraní ve světě Arcany Evolved, taky Eberron by byl jistě zajímavý...

Zapřemýšlím, co bych osobně v Drakkaru uvítal a hodím to sem =).
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od Pieta »

Bajo píše:Ars Magica
Mám dojem, že už jsem něco takového psal. Ale taky to může být pěkných pár let zpátky. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od Bajo »

Jestli bylo, tak mi to uniklo a je otázka, jestli jsem jedinej :-?

Edit: Aha, už vím proč mi unikly ty světy v Drakkaru, protože jsou jen v PDF podobě :-? (jinak působí zpětně trochu divně, když u článku z roku 2009 visí nápis, že na webové verzi se pracuje - hádám že se na ni pracuje už od doby vyjití onoho čísla 8) )

Je to červen 2009.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od Pieta »

Bajo píše:Jestli bylo, tak mi to uniklo a je otázka, jestli jsem jedinej :-?
Z rychlého hledání v nyxím klubu vypadl akorát tenhle kousek. Není to zrovna recenze, A.M. se tam jen mihne. Mrknu doma, jestli nemám někde jinde něco jiného.

výraz dne - "Troupe-style play"
Tento výraz je jako obvykle nepřeložitelný ("troupe" je herecká společnost). Používá se k označení několika souvisejících netradičních stylů hry, jejichž společným rysem je porušení klasické struktury "jeden gamemaster, X hráčů, X postav".

Prvním z významů je takova hra, při které místo jednoho GM obhospodařujícího celý svět jsou pravomoce rozděleny mezi několik hráčů, například podle zeměpisných (já řeším Francii, ty Anglii) nebo tematických (já řeším církev, ty magické řády) hledisek. Události, týkající se toho či onoho prvku, potom řeší příslušní hráči ve spolupráci. Samotná dobrodružství vede obvykle jeden GM, podle toho, čeho se týkají nejvíce. Výsledkem takového vedení je potom hra, která často má velmi živý, propracovaný svět, stylem se blíží spíše k historické kronice, kde se prolínají osudy postav a států, než k románovému příběhu striktně sledujícímu dobrodružství několika málo hrdinů.

Dalším významem je hra, ve které neplatí, že každý hráč má jednu postavu, se kterou se účastní všech dobrodružství. Hráči tu jsou opravdu členy herecké společnosti, kteří před každým dobrodružstvím nebo i během jeho průběhu obsazují jednotlivé role hrdinů, jejich pomocníků, někdy i jejich protivníků nebo postav pro příběh naprosto nepodstatných. Obvykle má každý hráč jednu či více svých postav, na které mu ostatní nesahají, a kromě toho existuje společná stáj vedlejších postav, kontaktů a známostí, ze které každý hráč může brát.
V každém dobrodružství si hráči vyberou postavu podle toho, co se právě řeší; mohou hrát své hlavní postavy, pokud chtějí, ale nemusí; pokud se aktuálně řeší politické spory, pak není žádný důvod, proč hrát postavy, které politika nezajímá; a pokud jde o válečnou výpravu, pak hráč, jehož postava je zcela nebojová, místo toho může hrát třeba kapitána stráží. Výsledkem je hra méně rovnoměrná, kde často jednotlivé postavy jsou na zcela odlišných úrovních schopnosti a moci, ale zato hra pestrá, zajímavá, ve které se jednou z postav stává i celá komunita, ze které postavy pocházejí, protože příběhy ji časem prozkoumají z pohledu všech možných postav, od vůdců a těch nejmocnějších až třeba po děcka.

Hrou, která tento druhý význam nejvíce zpopularizovala, je Ars Magica, hra zcela postavená na troupe systému. Točí se okolo Hermova řádu cca v roce 1220 a pravidla jsou postavená tak, že pokud svoji hlavní postavu odložíte, nijak na tom netratíte, protože se vždy v pozadí má čemu věnovat. Mágové mají své výzkumy a pokusy, a ostatní dál obchodují, trénují, vzdělávají se nebo věnují svým povinnostem. Prostě nemáte důvod, proč občas neodložit svého mága a nezahrát si kuchtíka, pověrčivého venkovana, potulného dráteníka nebo jakoukoliv jinou postavu, která se mihne kolem.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od Peekay »

Som si pomerne isty, ze recenziu na SW D6 (co su hned dve klucove slova na Bajovom zozname - "Star Wars Roleplaying Game" a "Star Wars d6") som pre Drakkar pisal takmer presne pred rokom.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od PetrH »

rozhodne by me zajimalo tema gamebooku jako alternativa pro hrace, kteri nemuzou mit skupinu a pod. takze Lonew wofl, ff a dalsi :)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od Quentin »

Cokoli o dungeonech. Jsou awesome, ale neumim je, takže každá rada dobrá.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
pipux
Příspěvky: 371
Registrován: 2. 3. 2010, 18:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od pipux »

Přál bych si představení mafiánského světa jako možného herního prostředí - a to klidně od kvalitních kousků [1] až po ty maximálně kýčovité [2] [3] (mám rád kýčovité!)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od ShadoWWW »

Pathfinder sekci - nějaký větší článek o hraní, zapisy z hraní; pokud někdo hrajete dlouhodoběji (nebo častěji) Pathfinder Path, tak nějaké postřehy; recenze nových produktů

D&D 4e či Next - tady se to hodně protíná s obsahem na Kostce, ale bylo by dobré hodit občas nějaký článek o nejnovější edici nejhranějšího systému plus nějaké postřehy o připravované edici (iteraci).

Jakékoliv vojenské, historické či mytologické články
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
BasilisK (nepřihl.)

Re: Wishlist článků (aneb co si přejete)

Příspěvek od BasilisK (nepřihl.) »

za sebe bych tam taky rád viděl Pathfindera - ideálně nějaké dobrodružství (raději něčí vlastní - ne překlady).
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů